• Bulova accutron.. :) Musia pouzivat lithiove baterky, potom vydrzia cca 2-3roky bez vymeny. V "normalnych" quartzkach taka baterka drzi 10-15 rokov (ak si spravne pamatam). Uz dlho take chcem ::d

  • Myslim, že celá problematika nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri analógovom výstupe z quartz zariadenia sa musia dajakým spôsobom " rozhýbať " ručičky, a to sa deje pomocou krokového motora a súkolí, ktoré hýbu minutovou a hodinovou ručičkou - preto to skákanie po impulzoch krokovèho motora, krorý je z oscilátora budený po sekundách. Pokus o plynulý chod sekundovky používa npr. Bulova v modeloch precisionist, kde je použitý krištál s tromi hrotmi, ktorý dokáže oscilovať s frekvenciou 262000 kHz, namiesto 32000 kHz pri bežnom quartz mechanizme. Sekundovka tak robí 16 kmitov za sekundu.Pri spring drive je vlastne sekundovka, a celý mechanizmus súkolí poháňaný takisto " motorčekom " a celé súkolie je pribrzďované špeciálnou brzdou, ktorá zabezpečuje jednak plynulý a hlavne presný chod strojčeka. Tou poslednou vetou som nechcel povedať, že spring drive je quartz :D


    A STITCH IN TIME

    A stitch in time :D

  • Nahodou som zabrdol do tohoto vlakna.

    Baterkace som dlho nemal no cca pred tyzdnom som kupil Becka seawolfy chrono s Breitlin 73 (superquartz s termokompenzaciou) kalibrom. na margo diskusie. V quartze som to dako neriesil a az toto ma primelo sa pozriet. Ano sekundova presne licuje s indexami....
    ak to este nikto nevidel. V Bratislave rad predvediem. Zeby len stastie? Alebo pri quartz s cenovkou cez 3000 E by sa uz patrilo? :)

  • Myslim, že celá problematika nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri analógovom výstupe z quartz zariadenia sa musia dajakým spôsobom " rozhýbať " ručičky, a to sa deje pomocou krokového motora a súkolí, ktoré hýbu minutovou a hodinovou ručičkou - preto to skákanie po impulzoch krokovèho motora, krorý je z oscilátora budený po sekundách. Pokus o plynulý chod sekundovky používa npr. Bulova v modeloch precisionist, kde je použitý krištál s tromi hrotmi, ktorý dokáže oscilovať s frekvenciou 262000 kHz, namiesto 32000 kHz pri bežnom quartz mechanizme. Sekundovka tak robí 16 kmitov za sekundu.Pri spring drive je vlastne sekundovka, a celý mechanizmus súkolí poháňaný takisto " motorčekom " a celé súkolie je pribrzďované špeciálnou brzdou, ktorá zabezpečuje jednak plynulý a hlavne presný chod strojčeka. Tou poslednou vetou som nechcel povedať, že spring drive je quartz

    To si si veľa dovolil :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    Ja príliš quartz hodinkám neholdujem a z lepších značiek som mal len TH F1 a klasické bondovky. Pri TH sekundovka s indexami nelícovala a pri Omegách lícovala. Je to taká prkotina, ktorú si človek pri bežnom používaní ani nevšimne. Ako ale píše Leviathan, pri cenovke hodiniek od Omegy či Breitlingu, by sa asi patrilo a zrejme si na takýto detail pozor dajú :). TH a ich strojčeky, to je podľa toho čo som čítal, kapitola sama o sebe, ale ja som s nimi bol napriek všetkému veľmi spokojný.

  • ... a aby som pridal trochu do ohna... Osobne vnimam dva problemy, prvy je ono skakanie presne po sekundach a dalsia vec je samotny pohyb sekundovky. Niekedy je pohyb jasny a presny, bez chvenia rucicky, inokedy sa akoby zatrasie... Toto je patrne najma pri centralnych sekundovkach, ak je small second, tak to nevidno... :)

  • Licujuce quartzky za par supov:

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.
    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

    Takze to ide :)

  • ...osobne mam na stole 2 ks "bulharskych plazovych" hodinkov ktore licuju na milimeter(dar od svagra)...ale inak su uplne na ho*no...cena za jedny mam dojem tak 6€...ale najprefikanejsie to ma vyrieseny tissot t-touch...hodinovka a minutovka su rucickove a sekundy ukazuje na displeji rovno ako ciselny casovy udaj :mrgreen:

    Davosa L.E. RAF 1945-2015, Steinhart Nav.B-Uhr II 44mm, Steinhart Ocean One Blue Premium, Casio Oceanus OC-500D-2A, Casio G-shock GW9200-1, Vostok Europe AN-225 Mriyja, Vostok Europe GAZ-14 Limousine, Vostok Europe GAZ-14 Dualtime, Tissot T-touch II Titanium, ZENO Pilot Basic 1946, Vostok Europe TU-144 dualtime, Vostok 2609, Vostok 17 Jewel 2409 Brown Dial Two Tone Case, Parnis St2505 Power Reserve ...

  • James May vysvetľuje ako funguje Quartz-ový strojček. ::d

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  • Kremen ma dalsiu vyhodu, ze jeho velkost sa nemeni vzhladom na jeho teplotu. Taveny kremen sa casto pouziva na laboratorne pristroje, ktore musia byt nezavisle od teploty

    @cretino, skvely clanok, davam "like" akurát jedna otazka do plena - chlapi ak mi to niekto vie objasnit, budem rad. mozno to vnimam z nespravneho konca, ale vzhladom k horeuvedenemu citatu nerozumiem preco sa pri quartz chronometroch pouziva tepelna kompenzacia?

  • Pri analógovom výstupe z quartz zariadenia sa musia dajakým spôsobom " rozhýbať " ručičky, a to sa deje pomocou krokového motora a súkolí, ktoré hýbu minutovou a hodinovou ručičkou - preto to skákanie po impulzoch krokovèho motora, krorý je z oscilátora budený po sekundách.

    @pepescom - konecne mi niekto dokazal podat relevantne vysvetlenie toho co som sice tusil ale aj ked som to dost horlivo hladal, nikde som sa k tomu nejak nedokazal dopracovat. totiz prevod z (v podstate lineárneho) pohybu kmitajúceho krystala na rotacny pohyb ruciciek. toto je uz asi trochu nad ramec, ale ciste nahodou nevies aj pocet ozubených kolies v sukoli pri quartz hodinkach? ak si dobre spominam, kdesi som zachytil udaj 4 jewels, to by teoreticky mohlo znamenat 4 kolieska co sa mi zda postacujuce, ale teraz vazne dost tapem.

  • len tak zbezne som napocital 4 hriadele, teda tie 4 rubiny by aj mohli sediet, cca 8 kolies vratane pastorkov a cely system sa tvari ako 4-stupnovy prevod. poz.c. 14 vyzera ako bateria, pozicia 7 by mohlo byt puzdro s krystalom, 22 je korunka, poz.5 zrejme cievka... neviem co je motor, ale asi poz.c.10. pozeram jedno video, vyzera zaujimavo, skusim ho sem zavesit

  • zdroj ako inak YouTube, su to sice nastenne časy, ale princip je rovnaky...

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  • hoši, díky za inšpiráciu, konečne po roku som opravil nástenné hodiny v obývačke. Zaujímavý quartz majú, sekundovka nám ide plynule.

  • este na doplnenie - neda mi aby som to sem nezavesil ako skvelu vizualnu pomocku ku Cretinovmu a Pepescovmu vycerpavajucemu vykladu

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  • Konecne sa mi podarilo si precitat cele vlakno teda chlapci parada skvele, vycerpavajuce informacie :super: .... chcel by som len taku malicku pripomienku... viem ze vacsinou ked sa jedna o kvaline a "prestyzne" hodinky tak ide o hodinky s mechanickym alebo automatickym natahom ... a ja teda len male velke plus chcem prihodit quartzom :) a to je "vydrz" ide teda hlavne o narazy.. atd. a je jasne ze ludia ktory potrebuju "pracovne, vojenske, outdoor hodinky ktore vela vydrzia budu volit vyber quartzu.

  • Zdravím. Chcel by som sa opýtať, ako je to s veľkosťami quartz strojčekov. Existujú nejaké štandardy, alebo si ich každý výrobca vyrába podľa svojho uváženia?
    Ide mi hlavne o to, že mám náramkové hodinky, ktoré už majú veľmi zničené púzdro a aj spona na nerezovom remienku je už uvoľnená a remienok sa mi počas dňa uvoľnuje. Rád by som si preto zohnal nejaké nové tvarovo podobné lacné púzdro a kožený remienok (alebo aj celé hodinky) napr. cez eBay a strojček s ciferníkom by som len do neho nechal preložiť. Neviem, aký strojček v tých hodinkách mám, ale je veľmi presný a som s ním spokojný. Okrem toho boli tie hodinky darček od mamy, takže ich nechcem vyhodiť, aj keď inak nemajú veľkú hodnotu.
    Zaujíma ma teda, či by to teoreticky bolo možné a ak áno, na čo sa mám zamerať? Treba len zmerať priemer a hrúbku strojčeka alebo ako? Za každú dobrú radu vopred pekne ďakujem.