Mechanické či quartzové hodinky?!

  • to zhodnotenie pri hodinkach by som bral skorej ako uchovanie hodnoty penazi, nepredpokladam ze by ich hodnota realne vzrastala.. vyssia suma utrzena pri neskorsom predaji by sa skorej dala podla mna pripisat inflacii a strate hodnoty penazi ako ziskaniu na hodnote hodiniek..

    Breitling do kazdej rodiny!!! :malin1:

  • "cretino" wrote:

    to zhodnotenie pri hodinkach by som bral skorej ako uchovanie hodnoty penazi, nepredpokladam ze by ich hodnota realne vzrastala.. vyssia suma utrzena pri neskorsom predaji by sa skorej dala podla mna pripisat inflacii a strate hodnoty penazi ako ziskaniu na hodnote hodiniek..

    nuz, neviem neviem, trebars za dvadsat rocne Rolex Milgauss dam momentalne 5x viac ako za nove, vid http://www.chrono24.cz, to nebude asi len o inflacii. Je to asi ako s autami, prvych par rokov to straca na hodnote, az o par desiatok rokov, ked to je udrziavane, tak to poskoci zase hore. Ale uz v kategorii veteran :)

  • "ivan_989" wrote:

    nuz, neviem neviem, trebars za dvadsat rocne Rolex Milgauss dam momentalne 5x viac ako za nove, vid http://www.chrono24.cz, to nebude asi len o inflacii. Je to asi ako s autami, prvych par rokov to straca na hodnote, az o par desiatok rokov, ked to je udrziavane, tak to poskoci zase hore. Ale uz v kategorii veteran :)

    ja by som to videl asi tak, ze v case kupy (1968) sa za cenu tebou spominanych rolexiek dalo kupit auto (nizsej)strednej triedy.. dnes sa za tie rolexky da takisto kupit auto takej istej triedy pokial ich za 22tis € predas.. preto som tu pisal o uchovavani hodnoty.. je jasne, ze ciselna hodnota penazi za tie hodinky rastie

    Breitling do kazdej rodiny!!! :malin1:

  • "cretino" wrote:

    ja by som to videl asi tak, ze v case kupy (1968) sa za cenu tebou spominanych rolexiek dalo kupit auto (nizsej)strednej triedy.. dnes sa za tie rolexky da takisto kupit auto takej istej triedy pokial ich za 22tis € predas.. preto som tu pisal o uchovavani hodnoty.. je jasne, ze ciselna hodnota penazi za tie hodinky rastie

    Prikláňam sa k tomuto názoru. Ide o to, že pred X rokmi bola hodnota doláru, švajčiarskych frankov a podobne, úplne niekde inde. Čiže keď si kúpil pred 10 rokmi niečo za 100 dolárov a dnes to aj predáš za dvesto, stále si na tom istom, pretože dolár bol viac ako dvojnásobok dnešného kurzu.. Ale uchovanie hodnoty to môže byť dobré. Lenže aj v tom sa človek musí vedieť pohybovať. Ja by som si asi netrúfol investovať do hodiniek, a keď áno, tak pekne do šuflíka alebo trezoru a nechať ich odpočívať, občas natiahnuť.. Pôvodný stav totiž zohráva veľmi veľkú rolu.

  • Velmi pekny clanok, hodny ako predslov k celej "hodinkomanii". Ja som sam presiel od nenosenia hodiniek (ved na co za to platit a nosit, hodiny uz su dnes vsade) cez fashion qaurtz hodinky k mechanickym hodinkam. Ba dokonca do dnes uz k trom kusom. Pre mna taketo kvalitne mechanicke hodinky maju caro, duch, srdce, kus historie v sebe, nadherny zvuk, ziju na ruke majitela a pre neho prinasaju radost, energiu, uspech. Odzrkadluju jeho osobnost, inteligenciu, postavenie. Koho aspon trosku oslovila tato tema a clanok a neskusil este si vyberat, kupit, nosit taketo hodinky, tak nech skusi, urcite najde v tom nieco carovne. Jaj a hodinky su "krasny sperk"! :)

    tissot prc 200 automatic chronograph
    certina ds 1 automatic chronograph
    longines master collection retrograde
    certina ds action diver automatic
    doxa into the ocean
    seiko monster
    fortis b-42 flieger day/date
    tissot pr 516 automatic

  • Whippet, presne moj pribeh, akurat som este v stadiu vyberu prvych skutocnych hodiniek. Rozhodujem sa medzi Archimede pilot a Steinhart military. Ked drzim v ruke mechanicke, tak z nich citim zivot, maju dusu a svoju podstatu. Kdezto quartzky mi pripadaju ako jeden z mnoha elektronickych pristrojov...
    Zaroven velka pochvala moderatorovi tohoto fora za paradny prispevok v tomto vlakne (pre mna ako uplneho hodinkoveho laika a zaciatocnika su taketo informacie na nezaplatenie), a aj forum ako take! Taktiez za osobne predvedenie niektorych hodiniek (minuly tyzden v Majaku) ;) :super:

  • Už si nepamätám, ako som naďabil na toto vlákno (niečo som si asi vygooglil), ale "thanks God for that" :) Vlastne ďakujem za celé fórum. Chodil som predtým na francúzske fórum o hodinkách (FAM), ale tón a všeobecne atmosféra tam ma voľajako odpudili. Prečítal som si na hodinkománii dosť vlákien a musím povedať, že je to tu o dosť príjemnejšie.

    No k téme. Súhlasím samozrejme so všetkým, čo bolo doteraz povedané. Čo sa týka mechanických hodiniek, získala ma ich osobnosť : robia si, čo chcú. Chodia príliš pomaly, príliš rýchlo, proste, ako sa im zachce. Urazia sa a prestanú chodiť, keď ich príliš dlho nenosíme. Už nie sme pánmi. Hej, znie to troška masochisticky, ale tak to cítim ;) Sú iné, ako quartzky, inakšie ich pri kúpe vyberáme a tým niečo o nás hovoria (quartzky si človek kúpi, lebo chce vedieť, koľko je hodín, mechanické, lebo zodpovedajú dosť dlhému radu požiadaviek a očakávaní).

    jo, roztloukáš ty kraby a slunce se ti třpytí v pivu.

  • Ďakujem za privítanie :hello:

    Esqueleto, súhlasím s tebou, hodinky nie vždy prezrádzajú sociálne postavenie. Zato vkus, áno. A možno aj lásku dobre - niekedy aj výborne, úžasne - prevedenej práce. Ja často myslím na námahu a vynaliezavosť, ktoré "predpokladajú" všetky mechanické hodinky (aj niektoré quartzové, pravda).

    Preto mám niekedy radšej menšie "rodinné" podniky - Damasko, Sinn, Stowa atď. No nezamietol by som Blancpain či Breguet, keby mi ich niekto daroval :D

    jo, roztloukáš ty kraby a slunce se ti třpytí v pivu.

    • Official Post

    S tym vkusom mate chlapi pravdu, co vidim niektore (vsetka ucta k technike samozrejme) hodinky v cenach X tisicov €, tak ma az dviha a na ruku by som to nedal ani keby mi ich niekto daroval! Radsej obycajne vkusne quartzky! ;)

  • A co takovej meca-quartz trebas v IWC GST chrono?Jak je náročnej tento strojek na údržbu oproti klasickému mechanickému strojku nebo bezůdržbovému quartzu?
    Předem díky chalani za odpověď

    Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody

  • Mechanicke časti vždy vyžadujú údržbu, čo sa točí, to sa opotrebováva, ak nemažeš, nejedeš. Nemám osobnú skúsenosť, ale hybrid dvoch technológií bude vyžadovať aj starostlivosť o dve technológie.

  • zdarek...som tu novy a dakujem za prijatie....
    Ja som dlhe roky fandil hlavne designu hodiniek, nakolko sa aj designu venujem a celkovo umeniu..... a vobec som sa nezamyslal nad mechanikou....postupne som vsak zacal citit uctu ku sedinam starych mech. a automatov....je to nieco fascinujuce ako to cele je sprevodovane....mam rad, ked na to vidim, ako sa to cele posuva....vsetci viete o com pisem.
    Mam rozne typy a vyberam nie na zaklade nejakej prestiznej znacky. Samozrejme Omega a horna trieda je nieco vynimocne, len mam pocit, ze by mi niekto ufikol ruku.....ked sa ublizuje aj za stofffku :ghee:
    Uz som pisal prispevok, kde som sa priznal, ze som kupil automaty za 50,-€ Kronen & Soehne. Kupil som to, lebo som bol zvedavy ako to bude vobec fungovat. Dorucil mi ich kurier a s velkou nedoverou som ich otvoril.Ludkovia...vonavy silikonovy remeienok....lezie na nervy,....Ale mechanika neskutocne presna. Nechapem....uvidim do kedy. potom napisem. Teraz za dva tyzdne su to 3 sekundy.....a ta cena je ako lacny Cinsky smejd...uvidime... ;)

  • Zdravim, paradny clanok :)

    ludia co pri pohlade na cenu hodiniek nadavaju si musia uvedomit, ze ide o umenie dizajnu a mechaniky. Hodinky sa uz nekupuju pre zistovanie casu (ok, mozno nejake g-shock ), ale je to osobny kusok umenia, ktory mozeme nosit na ruke. K cene sa pridavaju naklady na roky vyvoja ( trebars strojceky s tourbillon-om). Kedze sa taketo hodinky nedaju vyrabat masovo, ide o privatny kus umenia a ked sa k tomu pripocita aj cena materialu (striebro, zlato, platina), tak maju aj investicny potencial. Niekto tu pisal, ze hodinky si budu udrziavat svoju realnu cenu(nie nominalnu, teda nebudu podliehat inflacii), ale oni ozaj mozu mat realnu cenu vyssiu pri predaji, ako pri nakupe. Ide o to, ze ak su tie hodinky jedinecne alebo su sucastou kolekcie, tak uz sa predavaju ako umenie a vtedy zberatelia radi priplatia viac, ako len "nadobudaciu cenu + inflaciu".
    Je to ako ked sa hovori, ze obraz sa po smrti maliara predava za ovela vyssiu cenu, tak podobne je to aj pri spickovych kuskoch hodiniek :)

    Pri quartzovych hodinkach sa ceni ich dizaj, avsak to "mechanicke umenie" sa tam uz vytratilo, ich vyvoj je jednoduchsi a rovnako aj produkcia, teda uz neide o tak exkluzivny tovar. Preto budu mechanicke hodinky stat vzdy viac, avsak vzdy sa oplati investovat do niecoho unikatneho. A ano, kazdeho maniaka fascinuje mechanika viac ako quartz :D

    Este k tomu investicnemu potencialu. Zoberte taky strojcek ETA 2824-2, co som cital, tak jeho predaj mimo SWATCH skupiny bude vyrazne obmedzeny. Ked si clovek kupi teraz tento strojcek ma takmer istotu, ze v buducnosti ho vyhodne preda, pretoze po rokoch bude urcite dopyt minimalne po originalnych nahradnych dieloch :)

    Snad som nepisal hluposti, co sa tyka hodinarstva, som novacik :)

  • Keď sa povie, že presnosť bežných quartzových hodiniek sa pohybuje v hodnotách do ±15 s/mesiac, niektorí si pomyslia, že tým je otázka presnosti dostatočne zodpovedaná a v prípade quartzových hodiniek už ďalej "nie je o čom".

    V prípade fanatikov presného času to však ani zďaleka nie je tak!!

    Na nepresnosť quartzového stojčeka vplývajú najmä dva faktory: jednak koľko času/námahy sa venuje jeho vyladeniu v továrni, a jednak, už pri skutočnej prevádzke, je to teplota (preto quartzové hodinky idú najpresnejšie, ak sa neustále nosia na ruke).

    Lepšie modely quartzových strojčekov (v angličtine sa používa skratka HEQ = high-end quartz; nie som si istý, aký je presný slovenský termín) používajú teplotnú kompenzáciu, tj. merajú teplotu okolia a podľa toho kompenzujú svoju odchýlku.

    Ak sa hodinkám venuje príslušná pozornosť (meranie presnosti) a strojček sa správne zreguluje, je možné dosiahnuť presnosť až 6 s/rok.

    Takéto hodinky ponúkajú práve tie lepšie značky, ako už spomínaná Omega, ale aj Seiko či Citizen.

    Zatiaľ s nimi nemám žiadnu priamu skúsenosť, ale ak by som sa z nejakého dôvodu rozhodol prestať nosiť to, čo nosím teraz (rádiom riadené digitálky), určite by som o nich uvažoval ;)

  • ...mozno uz som stary, ale mna bavi ta chvilka vecer, ked vytiahnem krabicu s hodinkami, tie s rucnym natahom natiahnem(bavi ma ten mechanicky pohyb), nasledne porovnam cas na vsetkych, ktore som samozrejme tyzden dopredu nastavil cca rovnako, ponadavam ked niektore maju vacsiu odchylku, nafotim casy do android aplikacie, porovnam mechaniky a quartzky...chvilocku sa pokocham, po 150x si poviem ze automaty musim nosit castjsie alebo dofrasa uz kupit ten winder a nasledne zaklapnem veko a odlozim ich do suflika....tych 15 minut kazdy vecer mi nikto nevezme...tak neviem ci mechaniky ci quartzky...asi je to jedno, pretoze pre mna aj digitalky maju dusu...moje samozrejme... :D


    ...P.S.: inak mam jedny Q&Q digitalky asi za 120,-SK, ktore maju aktualne tak 18 rokov...ani bicykel by ste o ne neopreli ale stale ich servisujem a udrziavam nakolko so mnou presli kus zivota a pouzival som ich ako pracopvne - vydrzali neuveritelne veci...takze je to scasti aj o nostalgii

    Davosa L.E. RAF 1945-2015, Steinhart Nav.B-Uhr II 44mm, Steinhart Ocean One Blue Premium, Casio Oceanus OC-500D-2A, Casio G-shock GW9200-1, Vostok Europe AN-225 Mriyja, Vostok Europe GAZ-14 Limousine, Vostok Europe GAZ-14 Dualtime, Tissot T-touch II Titanium, ZENO Pilot Basic 1946, Vostok Europe TU-144 dualtime, Vostok 2609, Vostok 17 Jewel 2409 Brown Dial Two Tone Case, Parnis St2505 Power Reserve ...