Seiko (5) SNZJ13K1

    • Official Post

    Tieto hodinky sa ku mne dostali zaujimavym sposobom, ide o hodinky "na pokusy", viac info tu : http://www.hodinkomania.sk/viewtopic.php?f=3&t=936&start=100

    Recenziu budem pisat postupne pocas par dni, pocas ktorych ich budem nosit a tiez aj testovat.
    Ide o klasicke 5-ky, cize automaty, Day/Date, antishock, WR100. Hodinky ako take posobia velmi kvalitne, ved ktore dnesne 5ky nie, ze... Na spracovani okrem krivo vyfrezovaneho centralneho bodu na lunete nebadam jedinej chyby.

    Hodinkam dominuje luneta, je pravdepodobne 60 klikova, no kliky nie su uplne jednoznacne a ak chcem, viem ju zastavit aj "medzi". Sila potrebna na tocenie sa mi vidi tak akurat, ani silno, ani lahko. Pri toceni vydava tiche tlmene c c c... Vola v ramci jedneho kliku je, celkom skoda. Bez lumi.

    Hodinky su akoby zboku lestene (nozicky, puzdro, luneta), a z vrchu jemne brusene (luneta, nozicky). Strojcek nie je nijako zdobeny, rotor sa pohybuje lahucko a tikanie je pomerne tiche. Korunka na 4ke je vzhladom na mohutnost lunety celkom mala, no pouziva sa lahucko.

    Tah vratane medzikusu medzi nozickami je z ohybanych plechov, posobi celkom tenko a hlavne dost hrka. Rozhodne slaba stranka hodiniek. Aj pri silnejsom utiahnuti tahu a znemoznenia pohybu hodiniek, pri zatraseni ruky krasne chrastia. Skoda. Inac dizajnovo posobia matno-leskle dielky velmi pekne a na pohlad kvalitne. Boky su zahladene, t.j. neni vidno ze ide o lisovane kusy. Iba pri rozoberani je to vidno na vnutornej strane dieliku. Spona nema predlzovaci mechanizmus na neopren co sa pripotapkach cudujem, aj ked samozrejme 99,9% ludi by ho aj tak nevyuzilo, takze osobne len chvalim. Aspon o nieco menej hrkaju ako s nim. Zapinanie tahu je pohodlne a pomerne lahke pri novych hodinkach. Zaujimave ze nazivo posobi tah podstane tensim dojmom ako z fotiek.

    Lumi je klasicka seikovska, t.j. velmi dobra, svieti velmi vyrazne a vydrzi pomerne dlho. Potapacom moze vadit absencia lumi na lunete, no realne v noci to nevadi.
    Sklicko je klasika hardlex a je dost zapustene, takze by nemalo mat vela skrabancov. Indexy su klasicke rolexacke gulicky, svetle lumi body ohranicene striebornym kovom. Tym, ze sa lesknu, akoby oslepovali a zaniklo ich embosovanie co je skoda. Viem si predstavit obojstranny AR, seklo by im.

    Hodinky na svetle posobia dost lesklym dojmom, co mne trochu prekaza. Hlavne luneta a strieborne body na nej hadzu kadejake odlesky. Je to celkom zaujimave a kto to ma rad, pride si na svoje. Co sa tyka rozmerov, hodinky posobia na ruke opticky pomerne velke. Je to vdaka masivnej rozsirujucej sa lunete. No fyzicky vdaka 48mm lug to lug a subtilnejsiemu puzdru a tenkemu tahu sa nosia velmi prijemne a nebudu vadit ani kolegom s tensimi zapastiami.

    Doba po ktoru mam moznost testovat tieto hodinky sa blizi ku koncu. musim povedat, ze hodinky obstali vo vsetkych mojich pokusoch (sauna, beh, dieta, motokary) bez najmensej ujmy na zdravi. akurat presnost v poslednych dnoch sa zhorsila z krasnych chronometrickych +2s/den na cca -10s/den. myslim ze je to tym, ze hodinky si "sadli", kedze v tychto dnoch neboli podrobovane ziadnemu testu, len som ich bezne nosil. pozeral som ich dokladne a stale vyzeraju ako nove, jedine na tahu a spone je par vlasocnic a jedna zaujimava vec. znutra na sklicku na dne som zbadal nejaku omrvinku ci co, neviem ci to do nich nejako vniklo, alebo to tam bolo uz od vyroby...

    Kazdopadne tieto hodinky hodnotim velmi pozitivne, najma vzhladom na ich cenu a hodnotu a kvalitu ktoru za tieto peniaze ponukaju. ide o velmi kvalitne vyrobene hodinky, ktore keby mali kvalitnejsi tah, bolo by to super aj pre narocnejsieho hodinkomaniaka, nielen ako "prve" hodinky. utvrdili ma v tom, ze mozme s kludnym svedomim novacikom odporucat Seika 5.

    Na zaver skusim zhrnut svoje subjektivne plusy a minusy tychto hodiniek:
    + velmi kvalitne do jemnych detailov vyrobene hodinky, cifernik, puzdro...
    + presny strojcek
    + odolne voci akemukolvek beznemu drsnejsiemu aobchadzaniu
    + vynikajuca lumi
    - plechovy tah
    - menej presny chod lunety

    zvlast hodnotim dizajn, kedze kazdy to mame s vkusom inak
    + velmi pekny cifernik, rucicky, uplne mi to prevratilo povodny negativny nazor na gulickove indexy
    + na pohlad velmi pekne clanky tahu
    - tvar hodiniek pripomina kosicek na pecenie
    - na mna obsahuju prilis lesklych ploch (tah, luneta)

    Rozmery :
    Priemer na lunete 44mm
    Priemer na spodnej casti puzdra 40mm (k lunete sa rozsiruje linearne)
    Vyska hodiniek 13mm
    Lug to Lug 48mm
    Roztec noziciek 22mm (pri spone 20mm)
    Hmotnost 170g (bez 2 dielikov tahu)

    Strojcek :
    7S36 automat bez manualneho natahu,
    23 kamenov, bez zdobenia s priehladom
    den a datum sa preklapaju cca od 22:30 do 3:00
    tikaju ticho a rucicka ide nie moc plynulo, cca 4-5 pohybov za sekundu
    Prve dni isli krasnych chronometrickych +1 az +3s/den, no po cca 2 tyzdnoch si "sadli" a robili cca -10s/den.

  • imho koza moze byt, ale nie pilot style prosim...

    Breitling Super Avenger / Breitling SuperOcean Heritage Chrono / Steinhart Aviation Chronograph / G-Shock GW-A1100 / Sea-Gull Chinese Military / G.Gerlach Otago

  • co ja viem, aky mal-taky dal :) ja byt nezainteresovanou osobou a nevediet, ze cvoky patria k pilotkam tak poviem, ze sa to tam hodi - cierne k ciernemu, kovove ku kovovemu :)

    okrem toho pri tom chrastiacom plechovom tahu som vymenu remienka tak nejako ocakaval :)

    Breitling do kazdej rodiny!!! :malin1:

  • Ano, laik (zienka) potvrdila vhodnost tohoto remena. Opticky k nim ide dokonale, cierno-strieborne k cierno-sedemu, a gulicky ku gulickam. :super: Osobne by sa mi k nim hodil rovnaky tah ako origo, len samozrejme s plnymi dielikmi, alebo nejaka jednoducha masivnejsia guma. Ale opticky suhlasim aj s tymto kozenym :gene3:

  • vlastne suhlasim, plni to ucel pokusnych hodiniek :super:

    Breitling Super Avenger / Breitling SuperOcean Heritage Chrono / Steinhart Aviation Chronograph / G-Shock GW-A1100 / Sea-Gull Chinese Military / G.Gerlach Otago