Hodinky na dovolenou - Víkendový speciál

  • Hodinky na dovolenou.

    Blíži sa plovina júna a to znamená, že už čoskoro sa zatvoria brány škôl a mnohí z nás ako po výstrele zo štartovej pištole vyrazia za slnkom, morom a inými zážitky do miest viac či menej vzdialených. Pre väčšinu ľudí sú to napäto očakávané chvíle pokoja a pohody strávené s rodinou a priateľmi. Nie tak ďaleko pre
    nás, ortodoxné hodinkomaniaky, stále v strehu bdiecimi nad vytúženými chronopoklady. Iste niekde číha zákerný samopalník, ktorému sa už teraz trasú ruky na naše Rolexky, vo vzduchu krúži orol a nemá iný záujem než zobrať nám naše tak krásne lesklé Breitlingy. Ani iné nástrahy, čo na nás čakajú, nám optimizmu do žíl neprilejú. Pri vodných hrách hrozí vniknutie vody odskrutkovanou či vysunutou korunkou (každý ju x-krát za deň kontrolujeme) a následné odvodnenie a odbahnenie býva nemilé. Rovnako tak piesok a morská soľ trápia naše otočné lunety a povrch hodiniek, takže sa sprchujeme sladkou vodou ďaleko častejšie ako všetci ostatní. A aká hrôza, keď pri toľkokrát opakovanom pohľade zistíme, že tam kde boli hodinky je len neopáleny pruh kože. Takže kontrolujeme ťahy, barety, spony, skrutky a všetko to, čo drží tie naše miláčiky na svojom mieste. A začína dilema, mám ich nechať na ťahu alebo je dať radšej na gumu, každý reťaz je tak silný ako jeho najslabší článok, no jo, ale čo keď sa uvoľní bareta, nič sa nedá robiť, odpísam jeden zo svojich Nato strapov, zničený krémom na opaľovanie , páliacim slnkom v kombinácii so slanou vodou, ale je to lepšie ako strata hodiniek. A tak zatiaľ, čo ostatní čakajú, až im uschnú plavky, my vystavujeme slnečným lúčom naše remienky, ktoré sme už spoločne s hodinkami umyli v sladkej vode, aby nás po usušení vďaka morskej vode toľko neškriabali.
    Uf, toľko tráum na jedného hodinkomaniaka, mnohí z nás to radšej zabalí ešte skôr, než niekam vyrazia. Radšej si stihnú privodiť nejakú chorobu, alebo ešte lepšie úraz, aby sa vyhli všetkým možným nástrahám, ktoré číhajú za každým rohom. Tí odvážnejší z nás však od plánovaného dobrodružstva neupustí a naopak premýšľajú, aké hodinky si sebou vziať. A už to znovu začína. Tyhle nie, tie majú kožený remienok, no s ním sa pri mori môžem jednoznačne rozlúčiť, tyhle majú síce 200 metrovú vodotesnosť, ale tie vedľa nich dokonca 500 metrovú, na tyhle je nedostupný servis, tyhle chcem po prázdninách predávať a čo keď sa im niečo stane, tyhle nie, pretože ich mám ako darček a nerád by som o neho prišiel ...Takže hodinky, ktoré boli pôvodne vyrobené presne na tieto účely, hodinky zvučných značiek, končí na dovolenku v trezoroch bánk, alebo idú na návštevu k rodičom, ktorí majú za úlohu starať sa o ne lepšie ako o vnúčatá a podobne (len blázon ich nechá nestráženych doma a potom celú dovolenku premýšľa, či je tam aj nájde) a my si vymýšľame tie najlacnejšie a zároveň najkvalitnejšie kúsky vhodné k našim plánom, také, sa ktorými by si machri cez hodinky, ako sme my, neodtrhli hanbu, ale zároveň prežili ich poškodenie alebo stratu. Medzi také kúsky jednoznačne patria výrobky značky Seiko, či už sú to známa a pre mnoho chronomaniaků až depresívna Monštrá, lebo nevieme akú farebnú variantu z tých x možnosťi zvoliť a u ktorých sa pravidelne končí každý rok pred dovolenkou a ktorých sa po nej zase úspešne zbavujeme, vďaka našej vášni neustáleho kolobehu hodiniek je to zbavovanie sa menej bolestivé ... a koniec koncov, nemusíme v budúcom roku premýšľať nad prípadným servisom a tlakovou skúškou (nástrahy číhajúce na nás pri tejto činnosti som radšej z dôvodu rozsiahlosti a dokonca až životné nebezpečnosti z našich skúseností so servisom vynechal). Rovnako tak často siahame po osvedčenom modeli Seiko SKX 00. a vedieme saho dlhé debaty o farebné či základné lunete. Osobne som zástancom SKX 007, pretože aj na dovolenke chce byť človek v lepšej spoločnosti, ktorú agent jej veličenstva s povolením zabíjať iste je. Ale existuje x ďalších možných variantov, to vieme všetci sami veľmi dobre. A tu si dovolím malé odbočenie ... toto striedanie a vymýšľanie nás, čo ešte nie sme zasiahnutí chronomorem, veľmi dobre ochraňuje pred nudou z našich super kúskov a pred ich predajom či výmenou. Leč naše rady stále ubúdajú. :) K značke Seiko sa veľmi dobre hodí aj značka Citizen, v tomto segmente hodiniek (né, naozaj nepíšem o GS a tejto triede :)) dobrý konkurent. Obe značky vyrábajú in-house strojčeky spojené s tradičnou japonskou kvalitou a dobrou cenou. Síce tiež presúvajú časti výroby do Číny, ale nad kvalitou bdie rovnako tak, ako na modeloch vyrobených v Japonsku. A aby som menoval nejakého, pre potreby dovolenky vhodného, modelového zástupca značky Citizen uvediem Citizen Promaster NY0040. Ani s jedným si pri vode hanbu neurobíme no a pri ich poškodení sa ešte dokážeme ovládnuť a nepokaziť dovolenku všetkým okolo :)
    Tak ako je to, vážení kolegovia, mal som pravdu vo svojom ľahko, veľmi ľahko nadnesené rozprávanie? A aké hodinky na dovolenku preferujete vy? A zároveň jako vždy se omlouvám za případné chyby v textu.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Mne pri mori posluzili vtedy asi 10rocne ana-digi Casio s WR50. Zvladli snorchlovanie, klasicke blbnutie vo vode, atd. 4 tlacitka, ziadne vymozenosti ako srobovanie, pravidelna tlakovka, vymena tesneni (len v ramci vymeny baterie) alebo oplachnutie od slanej vody. Sranda, ze idu do dnes, aj ked poslednych par rokov uz len v sufliku(uz im taha na +-18rokov). Po nejakych mechanikach v minulosti (tusim len Steinhart Ocean 1) uz pojdem k vode len s G-shockmi. Tie su pre mna stelesnenim dovolenkovych hodiniek. Lahke, pohodlne, maju vsetky funkcie co ocakavam, nemusim sa o ne nijak starat. V pripade nestastia vyhodim a kupim nove :)

  • Ja som momentalne v Turecku - club hotel Turtas. Mam OVM. Nieco nafotim a pridam.
    Na letisku ma oslovil jeden pan, Nemec, ze hej man, nice Rolex...hm :-))) on mal na ruke modre Longines HC. :))
    Inak tento hotel odporucam, family friendly...vela peknych mamiciek tu je :) ciao

  • Keďže ja vždy a všade nosím G-shocky a v dohľadnej dobe to nehodlám meniť, myslel som si, že "voľba hodiniek na dovolenku" je pre mňa problémom vyriešeným v nulovom čase.

    Len nedávno mi kamarát zo Švédska povedal o festivale ľudovej hudby a piesne, ktorý pravidelne organizuje; jednou z charakteristík festivalu je byť "slobodný od elektriny" -- na festivale sú zakázané všetky elektrické spotrebiče, vrátane počítačov, GPS-iek, telefónov a ... ... quartzových (a tým skôr digitálnych) hodiniek!! (jedinou výnimkou sú srdcové stimulátory a načúvacie prístroje)

    Aj keď zatiaľ nijaké konkrétne plány ísť na tento festival nemám, nevylučujem, že by som tam niekedy v budúcnosti išiel, a tak som sa nad tým zamyslel ... .... bez telefónu by som sa celkom ľahko zaobišiel... cestovné poriadky by som si vypísal do zošita, mapy vytlačil alebo kúpil papierové, kompas by som si zobral magnetický... ... ale čo hodinky???

    Tak samozrejme, museli by byť mechanické... zrejme by som si kúpil Seiko Monster... a aby som si na ne zvykol a otestoval ich presnosť, zrejme by som ich nosil ešte nejakú dobu pred festivalom... no ale nevedieť presne na sekundu, a po čase možno už ani celkom presne na minútu, koľko je hodín... celkom nezvyklý pocit... rozhodne by to bola cesta do neznáma :D

  • Minuly rok som mal v Bulharsku SKX013. A fakt ze boli potrebne, ak som sa chcel orientovat v case, smartfon bezpecne v kapse, nechcelo sa mi ho spotenymi, casto nakremovanymi rukami vytahovat. Na lodi, v mori atd... vsetko dali absolutne bez problemov - nato strap Phoenix prezil dodnes vsetky utrapy macania v mori a slnenia :)

    Tento rok k moru nejdeme, ale s najvacsou pravdepodobnostou beriem DA38, ved su to vlastne tooly do nepohody :)

  • este doplnim myslienku...
    Mam rad kvalitne hodinky a pokial im nehrozi znicenie, tak ich mam rad pri sebe, na ruke.
    Robia mi radost a nechcem si ju upierat pokial to nie je nevyhnutne pre ich bezpecnost.

    G-shocky su nepochybne prakticke riesenie, no z hodinkoveho hladiska pre mna ide len o obycajny instrument.
    Sluzbu vykonaju na vybornu, lepsie ako ktorekolvek ine mechaniky.
    No nemal by som z nich tu spravnu hodinkovu radost...

    • Official Post

    ja mam na toto iny nazor... nieco ako dovolenkove hodinky nepoznam... mam doma nejake hodinky a tie si chcem poriadne vychutnat na tom slnku a vode, ktore su ine ako doma. a potom tie spomienky, hodinky tym u mna ziskavaju na hodnote. mozno je to aj tym, ze nevlastnim nejako prilis drahe hodinky o ktore by som sa bal... mam sice Gcka, ale Fortisky aj Longiny nosim uplne vsade, bike, posilka, sauna, more, beh.... a este nikdy sa im nic nestalo (klop klop). ;)