Aké hodinky by ste kúpili za 3-4-5000 eur?

  • Táto otázka znie možno blbo, ako "Čo by ste urobili, keby ste vyhrali tri milióny v Lote?", ale môžeme ju sformulovať aj takto :

    Kúpili by ste ľubozvučné meno, legendárne hodinky (Speedmaster, Submariner, El Primero a podobné) alebo nejaké hodinky od menšej manufaktúry, ktoré vás nejakým špecifikom zaujali?

    Zatiaľ vôbec nemám taký rozpočet, ale možno niekedy a rozmýšľam... Niektoré značky ako Omega, Rolex, Zenith sú v tejto cenovej kategórii opradené legendami a ponúkajú jedinečné kusy, tzv. legendy. No človek platí aj za značku atď.

    Potom sú ďalšie "ľubozvučné" značky, Breitling, Tag Heuer, Panerai, Pequignet a iné, ktoré síce nevyrábajú také povestné modely, ale sú predsa len veľmi známe a v niečom nevyhnutné pri výbere : človek ich "musí" brať do úvahy.

    No a potom sú tie menej známe manufaktúry, ktoré poznajú iba aficionados hodiniek. Takto mi napadla táto otázka : uvažoval som nad in-house kalibrami od Damaska a neviem, či by som dal 3-4000 eur za strojček od nich. Žasnem nad svojimi DA34 a 100% in-house hodinky budú na ešte vyššej úrovni, ale mi tam niečo chýba, štipka legendy, niečo, čo by vo mne evokovalo hodinársky raj.

    Ja by som si asi kúpil Zenith El Primero. Je v nich kráľ všetkých strojčekov. Ale by som asi veľmi otáľal, či si predsa nekúpiť Damasko s H35 (napríklad).

    jo, roztloukáš ty kraby a slunce se ti třpytí v pivu.

    • Official Post

    ja sa v strojcekoch prilis nevyznam a vo svete hodniek som velmi kratko, takze ani tie legendy moc nepoznam... :rouge: takze ja by som postupoval tak, ze by som si vybral hodinky, ktore sa mi najviac pacia. len by som mohol lovit aj v drahsich vodach. konkretne by som zvolil nejake pilotky od fortisu, orisu.

    ale ak by som vyhral 3 mil v lote, tak by som si kupil z fleku iwc pilot worldtimer, iwc aquatimer vintage a iwc portuguese yacht club. toto je moja momentalna "svata trojica". no a samozrejme na nicenie by som mal nejake tie Gcka :mrgreen:



  • gmt master z roku 1983. raz som ich uz skoro mal, no nechcel som to silit. v buducnosti su to moje vysnivane hodinky. neni na nich nic specialne. su to obycajne rolexky s obycajnym kalibrom, ale mna velmi potesia :)

  • To je příjemná fikce. No, já bych asi Breitling a Tag Heuer přiřadil do skupiny s Omega, Rolex, možná Panerai apod, tj. skupiny "profláklých", nicméně hodně kvalitních značek, i když takovéhle seskupování je blbost. Seskupovat se dá různě, třeba podle značek, které mají vlastní inhouse kalibry a které ne, podle zmíněné "profláklosti", velikosti firmy, čili továrna versus menší manufaktura apod. Osobně bych nejprve hledal ve vodách veřejně méně známých, ale v odborných kruzích uznávaných manufaktur s vlastními kalibry a pokud bych se vešel do rozpočtu, volil bych limitovanou sérii. Je ale možné že bych si něco vybral a pak hodinky nenosil, protože bych je bral jako investici a bylo by mi líto je onosit. Ale s 5000 Euro by to na žádné manufakturně-limitované vyskakování nebylo, takže bych volil ze známých a kvalitních značek to, co by se mi líbilo - Breitling, IWC, Panerai, Tag Heuer, Fortis, osobně mám u těchto značek vytipované modely, které bych ve své sbírce chtěl mít a asi bych se vešel do zmíněného rozpočtu. Je příjemné takhle uvažovat... :)

    • Official Post

    Veľmi zjednodušene povedané.. asi by som si kúpil hodinky, ktoré sa mi páčia.. :)

    Ak by som bral hodinky ako určitú formu investície alebo ak by som uvažoval, že ich čoskoro predám, tak by som volil skôr použité hodinky a zvučné meno značky, ale ak by som sa chcel iba potešiť nejakou technickou vychytávkou alebo inhouse strojčekom, tak potom by mi asi neostávalo nič iné (v tejto cenovej kategórii), iba zvoliť neznámu resp. menej známu značku, ktorá za tie peniaze skutočne inhouse aj vyrobí. U zvučných mien väčšinou inhouse strojky začínajú až nad hranicou 5000 €.

  • "esqueleto" wrote:

    U zvučných mien väčšinou inhouse strojky začínajú až nad hranicou 5000 €.

    So zvyškom úplný súhlas, ale nájdeš dosť veľa 100% in-house pod 5000 : u Rolex sú samé in-house strojčeky a je veľa modelov v rozpätí 4000-5000 eur (Oyster, Air King, Datejust...), alebo nájdeš aj u Zenith (kaliber Elite alebo keď zrátaš zľavu, aj El Primero). Alebo ešte Speedmaster. Či som to zle pochopil? :) A potom sú ešte hodinky z druhej ruky.

    "Ivan Lelák" wrote:

    No, já bych asi Breitling a Tag Heuer přiřadil do skupiny s Omega, Rolex, možná Panerai apod, tj. skupiny "profláklých", nicméně hodně kvalitních značek, i když takovéhle seskupování je blbost.

    Veď zoskupovanie je vždy blbosť, ale tu to bolo úplne subjektívne. Som proste chcel tými príkladmi načrtnúť rozdiel medzi nasledujúcimi :

    -Hodinky-legendy
    -Zvučné značky
    -Malé šikovné manufaktúry

    A keby som sa nejakým zoskupovaním naozaj zaoberal, tak by som uviedol aj kritéria, podľa ktorých som tie značky zoskupoval.

    jo, roztloukáš ty kraby a slunce se ti třpytí v pivu.

  • Za mňa ak sa nebavíme o konkrétnych hodinkách, tak práve niečo z malej manufaktúry s potenciálom. Tak začínali všetci, ani Rolex nebol založený ako legenda, len sa ňou časom stal :) . Mojím veľkým favoritom je momentálne firma Damasko, inovácie, odvaha ísť aj do ťažkých vecí, keď si od nich niečo zaslúžim, rád si to kúpim :mrgreen: .

  • "Dejinytrávy" wrote:


    Kúpili by ste ľubozvučné meno, legendárne hodinky (Speedmaster, Submariner, El Primero a podobné) alebo nejaké hodinky od menšej manufaktúry, ktoré vás nejakým špecifikom zaujali?

    Ono hodně závisi v této kategorii zda koukáš do budoucna na to, že by jsi hodinky prodával nebo ne. Pokud koupis nejakou super vychyávku ne moc velkeho jmena nebo model co se tu moc nevyskytuje nebo nejakym zpusobem neobvyklý jako treba Seiko Galante nebo Credor z těch větších manufaktur tak jejich likvidita bude poté velmi špatná, ale pokud koupiš nějaké Rolady nebo Omegy, Brajtle tak tam je prodej snažší a ne s příliš velkou ztrátou a u Rolexu se dá dokonce i vydělat pokud bude pokračovat s pravidelným zdražováním.

    Za mne já bych šel do něčeho méně obvyklého klidně manufaktura nějaká menší

    Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody

  • Ak by som vyhral v lote 3mil, tak by som nekupoval hodinky za 3, 4, 5000EUR, ale skôr za cca 30,40- 50 000,-EUR.
    Si vynechal jednu "0" ? ::d
    No ak si vyberaš do buducna, tak ja som spokojny so ZENITH DEFY OPEN, OMEGA SEAMASTER CHRONO..o oboch sa vojdes do tych 4000-5000,-EUR u novych...
    Zenith jedine "od ruky", no nove, omega aj v predajni..

  • Ja by som to ponal rovnako ako Esqueleto. Kupil by som si hodinky ktore sa mi jednoducho pacia. Nieco v zmysle ked sa pozriem kolko je hodin tak si v duchu zopakujem boze tie su krasne. No obavam sa, ze je to ako s laskou, ktora casom vyprcha :) .

    "Do téhle šlamastiky nás přivedla naše vlastní tupost a tupost nás z ní zase dostane." H.S.