Čo nového v Hodinkove

  • Velmi ma tesi ze tu najdem ludi, ktorym sa podarilo splnit si takto velky hodinkovy sen a hlavne to, ze sa o tu radost dokazu podelit.
    Skvele citanie, ci uz pribeh ako si to dokazal a rovnako aj pekne zhrnuta historia ci technicke detaily.
    Z fotiek je nepochybne citit tu radost ktoru ti robia, definitivne hodinky, jedine na kazdu prilezitost, mozu byt stale na ruke...
    Moj vyber by sice smeroval len kusok vedla, modely bez otocnej lunety, ale na tom tu velmi nezalezi :)
    Uzivaj si ich v dobrom zdravi este velmi dlho a obcas sem nieco prihod, rad sa tu znova zastavim. :)

  • Ďakujem, naozaj z nich mám obrovskú radosť a cesta k nim bola dlhá a zamotaná. Verím, že aj ty a aj každý ďalší člen tohoto fóra sa časom tak ako ja dostane tam kam sa dostať chce a splní si svoj hodinkový sen ;)

  • Don, mas to skvele, sedia ti perfektne :super:

    inak presne viem, ako sa pri tych hodinkach citis, sny si treba plnit lebo o tom to je :super:

    Breitling do kazdej rodiny!!! :malin1:

  • Tak to chvíľu potrvá. Cesta sa začína nanovo a keď opäť dospejem k nejakým definitívkam, tak určite začnem cestu číslo 3 a tak ďalej. Jednoducho povedané nikdy to neskončí.

  • Ako som už písal, sú to definitívky. Samozrejme svoju hodinkovú promiskuitu ukojiť musím, takže začne druhá cesta za druhými hodinkami, ktoré budem môcť označiť ako definívne a tie budú pre druhého syna a ak dožijem, tak začnem tretiu cestu, aspoň nebudem mať prázdny winder, tak ako teraz :langue2:

  • Inak keď sme už pri tej hodinkovej promiskuite a mojich deťoch, tak môj o minútu mladší syn plakal, že predávam všetky tie krásne hodinky a nechám si len jedny :mrgreen:

  • "don2008" wrote:

    ... aspoň nebudem mať prázdny winder, tak ako teraz :langue2:


    ... zjavne ti to momentálne veľmi nevadí, čo ma teda vôbec neprekvapuje :)

  • "don2008" wrote:

    Inak keď sme už pri tej hodinkovej promiskuite a mojich deťoch, tak môj o minútu mladší syn plakal, že predávam všetky tie krásne hodinky a nechám si len jedny :mrgreen:

    este musi trosku dozriet do toho spravneho stadia aby vedel, ze radost z novych hodiniek ten predajny smutok zatieni :hehe:
    ja predat BSA, mozno by som sam seba rozplakal :mrgreen:

    Breitling do kazdej rodiny!!! :malin1:

  • "Ivanhoe34" wrote:

    ... zjavne ti to momentálne veľmi nevadí, čo ma teda vôbec neprekvapuje :)


    Niečo na lietačku na miesta kam by som nechcel brať RLX a čo by sa k nim do dvojky aj hodilo by sa zišlo. Už je aj niečo rozrobené ;)

  • "cretino" wrote:

    este musi trosku dozriet do toho spravneho stadia aby vedel, ze radost z novych hodiniek ten predajny smutok zatieni :hehe:
    ja predat BSA, mozno by som sam seba rozplakal :mrgreen:


    Popravde, predaj SeaWolfov bol dosť skľučujúci zážitok aj pre mňa :pleur4: .
    Na chalana zabralo, že som si nechal tie najvzácnejšie a ešte si nejaké kúpim, to ho upokojilo, hamižníka jedného :mrgreen:

  • Squale 20 Atmos Maxi

    V princípe okamžite po kúpe Rolexov som sa začal obzerať po hodinkách, ktoré by sa s nimi vhodne dopĺňali a ktoré by mi slúžili na miestach kam si ich nechcem vziať a zároveň by mi mohli slúžiť aj na bežné nosenie popri Rolexkách. Podmienky boli vcelku jasné, cena do 400€, potápky, automaty a Rolex look na ktorý som momentálne vcelku namotaný. Do finále sa dostala dvojica Steinhart Ocean 1 a Squale 20 Atmos Classic. Hneď som sa pustil do hľadania informácií, ktoré z nich by boli pre mňa vhodnejšie. Najviac mi pri rozhodovaní pomohli názory majiteľov oboch spomínaných modelov a moje vlastné skúsenosti s modelom Ocean 1 z našich zrazov. V princípe sa môj názor zhodoval s názorom majiteľov oboch modelov na veľkosť a tvar puzdra spomínaných hodiniek. Steinharty majú rovnejšie nožičky a celé dno hodiniek je také ploché, čo v kombinácii s ich veľkosťou a mojim zápästím spôsobuje, že na ruke nesedia tak ako by mali. Naproti tomu Squale majú veľmi dobre zvládnutú ergonómiu puzdra, ktoré sedí na ruke ako pribité. Svoje v tom zohráva zrejme aj fakt, že puzdro Squale viac kopíruje tvar Rolexu aj keď odlišnosti sa nájdu, ale o tom neskôr. Ďalším problémom Steinhartov je ich dostupnosť, takže som sa nakoniec rozhodol pre model Squale 20 Atmos Classic. Hodinky som objednal, ale bolo mi oznámené, že tento model je vypredaný a bude dostupný až o cca 5 mesiacov. Dizajn Rolex evidentne ľudí stále priťahuje :). Esqueleto mi ale ponúkol model 20 Atmos Maxi, ktorý by mal byť dostupný skoro okamžite a keďže jediný rozdiel bol v indexoch (Classic má indexy v chrómovom rámiku a Maxi na bielom podklade, vďaka čomu pôsobia väčším dojmom, preto Maxi) a ja som chcel hodinky pod stromček, tak som sa rozhodol že model Maxi môže byť. Týmto chcem Esqueletovi poďakovať za pomoc pri výbere a promptné vybavenie objednávky. Spokojnosť ako vždy ;).

    Pôvodne som Squale nechcel porovnávať s Rolexom, pretože to vzhľadom k rozdielu v cene, niečo cez 6000€ nie je fér, ale keď už sa hrajú na Rolex, tak mi to nedalo. Všetku kritiku preto treba brať s nadhľadom a ja sa pokúsim zachovať akú takú objektivitu :).

    Balenie
    Hodinky prišli v čiernej podlhovastej krabici s veľkým logom Squale navrchu. V krabici sa nachádzalo pekné čierne kožené cestovné puzdro a v ňom servisná karta a samozrejme poctivo ofóliované hodinky s vysačkou.

    Prvý dojem
    Keď som z hodiniek strhal všetky fólie a prvýkrát som sa na ne pozrel, napadlo ma „No, Rolex to nie je“ :).


    Puzdro
    Ako som už písal vyššie, puzdro výrazne kopíruje tvar Rolexu, podstatne výraznejšie ako Steinhart, čo je ale v tomto prípade skôr výhoda pretože hodinky sedia na zápästí skutočne výborne. Rozdiely sa ale nájdu, napríklad zakrivenie nožičiek je u Squale väčšie ako u Rolexu, čo je dané hrúbkou dna hodiniek. To viac pretŕča a tak ak mala byť zachovaná obdobná ergonómia, musia byť nožičky výraznejšie zakrivené. Samotné spracovanie puzdra je výborné a nie je mu čo vytknúť.

    Luneta
    Luneta je jednosmerne otočná ako sa na diver model patrí. Jej vyhotovenie je opäť vynikajúce, ale lumi bod je podľa mňa príliš malý. Horšie je to s prácou s lunetou. Ide riadne stuha čo môže byť spôsobené aj tým, že hodinky sú nové, ale pochybujem že sa to až tak výrazne zmení.

    Sklíčko
    Sklíčko je zafírové, rovné bez antireflexu. Zaujímavosťou je hádam len kyklop nad dátumom. Funguje ukážkovo a krásne 2,5x zväčšuje dátum. V porovnaní s Rolexom je ale dátum o dosť horšie čitateľný vďaka zakriveniu kyklopa a absencii antireflexu.

    Ciferník
    Ciferník je pekný vďaka väčším indexom pôsobí vyvážene, ale chýba mu plastickosť. Farba ciferníku nie je ani šedá ani čierna, je to také niečo medzi, dosť záleží na svetelných podmienkach. Osobne som sa najviac obával nápisov na ciferníku. Na fotkách pôsobia trochu disharmonicky, ale naživo je to výborné a nemám im čo vytknúť.

    Ručičky
    Hodinová ručička je klasicky v štýle mercedes. Oproti Rolexom pôsobí subtílnejším dojmom a tak trochu sa na ciferníku stráca, čo nie je pre rýchle odčítanie času práve ideálne. To isté sa dá povedať aj o minútovej ručičke, tá je navyše krátka, takže nedosahuje až k minútovým indexom. Sekundová ručička má zasa lumibod posunutý na rozdiel od Rolexu výrazne vyššie, neproporčne bližšie k minútovým indexom čo na mňa osobne pôsobí trošku rušivo. Aspoň je ale na rozdiel od minútovej ručičky dostatočne dlhá. Celkovo mám z tých ručičiek trochu zmiešané pocity, ako keby ani nepatrili na tieto hodinky.

    Korunka
    Tak tu si opäť Squale zaslúži absolutórium. S korunkou sa pracuje fantasticky, je dostatočne veľká, odskrutkovať ju je balzam na dušu a treba povedať že v ničom nezaostáva za tou Rolexáckou. Povytiahnutie do jednotlivých polôh je potom klasické ako pri iných hodinkách s kalibrom ETA-2824-2.

    Ťah
    Dieliky sú plné oceľové a pôsobia veľmi dobrým dojmom. Koncovky vyzerajú byť tiež z ocele a veľmi slušne lícujú s puzdrom. Spona je plechová, poistka tiež, tá je navyše dosť ostrá takže manipulácia s ňou nie je najpríjemnejšia. Pod sponou sa schováva potápačská extenzia. Tá je spracovaná na veľmi slušnej úrovni. Oproti Rolexu má ťah asi len samé mínusy. Ako som spomínal koncovky slušne lícujú s puzdrom hodiniek, ale na Rolex sa nechytajú. Takisto prevedenie koncoviek, najmä stredového dieliku omnoho horšie. Pri Squale je jasne vidno na prvý pohľad, že to nie je samostatný dielik. Sponu ani nebudem zrovnávať, tá je pri porovnaní v prípade Rolexu ako z vesmírneho programu.

    Záver
    Za tú cenu sú to zaujímavé hodinky so spracovaním na veľmi dobrej úrovni. Špeciálne by som vyzdvihol puzdro a prácu s korunkou, tá je skutočne výborná. Hodinky sedia na ruke ako pribité a okrem toho na nej aj skvelo vyzerajú.

    Plusy
    - Tvar a prevedenie puzdra
    - Korunka
    - Veľké indexy
    - Zafírové sklíčko
    - Lícovanie ťahu s puzdrom
    - WR 200m
    - Spracovanie hodiniek
    - Potápačská extenzia
    - Kyklop 2,5x zväčšenie

    Mínusy
    - Ručičky
    - Plochý ciferník
    - Plechová spona a poistka
    - Malý lumibod na lunete
    - Ťažký chod lunety


    Parametre:
    Výrobca: Squale
    Strojček: Swiss automatic movement ETA 2824-2
    Ciferník: Matná Vintage čierna
    Luminiscencia: SuperLuminova
    Dátum: na 3 hodine
    Puzdro: Oceľ 316L, kombinácia leštených a brúsených plôch
    Korunka: Skrutkovacia na 3 hodine
    Rozteč: 20mm
    Sklíčko: Zafírové, ploché s kyklopom s 25x zväčšením
    Ťah: 20mm, s logom Squale na spone, potápačskou extenziou, poistkou a dielikmi so skrutkami
    Vodotesnosť: 20ATM/200m
    Rozmery: 40mm v priemere, 44.5mm s korunkou, 12.1mm hrúbka
    Rezerva náťahu: 42 hodín

    Ešte pár nekvalitných fotiek spravených narýchlo mobilom pri umelom osvetlení, časom určite prídu lepšie :)