Aké hodinky si vybrať k obleku

  • Len tak pre zaujímavosť, zdroj: http://style.hnonline.sk/c3-55227700-kT…ajte-si-poradit

    Hodinárska etiketa odporúča špecifické modely, takzvané "oblekovky".

    Jednoduchý dizajn, správna farba drahého kovu, adekvátny materiál remienka. Nosenie náramkových hodiniek k formálnemu oblečeniu má dané pravidlá. Ako tento doplnok vybrať správne? Hodinárska etiketa odporúča špecifické modely , takzvané "oblekovky".

    Kým si obzriete vybrané typy, oboznámte sa s teóriu.

    Viktoriánska éra skončila
    V zlatých časoch viktoriánskej éry platilo, že hodinky by vôbec nemalo byť vidieť, pretože správny džentlmen bol nad sledovanie toku času povznesený. Dnes sa muži svojimi hodinkami radi pochvália, ale vziať si do opery masívne digitálky s dvadsiatimi športovými funkciami považujú za nepatričné azda aj notorickí recesisti. Striktné pravidlá etikety 19. storočia sú dnes takmer zabudnuté, ale to neznamená, že je všetko povolené.

    Na večer zvoľte čo najtenšie hodinky
    Pre večerné príležitosti, po 18. hodine (kedy je predpísaný dress code black tie alebo dokonca white tie), si už možno vziať náramkové hodinky, tie by však mali byť pokiaľ možno diskrétne. To znamená čo najtenšie, aby sa vhodne zmestili pod manžetu košele. Pre tento účel sú ideálne tzv. ultratenké hodinky, pre ktoré sú najlepšími manufaktúrami vyvíjané mimoriadne tenké strojčeky, vysoké spravidla do troch milimetrov. Puzdrá hodiniek potom mávajú výšku medzi 6 a 7 mm, tie najtenšie sa dokonca blížia k piatim milimetrom (rekordmanom sú Piaget Altiplano s výškou len 5,25 mm).

    Podľa českého experta na hodinársku etiketu Jana Lidmaňského by materiál puzdra večerných hodiniek mal
    zásadne korešpondovať s manžetovými gombíkmi. Niektoré hodinárske manufaktúry primerané gombíky tiež priamo vyrábajú (Patek Philippe, Audemars Piguet, Hublot ...). Klasickým materiálom na púzdra večerných spoločenských hodiniek je 18-karátové zlato. Obvyklé žlté zlato v poslednej dobe
    vytláča znovu obľúbené ružové, červené, prípadne biele. Zriedkavejšie sa využíva aj platina, ktorá je využívaná výhradne pre exkluzívnu malosériovú edíciu.

    Remienok z aligátora, radšej čierny

    Ďalším štandardom večerných spoločenských hodiniek je kožený remienok, najlepšie z krokodílej kože, napríklad z louisianského aligátora. Jeho farba má zodpovedať farbe opasku a topánok. Na večernú spoločenskú príležitosť potom džentlmen volí jedinú správnu
    farbu, a to čiernu.

    Pravidlo jednotnej farby
    Oblekovky sa nenosia len na večer, ale pravidlo jednotnej farby remienka, opasku a obuvi je vhodné dodržiavať aj pri dennom nosení, pričom najčastejšími alternatívami sú hnedá, tmavočervená alebo tmavomodrá. Pomerne podstatným detailom je výber
    kvalitného remienka - lacné, rôznym spôsobom falšované a na kožu sa hrajúce remienky sa dokážu za finančnú úsporu "odmeniť" napríklad tým, že v teplejšom období roka zafarbia manžetu košele, čo iste nikoho nepoteší. (O rýchlo vädnúcom vzhľade takéhoto výhodného produktu ani nehovoriac.)

    Tenké puzdro: čistý vzhľad, menej funkcií
    Pre puzdrá hodiniek na denné nosenie už nie sú materiály z ušľachtilých kovov príliš vhodné pre svoju mäkkosť, a tak je pri nich častejšie využívaná tvrdšia oceľ, prípadne keramika či ľahší titán. Inak ale oblekové hodinky nebývajú stavané na veľkú odolnosť (oproti športovým typom). Napríklad ich vodotesnosť býva štandardne do 50 metrov, teda asi tak proti kvapkám rosy.

    Klasické oblekové hodinky majú tiež jednoduchý, čistý, ľahko odpočítateľný ciferník. Už preto, že do správne tenkého puzdra sa príliš veľa ďalších funkcií nezmestí, a tiež preto, že podľa spomínaných starších zvyklostí by džentlmen mal hodinkám venovať najviac
    letmý, nenápadný kontrolný pohľad.
    Tým však vôbec nechceme povedať, že k obleku je zakázané nosiť pozoruhodné kúsky haute Horlogerie, teda vysokého hodinárstva, vybaveného krásnymi hodinárskými špecialitkami. Naopak. Napokon, to si nemyslia ani hodinárske manufaktúry, ktoré tento rok v Ženeve a Bazileji znova predstavili rad pozoruhodných spoločenských hodiniek, svedčiacich o ume, kreativite a dôkladnosti svojich tvorcov.

  • zaujimal by ma este nazor experta na hodinársku etiketu ohladom quartzu, ci je faux pas dat si elegantne znackove po vsetkych vonkajsich strankach vyhovujuce quarzove hodinky, alebo pohon k etikete nepatri..

  • otazkou,s akym pohonom hodinky sa nevenuje ani L.Špaček vo svojej knihe "NOVÁ VEĽKÁ KNIHA ETIKETY"
    v kratkosti sa venuje len vhodnosti hodiniek podla celkoveho vzhladu
    ci quartz alebo mechanika je na kazdom z nas

  • "ivan_989" wrote:

    zaujimal by ma este nazor experta na hodinársku etiketu ohladom quartzu, ci je faux pas dat si elegantne znackove po vsetkych vonkajsich strankach vyhovujuce quarzove hodinky, alebo pohon k etikete nepatri..


    Je len málo ľudí v bežnej populácií, ktorí rozoznajú quartz od mechaniky, takže starosti s tým by som si príliš nerobil. Pomerne veľká časť bežnej populácie ani netuší, že niečo ako hodinky s automatickým pohonom existuje :mrgreen: . Takže bežné príležitosti, ako rodinné oslavy, bežné divadlo, bežné recepcie v pohode s quartzom zvládneš, aj keď sám veľkým prívržencom quartzu v oblekových hodinkách nie som.

  • "Spen" wrote:

    Je len málo ľudí v bežnej populácií, ktorí rozoznajú quartz od mechaniky

    takmer vzdy staci letmy pohlad na pohyb sekundovej rucicky a je to jasne....ale faktom je, ze ja som sa napr. toto dozvedel, az ked som sa troska o hodinky aj zacinal zaujimat :)

  • "ivan_989" wrote:

    takmer vzdy staci letmy pohlad na pohyb sekundovej rucicky a je to jasne....

    Musim sa naucit rozoznat pohyb sekundovky letmym pohladom, zatial to zvladam iba uprenym skulenim, ktore ma daleko od nenapadneho :) Najhorsie su na tom chronografy a ked druha strana hybe rukou, to casto ani neviem o com rozprava, tak sa snazim rozoznat hodinky :D