Koľko z vášho platu ste ochotní minúť za hodinky?

  • To je vcelku téma, ktorá ma zaujíma. Nejde ani tak o konkrétne cifry, ako skôr o pomer platu a ceny hodiniek.. Tak napríklad, 1/4 výplaty, 1/2 alebo 2 celé výplaty a pod.. Podľa toho zistíme asi skôr objektívne, kto je pravý hodinkomaniak. Pretože keď si niekto kúpi hodinky za 10000 EUR ale jeho mesačný príjem je 20000 EUR, tak stále je ochotný dať "iba" polovicu výplaty:-) Pričom niekto, kto má hodinky za 1000 € ale dá na to celú výplatu, tak je asi väčší hodinkomaniak..

    Takže nie konkrétne čísla, ale pomer ma zaujíma.. Hoci viem, že ani to nie je celkom objektívne, lebo existujú určité limity v cenách hodiniek za ktoré sa už neoplatí ísť a pod.. Ďalej závisí aj od množstva hodiniek, ktoré užívateľ má atď..

  • k tejto téme musím pridať ´další zmysluplný :) príspevok:
    pravidlá bontónu vraj hovoria, že muž by mal mať na ruke hodinky zhruba s cenou zhruba vo výške jeho mesačného platu. Takže vážení, ak zaostávate, v predvianočnom čase šup do Toptime shopu. Agument pre manželku na obhajobu kúpy je nepriestrelný :)

  • U mňa je to veľmi ťažké povedať, kedže môj príjem je nepravidelný, ale viac oko jedna priemerná výplata na hodinky už niekoľko krát išla...

  • "lam" wrote:

    k tejto téme musím pridať ´další zmysluplný :) príspevok:
    pravidlá bontónu vraj hovoria, že muž by mal mať na ruke hodinky zhruba s cenou zhruba vo výške jeho mesačného platu. Takže vážení, ak zaostávate, v predvianočnom čase šup do Toptime shopu. Agument pre manželku na obhajobu kúpy je nepriestrelný :)

    lam, tento príspevok vyznel, ako keby som si ho napísal sám, alebo ako keby som tu mal nejakých agitátorov :D Díky za podporu, ale nechcel by som, aby toto fórum ľudia chápali iba ako jednu veľkú reklamu na Toptime.. Chcem aby sme sa tu venovali všetkým témam a všetkým značkám, pretože si myslím, že také čosi tu chýba a ľudia to potrebujú. Nebudem tu tvrdiť, že moje značky sú najlepšie na svete a pod.. Samozrejme, bola by škoda, keby som sa tu nemohol podeliť o recenzie vlastných značiek, ale verím, že časom to bude iba okrajová záležitosť a že tu vybudujeme čosi omnoho väčšie.

    No a teraz k veci.. Nevedel som, že bontón hovorí, že treba mať na ruke hodinky vo výške jedného platu.. Resp. nikdy som o tom nepočul, tak by ma zaujímalo, odkiaľ to máš. V tom prípade môžme usúdiť, že každý kto má hodinky drahšie ako jedna jeho výplata, sa už radí medzi hodinkomaniakov :D

  • Najviac som dal za hodinky asi tri vtedajšie platy, avšak na nominálnu hodnotu mám dnes už aj drahšie. Inak ja si za prvú výplatu v novom zamestnaní vždy kupujem niečo, čo vydrží ako pamiatka takže mám aj hodinky v hodnote jednej mojej výplaty :D

  • "Spen" wrote:

    Najviac som dal za hodinky asi tri vtedajšie platy, avšak na nominálnu hodnotu mám dnes už aj drahšie. Inak ja si za prvú výplatu v novom zamestnaní vždy kupujem niečo, čo vydrží ako pamiatka takže mám aj hodinky v hodnote jednej mojej výplaty :D

    To je pekná myšlienka, kúpiť si z prvej výplaty niečo čo ti vydrží ako pamiatka. Len škoda, že človek nemení tak často zamestnanie :D

  • Zajímavé téma a veřím, že pro některé lidi i docela nepochopitelné :D .
    Pro kolegy golfisty je to srdeční záležitost, když vidí nějaké překrásné golfové hole vyrobené na míru "Japonské ručně dělané Honma" a to samé prožívám já, když se v setkám s někým, kdo nosí např. hodinky Panerai a nemá je pouze jako stroj na určení času, ale i jako doplněk k oblečení, prostě styl života.
    Před pár lety jsem brouzdal hladiny světových moří a oceánů jako posádka na těch nejluxusnějších parnících (Queen Elizabeth 2, Queen Mary 2, Insignia). Tehdy jsem neměl rodinu ani děti a tak jsem stejně jako všichni ostatní členové teamu, užíval život ve stylu bohémském :lol: . Tehdy jsem začal nakupovat šperky, hodinky, elektroniku prostě - co se mi líbilo, to jsem musel mít. V té době jsem byl schopný utratit vše, prostě za cokoliv, protože jsem věděl, že na lodi peníze nepotřebuji a během pár dní / týdnů budou peníze zase zpět. Tehdy jsem začal nakupovat hodinky a experimentovat s různými značkami a druhy bez nějakého ostychu.
    Dnes jsem o nějaký pátek starší, mám rodinu i děti a stále mám rád své hodinky, ale více jako dva měsíční platy bych do hodinek už nedal. Postupem času se mi také líbí jiné hodinky, než tomu bylo před X lety a tak si nedovedu představit, že bych si koupil nějaké hooodně drahé hodinky a nosil je třeba 20 a více let :) .
    Jak jste na tom vy?
    Petr

  • Ja som zástanca takej tej rozumnej miery.. myslím pomer cena / výkon / kvalita hodiniek... Pretože keď si všimnete, je na trhu mnoho výrobcov, ktorý majú hodinky za 5-6 tisíc, v ktorých tiká na vlas ten istý strojček ako v hodinkách do 1000 €.. Rozdiel je hlavne v značke, pričom rozdiel v kvalite je skoro zanedbateľný. Navyše, nosím iba hodinky, ktoré predávam, preto mi našťastie zvyčajne stačí max. jeden mesačný príjem a viac som za hodinky doposiaľ ešte nedal. Samozrejme, mám aj pár vysnívaných značiek, u ktorých by som musel momentálne siahnuť hlbšie do vrecka, ale stále mám pocit, že by som si ich kúpil iba keď by sa môj príjem zvýšil na toľko, že by mi stále postačoval jedno mesačný príjem a nie viac.. Nebudem predsa pol roka pracovať na hodinky :hehe:

  • Článok zaujímavý, avšak chýbajú konkrétne údaje :)
    Podla mňa..Ja som živnostník a príjem mám každý mesiac iný (december nepočítam, lebo vtedy má asi každý nadpriemer, ba super). Hodinky som si vždy kupoval z našetrených zdrojov, pravdou je, že nikdy nové som nekupoval. Vždy len málo používané resp. nosené, na ktorých vidno ani nebolo, že sú resp. boli nosené, pričom boli za 60% hodnoty úplne nových z "výkladu". A keby som kupoval úplne nové, tak jedine mimo SR so západu alebo USA. Tu sú ceny mnohonásobne predimenzované ako napr. v USA..Teraz niektorých z vás napadne clo a dph. To sa dá jednoducho obísť ako viete ako nato :)

  • Ešte by som dodal, že ozajstná hodnota je to čo máme v hlave a nie hodinky...Síce je to krásny "šperk", ale zas posudzovať niekoho podľa hodiniek nie je celkom košer (nevravím, že tu posudzujeme, len tak píšem). Napr. ja poznám jedného vysokopostaveného muža angažovaného v našej politike, ktorý mi raz povedal, že keby si kúpil hodinky za napr. 5000€ (dvojmesačná výplata), tak by ho rozpitvala tlač na druhý deň a časť voličov by ho zato nenávidela (skôr závidela). Takže aj keď človek nato má, niekedy je dobré uvažovať, alebo si ich kúpiť a nosiť len v sfére resp. spoločnosti takých, ktorý na to tiež majú :)
    Len taká moja malá úvaha :)

  • To je jasné, nedá sa to stanoviť celkom objektívne. Ale myslím, že ten pomer platu (dajme tomu priemerného u živnostníkov) je stále objektívnejší ako keď si niekto kúpi hodinky za 1000 € ale jeho mesačný príjem je 20 tisíc €.. To asi nebude hodinkomaniak, hoci má pomerne drahé hodinky pre priemerného slováka :)

    Ešte k tomu, čo napísal donescobar.. Ja poznám aj opačný prípad. Poznám súkromného lekára, ktorý pracuje v Belgicku a ten si musel kúpiť Mercedes, lebo jeho kolega mal Porsche a vravel mi, že väčšina pacientov chodilo k tomu druhému, pretože si mysleli, že je šikovnejší a úspešnejší súdiac podľa auta..! Pre vysvetlenie, v tom mestečku sú v podstate iba dvaja lekári v rovnakom - konkurenčnom obore. To sú problémy :D

  • "esqueleto" wrote:

    To je jasné, nedá sa to stanoviť celkom objektívne. Ale myslím, že ten pomer platu (dajme tomu priemerného u živnostníkov) je stále objektívnejší ako keď si niekto kúpi hodinky za 1000 € ale jeho mesačný príjem je 20 tisíc €.. To asi nebude hodinkomaniak, hoci má pomerne drahé hodinky pre priemerného slováka :)

    Ešte k tomu, čo napísal donescobar.. Ja poznám aj opačný prípad. Poznám súkromného lekára, ktorý pracuje v Belgicku a ten si musel kúpiť Mercedes, lebo jeho kolega mal Porsche a vravel mi, že väčšina pacientov chodilo k tomu druhému, pretože si mysleli, že je šikovnejší a úspešnejší súdiac podľa auta..! Pre vysvetlenie, v tom mestečku sú v podstate iba dvaja lekári v rovnakom - konkurenčnom obore. To sú problémy :D

    No a u nás lekári "živoria", nemajú čo úst..Chudáci :D Aj štrajkovať museli..Nepoznám ani jedného, ktorý by nemal dom a tereňák alebo minimálne passata :D
    Mali sme ich nechať odísť do záhraničia. Za dva dni by boli späť, lebo sú slabý ako ranná rosa :D Sa idú porovnávať s rakúšanmi a švajčiarmi :D
    No to len tak na margo.. :)