Čo nového v Hodinkove

  • pripajam sa k neskorej gratulacii, paradne hodinky si si nadelil :super:
    stava sa zo mna trosku ignorant virtualnej reality, ale tieto hodinky ma prinutia pozriet sa sem trosku castejsie :]


    Ďakujem a čože sa deje, že nás tak zanedbávaš?

  • neviem, mam take chvilky hodinkoveho utlmu, dam Bcka na ruku a neriesim.. nebavi ma citat o hodinkach, nebavia ma IWCcka, nebavi ma fotit si mikinu :mrgreen:
    videl som vychodisko v IWC, po tyzdni ma to preslo.. videl som dalsie v BR01, dal som ich na ruku a nastala uplna demotivacia.. asi som odsudeny byt one-watch-guy, vypnut hodinkove ucty a byt spokojny :malin1:

    Breitling do kazdej rodiny!!! :malin1:

  • Záleží na tom, ktoré fotky myslel. Väčšina je naozaj z mobilu Samsung Note 3, niektoré sú fotené so Sony DSC-RX100 a niektoré obstarožným Panasonicom DMC FZ5.

  • Tudor

    Značku Tudor založil v roku 1926 Hans Wilsdorf. Áno je to presne ten istý Hans Wilsdorf, ktorý v roku 1905 založil značku Rolex a Tudor sa tak stal malým bratom Rolexu. Napriek tomu, že tieto dve značky toho mali veľmi veľa spoločného, veď Rolex vyrábal pre Tudor púzdra, korunky, či dohliadal na kvalitu, razí si Tudor postupne svoju vlastnú cestu, s vlastnou identitou a históriou. Čo teda robí túto značku zaujímavou? Pre mnohých sú to určite spoločné korene s Rolexom a Tudor z tohto faktu náležite ťažil a ťaží aj dnes, hoci táto značka hlavne v poslednom období výrazne dospela, o čom svedčí aj jej novy inhouse kaliber MT5612 so 70 hodinovou rezervou náťahu. To, čím sa Tudor od Rolexu odlišuje asi najviac, je menej konzervatívne poňatie dizajnu ich modelov, ktoré viac podliehajú módnym trendom a samozrejme cenou. Výrazne nižšia cena je napriek udržaniu nekompromisnej kvality dosiahnutá najmä vďaka osadzovaniu strojčekov ETA namiesto inhouse kalibrov od Rolexu. Ako som už spomenul vyššie, značka sa však aj na poli mechanických strojčekov posunula vďaka vývoju vlastného kalibra ďalej a čo je veľmi pozitívne, peňaženka ich zákazníkov nepocíti zaradenie inhousu do hodiniek ich obľúbenej značky nijako tragicky. Hodinky Tudor sa vďaka tomu stávajú opäť zaujímavejšími a napríklad model Pelagos, ktorý je ako jeden z prvých osadený týmto inhousom dostáva úplne nový rozmer. Titán, WR 500m, inhous kaliber a to všetko okolo 4000 EUR určite stojí za povšimnutie, hlavne ak sa ceny porovnateľných modelov od veľkého brata pohybujú výrazne vyššie.
    Vráťme sa ale do minulosti. Názov Tudor je inšpirovaný jedným z najznámejších a najslávnejších kráľovských rodov v Anglicku. Nie je teda divu, že do konca roku 1960 je emblém tejto kráľovskej dynastie, Tudorovská ruža, používaný ako logo spoločnosti. Po roku 1960 sa logo mení na dnes dobre známy štít. Aj napriek zmene loga sa stále na niektorých modeloch objavuje aj symbol Tudorovskej ruže. Rok 1952 sa zapísal do análov značky ako rok vzniku do tej doby jednoznačne najúspešnejšieho modelu Oyster Prince. Tieto hodinky sa mohli pochváliť na tú dobu neobvyklou odolnosťou, spoľahlivosťou a tiež presnosťou. Práve tieto vlastnosti značka úspešne prezentovala vo svojej reklamnej kampani, ktorá v tej dobe nemal obdobu a neostalo len pri obrázkoch hodiniek na rukách mužov pri ťažkej práci či športe, ale vybrali sa aj na expedíciu do Grónska, organizovanú britským kráľovským námorníctvom. V šesťdesiatych rokoch zachytil Tudor vlnu vývoja potápačských hodiniek, čoho výsledkom bol model Prince Submariner, ktorý spoločnosť dodávala aj americkému námorníctvu. Na túto vlnu následne naviazal v sedemdesiatych rokoch model Marine Nationale dodávaný pre zmenu francúzskemu námorníctvu. Modernými pokračovateľmi tradície potápačských hodiniek sú potom modely Hydronaut, Heritage Black Bay a už spomínaný Pelagos. Mnoho modelov značky ako Grantour alebo Heritage je inšpirovaných motorizmom a nie je sa čomu diviť, veď Tudor bol dlhú dobu partnerom závodnej divízie Porsche Motosport. O tom, že Tudor má rýchlosť v krvi, sa môžeme tiež presvedčiť pri hodinkách rady Fastrider, ktoré sú venované spojeniu s legendárnou talianskou motocyklovou značkou Ducati. O zjemnenie mena značky sa starajú napríklad modely rád Classic a Glamour.
    O tom, že pri kúpe hodiniek Tudor ich nový majiteľ dostáva len tie najlepšie služby hovorí fakt, že ich je možné kúpiť a servisovať len v sieti predajcov značky Rolex.

  • Tudor Heritage

    ChronoŠpecifikácia:
    Číslo modelu: 70330N
    Puzdro: Oceľové, kombinovane brúsené a leštené plochy
    Luneta: Hliníková obojstranne otočná
    WR: 150m
    Remienok: Oceľový a NATO
    Kaliber: ETA 2892-A2 s chrono nadstavbou Dubois Depraz 2054
    Rozmery: Priemer 42mm, výška 13mm
    Váha: 190g s ťahom a 98g na NATO remienku

    Balenie:
    Balenie je ako sa na takúto značku patrí luxusné, skladá sa z vonkajšej čiernej pevnej krabice, ktorú zdobí len logo v tvare štítu a nápis TUDOR. V nej sa potom nachádza drevený na čierno, do vysokého lesku lakovaný box, ktorý obsahuje hodinky, NATO strap a potrebnú dokumentáciu s príslušnými kartami. Spracovanie boxu je skutočne ukážkové a to ako zvnútra, tak aj zvonka.

    Dizajn:
    Pohľad na dizajn čohokoľvek je silne individuálna záležitosť. To čo jedného oslovuje, iného necháva ľadovo chladným. Niektoré dizajnové prvky prežijú roky a sú nadčasové a niektoré sa po chvíli zunujú a opozerajú. Tieto hodinky sa po dizajnovej stránke inšpirovali sedemdesiatymi rokmi, konkrétne modelom Tudor Oysterdate Chronograph, teda dizajnom, ktorý je stále živý, zaujímavý a dovolím si tvrdiť nadčasový. Práve tá nadčasovosť je veľmi dôležitá ak si človek zaobstará niečo, čo mu má vydržať viac ako pár rokov, alebo čo má nebodaj zostať ako jeho odkaz pre ďalšiu generáciu. Názor či tieto hodinky daný aspekt spĺňajú, si musí každý utvoriť sám, podľa mňa ho spĺňajú.

    Puzdro:
    Pri pohľade na tvar puzdra ma okamžite napadne Rolex a to, že Tudor používa rovnaký tvar je logické, hodinky vďaka tomu sedia na ruke ako pribité, sú neskutočne pohodlné a to je pre každodenné nosenie veľmi dôležité. Jeho finálna úprava je kombináciou brúsených a leštených plôch, pričom kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni. Vrchná časť puzdra je brúsená a jeho skosené hrany sú leštené, vďaka čomu rafinovane plynulo prechádzajú do vysoko leštených bočných častí. Ľavá strana hodiniek je prázdna, zato na pravej strane nájdeme okrem korunky s ochranou aj dve tlačidlá chronografu. Obe tlačidlá, rovnako ako korunka sú šróbovacie, závity sú presné a práca s nimi je teda pohodlná a rýchla. Rovnako presné je aj nastavovanie pozícií korunky. Tá je dostatočne veľká aby manipulácia s ňou bola pohodlná a jej tvar je zárukou toho, že sa nebude šmýkať. Chronograf je samozrejme možné ovládať len vtedy, keď sú poistky na tlačidlách odšróbované. Zadné oceľové veko je taktiež šróbovacie. Všetko to šróbovanie nie je samoúčelné J a prispieva k odolnosti voči vode, ktorá je v tomto prípade trochu netradičných 150m. Dotyková časť tlačidiel a korunky je v prevedení čierneho lesku čo ich príjemne ozvláštňuje a na korunke je navyše vyobrazené logo štítu. Horné tlačidlo chronografu slúži na jeho spustenie a zastavenie. Spodné tlačidlo nuluje chronograf, vracia teda všetky ručičky do štartovacej pozície. Prechod od puzdra k ťahu medzi nožičkami, či priamo pri puzdre je plynulý, bez akýchkoľvek nepresností či medzier, jednoducho výborné dielenské spracovanie. Priemer hodiniek je podľa mňa pre chronograf ideálnych 42mm a výška stále veľmi pohodlných 13mm.

  • Luneta:
    Luneta je klasická hliníková v čiernom prevedení. Má 48 klikov a práca s ňou za tými od Rolexu v ničom nezaostáva. Každé posunutie ide hladko, presne, nikde nezadrháva a zároveň nehrozí samovoľné posunutie. Otáča sa do oboch smerov. Obvod lunety má rovnakú úpravu ako korunka, vďaka čomu opäť nehrozí zbytočné pošmyknutie prstov. V prípade potreby je možné použiť lunetu okrem rátania vypitých pív aj na zobrazenie druhej časovej zóny.

    Ciferník:
    O ciferníku platí to isté čo o zvyšku hodiniek, je perfektne spracovaný. Základ je čierny, doplnený o 2 šedé subciferníky, bielu sekundovú stupnicu po jeho obvode a ešte jednu šedú, zobrazujúcu oranžové minútové indexy po 5 minútach. O plasticitu ciferníka sa starajú biele hodinové indexy potiahnute lumi vrstvou a logo štítu. Dátumové okno je nenásilne a nenápadne zakomponované na pozícii 6, kde nahrádza hodinový index. Sem príde asi moja jediná dizajnová výtka k týmto hodinkám. Dátumové okno je zrejme kvôli dizajnu prispôsobené svojou veľkosťou hodinovým indexom, čo je síce efektné, ale neefektívne. Dátum sa z neho odčíta do desiateho dňa v mesiaci ešte ako tak dobre, ale dvojciferné čísla sa už čítajú dosť zle a rýchle odčítanie dátumu je teda skoro nemožné. Hodinová a minútová ručička sú dostatočne dlhé a výrazné, takže rýchle odčítanie času napriek tomu, že sa jedná o chronograf nie je problém. Obe ručičky obsahujú výplň s lumi vrstvou. Sekundový subciferník sa nachádza v pravom šedom poli. Chronograf využíva na meranie efektnú a neprehliadnuteľnú centrálnu oranžovú sekundovú ručičku. Minúty sa odčítajú zo subciferníka umiestneného v ľavom šedom poli, ktorý má oranžovo zvýraznenú oblasť od piatej po desiatu minútu. Lumi je jasná, výrazná a nie je problém s odčítaním času počas celej noci až do rána.

    Remienky:
    K hodinkám sú dodávané dva remienky, oceľový ťah a čierno-šedo-oranžové NATO. Budem sa už opakovať, ale nedá sa inak, ťah je výborný, dielenskému spracovaniu nie je čo vytknúť. Povrch ťahu aj spony je brúsený. Ako som už písal v časti o puzdre, koncovky k nemu perfektne priliehajú, nikde žiadna vôľa, sú celokovové a postrádajú to čo na koncovkách ťahov najviac nemám rád a to je hrubé spracovanie spojov medzi jednotlivými časťami. Dieliky ťahu sú šróbovacie, takže jeho skracovanie v domácich podmienkach je pohodlné a rýchle. Spona nie je tak dobre spravená ako u Rolexu, ale stále si drží vysoký štandard. Je trocha škoda, že sa ťah pri spone viac nezužuje, určite by to zlepšilo jeho pohodlnosť. Poistka ťahu je signovaná a otvárací mechanizmus poistky je v tvare štítu čo je veľmi príjemný detail.Veľmi som bol zvedavý aj na to NATO a musím povedať, že sa k hodinkám hodí a je skutočne pohodlné. Spona nie je signovaná, ale má tvar štítu z loga. Čo mi na tejto verzii trošku prekážalo bolo, že pri pohľade na hodinky spredu sa nad remienkom majestátne týči celá výška puzdra čo moc nemusím, vadí mi to aj pri tenkých remeňoch a aj ten najtenší je vždy výrazne hrubší ako NATO. do rána.

    Kaliber:
    O pohon hodiniek sa stará ETA 2892-A2 s automatickým náťahom (21 kameňov, 28.800 vph) a s chrono nadstavbou Dubois Depraz 2054. Presnosť kalibru sa pohybuje niekde okolo +1 sekundy denne.

    Záver:
    Ak to všetko v skratke zhrniem do jednej vety tak sa jedná o krásne, výborne spracované hodinky s presnosťou okolo jednej sekundy denne a nadčasovým dizajnom. Nechcem to zakríknuť, ale žeby ďalšie, ktoré mi vydržia dlhšiu dobu? Myslím, že áno.