• Pani uz vcera ma napadlo ze dnes bude aky zaujmavy den na vsetkych hodinkach ake len mame by sme mali prestavit teda o hodinu dozadu a je jedno ake su to ci automaty alebo quartzove, a tak som rozmyslal ze ci nevyhlasit dnestny den za ... neaky iny ako ostatne a skuste pisat navrhy a potom by sme mohli dat hlasovat o najlepsom navrhu a ten zvitazi a kludne to moze byt nazov ktory by sme mohly rozdelit aj na polovicu alebo z neakym privlastkom pretoze viete ze aj na jar bude takyto den ked prezijeme s nasimi hodinkami cas prechodu ::d tak skuste navrhy pisat aj priamo sem alebo do sprav a potoom to neako vyhlasujeme ze ktory by mohol by. PS ak sa tu uz nieco take riesilo tak kludne toto vlakno zruste ale myslim ze som tu take nieco nevidel. A mozno som az moc 8| hodinkomaniak ;)

  • Ja sa chystám "preštelovať" všetky hodinky a momentálne riešim dilemu, či vôbec môžem "cúvať".
    Počul som, že hodinky sa vždy nastavujú v smere hodinových ručičiek... :0

  • tak toto s tým "cúvaním" zaujíma aj mňa :D
    inač sorry za OT, ale nejako som nepochopil o čo tu má ísť :D

    Steinhart Ocean Vintage Military

  • Osobne považujem letný a zimný čas za zbytočnosť.
    Ja viem - energetické špičky v rôznych časoch v susedných krajinách, potreba svietiť ráno, úspory, vplyvy na organizmus...
    A čo sa týka cúvania, tak viem naisto iba to, že pri hodinkách toto neslobodno robiť pár hodín pred a po polnoci.
    Týka sa to hodiniek s dátumovníkom.
    Ako je to v ostatnom čase netuším.
    Asi nebudem riskovať a pretočím to v smere hodinových ručičiek a dátum, či deň nastavím opäť...

  • Su krajiny, kde maju stale letny cas. Napr Rusko - standardny rozdiel od nas je +2 hodiny (Moskva), ale v zime su to +3 hodiny.
    Aj mna zaujima, ako je to s posuvanim ruciciek dozadu - pozna niekto spravnu odpoved?
    Najlepsie je to na PC a smartfonoch, tam to naskoci automaticky (aspon na mojom blackberry to tak je). A zrejme aj na hodinkach, ktore su riadene radiovym signalom. (radio controlled) - to je urcite dobra vlastnost.
    Pretoze nemam "vrtic", s mojimi automatmi mam pomerne casto "Chronoden" :)
    Osobne nemam rad existenciu prechodu z/na letny cas - hlasoval by som za zrusenie (ale len za predpokladu, ze sa to zrusi celosvetovo alebo aspon v Europe, inac by to bolo este viac prestavovania hodiniek pri cestovani).

  • Ten problém v posúvaní hodiniek vzad je trochu zložitejší a tak sa akosi zaužívala fáma, že sa to robiť nemá. Ak hodinky nemajú dátum, je to jedno. Ak ho majú, záleží na tom, aký je tam strojček. Novodobým hodinkám je to v zásade jedno, ale tak pre istotu to nerobte medzi 21:00 - 03:00. Problém môže byť pri napr. Valjoux 7750, tam ak sa preklápanie dátumu dostane do istého štádia, môže dôjsť pri posune hodiniek späť alebo pri rýchlonastavovaní dátumu k zlomeniu "jednej súčiastky na ktorej názov si teraz ani za svet nespomeniem", takže tam to medzi 20:00 - 03:00 nerobte určite.

  • Pri bežných hodinkách, so sériovo vyrábaným strojčekom, kde sú všetky komplikácie viazané na polnoc (dátum, deň, ...) to možné je. Pri pretáčaní späť je potrebné vyhnúť sa prekročeniu uvedenej hranice (21:00 - 03:00).
    Je to také všeobecné usmernenie, väčšine hodiniek sa nestane nič ani pri spätnom posune v tomto čase, niektoré sa však môžu vážne poškodiť. Záleží na mechanizme akým sa preklápa dátum. V hodinkách bez rýchlonastavovania dátumu sa dátum bežne nastavuje tak, že po prekročení polnoci čas posunie späť o 2 - 4 hodiny a opäť vráti dopredu na polnoc, čím si človek ušetrí dosť točenia korunkou. :)

  • Podľa mňa cúvať môžete bez problémov. Len fakt nie medzi 22:00 a 02.00 hod.

    No ale k pôvodnej téme. Mňa napadá viac názvov ako by sa ten deň mohol volať..

    Deň zlomu
    Deň cestovania v čase
    25 hodinový deň
    Deň XL (posuň o hodinu menej) a deň XS (o hodinu viac)
    a pod.. nič extra kreatívne :)

  • "esqueleto" wrote:

    Podľa mňa cúvať môžete bez problémov. Len fakt nie medzi 22:00 a 02.00 hod.

    No ale k pôvodnej téme. Mňa napadá viac názvov ako by sa ten deň mohol volať..

    Deň zlomu
    Deň cestovania v čase
    25 hodinový deň
    Deň XL (posuň o hodinu menej) a deň XS (o hodinu viac)
    a pod.. nič extra kreatívne :)


    Pekneeee pomenovania :)

  • Pomenovania sú to pekné, ale ten výraz "cúvať" je dosť ošemetný...
    Prečíta si to blondýnka a v noci sa bude báť cúvať.
    :hehe: