Ivan - asi jo, jsem chronomagor...

  • Misoo - klidně piš co chceš, je to diskusní fórum. Souhlasím s Tebou. Hodinek s chronem pár mám (2x ruské + Traser Super Sport) a přestože stopky občas používám, opravdu nutné nejsou. I já posledních pár let upřednostňuji jednoduché hodinky, ale Flieger Chrono je vyjímka, možná i proto, že chci mít v kolekci hodinky s kalibrem ETA 7750. Přesto uvažuji, že bych si pořídil i ty co uvádíš, tedy B-42 Flieger Day/Date, které jsou za přijatelné peníze a kromě chrona mají vše, tj. 42mm, safir + oboustranný antireflex, spodní průhled se safírem a těsnost do 200 metrů. Mohu mít nové cca za 25000,-, starší se občas objeví pod 20 tisíc korun a to už stojí za úvahu...
    Cretino - Strely byly opravdu krásné, snad se nepletu ale strojek 3133 je legenda z dob, kdy rusové chtěli koupit nejdřív Valjoux xxx ale po otestování prohlásili, že pro jejich účely nevyhovuje. Tak koupili celou fabriku i se stroji a švýcarskými inženýry, dovezli to do Ruska, vylepšili a byl z toho kalibr 3133. Ten byl dlouhá léta vyhrazen jen pro použití v armádě, letectvu, kosmickém programu a pochopitelně se s hodinkami s tímto strojkem mohli pyšnit i členové Politbyra. Pro běžnou veřejnost byl uvolněn snad až v 80.letech... Strely měly mj. i telemetrickou stupnici pro měření vzdálenosti - uvidíš záblesk a stiskneš stopky, v momentě kdy uslyšíš výbuch, je zastavíš a na stupnici odečteš vzdálenost místa výbuchu... Na mě byly bohužel moc malé.

  • Ano, vzdálenost bouřky jsem s nimi také párkrát měřil... Je na to ta vnitřní stupnice do 20 km. Poletí-li k vám zvuk rovnou minutu, je zdroj 20 km daleko, vychází to z rychlosti zvuku 333 m/s, resp. 1200 km/h, což není zcela přesné ale pro tyto účely vyhovující...
    Ale dovolím si představit další hodinky, tentokrát opět švýcarské Trasery. Tyhle P6504 Black Storm Pro byly moje první Trasery, vždycky říkám, že Traser je jediná značka, u které mi quartz nevadí (je to nadsázka a nechci se dotknout vynikajících G-Shocků, Suunto atp.), protože i díky tomu jsou tak odolné. Ocelové pouzdro s povrchem PVD, karbonová otočná luneta, safír s antireflexem, vodotěsnost 200 metrů, šroubovací korunka, osvětlení tritium. Už pár let je mám na Nato a nosím výhradně na motorku. Lehké, tenké, ani nevíte že jsou na ruce, když usínám v horách vedle motorky, visí na stupačce u hlavy a tritium mi stále svítí přesný čas. Tyhle hodinky jsou důkazem, že PVD vydrží všechno - už tolikrát jsem letěl po hlavě do bláta (pochopitelně rukama napřed), šutrů nebo při brodění do potoka a hodinky nemají ani škrábaneček. Vydrží opravdu všechno očemž vypovídají i speciální armádní jednotky, které je mají (pro ně se ale většinou dělaly s nylonovým pouzdrem a minerálním sklem).

  • Předposlední přírůstek, na jiném místě diskutovaná limitka Fortis B-42 Mars 500. Ke 100. výročí založení firmy vyrobeno 2012 kusů, na trhu byly myslím už v roce 2010, název na počest experimentu, simulovaného letu na Mars, který trval v období 2010-2011 a trval tuším 520 dnů, 6 "kosmonautů" žilo tehdy na "palubě" kosmické stanice. Technický popis stručně, pouzdro titan 42 mm s povrchem PVD, průměr s lunetou 45 mm, ale vypadají menší. Vodotěsnost 200 metrů, safír s oboustranným modrým antireflexem, dny lze nastavit dvojjazyčně (v tomto případě německy nebo anglicky), strojek ETA 2836, jednosměrně otočná luneta, superluminova svítí parádně. Koupil jsem je 2 měsíce staré. Jak jsem psal jinde, přestože jde o hodinky vydané ke kosmické události a nesou jméno rudé planety, ciferník paradoxne neodpovídá modelu Official Cosmonauts, ale Marinemaster, snad kvůli větším číslům a indexům, které jsou v oranžové barvě výraznější. Užitečnou drobností jsou šipky vedle okének dne a data označující směr točení korunkou při nastavování příslušného údaje. MÁM Z NICH VELKOU RADOST A SEDÍ MI DOKONALE :) !

  • To máte pravdu, taky jsem si to říkal. Ale jen do prvního zavření s nasvícenými hodinkami do komory ::d . Sekundová ručička totiž nesvítí a svítí pouze ten bílý kroužek. Svítí zeleně stejně jako bod na pozici 12 na lunetě. A ten bílý puntík pohybující se po oranžově nasvíceném ciferníku je nádherný film...

  • tieto Fortis sa aj mne pácia ...oranzova a cierna - pekna kombinacia :super:

    Steinhart Ocean Vintage Military

  • A tohle je zatím můj poslední přírůstek, Fortis B-42 Official Cosmonauts GMT. Mám je od člena chronomagu, sešli jsme se na půl cesty, pokecali, vyměnili hodinky a jeli domů. Hodinky jsou nové včetně mezinárodní záruky, koupené ve Španělsku, ale asi byly nějaký čas vystaveny na prodejně, je vidět že párkrát na ruce byly. Pouzdro kartáčovaný nerez, velikost jako Mars 500, chybí den v týdnu a navíc je GMT komplikace. Hodinky umožňují nastavit 3 časové zóny, já mám GMT nastaven na tuzemský čas a využívám vnitřní pevný kroužek, kde 0/24 je dole na pozici 6. Spodní polovina kroužku, tj. 18.00-06.00 je černá (noc), horní je šedá a přistihuji se, třeba když takhle sedím u klávesnice, že při letmém pohledu na hodinky spíš vnímám pro informaci o čase polohu šipky GMT na kroužku, který je v této poloze dobře čitelný. Řemen byl na hodinkách jiný, ale koupil jsem tenhle až k pouzdru, protože mi skvěle sedí na ruce.

  • "cretino" wrote:

    dakujem za info.. pytal som sa preto, ze sa mi paci tento styl, akurat sa neviem stotoznit s realitou a davat za Panerai min. 30 krat tolko.. pri tychto mi ale vadi taka nejaka aura, pri ktorej kazdy moralizuje a tvrdi ze je to fake a dobre ze sa pri nich neukazuje krizom :) zas na druhej strane 115 dolarov plus priplatok 25 za zafir nie je taka tragedia ked to nie su vyslovene zle hodinky :rouge:


    tu maju specialnu akciu... 64,- + 25,- za zafir si myslim ze neni zla cena na vyskusanie :)
    44mm Marina Militare GMT Automatic Watch
    http://www.dajiwatch.com/productshow548.html

  • tyhle GMT maji trochu jiny (automaticky) strojek, asi vlastni China vyvoj... pan Frydl (hodinar) nad nim velmi velmi kroutil hlavou, neposlal me s nima do haje, ale moc asi nechybelo...
    ale ty s kopii Unitasu jsou i konstrukcne i materialove celkem v pohode, podle hodinare pry na desitky let spolehliveho provozu :)