Ako sa starat o svoje hodinky

    • Official Post

    Zakladam tuto temu hlavne koli laikom ako som ja. Celkom ma zaujimaju taketo elementarne veci, ktore skusenym hodinkomaniakom prijdu uplne automaticke... :gene3:
    Mozme sem davat svoje skusenosti, zvyklosti ako mat hodinky stale v dobrej kondicii a peknom stave. Ak mate nejake tajne tipy, triky, postupy, sem s nimi! ;)

    Tak skusme to nejako postupne.

    Cistenie sklicka
    Ja sklicko cistim tak, ze nanho najprv fuknem (odstranim prach, pripadne necistoty, ktore by mohli nasledne poskrabat sklicko), potom stale na sucho jemne zotriem necistoty kuskom tricka alebo inou jemnou latkou a potom dychnem (navlhcim) a jemnym kruzivym pohybom lestim az kym nezmiznu vsetky otlacky a necistoty.

    Cistenie puzdra
    Puzdro mam matne ocelove, takze nepotrebuje nejako extra udrziavat. Sem tam ho len pretriem latkou (trickom).
    Ale raz za cas ho planujem a hlavne vsetky zahyby, prebehnut zubnou kefkou nasucho, pripadne velmi jemne navlhcit. Existuje nejaky specialny nastroj (kefka) okrem zubnej kefky co sa dostane do vsetkych zahybov? Nic ine ma nenapada...

    Kozeny remienok
    Tu by asi stacil link na zvlast vlakno : http://www.hodinkomania.sk/viewtopic.php?f=3&t=359

  • Sklíčko ak je upatlané utriem ako správny grobian rukávom košele :mrgreen: . Príležitostne a veľmi zriedka tými handričkami, ktorými sa čistia okuliare obdobným spôsobom ako si opísal a raz za "rok", keď to na mňa príde, tak dám dole remienok a opláchnem pod tečúcou vodou (ak sú dostatočne vodotesné) prípadne navlhčenou handričkou, osuším a doleštím jemnou handričkou, ale taký wellness je fakt výnimočný, keď vidím, že za remienkom je slušný sajrajt. Chemikálie nepoužívam, maximálne na mastnotu je ideálny 60% alkohol.

  • mne jednou jeden majitel desne serval, kdyz jsem si pri predani na foceni jeho zapocene hodinky otrel o tricko...
    od te doby vyhradne mikrovlaknova uterka nebo rukavice... ::d

    • Official Post

    Presne také, alebo také čo sú určené na okuliare. Môžu byť aj jemne napustené alkoholom, také najlepšie čistia mastnotu a špinu. Oceli to nevadí a ani sklíčku by nemalo. Samozrejme, ak ich utieraš raz za čas.. A určite by som to nepoužíval na hodinky, ktoré sú pozlátené a pod.

  • "misoo" wrote:

    dik za info, ten 60% alkohol si musim kupit, snad vydrzi aj pre hodinky... :mrgreen:


    Dôrazne odporúčam lieh z lekárne. Menej pokúša a hodinky voňajúce po slivovici by mohli priťahovať rôzne živly :mrgreen: .