SPEAKE-MARIN – Dong Son Tourbillon

  • SPEAKE-MARIN – Dong Son Tourbillon
    zdroj: Watches7,Wikipedia


    Tento model je inspirován starověkými bronzovými bubny Dong Son z Vietnamu, jejichž reliéfní motiv je umístěn ve středu číselníku. Je vyleptán do zlata. Nenalezl jsem bližší informaci o jakou metodu leptání se jedná, ale zlato se leptá lučavkou královskou, což je směs koncentrované kyseliny dusičné (HNO3) a kyseliny chlorovodíkové (HCl) v poměru 1:3. Lučavka královská rozpouští zlato a platinu, jiné kovy jí naopak odolávají, k těm patří na příklad titan.


    Zde jsem narazil na jednu zajímavost z historie, která s naším vláknem nesouvisí:

    Za druhé světové války během německé invaze do Dánska použil lučavku královskou nebývalým způsobem maďarský chemik George de Hevesy. Rozpustil v ní dvě zlaté medaile Nobelových cen pro Maxe von Laue a Jamese Francka, aby je nacisté neukradli. Roztok položil na polici ve své laboratoři v Institutu Nielse Bohra. Po válce se vrátil, našel roztok neporušený a vysrážel z něj zlato zpět. Nobelova společnost pak znovu odlila medaile z původního zlata.

    Zpět k hodinkám:

    Jak jsem již psal, jejich inspirací byly Dong Son bronzové bubny, pocházející z delty Červené řeky v severním Vietnamu (období 600 př.nl a 300 našeho letopočtu).



    Hodinky probouzí k životu mechanický strojek SM 3 s automatickým nátahem a platinovým mikrorotorem ( průměr mikrorotoru je 16,4 mm) , s rezervou chodu 72 hodin, frekvencí 21.600 kmitů za hodinu - 3Hz, má 25 kamenů. Jeho nejzajímavější částí je 60 sekundový tourbillon. WR 30 metrů.