Výstava hodiniek vo Viedni

  • V dňoch 11 až 13 novembra 2011 sa uskutoční výstava hodiniek vo Viedni. Na rozdiel od Bratislavskej výstavy alebo tej v Prahe, je vstupné zadarmo a to nehovorím o tom, že úroveň výstavy je o niekoľko úrovní vyššie. Nájdete tam skutočne skvostné kúsky. Plánujem sa zúčastniť, tak skúsim urobiť pár fotočiek, aby ste mali predstavu. Ale verím, že všetci praví hodinkomaniaci si to nenechajú újsť!

    Výstava sa nachádza na adrese:

    MAK
    Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art
    A-1010 Vienna, Stubenring 5

    Viac info na http://www.viennatime.at

  • Asi ťa veľmi nepoteším, ale potom ako som urobil takmer všetky fotky, všimol som si, že na foťáku mám nastavenú najnižšiu kvalitu.. :| Takže tie fotky skutočne nestoja za veľa.. :/

    Preto posielam iba zopár fotiek pre predstavu. Aspoň to, čo ma zaujalo.

    Vlajočky pred budovou naznačovali výnimočné značky

    Hneď pri vstupe ma zaujali hodiny značky Erwin Sattler.

    Tie obsahujú okrem samotných hodín aj trezor na náramkové hodinky na spodku a watchwindery po bokoch:

    Podobne boli riešené aj stolové hodiny:

    Mimochodom, hlavná budova tejto značky je podľa mňa skutočne geniálna:

    Mohli ste tam vidieť hodinárov jednotlivých značiek na živo, ako skladajú hodinky:

    Taktiež zaujímavá bola ručná výroba kožených remienkov:

    Táto mašinka, to bolo niečo.. Taký veľký stroj používa Audemars Piguet na výrobu malinkých ciferníkov:



    Tie sú trojvrstvové a zjednodušene povedané, ten stroj kopíruje ciferník z veľkej predlohy cez rôzne ozubené kolečka na malú veľkosť ciferníka.

    Celkom sa mi páčila nová značka Borgward:

    Strojček Valjoux má čierny rotor a cestovné púzdro k hodinkám má štítok aký sa používa v automobilovom priemysle. Na ňom je mimo iné značené aj číslo limitovanej edície:

    Na výstave ste mohli nájsť aj pomerne mladú značku Jaermann & Stubi. Jej úspech pravdepodobne spočíva v jej zameraní - ide o hodinky pre golfistov. Na hodinkách si vedia počítať jamky, a kadejaké veci o ktorých nemám ani šajnu, pretože súvisia s golfom, ktorý som nikdy nehral :D

    Manžetové gombíky s tourbillonom:

    Zaujímavou mi prišla aj ďalšia nová značka Lehmann a to pre jej zaujímavo riešenú korunku, ktorú stačí naspäť zatlačiť a netreba ju šróbovať, ako aj decentne riešený rotor, ktorý je iba po okraji strojčeka:

    Na záver jeden mega veľký strojček od Lange and Sohne:

    Samozrejme, bolo tam toho o mnoho viac. Všetky fotky nájdete tu: http://imageshack.us/g/510/dsc03704x.jpg/

  • Určite stojí za to navštíviť Viennatime, hlavne pre Bratislavčanov, ktorí to majú naozaj na skok. Navyše, vo Viedni práve začali aj vianočné trhy, takže si to ľudia mohli spojiť a urobiť pekný víkend :) Hoci je výstava vcelku "malá", pri tom množstve vzácnych kúskov tam človek dokáže prechodiť aj celý deň. Asi týždeň pred tým sa konala výstava aj v Mníchove (Munichtime). Tá je najmenej dvakrát taká veľká a má aspoň dvakrát toľko vystavovateľov. To mi však prišlo už ďaleko..