• Zdravím všetkých.

    Keďže už dlhšiu dobu (cca 3 roky) uvažujem nad kúpou hodiniek, rozhodol som sa napísať na toto fórum. Hodinky ma vždy zaujímali, no odkedy som mal asi pred 10 rokmi na rukách otcove staré Tag Heuer Monaco, neskôr Carrery, tak som sa zamiloval. Samozrejme, hodinky si vyberám z cenovo prijateľnejšej kategórie, aj keď v kútiku duše dúfam že sa mi raz podarí vlastniť moje vysnívané IWC Big Pilot (a ešte domáce ozvučenie Bang & Olufsen:) Prvé cenovo dostupné hodinky čo ma oslovili boli Certina DS Podium Big Size: http://swisswatch.sk/hodinky-tissot…c0016172603700/ . Musím povedať že sa mi stále páčia, no sú to quartz a neviem či stoja za tú cenu... celkovo som na ne počul chválu, no stále bojujem s predstavou mať hodinky na baterky... Tento typ hodiniek sa mi stále páči, a viem si ich predstaviť ako druhé hodinky, no postupom času som sa začal pozerať po niečom militantnejšom. V obchode som videl tieto Wengery: http://www.inhodinky.sk/product_info.php?products_id=12347&osCsid=vmthsd3a5pb14dgklbbdlsuq72 . Na obrázku boli pekné, no naživo mi pripadali trošku hračkársky...ale keď som už bol pri tom štýle, padli mi do oka LUM-TEC a séria BUll45. Aspoň z obrázku vyzerali o dosť kvalitnejšie, masívnejšie. Taktiež aj séria M chronograf sa mi celkom pozdávala, najmä M47. Zaujímalo ma ako sú na tom s kvalitou, nakoľko sa jedná o relatívne mladú značku, no tých zdrojov informácií nie je ešte veľa. A potom som zbadal tieto: http://www.toptime.eu/index.php/sk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly_easy_shopping_grey.tpl&product_id=195&category_id=22 a myslím že spĺňajú všetky moje momentálne kritériá. Chcel by som sa užívateľov opýtať, či majú s týmito hodinkami skúsenosti, či je ten strojček kvalitný, v akej kvalite je kožený remienok a podobne... ešte som na e-shope zhliadol tieto vintage: http://www.toptime.eu/index.php/sk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly_easy_shopping_grey.tpl&product_id=1062&category_id=22 a chcel by som vedieť, či a aký je rozdiel v strojčeku medzi Aviation Vintage a Aviation GMT Automatic. Taktiež ak by sa dalo napísať niečo ohľadom presnosti, a celkový pohľad na moju dilemu.

    Ďakujem za odpovede:)

    Pekný večer prajem.

    R.

  • Čo sa týka Certiny, quartzu a ceny, otázka veľmi subjektívna, ak ich chceš, cenu nájdeš aj lepšiu ako v Tvojom odkaze, osobne by som do nich nešiel, hlavnou "pridanou hodnotou", ktorá nafukuje cenu je imidž a značka. S tým sa musíš vysporiadať Ty sám.
    Na LUM-TECky počúvam pozitívne referencie, osobnú skúsenosť nemám, sú tu na to kompetentnejší, prenechám to im.
    Steinharty, dobrý pomer cena výkon, slušné spracovanie, osvedčené švajčiarske strojčeky. Rozdiel medzi tými dvoma strojčekmi je predovšetkým GMT ručička ukazujúca čas v ďalšom časovom pásme. Čo sa týka presnosti, každý strojček je individuálny a ťažko povedať aký bude presný. Presnosť je udávaná v rozpätí -20s až +40s denne (ak sa nemýlim), v praxi by som rátal pri Steinharte do 10 s denne.
    Tvoju dilemu riešil tým, že by som išiel do mechaník, qurtzky za takú cenu by som ja osobne neprekusol.

  • Steinhart ma milo prekvapil aj designom, je to také, aspoň pre mňa, nadčasové a zároveň retro. Veľkosť vyzerá byť OK, hodinky 42mm vyzerajú na mojej ruke malé, tak u týchto 44mm x 44mm by to malo byť lepšie. Možno by som ešte pouvažoval o nejakých hodinkách s väčším priemerom napr: LACO http://www.toptime.eu/index.php/sk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly_easy_shopping_grey.tpl&product_id=1052&category_id=190 (cenovo už trochu mimo), STEINHART Nav B-Uhr http://www.toptime.eu/index.php/sk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly_easy_shopping_grey.tpl&product_id=82&category_id=27, prípadne tieto STEINHART chrono http://www.toptime.eu/index.php/sk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly_easy_shopping_grey.tpl&product_id=653&category_id=26 len tu už je to tiež cenovo mimo....

    Ešte sa mi páčia aj pilotky od Hamilton, konkrétne model s priemerom 46mm, len o tej značke (hanbím sa, ale je to tak) neviem nič a vyzerá byť drahšia ako Steinhart, tak či stoja za ten príplatok....

    Tie Certiny ma zaujimali ešte v dobe keď som o hodinkách moc nevedel, no keď sa nad tým zamyslím, vážne je to moc peňazí za quartz. Radšej za rovnakú cenu hodinky, ktoré majú "dušu" a nie baterky:) Odporučili by ste mi povedzme aj hodinky s ručným náťahom? Ako často sa im treba venovať? Na skúsenosti ohľadom LUM-TECov si ešte počkám, dúfam že sa niekto ozve aby som mohol s čistým svedomím urobiť rozhodnutie.

  • Najprv si samozrejme musíš určiť priority, či pôjde o quartz alebo mechaniku. Pretože tieto sa nedajú navzájom porovnávať.

    Stručne povedané, quartz je praktickejší, pretože je presný, lacnejší, odolnejší voči nárazom a viac menej bezúdržbový (okrem občasnej výmeny batérie) - preto je vhodný pre ľudí, ktorí sa nechcú "starať" o hodinky.. Lenže také hodinky sú potom fakt iba módny doplnok, pretože hodiny máš aj na mobile..

    Mechanické (či už automaty alebo s ručným náťahom) to je skôr o hodnotách.. a taktiež sú vstupenkou do nikdy nekončiaceho hľadania tých dokonalých hodiniek! :D Keby si mal na ruke otcové staré quartzky, tak by si sa do tých hodiniek asi tak nezamiloval.. najskôr by tie hodinky toľké roky ani nevydržali v otcovej držbe.. Väčšinou sa aj dedia iba mechanické hodinky.. Čo sa týka ich vlastností, ide o opak uvedený u quartzových hodiniek, takže nie sú veľmi praktické :) Avšak pozor.. aj napriek tomu si držia vyššiu cenu / hodnotu ako quartzové, ktoré viac menej hodnotu o pár rokov žiadnu už ani nemajú..

    Čo sa týka konkrétnych modelov, ktoré sa ti páčia, ide o pomerne rôzne dizajnové štýly, takže si to musíš ujasniť v hlave sám. Čo sa ti páči a čo nie a potom asi aj tú veľkosť. Vo všeobecnosti povedané, štvorcové púzdra sedia na ruke inač a väčšinou budia dojem väčšej veľkosti ako sa uvádza.

    LÜM-TEC M47 sú quartzky! Ak by som mal porovnať kvalitu LÜM-TEC a Steinhart, musím sa prikloniť k Steinhartom. LÜM-TEC zaostáva najmä svojími koženými remienkami, no naproti tomu u mnohých modelov dodávajú štandardne až 3 druhy remienkov (kožený, gumený a kovový). Steinhart víťazí aj cenou, ak si vezmeš model LÜM-TEC M47 (qaurtz), tak za úplne rovnakú cenu môžeš mať model Steinhart Aviation Automatic (automat).

    Keď porovnáš model Aviation GMT automatic a Aviation Automatic (platí aj pre Aviation Vintage), rozdiel je, že prvý model zobrazuje duálny čas (vhodný pre ľudí, ktorí často cestujú medzi dvoma časovými pásmami - niekedy sa to však hodí aj keď často potrebuješ telefonovať do štátu, ktorý je v inom časovom pásme - nastavíš si duálnu ručičku na aktuálny čas v danom štáte a vieš že ich telefonátom nezobudíš o polnoci:). Oba používajú strojčeky ETA, ktoré sú rokmi overené, dobre odskúšané a veľmi spoľahlivé. Vec presnosti závisí najmä od toho na aký konkrétny strojček budeš mať štastie. Väčšinou však robia strojčeky už spomínaných -20/+40 sekúnd denne, ale pri troche šťastia sa dostaneš aj na úroveň C.O.S.C. certifikátu (-4/+6 s).

  • otázkou je či chceš úplne nové, alebo postačia aj nosené. Lebo za cenu tých cca. 800€ dostaneš napríklad Omegy Seamaster, alebo Tag Heuer Carrera atď., čím ťa nechcem odradiť od kúpy nových a ani nejak poškodiť Pána predajcu (ospravedlňujem sa ak to tak vyznelo) :)

  • "donescobar" wrote:

    otázkou je či chceš úplne nové, alebo postačia aj nosené. Lebo za cenu tých cca. 800€ dostaneš napríklad Omegy Seamaster, alebo Tag Heuer Carrera atď., čím ťa nechcem odradiť od kúpy nových a ani nejak poškodiť Pána predajcu (ospravedlňujem sa ak to tak vyznelo) :)

    Tu nejde o to ;) Na tomto fóre ide práve o to, aby každý povedal svoj názor a dotyčný sa mohol správne rozhodnúť. Kúpa použitých hodiniek, hlavne ak sú ako nové, sa veľakrát skutočne vyplatí, pretože človek môže ušetriť nemalé peniaze.

  • To je pravda, ale pravdupovediac za zatiaľ kúpy z druhej ruky obávam. Nie som ešte natoľko znalý aby som vedel správne posúdiť stav predávaných hodiniek, a tým pádom by som mohol samého seba vystaviť riziku že vyhodím peniaze za nedobrý kus, nedajbože fake...ale v budúcnosti sa tomu nebránim.

    Tak po poriadku, U-Boaty sú pre mňa zatiaľ hudba budúcnosti, taký sen do najbližších 5 rokov, nakoľko mám ďalší extrémne nákladný koníček, ktorému sa naplno venujem - fotografovanie...a ten je miestami finančne náročnejší ako auto:) ale keď budem mať cestu do BA, zastavím sa pozrieť si U-Boaty naživo a ešte aj popozerám ako sú na tom cenovo u nás v SR. Dizajn sa mi veľmi páči, len som zvedavý na kvalitu spracovania (či je porovnateľná s hodinkami v rovnakej cenovej kategórii).

    Som už pevne rozhodnutý že chcem mechanické hodinky. U tých Certín, aj keď sú pekné a decentné, ma odradzuje cena....je podľa Vás tá kvalita spracovania u značky Certina až na takej vysokej úrovni? Prípadne, dá sa porovnať s kvalitou Steinhart? Ten Aviation GMT sa mi veľmi páči, vyzerajú naozaj nenútene, na nič sa nehrajú. GMT ručička je super vec, určite by som to využil. Nádherné sú tiež Aviation Chronograph, len to je momentálne trošku mimo môjho plánovaného rozpočtu.... takže akonáhle sa vrátim zo zahraničnej misie (pracovná cesta), budem nad kúpu tuho uvažovať. Ešte by som sa chcel opýtať na celkový dojem z zo Steinhart Aviation GMT (remienok, luneta, sklo, ciferník atď....), prípadne ak máš niečo nafotené v reálnom neateliérovom prostredí, bol by som povďačný:)

    Ďakujem

  • Reálne fotky modelu Aviation GMT automatic nájdeš tu:

    http://www.chrono24.com/en/others/popup_pic.htm?extwin=&popupmode=1&AD_ID=1914363&picnum=8&ow=640&oh=360&wascaptcha=0

    Sám som ich fotil. Keď potrebuješ väčšie, môžem poslať. Ešte bežný Aviation Automatic model..








    Čo sa týka tej kvality púzdra, nemôžeš sa na to pozerať cez cenu. Áno, Rolex má pomerne dokonalé púzdra, ale nie sú 10 násobne kvalitnejšie ako tie na 10 krát lacnejších hodinkách. Takmer všetky tieto lepšie značky používajú kvalitu ocele 316 L - tá najvyššia možná.. To sa týka aj Certiny aj Steinhartov. Takže kvalita ocele je rovnaká a teraz už ide iba o spracovanie púzdra a jemné detaily. Tie sú v tejto cenovej hladine v podstate rovnaké s odchyľkou možno 2 %.. A aj to by som povedal, že možno v prospech Steinhartov.. Majú fakt pekne spracované púzdro. Jednoducho Steinhart má veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Musíš to brať tak, že Steinhart nemá žiaden veľký marketing ako napríklad Certina. Predávajú iba cez net a nemusia teda platiť nehorázne sumy za reklamu, ambasádorov a podobne.. to všetko sa jednoducho premietne do ceny hodiniek. Keď taká Omega zaplatí Georga Clooneyho, tak to je v rádovo v x miliónoch Eur.. Aj to je jeden z dôvodov prečo sú tie hodinky také drahé, nie preto, že by mali niekoľko násobne drahšiu výrobu a kvalitu púzdier. Dokonca je výrobná cena možno nižšia, pretože ich vyrábajú v státisícoch kusov..

  • Čo sa týka kvality Steinhart v. Certina, mám podobný názor ako esqueleto. Kvalitu považujem za v priemere rovnakú a vyššia cena Certiny je predovšetkým marketing plus história značky. Ak prídeš medzi lajkov so Steinhartami na ruke, nikto z nich o niečom takom v živote nepočul, povedomie o Certine je o niečo väčšie, aj keď 95% populácie je ukradnuté, čo máš na ruke. Hodinky si kúp hlavne kvôli sebe, aby si z nich mal Ty dobrý pocit.