Priestupnú sekundu vložia na konci júna 2015

  • Pozor! Na konci júna 2015 bude do svetového koordinovaného času (UTC) vložená priestupná sekunda (viď oficiálne oznámenie z IERS). Je to preto, aby sa svetový čas vyrovnal so spomaľujúcou rotáciou Zeme (ako som to podrobnejšie opísal v jednom svojom staršom príspevku).

    Zmena sa udeje o polnoci podľa UTC, teda v stredu 01.07.2015 o 02:00 ráno podľa SELČ. Postupnosť sekundových časových pečiatok bude nasledujúca:

    01.07.2015 01:59:58 SELČ
    01.07.2015 01:59:59 SELČ
    01.07.2015 01:59:60 SELČ
    01.07.2015 02:00:00 SELČ
    01.07.2015 02:00:01 SELČ

    Ak sa vaše rádiom riadené hodinky zosynchronizujú pred vložením priestupnej sekundy, po jej vložení zrazu pôjdu o sekundu dopredu, až kým sa opäť nezosynchronizujú. Preto sa 01.07.2015 ráno presvedčte, že sa vaše hodinky zosynchronizovali až po 02:00 (SELČ), aby ste mali presný čas (a ak nie, zapnite manuálnu synchronizáciu).

    Takisto ak si meriate presnosť hodiniek pomocou porovnania s rádiom riadenými hodinami a jedno porovnanie robíte pred a druhé po vložení priestupnej sekundy (za predpokladu, že rádiom riadené hodiny sú zosynchronizované už s "novým časom"), výsledok merania bude zdanlivo vykazovať o jednu sekundu "viac dopredu", než je skutočnosť. Napríklad ak ste si hodinky v máji nastavili presne na sekundu, a v júli vám pôjdu o 5 sekúnd dopredu v porovnaní s "atómovým časom", v skutočnosti hodinky "urobili" len +4 s.

    Ja sám samozrejme zostanem hore a priestupnú sekundu si odpočítam --- s dvoma hodinkami na ruke! (jednými rádiovými a druhými nerádiovými: moja techika je, že nerádiové hodinky si pred zmenou nastavím naschvál o sekundu dozadu, aby po vložení priestupnej sekundy išli presne) Jedna metóda odporúčaná na odpočítanie je "5 -- 4 -- 3 -- 2 -- 1 -- 1 -- 0"!

    Všetkým želám "šťastnú priestupnú sekundu" -- a napíšte, ako ste ju prežili :D

  • Tak to je skvělá zpráva, nechat si prodloužit život, to beru, ještě si ale musím vážně promyslet, jak s darovanou vteřinou naložím. Zřejmě mě to bude trvat pár hodin, než na něco vhodného přijdu ::d
    Zatím mě napadá jediné, ale víc dětí již nechceme :mrgreen:

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • moje fotky z priestupnej sekundy ...

    obr. 1 (before) -- GW-9300 idú presne (podľa ZELČ (britského letného času)), DW-6600 idú o sekundu pozadu

    Potom som sa vybral na záhradu chytiť signál na GPS-ke -- dal som si na to len 5 minút a už som mal namále, lebo bolo pod mrakom a signál bol slabý, ale nakoniec som ho na poslednú chvíľu chytil!

    GPS-ka ukázala toto: 0:59:59 (ZELČ == UTC+1) prebliklo na 1:00:00 (pípli GW-9300, v skutočnosti bolo vtedy 0:59:60 ZELČ), vzápätí ale preblikla naspäť na 0:59:59 a potom opäť na 1:00:00 (pípli DW-6600, presný čas bol 1:00:00 ZELČ) -- GPS-ka a DW-6600 v tomto okamihu ukazujú správny čas

    takisto na obr. 2 (after) -- v skutočnosti je na obrázku 1:08:08 (GW-9300 ide o 1 s dopredu)

    automatická synchronizácia by sa spustila na GW-9300 zrejme o 02:00, ale tak dlho sa mi nechcelo čakať a mať pritom nepresný čas :D takže som radšej spustil manuálnu synchronizáciu a výsledok je, že obe hodinky ukazujú rovnaký čas (obr. 3 = after_sync)

    články o priestupnej sekunde sa objavili v tlači, napr. Denníku N; alebo tento článok na yahoo (v angličtine) rozoberá, ako sa s priestupnou sekundou vyrovnali svetové burzy

    v princípe môžete buď hodiny na sekundu zastaviť, alebo posunúť skokom o sekundu dozadu, alebo sekundu "rozptýliť" (napríklad tak, že 1000 sekúnd systémového času každá bude trvať o milisekundu dlhšie, takže vo výsledku budú trvať 1001 s) ;

    napríklad newyorská burza skončila obchodovanie o 19:48 miestneho času a odstavila svoje systémy (sekunda bola vložená o 20:00 miestneho času), kým v Tokiu alebo v Singapure bolo ráno a sekundu vložili "rozptýlením" počas dvoch hodín predtým, než začali obchodovať; takisto Google rozptýlil sekundu počas jedného dňa pred jej vložením (takže je možné, že systémový čas Googlu počas 30. júna bol o zlomok sekundy pozadu, ale sám som si to nijako neoveril)

    dúfam, že vás priestupná sekunda nijako nevyviedla z rytmu :D ale presvedčte sa, že sa vaše hodinky dnes v noci zosynchronizovali po 01:00 ZELČ == 02:00 SELČ -- v opačnom prípade budete mať celý deň čas o sekundu dopredu

  • Mně se synchronizovaly ručně, ráno a nemohla za to ta vteřina, kterou jsem nepostřehl, ale změna datumu.
    Dobrý čtení :super:

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • ešte malá poznámočka -- je možné, že táto priestupná sekunda bola posledná v histórii -- práve vzhľadom na uvedené problémy sa bude Svetová telekomunikačná únia (ITU) na svojom budúcom zasadaní zaoberať témou, či v tejto praxi priestupných sekúnd (ktoré sa zavádzajú zhruba každé 3 roky) pokračovať, alebo priestupné sekundy zrušiť (a dovoliť tak, aby sa svetový koordinovaný čas (UTC) odchýlil od času udávaného rotáciou Zeme (UT1), čo by zase spôsobilo problémy astronómom (v súčasnosti sa UTC od UT1 nikdy neodchýli o viac než o 0,9 s))

    jednou z alternatívnych možností je namiesto priestupných sekúnd zaviesť priestupnú minútu, ktorú by bolo nutné vkladať do svetového času zhruba raz za storočie