Seiko Sportura Alarm Chronograph (SNAE77P1)

  • Quote

    To ma prave s**e ze taka znacka ako Seiko a nic tu neni (v BA).


    Zvykaj si :mrgreen: . Ako hodinkomaniak v kamenných predajniach na Slovensku nezoženieš skoro nič (až na pár výnimiek), aj keď Seiko ma prekvapuje.

    Quote

    A co to znamena vyladit strojcek? Nieco co zvladnem sam, alebo to treba zaniest hodinarovi?


    V zásade sa to dá zvládnuť aj svojpomocne, chce to cvik, trpezlivosť a nejaké tie nástroje, takže bude lepšie ak Ti to spraví hodinár s vibrografom a skúsenosťami. Ale to predbiehame ;) .

  • ...a uz ti tie seika dosli? ak, tak daj prvy tvoj dojem. naplnili sa tvoje ocakavania? k tej tolerancii asi tolko, ze ak sa mylim tak ma kludne opravte ale cital som ze u automatov je povolena odchylka +/- 35 sek denne a u svajciarskych je to 25 sek za den. pre mna je to az nezmieritelne dost pretoze mam 5 ks hodin radiom riadenych a tie maju toleranciu vraj +/- 1 sek za 1 000 000 rokov. :P . je to vsak tym ze kazdu noc resp niekolko x za den ich prijimac snima signal vysielany pre nas v centralnej europe z Mainflingenu v dederonii kde je institut zodpovedny za presny cas na nasej planete a z toho vychadza ta presnost ktora je v podstate synchronizovana kazdy den. uf akosi som sa rozpisal. prepac. no v automatoch a konkretne v seikach zacinam objavovat akesi sympatie a to do tej miery ze uvazujem cim dalej tym viac nad automatmy. v podstate uz som spomenul tie sun 007.....

  • hmm.... nastavovat. ako sa to robi? doladenie? u hodinara ze ich otvori a bude stelovat + ci -? hmm? toto ma zaujima. ja a automat ? nie to nejde k sebe ale ucim sa. napr je zaujimave ze ked mas hodiny korunkou myslim hore tak hodiny dosahuju celkom slusnu presnost. daj nieco okolo toho.

  • misoo, ono som sa asi nevyjadril dosť jasne, regulovať presnosť sa síce dá svojpomocne, ale ako amatérovi by som Ti to na nových hodinkách neodporúčal. Je to predsa len precízny stroj a hranie sa mu zrejme neurobí dobre, nehovoriac o tom, že otvorením hodiniek prídeš o záruku.
    display: jj, vylaďovanie prebieha cca. tak, ako si povedal, otvorí a uberá alebo pridáva :mrgreen: . Veľmi precízna prácička v zásade ak máš nástroje na otvorenie hodiniek, tak základné vyladenie pomocou regulačného šroubu dokážeš urobiť aj svojpomocne. Presnosť mechaník, nuž treba si uvedomiť, že tie rádiom riadené "hodinky" sú v podstate mini počítače, ktoré sa nosia na rukách a ukazujú zhodou okolnosti aj čas :mrgreen: . Žiadna romantika, robot od začiatku až do konca, prístroj ako chladnička, televízor, skrátka spotrebná elektronika. (Nemoralizujem, len vysvetľujem filozofiu, sám taký prístroj používam pri športe na meranie pulzu :rouge: ) Mechanické hodinky fungujúce iba na "pružinách a kolieskach", zložené z množstva súčiastok, kde minimálna chybička má fatálne následky pre presnosť je niečo úžasné. (samozrejme dnes aj tu väčšinu robia stroje, ale tak ako romantik tento fakt opomeniem :taistoi: ). Vysoká udávaná výrobná odchylka vyplýva práve z toho, že každý detail sa prejaví a vylaďovanie všetkých strojčekov vo fabrike by ich výrobu predražilo. Bežná ETA 2824 sa dá vyladiť pod 2 s, čo je minúta za 2 mesiace a teda stačí pri pretáčaní dátumu posunúť o minútu. Zo skúsenosti sa tá reálna nepresnosť pohybuje na hodinkách do tých 10 s denne, často oveľa menej. Práve naopak, ak si vezmeš aké technológie sú dnes dostupné, že frekvencia akou osciluje kremíkový kryštál v quartze je v mechanike nedosiahnuteľná a neporovnateľná je v skutočnosti quartz nepresný :mrgreen: .

    • Official Post

    Jasne, sam sa do toho pustat rozhodne nebudem, nielen koli tomu ze sa do hodiniek prd vyznam a ani nemam potrebne naradie, no hlavne koli tomu ze presnost quartziek ani nevyzadujem. Chcel som mechaniku preto ze sa mi pacia "zive" hodinky, pocitacov a dokonalych pristrojov mame okolo seba neurekom, a cas v podstate ani nepotrebujem vediet. Chcem hodinky koli pocitu mat na ruke, alebo obcas sa pokochat niecim, na tuto dobu vynimocnym - starou skolou - mechanickymi hodinkami :)

  • Spen pekne si to napisal. aj vysvetlil. automaty su skutocne viac ako iba hodinky. co sa tyka doladovania presnosti asi by som to neriesil nakolko zasah teda otvaranie hodin a zvlast ked su este nove, mi akosi nevonia. samozrejme pokial by to nebolo hraniciace s anomaliou. uz som tu spominal, nechcem aby ste si mysleli ze tu "machrujem" s mojimi digitalkami :hehe: ale mam 5 ks radiom riadenych co v praxi znamena dokalu presnos a aj napriek tomu je u mna bezne ze meskam :) . takze otvarat a doladovat nie ale zase ma zaujima ci castym vytahovanim korunky ten mechanizmus netrpi ked sa hodinky resp cas nastavuje? predsa len akymsi kompromisom medzi "zivymi" hodinami a presnostou by mohol byt kinetik od seika. hmm? co vy na to? je to klasika automatu spojena s ukladanim energie do akumulatora. je pravda ze ten akumulator nie je vecny ako tie suciastky automatickeho natahu a je zjavne ze nasi potomkovia o kinetiky o 100 rokov asi uz nebudu mat zaujem no klasiki by sa mohli pobit. toto je u automatov asi ta najvacsia deviza. no a este k tomu nastavovaniu, ako chlapec som sa pokusal priviest moje primky k dokonalosti ked som sa pohraval s nastavovacim sroubom /neviem odborny nazov/ +/- a raz sa ponahlali raz zase meskali, nebolo to jednoduche a napokon som ich tak rozladil ze nesli uz potom vobec. mysllim ze hodinar mi potom menil pero. :]

  • misso ja som napnutejsi asi viac ako ty. vsak ja sa tesim na tie tvoje hodinky ako keby ,ali prist mne. chi chi chi. tesim sa na tvoje pocity. viem si predstavit ked budes rozbalovat krabicku............... :o

    • Official Post

    Hehe, dakujem za spoluucast :) Fakt som zvedavy ake budu nazivo, mam trosku strach ze budu vyzerat tak trochu detsky, proste lacno. Co citam a kukam na forach a vidim tam vsetky tie skvosty za tisicky eur, tak mam taky blby pocit ci som nesetril prilis... Ved uvidime :)
    Inac vcera sa stavil bratranec s kinetickymi Seikami a vyzerali dost robustne, akoby som drzal kus kamena.. No dnes som bol hore uz o 5, co dodat... :mrgreen:

  • "misoo" wrote:

    mam trosku strach ze budu vyzerat tak trochu detsky, proste lacno. Co citam a kukam na forach a vidim tam vsetky tie skvosty za tisicky eur, tak mam taky blby pocit ci som nesetril prilis...

    trdlo, to nijako nesuvisi s cenou :) tie hodinky, ktore si si vybral, su urcite najlepsie bez ohladu na to ci stoja 9, 99, 999 alebo 9.999 € :) to je predsa kazdemu jasne. Okrem toho, vyzeraju dobre. A okrem toho napr. ja uvazujem, ze si na leto kupim k vode Orientky za 99 € a vobec neriesim, ci nebudu vyzerat lacno. Vyzeraju pekne a su WR tusim 200, tak co.

  • Orient japonska značka. Švagor mal automaty z vacnym kalendárom. nedal na ne dopustiť. Ukradli mu ich no jeho snom su zase iba orientky. K tomu lacne pôsobiaceho dojmu tvojich seik, tí čo tomu nerozumejú nevidia nič na hodinách za 999.- ,€. Ty si ich objednal lebo tí vládli do oka dal si na svoj pocit a naplnil túžbu po nich. Budeš sa tešiť .......

    • Official Post

    jj, vyberal som cislo podla dizajnu. samozrejme som mal iste kriteria (zafir - toto jedine som musel zlavit, mechanicke, strieborna krabicka, cierna koza, cierny cifernik s arabskymi cislami, jednoduchy dizajn pilot/military styl, a samozrejme cena). top boli steinhart military/archimede pilot, no nakopili sa necakane vydavky, tak som musel pohladat v nizsich cenovych sferach :) nechavam si ich na neskor... :cote:

    Orient som pozrel a vyzera to nieco ako Seiko, stylom, dizajnom... :super:

  • S cenou by som si hlavu nelámal, myslím, že dobre poslúžia ;) . Či vyzerajú lacno, je tiež zbytočné riešiť, nenechaj si pokaziť radosť predsudkami na fórach. Vkusné Seika sú vždy lepšie, ako nevkusné Breitlingy. Podľa môjho názoru je to dobrý začiatok a ak budeš mať šťastie, možno utíšia vznikajúcu hodinkomániu, ktorá Ťa bude nútiť robiť iracionálne rozhodnutia za veľa peňazí :mrgreen: . Obávam sa však, že to je iba začiatok :malin1: .