Jedine Moonwatchy su Omega Speedmaster

  • Tieto hodinky su jedine hodinky certifikovane NASA co boli na mesiaci. Omega ich vyraba od roku 1957 a su asi jedine hodinky ktore sa vyrabaju len, s drobnami zmenami az doteraz. Je mi ctou ich tu odprrzentovat, lebo som si ich kupil a pridu v aprili :) Realne je to darcek od frajerky ;)

    Hystoria
    Vsetko zacina zaciatkom 60-tych rokov, kedy dvaja zamestnanci NASA navstevuju par klenotnictiev v Houstone, medzi ktorými bol aj Corrigan's, vtedy hlavna predajna hodiniek v meste. Mali na starosti vybrat najlepsie chrono pre kozmonautov, teda vybrali 5 hodiniek a medzi nimi boli aj Speedmastery od Omegy.
    Misia "Mercury" bola skoro dokoncena http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury-Atlas_8 a Walter Schirra, jediny kozmonaut v tejto misii, nosil svoje vlastne Omegy Speedmastery a v tej istej dobe NASA pripravovala misie "Gemini"(2 kozmonauti) a "Apollo"(3 kozmonauti).
    V misiiach sa ocakavalo ze kozmonauti budu chodit von z kozmickej lodi, teda potrebovali hodinky do tazkych, podmienok.
    V pripade 'EVA (extra vehicle activity) by hodinky mali zniest zmenu teploty az do +100°C. Na mesiaci si davali vyssie ciele, ciel od prezidenta Kennedyho a NASA, by osilovala medzi -160°C a +120°C.

    Teda vymysleli vela testov, aby zistili ktore su najlepsie chrona pre misiu na Mesiac. Medzi 5 chronami, jedine hodinky ktore splnali narocne testy boli Omega Speedmaster. Testy od NASA boli nasledovne:

    1) High temperature: 48 hours at 160 °F (71 °C) followed by 30 minutes at 200 °F (93 °C)
    2) Low temperature: Four hours at 0 °F (−18 °C)
    3)Temperature cycling in near-vacuum: Fifteen cycles of heating to 160 °F (71 °C) for 45 minutes, followed by cooling to 0 °F (−18 °C) for 45 minutes at 10−6 atm
    4)Humidity: 250 hours at temperatures between 68 °F (20 °C) and 160 °F (71 °C) at relative humidity of 95%
    5)Oxygen environment: 100% oxygen at 0.35 atm and 71°C for 48 hours
    6)Shock: Six 11ms 40 g shocks from different directions
    7)Linear acceleration: from 1 to 7.25 g within 333 seconds
    8)Low pressure: 90 minutes at 10−6 atm at 160 °F (71 °C) followed by 30 minutes at 200 °F (93 °C)
    9)High pressure: 1.6 atm for one hour
    10)Vibration: three cycles of 30 minutes vibration varying from 5 to 2000 Hz with minimum 8.8 g impulse
    11)Acoustic noise: 30 minutes at 130 dB from 40 to 10,000 Hz

    1.marca 1965 schvalili Omega Speedmaster ako oficialne hodinky pre NASA.

    Technicke udaje
    V roku 1957, podla projektu od Claudeho Balloteho, vznikli prve Omega Speedmaster, ref. "CK 2915". Na ciferniku nebol napis "Professional".


    Hodinky mali 39 mm, cierny cifernik a strojcek s rucnym nathaom, kaliber 321.


    V roku 1959 tento strojcek zmenia a Speedmaster maju od vtedy novu referenciu, "CK 2998". Puzdro ma 40 mm a rucicky s tvarom "broad arrow" su vymenene za rucicky "dauphine".


    V tejto referencii NASA urobila testy, no na fotke este nemaju hodinky na ciferniku napis "Professional", lebo oficialne o tom vedela iba NASA. Az nasledne schvalili ze Omega speedmaster su oficialne Chrona pre kozmonautov, a v roku 1966 pridali na cifernik napis "Professional", a zmenili referenciu na "145.012".


    V roku 1963, s ref. ST 105.012, puzdro je asymetricke.


    V roku 1968, v ref. ST 145.022, cal. 321 je vymeneny s kalibrom 861.


    Pokracuje...

  • Srdce Omegy

    Kaliber 321:
    Chronograf s rucnym nathahom, 18.000 A/h (2,5 Hz), 17 kam. , diameter 27 mm, hrubka 6,74 mm, incabloc, power reserve 44 hodin atd...
    Tu som nasiel nieco zaujmave pre toho, kto si chce pozriet tento kaliber http://www.tokeizanmai.com/eng-speedmaster.html#disassembly
    Zaujmave je, ze tento strojcek je vyrobeny podla projektu od Alberta Pigueta a Jaquesa Reymonda, vzniknuteho zo spoluprace medzi Omegou a Lemaniou.

    Kaliber 861:
    Chronograph s rucnym nathahom, 21.600 A/h (3 Hz), 17 kam. (18 kam. od roku 1993) , diameter 27 mm, hrubka 6,87 mm, incabloc, power reserve 50 hodin ecc... Tu najdete vsetko :)
    http://chronomaddox.com/omega/manuals/…ice_manual.html
    Omega zacina montovat kal. 861 v referencii 145.012 a 145.022.
    Strojcek od Lemanie, je prachticky taky isty ako Lemania 1873, montovany od Heuer :)


    Bolo vyrobenych viacero ref., ale dolozita je teraz ref. 1861, aktualna ref. montovana v Omega Speedmaster 3570.50.00


    Jedna fotka od Omegy Speedmastery

  • Gio, fajn recenzia a som rád, že si sa tých speedmasterov dočkal, respektíve dočkáš. Veľmi rád si ich potom niekedy skúsim, sú to skutočne legendárne hodinky s nezameniteľným dizajnom.

  • vdaka za supr clanok :super:
    (chyby som ti poopravoval)
    od Kibiho vieme, ze pri konkurze na "moony" skoncili druhe nejake Longiny... skusim to niekde vypatrat, ktore dalsie 3 znacky a ake ich hodinky tam boli a z akych dovodov zlyhali... :)

  • "misoo" wrote:

    vdaka za supr clanok :super:
    (chyby som ti poopravoval)
    od Kibiho vieme, ze pri konkurze na "moony" skoncili druhe nejake Longiny... skusim to niekde vypatrat, ktore dalsie 3 znacky a ake ich hodinky tam boli a z akych dovodov zlyhali... :)

    aj ja som vedel, ale som skusal hladat a som nenasiel. 1 boli bulova ked si nepamatam zle

  • Pekný článok. Ďakujem.
    Darmo, mať prvý a jediný hodinky na mesiaci je iná frajerina a marketing jak sviňa! :frime1: Čudujem sa, že to neomieľajú častejšie. :D

    Longines Conquest_Tissot PRS 516_Seiko Monster_Christopher Ward C60 Trident Pro 600_Seiko SKX009_Seiko 5_Orient Blue Ray_Casio G-shock

  • Teraz som sa dostal k tomu článku (v práci pri rannej káve). Super spracované, rozšíril som si znalosti :super:
    Boli mi nejaké povedomé a spomenul som si. Nedávno som videl film Američan. Mal ich tam na ruke George Clooney (polovička slintala na Džórdža, ja som sledoval detaily - hodinky) :mrgreen: (inak celkom pohodový film)

  • Uff, tak za tento článok hlboká vďaka, také kvalitné spracovanie, fakt dík.

    Epos Passion 3409,Seiko SNZH53K1, Tissot Visodate, Certina DS Podium Shape chronograph, Omega vintage kúsok cca z r. 1940, Prim