Príspevky od hannes

  Ešte si chcel vedieť, čo znamenajú číslice pri označení strojčekov. Prvé dvojčíslie je spravidla priemer strojčeka, to druhé neviem, predpokladám iba, že to bude doplnkové dvojčíslie na rozlíšenie typov. Hodinkoví koryfeji ma možno vysmejú a možno opravia....Informácie píšem spamäti, negúglim, aby som potom nejak mudroval, takže sa môžem mýliť.

  Veď práve tým, čo azbuku nepoznajú, bola tá poznámočka určená. :) Inak, Vostok mám už dlhšie aj ja, v podobe Amfibia. Robia mi cca 35 s do plusu denne. Je to sranda, ale na dôchodku už ten presný čas trocha stráca na význame, preto ich ani ladiť nechcem. Iba si musím zohnať foťák, lebo žiadny nemám. :mrgreen: Potom pofotím čo mám a evtl. popíšem, čo by som ešte mať chcel.

  Pre Dona
  Tie ruské potvorky sa ešte trocha vylepšiť dajú. :-)) Dostať k nim prikúpiť priehľadné viečko a aby nestratili nič na vodoodolnosti, dá sa zohnať aj tesnenie. Dokonca sa dá na to viečko vygravírovať personalizácia a laserovým gravírom je možné ozdobiť aj rotor, na ktorom je písmeno "B", teda po našom "V" ako Vostok. Iba na okraj.

  Len drobnosť - podľa dostupných info časť sortimentu Poljot vyrábajú v mooskovskom Maktime, inak sa Poljot vyrába v Nemecku pod značkou Poljot International. Vyrábajú naďalej napr. kultovú Strelu. Rovnako v Nemecku vcelku úspešne pôsobí Shorokoff, ktorý zamestáva výlučne ruských hodinárov.

  Ak môžem doplniť:
  Ruské značky náramkových hodiniek v súčasnosti sú (určite nevymenujem všetky):
  Buran, Okean, Agat, Level, Romanoff, Vector, Vostok, Zarja, Kometa, Strela, Luč, M.Moskvin, Nesterov, Poljot, Rossija, Slava, Kometa, Specnaz, Sputnik, Kirova, Šturmanskije, Molnia, Moscow Classic, RFS, Deržava, Russkoe vremja, Platinor. Rozpisovať sa o tom, na čo sa jednotlivé značky zameriavajú, to je na knihu.
  Strojčeky, ktoré sa v ruských hodinkách objavujú najviac:
  Mechanické:
  Predovšetkým Poljot 3133, čo je v roku 1976 od firmy Valjoux kúpený kaliber 7734. Rusi ho upravovali na svoj obraz a treba povedať, že ide o výborný hodinový strojček. Potom ešte Poljot 31681 a 31679, všetko sú kalibre, používané v chronografoch. U nás neznámy je kal. 2717 PB. Vostok používa najviac mechaniku 2414, legendárna je Molnia 3602, ktorá bola používaná pre vreckové hodinky a upravovaná pre regulátor. Je zmodernizovaná na kaliber 3603.
  Automaty: Poljot ich využíva minimálne, príčina je vyššie, keď už, najviac kal. 3140. Známe sú strojčeky od Vostok, 2415B(B je v ruštinr hláska V), a tiež kal. 2431.
  Určite sú používané aj iné kalibre, ruských bolo za sovietov viac a skoro každý používal svoj. Dnes sa v kvarckách používajú najviac Miyoty, objavujú sa aj Rondy. Z mechanických sa dajú vidieť od Seiko, Miyoty, v tých lepších ETA 2824 a Valjoux 7750. Je toho veľa , ale v kocke....

  Tie Steiny s tou keramika lunetou vyzerajú pekne. Len drobnosť - prečo práve Tisell? Pokiaľ viem, je to Južná Korea, používajú japonské a čínske strojčeky, zopár som videl vlani naživo v Nemecku, v Česku ich predávajú Illésovci na "Nejpanske hodinky" , ale neviem, nepresvedčili ma akosi. (Prepáčte prosím nováčikovi , že sa pletiem do debaty.)

  Ako sa tak pozerám, po ťažkej debate si mladý nakoniec vybral aj tak podľa svojho vkusu. Väčšina rád dlhoročných členov fóra, ktorých názor si veľmi vážim, napriek snahe, akosi nenašla adresáta, no možno sa mýlim a to by bol ten lepší prípad. Čo ma ale naozaj príjemne prekvapilo bolo, že sa pekná debata rozprúdila kvôli vlastne celkom normálnym quarzkám.

  Ahoj, Majco. Vidím, že sa Ti páčia hodinky potápačského strihu. Tento štýl je síce, teda podľa mňa, skôr voľnočasový, ale , ako vraví klasik, proti gustu žiaden dišputát a preto , v rámci Tvojho limitu a vkusu Ti dávam do pozornosti hodinky Citizen Promaster Marine , v cene 188,-€. Kód hodiniek je BN0100-51E a takto ich nájdeš tiež na TimeStore. Majú pohon Eco-drive, čo je veľmi slušný patent Citizenu a celkom slušnú úroveň, čo sa týka kvality. V tiráži sa píše, že majú čierny ciferník, no ja tam vidím modrý, takže v prípade záujmu to stojí za opýtanie. Posúď to ale sám. Pokiaľ Ti budú vyhovovať veľkosťou, vzhľadom a funkčnosťou, budem rád. Všetko dobré.

  Je mi to ľúto, ale nie som na obrázky vybavený. Mobil mám iba taký obyčajný a foťák, žiaľ , nevlastním. Skúste si to pozrieť priamo pri prameni, ospravedlňujem sa za to.

  V utorok, 4.10.2016 uviedol Steinhart do obehu nový chronograf . Pomenoval ho OCEAN ONE Vintage chronograf. Použil strojček ETA 2824-2, s nastaveným DD 2020, korunka a tlačidlá sú šraubovacie. Veľkosť púzdra normál 42 mm, ale nástavec DD hodinkám doprial hrúbku 18 (!) mm, čo sas mi vidí celkom dosť. Na oceľovom ťahu je oceľové púzdro s pevnou čiernou lunetou a tachometrom, ciferník je čierny, subciferníky usporiadané na Mikimausa, sú bielej farby, ručičky a to všetky sú sivé, veľké sú poriahnuté superlumi s farbou "staré rádium". Vnútotné minútové a sekundové okružie je červenej farby. Umiestnenie korunky a tlačidiel je klasicky mimostredné, čo sa často stáva pri použití nástavcov typu DD a pod. Prakticky po celý rok si šetrím na to, že Steinhart vybehne na 15. výročie s nejakou peknou limitkou a nakoniec prišlo toto. Prezrite si teda nový model na Steinhartovom portáli a povedzte svoj názor. Osobne nie som presvedčený, že práve tento model bol tým, čo u Steinharta súrne chýbalo, ale viac makovíc....

  Ako nový člen fóra všetkých srdečne zdravím. Vytvorenie novej slovenskej značky hodiniek som prijal s príjemným prekvapením. Verím, že budú nielen presné, ale aj páčivé a v primeranej veľkosti. Keďže moja laba má obvod zápästia 21 cm, vychádza mi priemer puzdra na cca 45-46 mm, ale aj 42-44 by celkom stačilo. :P Novej značke a jej autorom a predajcom želám úspešný nielen prvý krok, ale aj pevný marš v tomto tvrdom biznise.