Fortis B-42 Official Cosmonauts

  • Fortis B42 Official Cosmonauts : http://www.fortis-watches.com/front_content.php?idart=809

    Priemer : 42mm puzdro, 44mm luneta (bez korunky)
    Vyska : 12mm
    Lug to lug : 51mm
    Kaliber : ETA 2836-2, 25 kamenov, 28 800 bph, tlmic vibracii Incabloc
    Cifernik : cierny matny s bielymi indexami a arabskymi cislami
    Luneta : 120 kliknuti, otocna jednosmerne
    Korunka : priemer 7mm, nesrobovacia, v defaultnej polohe manualny natah, vo vytiahnutej polohe c.1 smerom dole - nastavenie dna, vo vytiahnutej polohe smerom hore - nastavenie datumu, poloha c.2 nastavovanie casu, funkcia hack
    WR : 200m
    Sklicko : plochy zafir s obojstrannym modrym AR
    Lumi : velka, mala rucicka, kruhovy bod na sekundovke, arabske cisla, body za cislami, "sipka hore" na pozicii 3, kruhovy bod na lunete na pozicii 12
    Dno : srobovacie plne bez priehladu; logo Fortis, Ruskej vesmirnej agentury a Treningoveho centra J.Gagarina pre kozmonautov
    Dostupne remene : ocelovy tah s klasickou (plechovou) sponou (zvlast cca 250€), kozeny remienok (), gumeny remienok s preklapacou sponou (cca 170€)
    Sirka tahu : 20mm po celej dlzke
    Hrubka tahu : 4mm po celej dlzke
    Hmotnost hodiniek na tahu : cca 190g
    Cena na tahu : cca 1300€

    Vobec netusim ci ide o pilotky, "tool watch"e, alebo potapky. Radu B42 ma Fortis divne rozhodenu vo viacerych tematickych celkoch a vsetky su si velmi podobne. V zaklade je 5 druhov B42 : Cosmonauts - male cisielka, zelena lumi; Titan - stredne cisla, tyrkysova lumi (samozrejme su z titanu); Marinemaster - velke cisla, modra lumi (navyse zubatica - luneta so zvyraznenymi zubkami); Diver - male cisla ale embosovane a skeletonove rucicky; a posledne Flieger - bez lunety s leteckym cifernikom. Nasledne kazde v chrone, + specialne karbonove a marsove limitky... trochu bordel... Ja som si vybral Cosmonautov pretoze ma male cisla, t.j. su umiestnene blizsie k obvodu ciferniku a ten na mna posobi cistejsie a prehladnejsie. No vsetky maju nieco do seba, bolo to tazke rozhodovanie. No prijemne samozrejme :)

    Treba povedat, ze hodinky posobia nazivo podstatne mensie ako z fotiek. Nosia sa velmi pohodlne, na moju ruku (18,5cm) sadnu ako uliate a je doslova radost ich nosit. Pacia sa mi z kazdeho uhlu pohladu. Niesu to ziadne lestenky, skor taky tmavy techno-tool-sporty look. Proste chlapske univerzalky do kazdeho pocasia a ku kazdemu obleceniu (okrem obleku).

    Cifernik aj vsetky detaily posobia drobnym dojmom, zato su nadherne ostre a detailne bez jedinej chybky ci nedokonalosti. Cas sa da vdaka vyraznym a dlhym rucickam paradne odcitat aj zo vzdialenosti niekolkych metrov. Cisla su malicke a tenke, takze pouzitelne len "z ruky". Cierno-biely cifernik a luneta posobia decentne a neutralne. Oranzova sekundovka (na slnku kriklavo neonova) dodava hodinkam sportovy smrnc. Ide pekne plynulo a v noci lumi gulka zaujimavo straduje po kruznici, velmi zaujimavy efekt. Lumi je zelena, najviac svietia rucicky, bod na lunete a sekundovke. Slabnutie je cca linearne a po par minutach je ich vidno len v tme. Do rana ich vsak pekne vidno. Cisla a indexy svietia slabsie a vydrzia len par minut.
    Hodinky maju funkciu Day Date (DE, ENG). Preklapaju sa naraz behom mrknutia oka 5-6 minut pred polnocou (je to tak aj na inych Fortisoch, netusime preco to neni presne o polnoci). Ich preklopenie je zavisle od minutovej rucicky.

    Su to moje prve hodinky s lunetou, nejako som jej okrem pocitania piv neprikladal dolezitost, no za tych par dni co ju mam som ju realne pouzil aspon 20x. Je to vyborna vecicka a tak trochu sa bojim, ze mi to vyblokuje pripadne dalsie hodinky co lunetu nemaju... Paci sa mi na nej ze ma sekundove indexy po celej dlzke, pri "praci" ked je luneta otocena to nijako opticky nerusi pohlad na hodinky. Na druhu stranu by som uvital obojsmernu manipulaciu, kedze nie som potapac.

    Antireflex plni svoju ulohu vyborne, sklicko je casto "neviditelne". Pri odrazoch svetla hadze vsetky odtiene modrej cez fialovu az po uplnu tmavomodru az ciernu. Velmi efektne. Snad sa mi ta vonkajsia vrstva nepodari poskriabat, alebo castym cistenim osuchat...

    Paci sa mi aj kombinacia automatu s rucnym natahom a preklzovacim systemom pri pretiahnuti korunky. Mozem krutit s korunkou kedy a kolko chcem a ked sa mi nechce, rotor sa postara. Korunkou sa neda manipulovat ked su na ruke, lebo sa da vytiahnut iba nechtom zo spodnej strany. Je to trochu neprakticke ked potrebujem napr. prestavit datum (31.), tak musim dat hodinky dole. Ale asi je to koli tej vodotesnosti bez srobovania, ktovie...
    Presnost merana po mesiaci pouzivania :
    24h na 9ke +2s.
    24h na ruke + 6s.
    24h na dne +10s.
    24h na sklicku +12s.
    24h na 3ke +16s.
    Pre moje ucely, t.j. den na ruke a v noci na 9ke je denna odchylka cca 0 - +5s. Vdaka hackingu teda staci sem tam povytiahnut korunku na par sekund a mam ich presne.

    Ocel na celych hodinkach vratane tahu ma krasnu tmavsiu farbu s jemnym brusom. Bohuzial spona tahu je obycajna plechova. Funguje zatial dobre a je tiez pekne prebrusena s logom Fortis, no vydava lacny plechovy zvuk. Nastastie pri noseni je ticho a nijako ju negativne nevnimam. Obsahuje aj cca +2cm predlzovaci mechanizmus (na neopren?) a jemne doladenie pomocou pruznych baretov. Takze pre malu upravu velkosti nie je potrebne presrobovavat dieliky tahu, staci ostry nastroj a da sa to posuvat cca 4 dieliky v rozmedzi 1 cm.

    Pri kupe som sa trochu som sa bal velkosti, hlavne sirky tahu 20mm, no zvykol som si raz dva. Oproti Steinhart B-Uhr 44mm posobia subtilnejsim, decentnejsim no tak trochu aj sportovejsim dojmom. Je to uplne ina filozofia oproti klasickym pilotkam. Som rad ze ich mam a dufam ze ich budem mat co najdlhsie! Celkovo zatial obrovska spokojnost, uvidime kolko mi to vydrzi :)

    [youtube]bNP3WqFN24s[/youtube]

  • Fajn recenzia. Ja som zamilovaný do ich ručičiek. :coeur:

    jo, roztloukáš ty kraby a slunce se ti třpytí v pivu.

  • Paradna recenzia na paradne hodinky.
    Gratulujem k novemu prirastku Misoo!

    Aktuálne : Damasko DA36, SEIKO SKX009, Apple Watch 6, Dan Henry LE 1962, Oris Aquis 39.5mm, Seiko Alpinist, Hamilton Khaki Green 38mm, Certina DS Action diver 38mm..
    Išli do sveta: STEINHART Nav B 44mm, Seiko SNZG15, Steinhart Ocean One Black, Apollon, Steinhart Ocean One Vintage Red, Luminox 3050, Laco Trier, Seiko SARB033, Davosa Ternos Ceramic, Apple Watch 3, Polar M430, Squale 50 atmos, Apple Watch 3, Steinhat Ocean One green, G-shock Gulfman...

  • doplnil som udaje o presnosti :
    ;)
    Presnost merana po mesiaci pouzivania :
    24h na 9ke +2s.
    24h na ruke + 6s.
    24h na dne +10s.
    24h na sklicku +12s.
    24h na 3ke +16s.
    Pre moje ucely, t.j. den na ruke a v noci na 9ke je denna odchylka cca +5s. Vdaka hackingu teda staci sem tam povytiahnut korunku na par sekund a mam ich presne.