ARCHIMEDE Klassik Chronograph

  • Dnes som si vzal na mušku hodinky, ktoré takmer dokonale spojili funkciu chronografu s dizajnom elegantných hodiniek. Ide o model Klassik Chronograph od ARCHIMEDE.

    Tieto hodinky sa asi najviac hodia k obleku alebo ku košeli ale výmenou čierneho koženého remienka za kovový náramok ich rázom zmeníte na univerzálne hodinky ku každej príležitosti.

    Veľkosť hodiniek je optimálnych 42 mm bez korunky. Na takto elegantný model by sa viac asi ani nehodilo. Eleganciu brúseného púzdra zvyšujú leštené časti akými sú luneta, tlačidlá s korunkou a zadné veko. Toto zadné veko vyniká tým, že je tenučké a pomerne vypuklé čo naozaj vyzerá skvelo. Po obvode veka sú vygravírované nápisy ST. STEEL, WR 50M, GERMANY, ARCHIMEDE a SAPPHIRE CRYSTAL. Nedajte sa však oklamať! Zafírové sklíčko je použité iba na prednej strane hodiniek.. Sklíčko na zadnom veku je totiž minerálne, čo považujem asi za najväčšiu slabinu hodiniek.

    Hodinky používajú dobre známy strojček ETA 7750 (fotka so základným rotorom).

    Moje boli navyše doplnené originálnym ARCHIMEDE rotorom, ktorý je možné doobjednať za nemalý príplatok. Je totižto dosť otázne, či sa Vám oplatí investovať ďalších 160 € iba za zmenu rotora, ktorý bude mať nápis ARCHIMEDE. Navyše, ten rotor má takú svetlú (povedal by som strieborno-bielu) úpravu, ktorá na mňa pôsobí trochu lacno.. Ako keby bol hliníkový..


    Samotnému strojčeku nie je čo vytknúť, avšak keď sa pozrieme na hodinky z prednej strany, zistíme, že má pomerne netypicky riešenú dátumovku, ktorá je umiestnená v subciferníku na pozícií 6 hodín a je ukrátená o deň v týždní. Niekomu to možno bude vadiť, no mne by tam ten deň v týždni skutočne nepasoval, takže som spokojný s týmto elegantým riešením.

    Ako si na fotkách môžete všimnúť, ploché zafírové sklíčko má dosť silný antireflexný odlesk (z oboch strán) no k celo čiernym hodinkám to dodáva určitú dávku luxusu. Vedľa je pohľad z boku:

    Korunka nesie logo ARCHIMEDE "A":

    Model je možné objednať aj s hnedým koženým remienkom alebo kovovým náramkom. Taktiež je možné dokúpiť motýlikovú sponu. Existuje aj prevedenie so strieborným ciferníkom a modrými ručičkami, ktoré naozaj vyniknú.

    Keby si chcel niekto urobiť radosť na Vianoce, recenzovaný model mám skladom. Cena s ARCHIMEDE rotorom sa vyšplhala na 1135 €. (základná cena je 975 €)

    Ešte pár fotiek na záver: