• Tak dávam sem ďalšie hodinky. Tentokrát vreckové Doxa.

    Zase by som k nim rád niečo počul (tj. vaše názory, vek, hlavne hodnotu :D ...)
    Fotky mi tentokrát nejak nevyšli, ale dúfam, že je na nich všetko podstatné.

    Za reakcie ďakujem.



  • Tieto Doxy sú klasika, také ľudové hodinky prvej polovice 20. storočia. Tieto boli vyrobené po roku 1925 ako je zrejme z púzdra. Vyrábané boli v obrovských množstvách a objavujú sa často v rôznych inzerciách aj dnes, cena do 100 €. Po dedovi cena nevyčísliteľná ;) .

  • Suhlas. Aj ja som pred casom s nevolou zistil, ze sa predavaju na nete za relativne nizke ceny. Ked som ich ako mlady chlapec drzal v rukach, mal som pocit, ze maju velku cenu. Ale ta moja cena stale spociva v emocialnej osobnej hodnote, spomienke na deda. Neda sa zaplatit, ani predat. Len dalej dedit.

  • Týchto hodiniek bolo vyrobených veľké množstvo. Podobne ako aj vreckové OMEGY. Boli to z jedných najviac distribuovaných hodiniek. Kúpiť sa dali aj na Slovensku

    predávali ich väčšinov židovský hodinári a zlatníci. Vrámci vojenských presunov ich mali hodne dôstojníci a počas vojen sa presúvali krížom krážom cez celú Európu. Čiže dajú sa nájsť v každom štáte Európy. Medzi prostými ľudmi na Slovensku sa dedili z generácie na generáciu atď. a tak sa ich zachovalo pomerne dosť. V dobrom stave pre zberateľa majú hodnotu podľa stavu 200 až 300,- EUR. Kúpiť sa dajú ale aj do 100,-EUR len je riziko či pôjdu a ako. Po vojne sa našli aj na povalách židovských obchodníkov úplne nové a to sú už raritné kusy a dokonca aj v zlatom prevedení. Tam sa bavíme už o cenách 500,- až 3000,-EUR. Tieto podľa fotky vyzerajú celkom v pohode majú strieborný plášť, ale dal by som ich vyčistiť a premazať.Takú malú GO. V mieste otvárania sú mierne poškodené od noža, voľakedy bol zvyk medzi majiteľmi ukazovať samotný strojček. Hodinky sa pritom dali otvoriť aj nechtom. Pôvodne však v tomto prevedení mali asi modré ručičky(bez záruky).