ORIS PROPILOT X CALIBRE 400

  • Technical specifications – ORIS PROPILOT X CALIBRE 400

    Case: 39mm diameter – multi-piece titanium case, satin-sandblasted – domed sapphire with double-sided AR-coating on top – sapphire crystal caseback – oversized titanium screw-down crown with guards – fluted bezel (non-rotatable) – 100m water-resistant Dial: grey, blue or salmon dial with subtle grainy texture – printed indices and minute track in black (grey dial) or white (blue & salmon dial) – hour and minute hand with Super-LumiNova insert – needle-like seconds hand – date window at 6 o’clock Movement: Oris Calibre 400, manufacture – automatic winding – 21 jewels – 28,800vph – 120h power reserve – anti-magnetic with silicon escape wheel and silicon anchor – - regulated withing COSC specifications – hours, minutes, seconds (hacking), date Strap: Integrated titanium bracelet with folding clasp and patented ‘LIFT’ system References: 400 7778 7153 7 20 01 TLC – grey dial


    400 7778 7155 7 20 01 TLC – blue dial


    400 7778 7158 7 20 01 TLC – salmon dial Availability: permanent collection - available from April 2022 Price: CHF 3,900

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Konečne hodinky čo dačo vydržia aj na stolíku ,, ešte keby maly COSC presnosť ....

    Peter Th.

  • Myslim, že tohle je ok:

    regulated withing COSC specifications

    SORY to som si nevšimol , ano sú vyladené na presnosť , s krásnym strojčekom aj krásna cena ....

    Peter Th.

  • kaliber 400 je regulovany v 5 poziciach, len ho nedavaju cerifikovat, aby nezvysovali cenu. Po 10 mesiacoch intenzivneho nosenia mozem skonstatovat, ze pri plnom natahu ide v rozmedzi -1/+1 sec/d, rezerva je okolo 130 hodin, ale po 80 hodine sa vyrazne spomaluju (cca 30-35 sekund denne)

    Cena ProPilot X cal 400 je, IMO, primerana - titanove puzdro aj tah, safir, a hlavne - 10 rokov servisny interval a 10 rokov ZARUKA!!!

  • Moc pekne a presne ...., lahky Titan .... ,, ja som mal Tag Heuer MONZA cal. 36 strojčel Zenit El primero a tiež ak nebol plný naťah , a bol po tretinu - išli dozadu o 1 min za / 24 hod !! hoci maly COSC

    Peter Th.