Potápky, časť druhá....ORIS?

  • Zdravím hodinkomaniakov a nadšencov hodiniek :)

    Ako už z nadpisu vyplýva idú sa hľadať tie správne potápky pre mňa.

    Začínam písať teda druhú časť prvej série "POTÁPKY" :D kde sme vybrali certiny ds action divers. Hodinky som čo to ponosil, robili mi radosť, no ako to býva

    zvykom, prišiel na psa mráz a je čas posunúť sa niekam ďalej. Kedže po čase sa preferencie menia. (inak kto by mal záujem sú k dispozícii tu v bazári).

    Poďme teda k veci. Premýšľam už nad nasledujúcimi potápkami nejaký ten piatok a je tu jeden favorit, ku ktorému sa dostanem o chvíľu.

    Začnem s cenou - maximum 1500€ (nákup pravdepodobne cez chrono24)

    Swiss made, WR 200m a viac,

    púzdro od 41-43mm, indexy v tvare guličiek nie, luneta aspoň zafír

    AR stačí vo vnútri, sklo zafir, DAY, spoľahlivá strojovňa

    vyššia rezerva chodu >40h poteší, tak isto poteší aj vzorovaný, nejako štruktúrovaný dial

    Primárne značka s históriou čo má aj nejaké "srdco" a meno :)

    ___ Čo nechcem: Longines Hydroconquest, Mido ocean star 600 (aj keď papierovo nemá podla mňa konkurenciu v tejto cene), Mido ocean star 200, Davosa ternos 500 a im podobné, Edox skydiver, tissot seastar

    v skratke mi pri každom zo spomenutých kúskov niečo vadí, či už po technickej alebo vizuálnej stránke, alebo krádeže... Je to môj individuálny pohľad, samozrejme sú to kvalitné hodinky.

    A nad čím teda uvažujem? Rovno poviem že mi učaroval model AQUIS od ORIS-u. Prevedení majú kopec aj čo sa limitiek týka, myslím že nejeden hodinkozávislák ktorému je

    táto značka sympatická by si vedel vybrať. Mňa najviac v uvádzanej cene zaujali vo verzii TITAN. Páči sa mi na nich v podstave takmer všetko. Púzdro, ťah, aj ich špecifická gumka, luneta, indexy, brúsený ciferník atď by som mohol pokračovať. Skrátka v mojich očiach majú svoju vážnosť, je na nich čo pozorovať sú nezameniteľné a značka je mi taktiež sympatická vo viacerých smeroch.

    Ale je tu predsa len jedno ALE. Možno sa obávam zbytočne, možno nie... Skúsení mi snáď povedia...

    "Sellitka" SW200-1 na ktorej stojí ich kaliber 733. Prečo strojovňa ktorá je v hodinkách za 300€ tak ju nájdeme aj v x násobne drahších? Ne*erie Vás to?

    Situáciu ohladom swatch group poznám....

    Trocha ma štveaj tá rezerva chodu pouhých 38h. To však ešte viem prekusnúť. Viac mi prekáža že má problém

    s lámaním ozubenia na jednom kolese? Že by malo trpieť hlavne pri ručnom náťahu? ( link o problematike_ https://calibercorner.com/sellita-caliber-sw200-1/ )

    Má niekto vlastnoručné skúsenosti či už s aquismi alebo s SW200-1? Názorov na webe je kopec, samozrejme aj za aj proti. Má sa človek obávať ručne si naťahovať svoje hodinky pri takej cene?

    Treba ten kaliber obísť oblúkom alebo je to v poriadku a je tu len vytvorená nejaká bublina.

    Vopred dík, Tomáš.

  • Vacsina svajciarskych,ale aj cast nemeckych vyrobcov mimo Swatch group pouziva Sellitu, niektore premiove znacky nevynimajuc, napr. TagHeuer pouziva v trujrucnych modeloch vylucne Sellitu, ale aj IWC (2 zakladne 3rucne modely) a kopa inych, vymenovanie vsetkych by bolo na dlho :) (btw. uz aj nas Biatec), pravdou je ze ti premiovy vyrobcovia pouzivaju strojceky vo verzii top+s vlastnymi upravami, ostatni bud basic alebo elabore, takze je len na osobnom rozhodnuti kazdeho, ci do toho pojde. Je to sice kaliber podobny Eta 2824, ale ked dvaja robia to iste, nikdy to nie je to iste ;)

  • Z premiovych som zabudol napr. na Tudor(okrem BB,Pelagos a Glamour dd) pouzivaju v trojruckach Sellitu. A odpoved na tvoju otazku. Ked chces potapky do 1.500,- obavam sa ze mimo Swatch group s inym kalibrom ako Sellita (okrem japonskych, ruskych, etc) nekupis ;)

  • Z premiovych som zabudol napr. na Tudor(okrem BB,Pelagos a Glamour dd) pouzivaju v trojruckach Sellitu. A odpoved na tvoju otazku. Ked chces potapky do 1.500,- obavam sa ze mimo Swatch group s inym kalibrom ako Sellita (okrem japonskych, ruskych, etc) nekupis ;)

    Ešte je tu potom alternatíva, že by si išiel do quartz modelu ;)

  • Mal alebo stale mam Sellitu v TAGoch, Breitlingoch, Wardoch a aj v Oris Diver 65 a nikdy nebol problem. S Aquisom nemam hands on skusenost ale momentalne je aj tu na predaj jeden kus za super cenu. Moja rada, ak ti to teda dovoli budget, by ale asi bola tuto kategoriu uplne preskocit a ist o poschodie vyssie… Omega SMP, Breitling Superocean/Avanger, Tudor Black Bay a podobne… ak nemas problem s hodinkami z druhej ruky tak toto vsetko sa da pri troche stastia kupit s velmi slusnou zlavou. Ked sa skonci tento LD mrdnik tak by na tvojom mieste skocil do Breitling outletu v Parndorfe. Nedavno som tam videl pekne Colty za nejakych 2000 a tiez velmi slusny vyber Superoceanov.

    V kazdom pripade prajem vela zabavy pri vybere… ;)

  • Ešte je tu potom alternatíva, že by si išiel do quartz modelu ;)

    Fuha to nie veru :D :)


    Mal alebo stale mam Sellitu v TAGoch, Breitlingoch, Wardoch a aj v Oris Diver 65 a nikdy nebol problem. S Aquisom nemam hands on skusenost ale momentalne je aj tu na predaj jeden kus za super cenu. Moja rada, ak ti to teda dovoli budget, by ale asi bola tuto kategoriu uplne preskocit a ist o poschodie vyssie… Omega SMP, Breitling Superocean/Avanger, Tudor Black Bay a podobne… ak nemas problem s hodinkami z druhej ruky tak toto vsetko sa da pri troche stastia kupit s velmi slusnou zlavou. Ked sa skonci tento LD mrdnik tak by na tvojom mieste skocil do Breitling outletu v Parndorfe. Nedavno som tam videl pekne Colty za nejakych 2000 a tiez velmi slusny vyber Superoceanov.

    V kazdom pripade prajem vela zabavy pri vybere… ;)

    Ejha takže máš bohaté skúsenosti s týmto kalibrom.

    Myslím že ak si nemal problém pri diversoch 65, tak snáď to bude OK aj pri aquisoch.

    Len mám už teraz niekde vzadu v hlave taký výstražný trojuholník pri tom kalibre. Ale tak ak hodávajú aj do hodín ktoré sú o tisíce drahšie od Aquis tak by to nemuselo byť až tak zlé. Budget je aký je :) Omega SMP je pre mňa zlatý grál, na ktorý by som chcel určite dosiahnuť. A ak sa tak stane tak by to mali byť moje poslendé, zruším tu konto zhasnem za sebou, odídem a budem žiť spokojne :D

  • Mal alebo stale mam Sellitu v TAGoch, Breitlingoch, Wardoch a aj v Oris

    Breitle maju ako jedny z mala (B17) stale ETU, co vsak neznamena ze Sellita ke nanic, uz len co sa komu paci ;)

  • Orisky určite nebudú špatná voľba. Skús pozrieť ešte Christopher Ward C60 - za mňa sú to top hodinky v pomere cena výkon. Do tých 1500€ by si teoreticky vedel zohnať aj TH Aquaracer.

    Do tejto sumy zohnať lepší strojček je veľký problém. Jediné o čom ja viem, že sa dá zohnať z druhej ruky je 120h strojček od Warda SH21. Niektoré modely boli aj 1000€.

    Osobne som tiež nemal nikdy problém či už s ETA 2824-2 alebo Sellita SW200-1. Vždy mi šli stabilne do +/-10s. Čo sa týka strojčekov som mal nie dobré skúsenosti so Seiko 6r15, hlavne čo sa stability týka. Raz šli okolo 0s/deň a zrazu +20s/deň.

    Casio GW-M5610, CW C60 Trident Pro 600 Mk3, Damasko DA34, Monta Skyquest GMT, CW C65 Trident Vintage Mk2, CW C63 Sealander GMT.

  • Orisky určite nebudú špatná voľba. Skús pozrieť ešte Christopher Ward C60 - za mňa sú to top hodinky v pomere cena výkon. Do tých 1500€ by si teoreticky vedel zohnať aj TH Aquaracer.

    Do tejto sumy zohnať lepší strojček je veľký problém. Jediné o čom ja viem, že sa dá zohnať z druhej ruky je 120h strojček od Warda SH21. Niektoré modely boli aj 1000€.

    Osobne som tiež nemal nikdy problém či už s ETA 2824-2 alebo Sellita SW200-1. Vždy mi šli stabilne do +/-10s. Čo sa týka strojčekov som mal nie dobré skúsenosti so Seiko 6r15, hlavne čo sa stability týka. Raz šli okolo 0s/deň a zrazu +20s/deň.

    Díky ale ward nie. Majú pekné modely, ale ide mi aj o históriu a tradíciu značky :)

  • Pre inspiraciu pozri Eterna KonTiki, je to zavedena znacka a hodinky “s pribehom” :) Mozno sa ti niektory z modelov zapaci ;)

  • Díky ale ward nie. Majú pekné modely, ale ide mi aj o históriu a tradíciu značky :)

    Odporúčam ti, keď máš také vysoké nároky, posunúť si latku vyššie, ako písal Madmax. Lebo ak si kúpiš napr. Oris, za rok budeš opäť riešiť niečo lepšie. Tie Omegy, do tých by som išiel ....

  • Když na ně nemá, těžko do nich půjde. V klidku zůstaň u toho na co máš a časem se posouvej, aspoň si uzijes hodinek. Ono to tak bude dál i když si koupiš ty svoje grály, stejně budeš chtít něco jinýho. Já měl Planety taky vyysněný a když jsem je měl, nic se nezměnilo. Až teď. V tom segmentu, co se dnes pohybuju, prostě vyberu podle funkcí a materiálu ty moje nej. To v mechanice neuděláš, protože na to mít nikdy nebudeš, leda zázrakem. Tak se budeš motat od jedněch k druhejm, nahoru a dolu, jestli Tě hodinky baví. Sám bych v tomhle segmentu šel do potápek v tomhle pořadí...Mido 600, Longines Hydroconquest, Oris Aquis. Mida jsou top, ale nemaj ten značkovej šmrnc, co chceš. Takže bych vzal Longines, maj větší šmrnc než Orisky. To už jsou takový vyloženě tool normal wočky.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • No veď o tom to je, mať sen a urobiť všetko pre jeho splnenie. Dovtedy o tom môže rozmýšľať, snivat, čítať recenzie ... Podľa mňa je lepšie si dať ťažší cieľ - človek si potom viac váži výsledok. Ako sa vraví, dôležitá je cesta a nie cieľ.

  • To není pravda v tomhle segmentu.

    Budu se těšit na Omegy a na ruce mě budou těšit Orisky. Budu se těšit na Mercedes a pod zadkem me bude hřát sedadlo Superba. Ty budeš chodit pěšky, nebo mít Certiny co kolegu už netěší. Jen ať toho vyzkousi co nejvic.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • To není pravda v tomhle segmentu.

    Budu se těšit na Omegy a na ruce mě budou těšit Orisky. Budu se těšit na Mercedes a pod zadkem me bude hřát sedadlo Superba. Ty budeš chodit pěšky, nebo mít Certiny co kolegu už netěší. Jen ať toho vyzkousi co nejvic.

    Je to len na ňom ...

  • To každopádně, ale hledá rady. Záleží jen na něm, kterou cestou se vydá. A nejlepší na tom je to, že kdykoliv může z vybrané cesty sejít a celkem nic se neděje.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Breitle maju ako jedny z mala (B17) stale ETU, co vsak neznamena ze Sellita ke nanic, uz len co sa komu paci ;)

    Pozeral som, ale niečo mi na nich chýba. a sú 44mm. To už je pre mňa kladivo :)

  • Odporúčam ti, keď máš také vysoké nároky, posunúť si latku vyššie, ako písal Madmax. Lebo ak si kúpiš napr. Oris, za rok budeš opäť riešiť niečo lepšie. Tie Omegy, do tých by som išiel ....

    Když na ně nemá, těžko do nich půjde. V klidku zůstaň u toho na co máš a časem se posouvej, aspoň si uzijes hodinek. Ono to tak bude dál i když si koupiš ty svoje grály, stejně budeš chtít něco jinýho. Já měl Planety taky vyysněný a když jsem je měl, nic se nezměnilo. Až teď. V tom segmentu, co se dnes pohybuju, prostě vyberu podle funkcí a materiálu ty moje nej. To v mechanice neuděláš, protože na to mít nikdy nebudeš, leda zázrakem. Tak se budeš motat od jedněch k druhejm, nahoru a dolu, jestli Tě hodinky baví. Sám bych v tomhle segmentu šel do potápek v tomhle pořadí...Mido 600, Longines Hydroconquest, Oris Aquis. Mida jsou top, ale nemaj ten značkovej šmrnc, co chceš. Takže bych vzal Longines, maj větší šmrnc než Orisky. To už jsou takový vyloženě tool normal wočky.

    Správne ako vraví Watchesfan, chcem ísť na to postupne.

    Nechcem a neviem tento segment preskočiť. Aquisy sa mi páčia po každej stránke, len s tým kalibrom som mal trocha problém.

    Ale pusím ten harašment z hlavy ohladom tej Sellitky a pôjdem asi do nich :) Vidím žeju tu kopec spokojných užívateľov, rovnako tak aj u

    susedov, tak si hovorim prečo nie? Hydroconquesty som bol pozrieť naživo a vôbec ma neoslovili. Vec vkusu.... A mido 600 je papierovo jasný víťaz, chronometer, zafir, pekná rezerva atď ale zas moje osobne prekažky v podobe ozubenia lunety alebo indexov :D