nooskiho hodinky

  • Dobrý den všem vespolek,

    Rád bych zde prezentoval obrazem i slovem pár časoměrů, které mi prošly rukama. Doufám, že se vám obsah bude líbit a odpustíte jazykovou bariéru. Někteří mě možná budete znát i z jiného, nejmenovaného fóra, a tak se obsah možná bude do jisté doby duplikovat.

    Nuže začnu ve zkratce mými prvními automaty a sice Seiko SKX007. Hodinky si toho užily neskutečně a tak se možná budou lehce prolínat fotografie před a po velké bouračce na kole, která na hodinkách zanechala neodstranitelné stopy. Plnou recenzi zde hodím v brzké době.

  • Dobrý den všem vespolek,

    Rád bych zde prezentoval obrazem i slovem pár časoměrů, které mi prošly rukama. Doufám, že se vám obsah bude líbit a odpustíte jazykovou bariéru. Někteří mě možná budete znát i z jiného, nejmenovaného fóra, a tak se obsah možná bude do jisté doby duplikovat.

    Nuže začnu ve zkratce mými prvními automaty a sice Seiko SKX007. Hodinky si toho užily neskutečně a tak se možná budou lehce prolínat fotografie před a po velké bouračce na kole, která na hodinkách zanechala neodstranitelné stopy. Plnou recenzi zde hodím v brzké době.

    no vitaj a pokračuj ;)

    A stitch in time :D

  • Pánové děkuji za slova chvály. V archivu toho mám převelice, takže všeho bude dostatek ;)

  • Fušuju do kol, hodinky jsou jen koníček stejně jako jejich focení :)

  • Nooski vitaj tu na fóre :thumbup:

    P.S. šup sem s makro fotkami Sarxov ;)

    Casio GW-M5610, CW C60 Trident Pro 600 Mk3, Damasko DA34, Monta Skyquest GMT, CW C65 Trident Vintage Mk2, CW C63 Sealander GMT.

  • Diablo1st díky za přivítání :-), SARXy říkáš? Tak tedy Seiko SARX035 (k přepisu recenze SKX jsem se furt nedostal)

  • Roman-Zilina díky za pozvání, zatím se rozkoukávám, ale přijali jste mě tu hezky :)

    Pete_11 nene, koleje to nebyly. Nečekaná díra mi ve sjezdu vyrazila řídítka z rukou a pak jsem se poroučel. Někde najdu i fotku hodinek, jak vedle zkrvaveného kolene visí na jedné stěžejce na NATU.

    Abych jen nekecal, tak nejen Seikem živ je člověk a tahle levná Casia F91 mám moc rád.

  • díky za pozvání, zatím se rozkoukávám, ale přijali jste mě tu hezky :)

    Máme radi nových členov. Je tu trocha komornejšie ako na magu, ale zasa nedávame nikomu pre nič za nič ban a navzájom sa vážime. Vitaj!

  • Slibovaná recenze SKX007:

    Jak popsat legendu? Co říci k něčemu, co existuje na trhu již 23. rok? Jak vystihnout a zachytit to, co jiní před vámi udělali nesčetněkrát? No snad jedině osobní a naprosto subjektivní pohled na jednu z ikon dostupných potápek od Seika a sice model SKX007.

    Moje osobní zkušenost s touto kultovkou se začala psát někdy v září 2014. Ke svým Laco jsem chtěl něco odolnějšího, univerzálnějšího a hlavně s rotorem umožňujícím automatický nátah (ne, že by manuál byl špatný, dodnes si natahování hodinek užívám). Moje rozhodování tehdy přeskakovalo z oranžových Seiko monster právě na SKX007. Jedny hodinky představovaly skvělý poměr ceny a výkonu s lepším tahem a poněkud výstředním vzhledem a ty druhé byly sázka na univerzalitu a léty prověřený design. I po dlouhém rozhodování a zvažování jsem se rozhodl pro SKX007 a u pana Šafáře objednal variantu na Oyster tahu.

    Dodnes si pamatuju ten první dojem po otevření krabičky s nápisem složeným z pěti písmen. Čekal jsem tak nějak něco víc. Zkrátil jsem tah a začal jsem hodinky nosit. Přitom jsem objevoval jejich praktičnost, odolnost no a samozřejmě i to, jak vypadají. Samonátah je návyková věc, obzvláště u Seika, kdy opravdu stačí rotor párkrát roztočit, hodinky připnout na zápěstí a o nic více se nestarat. Otočná luneta je také věc veskrze praktická a do normálního života naprosto dokonale suplující složitější chronograf.

    No a nyní po skoro 5 letech soužití a absolvování všeho možného bych i já rád sepsal pár čistě subjektivních řádků o těchto kultovkách.


    Jak jsem již napsal, tak Seiko představilo tento model v roce 1996, od té doby se prodává v nezměněné podobě dosud (který model hodinek může říct to stejné? Moc jich nebude). Jedná se o certifikované potápěčské hodinky splňující normu ISO 6425, která přesně nařizuje parametry, jež je nutné splnit. Pokud by se někdo rád dočetl více, tak doplňuji odkaz na Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Water_Res…ISO_6425_divers'_watches_standard Pokud je mi známo, tak 007 jsou jedním z nejlevnějších modelů, který se tímto označením může pochlubit. Co to znamená pro každodenní nošení? Kromě možnosti potopit se i s rezervou do hloubky 200 metrů, hlavně klid v duši, protože hodinky vydrží nástrahy běžného života, ať už půjde o otřesy, magnetismus nebo změny teplot. Jako bonus odečtete čas i ve 3 hodiny ráno, kdy vás řevem vzbudí potomek dožadující se krmení. Jsou to prostě odolné hodinky, které můžete mít na ruce prakticky pořád a je pravdou, že s nimi často spím na ruce, abych v temnotě zjistil, kolik minut spánku mi ještě zbývá.

    Pouzdro hodinek má v průměru cca 41 mm a délku přes nožky kolem 46 mm. Výška je trošku větší, ale i tak jsou hodinky na ruce náramně pohodlné. Rozteč nožek je klasických 22 mm, takže se nabízí nepřeberné množství řemínků, tahů a pásků, které lze s hodinkami použít. Šroubovací korunka našla své místo přibližně na pozici 4 a je prosta jakéhokoliv nápisu či loga. Ač jsem byl díky všemožným historkám ze začátku v obavách ohledně šroubování korunky, tak realita je taková, že pokud člověk má jen trochu citu pro mechaniku, tak nemůže mít problém. Povrchová úprava pouzdra je kombinací lesklých ploch po bocích a brusu na horní části. Přechody mezi těmito úpravami by pravděpodobně nevyhrály cenu vysoké hodinařiny, ale celkově dávají vyniknout nádherné siluetě pouzdra obzvláště na levé straně.

    Vespod hodinek najdete šroubovací dýnko s motivem vlny z obrazu Great Wave off Kanagava někdy z první poloviny 19. Století. Tento motiv zdobí velkou část potápek od Seika a krásně odkazuje na Japonskou historii. Sám bych upřednostnil podobně zdobené dýnko u různých pětek namísto průhledu na nikterak zajímavý strojek.

    Na horní straně pouzdra dominuje typická Seiko luneta se stupnicí cejchovanou po minutách. Tato luneta je naprostým etalonem v čitelnosti a použitelnosti. Nádherná symetrie lahodí oku a nechává vzpomenout na nesmyslné kreace jiných výrobců s minutovými stupnicemi jen do 15 minut. Osobně ani nemám pochopení pro různě modifikace SKX, které zaměňují původní lunetu za kusy napodobující Rolex nebo GMT modely. Na pozici 0 nebo 60 svítí luminiscenční bod a celá luneta se otáčí s aretací na 120 bodech. Chod je příjemně mechanický a hlasitý, úchop relativně jistý díky dvěma řadám výstupků. Luneta je právě oním prvkem, který dává SKX007 dojem univerzálnosti a nestárnoucí klasiky.

    Ciferník kryje tolikrát skloňovaný hardlex. Jedná se o speciální minerální sklo vyrobené přímo v továrních halách Seika. Není problém ho poškrábat, ale odolnost proti roztříštění je obdivuhodná – o tom později.


    Ciferník hodinek je tak jednoduchý a účelný, jak je jen představitelné. Indexy jsou vlastně jen luminiscenční body bez jakéhokoliv ohraničení. Na 3 hodinách je výřez pro datum a den v týdnu - v reálném světě neskutečně užitečné komplikace. Datový věnec je bílý, a tak neruší svůj ekvivalent na protější straně. Černý ciferník je vyveden v matu, takže odečítání času je naprosto příkladné a zrak uživatele není konfrontován s odlesky. Ciferník je doplněn o nápis Seiko a automatic v horní části a pak divers‘s 200m nad šestkou vyvedený v oranžovo-červeném odstínu.


    Minutová ručka je vyvedena ve tvaru výrazné šipky pro snadný odečet času stráveného v hlubinách vany nebo nekonečného čekání na drahou polovičku v záchvatu nákupního šílenství. Hodinová ručička pak dává vzpomenout na dlouhé hodiny ve školních lavicích neb svým vzezřením připomíná nástroj psací. Obě ručky mají stříbrný povrch, který dokáže krásně reflektovat dopadající světlo za zhoršených světelných podmínek. Vteřinová ručička je nabarvena na bílo a protizávaží obsahuje luminiscenční bod ve tvaru lízátka. Tvar ručiček je jednoznačně rozlišitelný a i odečet uplynulých minut je mnohem jednodušší než u mnohonásobně dražší konkurence. Ona i čitelnost za tmy je příkladná. Po nasvícení se hodinky chovají jako lampa svítící zeleným světlem, ale i po několika hodinách není problém odečíst čas bez sebemenších potíží.


    Tah, který přišel s hodinkami, je mi trochu záhadou. Nejedná se o výrobek kdoví jaké kvality a na většině stránkách se SKX prodávají buď na gumě, nebo na Jubilee tahu. Každopádně obsahuje signovanou sponu a plechové koncovky. Spona má 3 dírky mikroregulace, což je o jednu méně, než bych potřeboval ke komfortnímu nošení. SKX007 jsou nicméně naprostým univerzálem, co se různých, na ruku se upínajících systémů, týče. Vypadají skvěle na kůži zabitého zvířete, NATO pásku, různých tazích, perlonu atd. Sám je přes léto nosím nejraději na NATU, které mi umožňuje rychlou výměnu dle mé ctěné libosti a momentální nálady.


    Co se použitého kalibru týče, tak v útrobách odvádí svou práci stroj s označením 7s26. Je hackingu i ručního nátahu prostý. Hacking je vzhledem k udávané přesnosti (která je v reálu o dost lepší) naprostá zbytečnost. Manuální nátah je díky opravdu efektivnímu samonátahu věcí rovněž zbytečnou. Stačí dvakrát pořádně roztočit rotor hodinek a poté již dokážou na zápěstí vybudovat dostatečnou rezervu. Zároveň se jedná o strojek 100 % vlastní produkce, takže za necelých 6000 Kč dostanete certifikované potápky s inhouse strojovnou a charisma až na půdu.


    No a konečně se dostávám k vlastním pocitům a zkušenostem. SKX007 mají charisma a koule jak cyp. Jsou to toolwače jak se patří, které zvládnou úlohu otloukánků stejně jako kousků ke svátečnějšímu oblečení. Odolnost jsem vyzkoušel osobně při nehodě na kole, kdy se hodinky svezly při 35km rychlosti po asfaltu. Jedna stěžejka svůj úděl vzdala a odpadla, ale hodinky zůstaly věrně na zápěstí díky NATU. Od té doby zdobí lunetu i hardlex několik jizev, ale čas ukazují nadále a pro mě zůstávají etalonem na poli odolných, univerzálních a praktických hodinek. Nešetřil jsem je však ani v časech předchozích. Ostré hrany, nárazy, magnetické pole i vibrace byly každodenním chlebíčkem těchto hodinek a vše ustály s přehledem. Pokaždé, kdy je po nějakém čase hodím na ruku, jsem překvapen tím důvěrně známým pocitem při pohledu na ciferník. Když se řeknou hodinky, před očima mi vyvstane obraz SKX007. Obraz věrných, odolných a poctivých hodinek s charisma jak terminátor po bitvě s T 1000. Kam se hrabou zženštilé Submarinery a plastová géčka k smíchu. SKX007 je všechny převálcujou jak nic! J Osobně můžu porovnávat i ve vlastních Seiko vodách, protože mám v hodinkovnici i model SRP777 resp. černé želvy. Želvy mají také své charisma, objektivně jsou ve všem lepší – lepší ciferník, lumi, modernější strojovna, skvělý gumový řemen atd., ale asi díky pokrevnímu poutu preferuji v poslední době právě SKX. Čert vem posunutý armován, který je již takovou zdomácnělou anekdotou pravověrných seikokotů (na těch mých letí armován jak prase), do háje s ne příliš mistrovsky zpracovaným pouzdrem (na těch mých je pravá dolní nožka už z výroby nějaká dobouchaná). Když je milujete, není co řešit, hlásá reklamní slogan odrezovače z Krnova. A to stejné platí i o SKX. Mají své neduhy, hromada věcí by šla udělat lépe, ale právě ta nedokonalost naprosto dokonalých hodinek je to, co je polidšťuje. Mám je zrovna na ruce, když tohle sepisuju a přes tu společnou dobu, přes tu každodenní všednost mi vždycky udělají svou přítomností na ruce radost. Zažili jsme spolu hodně a máme toho ještě hromadu před sebou a já se už nemůžu dočkat.


    �=��=��=��=ȥ=�=�=�=(�=@�=X�=p�=��=��=��=Ц=�=

  • Slibovaná recenze SKX007:

    Jak popsat legendu? Co říci k něčemu, co existuje na trhu již 23. rok? Jak vystihnout a zachytit to, co jiní před vámi udělali nesčetněkrát? No snad jedině osobní a naprosto subjektivní pohled na jednu z ikon dostupných potápek od Seika a sice model SKX007.

    Pises skutocne (ci neskutocne :)) dobre :thumbup: a …pokracuj. Skvele citanie :thumbup: