antireflexná vrstva na zafírovom skle hodiniek

 • Snazil som sa na webe najst nieco o antireflexnych vrstvach na zafirovych sklickach hodiniek, ale je toho zaloste malo resp. takmer nic. Napriklad ma zaujima aky je rozdiel medzi umiestnenim tejto vrstvy ked je na vonkajsej, vnutornej, alebo na obidvoch stranach sklicka. Aku ma trvacnost tato vrstva. Vyhody alebo nevyhody jednotlivych zhotoveni. Su vyrobcovia ktory maju toto zvladnute lepsie alebo horsie? Kludne sem dajte nejake zaujimave clanky alebo videa o tejto problematike.

 • venkovní jsem bez vnitřního asi jedte neviděl

  Oboustranný má výhodu v tom, že je samozřejmě nejúčinnější, ale venkovní vrstva se dá samozřejmě poškrábat. Osobně davam prednost vnitrimu i když ten efekt je neporovnatelně horší. A ano, najdou se výrobci, kteří mají venkovní AR choulostivější.

 • Píšem ako laik, určite tu budú aj lepšie vysvetlenia, preto píšem, ako tomu rozumiem ja a ako by som to jednoducho vysvetlil :D


  Každopádne antireflex má za úlohu "pohltiť/odraziť svetlo," čím zabezpečí lepšiu čitateľnosť ciferníka. Tvorí tiež efekt kedy sklo "vôbec nie je vidieť."


  Ak je AR len vnútorný, tak je ten efekt trošku menej účinný.. Ak je vnútorný aj vonkajší je to na pohľad jasné. Pozri hodinky od Breitling :)


  Áno, poškriabe sa ľahko nakoľko je to len nanesený tenký "film." Z vnútra sa teoreticky nemá ako poškriabať preto je trvácnejší.


  Zničiť alebo zmiznúť by táto vrstva sama od seba nemala, ak teda nie je mechanicky poškodená.


  Častokrát je antireflexný film zafarbený (modrý, oranžový, fialový), čo má za následok skresľovanie farieb ciferníku. Preto ho niektorí výrobcovia nepoužívajú vôbec (ak sa niečo nezmenilo Rolex asi nemá žiadne hodinky s AR).


  Mne osobne sa AR veľmi páči, menil som aj sklíčko na Seiko SKX pepsinách za zafírové s AR. :)