Charakteristické a na prvý pohľad spoznateľné detaily hodiniek

 • V tomto vlákne by sme sa mohli venovať tým charakteristickým prvkom, ktoré okamžite napovedia o akú značku, či model ide. Detail ciferníka, ručičiek, tvar puzdra, nožičiek, korunky, uchytenia kovového náramku, či remeňov, detail dýnka...jenoducho to, že len pozrieme a vieme, bez toho, aby sme videli logo značky. Ak sa dá, možno doplniť pár slov k tomu ako to vzniklo a prečo.


  Začnem už klasikou - ochrana korunky Ball rady Engineer Hydrocarbon.
  To je čistá sochárská práca. vždy sa mi toto najviac páčilo na Ball. Krásne nadväzujúci tvar na puzdro s prechodom do oblých plôch. Dominantný prvok. Ball chcel vyriešiť ochranu korunky, tak aby nedošlo pri páde k priamemu nárazu do nej. takže nie je len chránená klasicky bočnicami, ale aj z vrchu - príklopkou. Okrem toho má ešte ďalšiu funkciu - v prípade, ak nie je korunka dobre utiahnutá tzn. netesní, príklopka sa nedá zaklapnúť a upozorní na to,


  Bohužiaľ meno tvorcu návrhu nepoznám, podobne sa neviem dopátrať k náčrtom, ako to vznikalo. To u AP Royal Oak a Geralda Gentu sa nájde oveľa viac.

 • Tohle je to co se mi na Ballech snad jako jediný nelíbí. Korunka je vystrčená a tlačí do zápěstí, když má člověk trochu víc hodinky na volno. Daleko víc obdivuju, že se věnují protinárazové ochraně, viz u nekterych modelů dokonce uzamykatelny rotor a antimagnetismu.

 • Dík za príspevky.


  Watchesfan - viem, že u Ball tá ochrana trochu tlačí do ruky, a ako to je potom u Panerai? Netlačí? Inak u Panerai sú typické aj malé ručky subciferníkov, či malé minútové indexy 15, 30, 45 na lunete .


  U Orisiek bol charakteristickým znakom aj ich sudkovitý tvar puzdra.  SeikoSan - Glycine nie je jediný, kto používa tento systém aretácie lunety. V dnešnej dobe asi áno, ale používali to aj Longines - pozri model Weems zo 40. rokov, alebo novšie prevedenie z 90. rokov.

  Ale dík za fotku Glycine World Timer, až teraz som si všimol, ako je zaujímavo tvarovaná GMT ručička.


  Misoo - Zeniťácke subcifry, dobrý tip, na tie som si hneď nespomenul.

 • V pohode, jasné, Panerai korunka sem patrí.


  Charakteristické puzdro majú aj modely Daniela Rotha.


  Po ukončení spolupráce s Breguet, po ktorej začal robiť na vlastnej značke, vedel, že hodinky musia byť okamžite rozpoznateľné. Pohrával sa s myšlienkou tonneu tvaru (sudkovitý tvar), alebo elipsy, ktorú obzvláštnil zrezaním jej častí v okolí ohnísk. Dočítal som sa aj, že šlo skôr o kombináciu tvarov klasického kruhového a hranatého...no proste vznikol ellipsocurved.


  Do tohto puzdra vložil vlastný strojček s tourbillonom, na ktorom robil ešte počas pôsobenia v Breguet. Model Double face Tourbillon okamžite vzbudil pozornosť. Vyrobilo sa ich 250 kusov. Double face preto, lebo na dýnku je ukazovateľ rezervy chodu a dátum.
  Pridám ešte typické puzdro v prevedení Chrono Papillon

  Po problémoch s distribútormi končí, jeho značka skončila, bola predaná skupine Bulgari. Tá však zachovala kontinuitu modelov, takisto aj typický tvar.


  Daniel Roth vyrába svoje modely už pod inou značkou - Jean-Daniel Nicolas, čo je kombinácia mien členov rodiny. Aj tu sa snažil vytvoriť charakteristické puzdro. Jemný odkaz na pôvodný ellipsocurved tam je, či nie?:).


  Zdroj: quillandpad.com, montre24.com, thewatchpress.com, watchesbysjx.com

 • Asi bych tu neopomněl celkem mladou anglickou značku Ch. Ward. Jejich modely hodinek k potápění se do současné doby na první pohled poznaly díky hodinové ručičce ve tvaru kapky a vteřinove ve tvaru trojzubce. Jejich poslední model se objevil s hodinovkou ne ve tvaru kapky, ale ostrého trojúhelníku. Jestli ji použijí pro vsechny řady potápek teprve ukáže čas.


 • Asi bych tu neopomněl celkem mladou anglickou značku Ch. Ward. Jejich modely hodinek k potápění se do současné doby na první pohled poznaly díky hodinové ručičce ve tvaru kapky a vteřinove ve tvaru trojzubce

  s tou kvapkou to bolo novatorske a neokukane, po terajsej zmene mi tie hodinky zial dramaticky “zovsedneli”:(

 • ja ji nedaval :)

  Nedavalo ich vela ludi a podla mna ChW trochu podlahli tlaku na forach. Mne sa pacili lebo boli ine a budu mi chybat. Ale kazdemu sa vyhoviet neda… To je tak ako snowflake na Tudoroch… pre niekoho ikona pre ineho hrozne… Inak k ty PAM-om… mna moje netlacia… ale myslim ze to zalezi hlavne na tom ako vysoko na zapasti hodinky nosis a aky mas tvar zapastia.


  A snowflake sem podla mna tiez patri…


Letisko Sliač