Hodinkománia - dojmy po rokoch

  • Hodinkománia - dojmy po rokoch


    Podotýkam že nasledovný text je vyslovene môj subjektívny názor. Som členom tohto, podľa môjho názoru pôvodne skvelého fóra od r. 2015. Predtým som ho navštevoval ako neregistrovaný no po prečítaní množstva príspevkov som sa rozhodol zaregistrovať sa. Okrem kvalitne spracovaných technických príspevkov som tu virtuálne spoznal niekoľko skutočne inteligentných, solídnych a slušných ľudí ktorých som rešpektoval a vážil si ako pre ich technické znalosti, pre ochotu poradiť a pomôcť, tak aj vzájomnú komunikáciu ktorá prebiehala na veľmi slušnej a vysokej úrovni. Rád som sa zapájal do diskusií ktorými som sa dúfam svojou troškou tiež podieľal na zveľaďení tohto virtuálneho priestoru. Mimoriadne musím vyzdvihnúť Peťovu myšlienku ktorá vyústila do založenia tohto fóra a tiež nemôžem a nedokážen opomenúť môj veľký rešpekt a úctu ktorú si u mňa získal založením vlastnej hodinárskej značky a ktorú voči nemu prechovávam. Ale aby som sa dostal k pointe. Po určitom čase som si všimol že spôsob a úroveň komunikácie, zvlášť niektorých členov sa zmenila. Niekoľkokrát som bol veľmi nepríjemne prekvapený neadekvátnymi reakciami na príspevky prevažne nových členov. Začal som mať pocit že niečo nie je v poriadku a asi je čas toto fórum na nejakú dobu dočasne opustiť a tak som aj učinil. Po pár mesiacoch "som sa vrátil" a zistil som že sa nič nezlepšilo, rozhodne nie pozitívnym smerom. Práve naopak. Pribudlo množstvo "nových tvárí" avšak mám pocit že čím hodnotnejšími hodinárskymi klenotmi na svojich zápästiach sa tu prezentovali tým boli ostatnými viac akceptovaní. Celkovo som nadobudol vnem že sa to tu celé zredukovalo len na "chválenkáreň" na spôsob "čo mám a aký som borec". Nie, nechápte ma zle - toto nie je o nejakej závisti, nemám to jednoducho v povahe, toto je o degradácii niečoho čo ktosi vytvoril a malo to slúžiť k všeobecnému blahu, potešeniu, vzdelávaniu, rozširovaniu si obzorov, čerpaniu vedomostí a v neposlednom rade zachovávaniu elementárnych pravidiel zdvorilosti a korektnému spôsobu jednania kohokoľvek voči komukoľvek ČLOVEKA voči ČLOVEKU. A práve toto sa postupne vytratilo. Vytvorila sa tu akási "elitárka skupinka" , väčšinou sa navzájom poznáte osobne a čím ďalej tým viac mi to začalo pripomínať Facebook. Nie som urážlivý typ človeka, nie som úzkocitný ani nijaká netýkavka. Avšak po niektorých reakciách aj na moje príspevky (a to aj od členov od ktorých by som to nečakal a ktorých som považoval za viac na úrovni ako sa v konečnom dôsledku prejavili) som dosť značne sklamaný, výstižnejšie bude znieť znechutený Nie, nebudem konkretizovať ani menovať. Väčina ostala sama sebou ale mnoho ďaľších sa nie vždy v písomnom kontakte správa korektne a na úrovni. Mám pocit že práve vďaka nemenovaným jednotlivcom toto fórum stratilo svoj lesk a punc. Niektorí páni by sa možno mali trochu zamyslieť, prečítať si svoje príspevky keď tu začínali, nostalgicky si spomenúť na obdobie keď sa dokázali tešiť zo svojich prvých automatov a nemuseli to byť luxusné kúsky produkcie "X" či "Y". Paradoxne sa vtedy chovali ako vyspelí a vyzretí dospelí ľudia a bolo príjemné prečítať si ich príspevky. Avšak ako som už napísal - z MOJHO pohľadu toto už dávno neplatí a jediné čo ostalo je trpká príchuť sklamania. Sklamania z toho že na Slovensku je to vždy a zakaždým o tom istom - o malosti indivíduí ktorí nezvládnu svoj vlastný rýchly vývoj a nedokážu ho mentálne a racionálne spracovať. Tak ako nedokážu ostať tými fajn chlapmi akými boli na začiatku. A tak ako to už u nás na východe Európy chodí, dobrá idea ostane degradovaná a rozdupaná skupinkou jednotlivcov. Je to skrátka také naše, malé, nízke, úbohe slovenské. ALE NAŠE! A nenecháme si to nikým vziať pretože iné totiž nedokážeme :( Myslím že skutočne nastal čas opustiť toto fórum. Na záver ešte raz veľká vďaka Peťovi, prajem mu Všetko dobré, nech sa mu darí napredovať tak ako som to tu videl a čítal.

  • Každé diskusné fórum vytvárajú ľudia. Na tomto fóre je prihlásených členov celkom dosť. Sme team, ktorý ako pupočná šnúra spája láska k hodinkám. Máme rozdielny vek, rozdielne profesie, povahy aj politické názory, preferujeme iné jedlo, iné typy žien, navštevujeme alebo aj nie rôzne končiny našej Zeme, máme rozdielny vkus v obliekaní, obúvaní, na módu a módne doplnky (kam patria aj hodinky) vôbec. Máme rôzne vyjadrovacie schopnosti, a nie všetci by sme sa uživili ako lektori slovenského jazyka Jazykovedného ústavu SAV. Tu, na tomto priestore, prezentujeme svoje názory, svoje pohľady na hodinky a pravdaže, aj sa vieme pochváliť tým, čo si na naše zápästia vešiame. V tejto poslednej vete som povedal to podstatné. Všetky ostatné, spomenuté rozdiely, všetko ide bokom. Osobne nepociťujem rozvrat tohto portálu nejakou vyhranenou uzatvorenou spoločnosťou, ktorá by tu výlučným spôsobom prezentovala ako privilegovaná svoj patent na rozum. Sám mám iba trojo hodiniek, ktoré by znalec zaradil do tej cenovo nižšej skupiny hodiniek. Moje fotky sú dosť nízkej kvality a aj keď som so svojimi miláčikmi na výsosť spokojný, neviem ich prezentovať na patričnej úrovni. Konverzácie s ostatnými členmi tohto fóra považujem v porovnaní s inými, za naozaj to lepšie, čo sa dá na nete nájsť a nie je to iba môj názor. Názor kolegu Branislava beriem ako jeho výsostné právo vyjadriť sa. Pokiaľ nepociťuje potrebu deliť sa s nami ostatnými o svoje radosti, je na jeho slobodnom rozhodnutí odísť z tohto fóra. Myslím, že ho bude škoda. Jeho postrehy boli trefné a podnetné. Čo sa týka úrovne tohto portálu, môžeme s ňou v tomto vlákne vysloviť spokojnosť alebo nespokojnosť. Každopádne očakávam, že portál bude aj naďalej žiť a rozdávať radosť svojim fanúšikom. :]

  • hannes@

    Ďakujem Ti veľmi pekne za skvele a výstižne napísaný príspevok. Len ma utvrdil že tu ostalo "Zopár správnych chlapov". Zámerne som nemenoval ani Vás s ktorými sa mi komunikovalo ľahko, príjemne, konštruktívne, a debaty s Vami boli pre mňa prínosné a osviežujúce, a rovnako tak som nemenoval ani ľudí ktorí sa mnohokrát neadekvátne neobrátili len voči mne, ale napr. aj ku chlapcom ktorí tu ešte neboli úplne "aklimatizovaní" a možno nevdojak porušili niektoré pravidlo za ktoré sa navyše vzapätí okamžite veľmi úctivo a slušne ospravedlnili. Žiaľ ich ospravedlnenie nebolo akceptované... Píšem o konkrétnom prípade, ktorí ma (hoci ako nezainteresovaného) zamrzel a tak som dotyčnému"novicovi" dodatočne napísal súkromnú správu a za člena ktorý sa voči nemu z môjho pohľadu zachoval zbytočne hrubo som sa mu ospravedlnil... V žiadnom prípade ale nemám v úmysle generalizovať - stále sú tu OSOBNOSTI ktoré majú môj obdiv a rešpekt, žiaľ momentálne mám pocit, že prevažuje tá minorita ktorá má iný pohľad a spôsoby na aké som tu bol spočiatku zvyknutý... Nepochybujem že portál bude aj naďalej plne funkčný a viac alebo menej bude plniť svoje poslanie a prinášať starým aj novým členom radosť.

  • Pripomenul si mi zaciatky, tak cca pred 5-6 rokmi, ked som prisiel a chvalil si priatelske prostredie, v porovnani z vacsim a starsim chronomagom. Uz vtedy som ale poveal, ze ked aj hodinkomania bude starsia a velka ako chronomag, bude to iste aj tu. Ako si pisal, je to hlavne o ludoch, ale aj o priestore v ktorom komunikuju. Vseobecne plati, cim je ten priestor mensi a osobnejsi, ludia su jednoducho slusnejsi, kedze maju silnejsiu spatnu vazbu. Vo vacsich socialnych priestoroch ako si spominal facebook, alebo onen cesky chronomag, je vacsi pocit anonymity, ludia si neberu servitky, nemaju strach zo spatnej vazby, citia barieru ktora ich akoby chrani. Preto su, zjednodusim to, "horsi". Pekny priklad su zrazy na ktorych donedavna internetovi kovboji pri pohlade zoci voci stratili anonymitu a normalne slusne pokecali, popili s dovtedy anonymnymi ludmi a vsetko bolo opat super :)

    Je to prirodzena vlastnost ludi, ktora sa meni velkostou priestoru v ktorom komunikuju. Tymto to nechcem nijako obhajovat, len napisat ze "sa to dalo cakat" a tajne dufat ze niesom z tych ktori sa takto zle spravaju... :evil::saint:

    Kazdopadne, by som neodchadzal, mozes pouzivat forum len pasivne, alebo si dat pauzu a prist len ked potrebujes/citis potrebu nieco precitat, napisat... forum sluzi nam, nie my jemu! Pripadne mozes aj upozornit na nevhodne spravanie moderatorov, ved su tu od toho aby moderovali, t.j. aj vyhresili pripadnych nespratnikov ;)

  • je neviem, moc nechcem zasahovať do tejto debaty, dúfam že autor vlákna má momentálne rozhádzanú dušu, ale nič netrvá večne a slnko doteraz vždy vyšlo :pompom:. A myslím, že to tu nie je, ani nebolo , až také katastrofálne . Sledujem sporadicky aj CHMG a tam sú iné pecky :hurt2::pan1::hurt4:. Pamätám na debatu, keď začínal BIATEC, a to boli pecky aj od ľudí, od ktorých som to neočakával :pendu:. Toť vsjo priatelia :happy1:

    A stitch in time :D

  • Len cisto moje dojmy... som tu pomerne kratko a povazujem to tu za velmi civilizovane forum. Za rok co sem takmer denne chodim som nebol vystaveny ziadnemu neuctivemu spravaniu. OK videl som tu par prispevkov ktore podla mna boli na hranici a kde som si povedal ze toto snad nemuselo byt. Na chronomag nechodim lebo je to miestami az vojnova zona pre chrono trollov. Dufam ze si to tu udrzi aspon tuto uroven aj nadalej...

  • Branislav, je dobré, že si napísal tvoje dojmy a pocity. Toto fórum bolo v počiatkoch skutočne ako taká rodinná stretávka...:-) Vždy som sa tešil, keď som ho išiel navštíviť. Sám som bol zaskočený, že bez akéhokoľvek úsilia alebo marketingu to začalo fungovať a funguje dodnes. Máloktorý projekt v dnešnej dobe prežije roky... Navyše, neviem či mi uveríte, ale za tie roky som nezažil možno viac ako možno pár desiatok "nahlásení" od samotných členov na nevhodný alebo urážajúci obsah a nemám dojem, že by mali nejakú stúpajúcu tendenciu. Musím ale priznať, že vzhľadom na viac príspevkov a aj moju väčšiu zaneprázdnenosť už zďaleka nečítam všetko. Preto vás ako členov prosím, keď máte dojem, že niekto niekomu krivdí, nejako ho hanobí alebo dehonestuje, pokojne to nahláste a udajte do poznámky váš dôvod. Je už na moderátoroch ako to vyhodnotia. Na jednej strane chceme aby to bolo stále demokratické. Konštruktívna kritika by nemala byť dôvodom na zbytočnú cenzúru, no vzájomné osočovanie alebo snobizmus už áno. Nemôžme dovoliť aby ľudia niekoho uznávali viac ako iného pretože má Rolex a nie Seiko alebo Casio. Všetci sme si rovní bez ohľadu na rasu, vierovyznanie, atď a samozrejme, bez ohľadu na peniaze, ktorým niektorí pripisujú najväčší význam. To čo je pre niekoho "šunt" je pre iného "svätý grál", preto sa k sebe správajme ohľaduplne. Nemusíte mať zábrany nahlasovať aj veci, o ktorých máte pochybnosti, či sú dôležité na nahlásenie alebo nie.

    hannes to vystihol pekne a súhlasím s ním, že stále to tu určitú úroveň má. Sme už väčšou komunitou, takže je tu určite aj väčšia rôznorodosť názorov. No ak sa v tej komunite chceme cítiť dobre, je našou spoločnou úlohou budovať ju. Nebojte sa preto nahlasovať príspevky, ktoré vám prídu ako nevhodné. Určite sa im budeme venovať ;)

    Branislav, si našim dlhodobým a uznávaným členom. Ak máš dojem, že by si to tu vedel a chcel nejakým spôsobom vylepšiť, rád ťa ustanovím moderátorom. Adam a misoo fungujú na báze dobrovoľnosti. Toto fórum nie je ziskové. No ak by si ty alebo ktokoľvek iný vedel a mal záujem popracovať na jeho príťažlivosti (prispievanie odborných článkov, organizovanie súťaží, zvyšovanie návštevnosti, lepšia selekcia príspevkov, atď), nemám problém teba alebo kohokoľvek iného odmeniť nejakými peknými hodinkami. Hoci aj Biatec. No musí ísť o skutočné badateľnú zmenu na ktorú je potrebný aspoň jeden rok... ;)

  • Tymto to nechcem nijako obhajovat, len napisat ze "sa to dalo cakat" a tajne dufat ze niesom z tych ktori sa takto zle spravaju.

    :) :) bez obáv, BEZ OBÁV! :) tak akurát Ty skutočne nemusíš mať pochybnosti :) :) :) zrejme to nie je náhoda že reagujú práve ľudia ktorí reagujú - tí čo aspoň pre mňa predstavujú - a opäť si dovolím použiť názov filmu s T.Cruise-om : "Zopár správnych chlapov" :) nemal som v úmysle vyvolať nejakú búrlivú diskusiu len som napísal niekoľko svojich dojmov. Zámerne som ani nikoho konkrétneho nemenoval, či už v pozitívnom alebo negatívnom kontexte. Nešlo o nijaké "ataky" voči mojej osobe, podotkol som len že som bol párkrát rozčarovaný z niektorých vyjadrení vo všeobecnosti a to nielen voči mne (taký egocentrik nie som :) ale aj voči tretej osobe ktorá bola tak nejak "zrušená" za svoj názor ktorý možno niekomu v danej chvíli nepadol vhod. Opísal som jeden konkrétny príklad z minulosti a ako vravím, aj ako nestranného "účasníka" ma to vtedy zamrzelo... V nijakom prípade tým nezatracujem toto fórum ako také. A keby tu ostalo hoci "len" biblických "desať spravodlivých" stále to má význam. Nechcem si namýšľať a ani si nedovolím niečo také tvrdiť, ale možno môj čiastočne kritický povzdych, čiastočne zamyslenie a čiastočne mierna frustácia prispeje troškou k tomu že Hodinkománia ostane Hodinkomániou a nedôjde k niečomu podobnému ako u susedov na doméne .cz :) Peťo a aby to celé nebodaj nevypálilo zle a nejakým totálnym nepochopením - nikto nie je zodpovedný za reakcie iného jednotlivca. Každý má právo na svoj názor a spôsob akým ho prezentuje je prezentácia jeho samého, takže pokiaľ niekto nemá schopnosť byť diplomat keď si to situácia vyžaduje, je to jeho smola. Z mojej strany nejde o nejaké nahlásenie nevhodného správania, to by som riešil adresne a prípadne by som formou súkromnej správy kontaktoval povedzme Miša alebo Teba. Nie, veľkí chlapci na dvore mi nezobrali loptu :) :) :) Napísal som len čo a ako poslednú dobu vnímam a to jediné bol zámer môjho príspevku. Nič viac a nič menej. Toto fórum je pre mňa každodennou súčasťou a pritiahli ma sem práve názory a príspevky chalanov za ktorých "nickom" som našiel skutočné mená, nie nejaké "avatary" :) A v tejto chvíli sa Vám ktorí ste reagovali chcem poďakovať za príspevky ktoré som nečakal :) :) Zatiaľ Vám všetkým prajem príjemný w-end :) b.

  • Já se tu cítím stále velmi pohodově a stále stejně vítán. Díky za takové fórum i za lidi, kteří tu jsou. I na vzpomenutem Chronomagu mám pár tisíc příspěvků, ani nevím kolik, asi přes 8.000, ale tady se díky lidem cítím líp a žádný velký MI tu nepozoruji. A vysvetlivka pro nováčky, kteří tu jsou vítáni, MI...machr index. Prostě cítím se tu moc dobře.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • No precital som si to tu. Ja nemam pocit, ze by sa tu prejavovalo elitarstvo, nadradenost a neslusne spravanie. Podla mna je to tu vpohode. No kazdy mame ine vnimanie.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Nejaká kontroverzia tu na fóre určite bola, pokiaľ by sa vždy všetci na všetkom zhodli, asi by to tiež nebolo ono, ale žiadne "elitárske" prejavy typu "mám drahšie hodinky, som hodnotenejší človek" som si tu na fóre skutočne nevšimol, aj keď je možné, že som niečo prehliadol.

    Naopak, väčšina ľudí, ktorí tu majú relatívne drahé hodinky, vie oceniť hodinky v kategórií 50-200€ a väčšinou ich aj vlastnia a nosia.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Zdar Honzo! :) díky, potešil ma Tvoj pohľad na vec, momentálne o to viac že ma v rachote serie pár indivíduí, ale to sem nepatrí. Pointou je že čo si napísal mi zapadá do rámca súčasných dní a pousilujem sa vziať si z Tvojich slov príklad... " soudruzi, ja doufam, že jak se to požaduje, učiníme všeci jak to má byt, protože tak je to správné, tak to má být, disciplína, soudruzi, disciplína je to nejduležitejší... dovolte mi odejít" :) :) určite si čítal Švandrlíka takže predpokladám že si ho aj citoval, tak som si Nadporučíka Mazureka dovolil interpretovať aj ja :) tak díky, prajem "hezký w-end"

  • áno ,, na chronomagu vedia byt niektorý veľmi trápny .....

  • Přesně, mimo to, při tom počtu lidí, tam musí občas zavládnout pevná ruka. Zvlášť, když se porušujou jasný pravidla. A pravidla prodeje jsou ta nelpravidlovější z pravidel. To by to tam vypadalo :D

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Přesně, mimo to, při tom počtu lidí, tam musí občas zavládnout pevná ruka. Zvlášť, když se porušujou jasný pravidla. A pravidla prodeje jsou ta nelpravidlovější z pravidel. To by to tam vypadalo :D

    sory - ok , trest ma nehnevá - prehliadol som to čo nesmiem ... , hneva len ten prístup ako ku dákemu sopliakovi ...., áno píšem o tom tu naposledy , nechcem byt otravný... ..

    Peter Th.

  • hneva len ten prístup ako ku dákemu sopliakovi ....,

    No chlapče, vek nie je žiadny etalón 🥸 mne tiež jedna soplaňa napísala na FB že som degeš 😂 normálne som sa potešil, že ma berie ako seberovného 😜 a nandal som jej to rečou jej kmeňa 😋

    A stitch in time :D