• Čo znamená vodotesnosť hodiniek v praxi?

    Mnoho ľudí si myslí, že keď majú hodinky vodotesné "do 50 metrov", tak sa s tými hodinkami môžu reálne ponoriť do hĺbky 50 metrov pod vodou.. NIE JE TOMU ALE TAK!

    Vodotesnosť hodiniek je meraná v laboratórnych podmienkach, ktoré sa merajú podobne, ako keby potápač s hodinkami sedel na hladine v konkrétnej hĺbke bez akéhokoľvek náznaku pohnutia.. Avšak v reálnom živote to nie je možné, pretože pri rôznych aktivitách pri vode alebo vo vode s hodinkami hýbeme. Napríklad pri skoku do vody s hodinkami nastane na okamih (dosť dlhý na to aby do hodiniek vnikla voda) obrovská zmena tlaku, ktorá môže mnohonásobne prevýšiť hodnotu, ktorá je nameraná v pokojných laboratórnych výsledkoch.

    Dôležitá je tiež teplota vody. Skutočné potápačské aktivity sa zvyčajne dejú v pomerne chladných vodách alebo vodách, ktoré nepresahujú teplotu tela. Ak sa ale vykúpete v horúcej vani, mohlo by si to odniesť tesnenie hodiniek a tým následne vniknúť aj voda do hodiniek. To platí dvojnásobne pri náhlej zmene teploty, napríklad ak idete zo sauny alebo horúcej vane do studeného bazéna. Za normálnych okolností sa totiž pri potápaní mení teplota postupne a pomaly.

    Vek hodiniek je taktiež dôležitým faktorom, pretože časom sa oslabuje tesnenie hodiniek. Vodovodné hodinky, ktoré skutočne používate do vody by mali prejsť každý rok skúškou vodotesnosti a každé 3 roky aj výmenou tesnenia za nové.

    Taktiež bežná sprcha môže "ublížiť" Vašim hodinkám. Odhliadnuc od náhlych zmien v teplote vody a okolitého prostredia, mnoho ľudí si neuvedomuje, že rôzne mydlá, sprchové gély či šampóny môžu tiež pôsobiť agresívne na povrch hodiniek (špeciálne kožené remienky alebo hodinky zo špeciálnou úpravou ako pozlátenie a podobne, nie sú veľmi vhodné do vody) a tým hodinky poškodiť. Po takomto kúpeli, alebo kúpaní sa v slanej morskej vode, treba hodinky vždy následne opláchnuť čistou vodou a osušiť ich aby sa zmyla soľ, prípadne iné chemické prostriedky.

    Ak máte na hodinkách stopky, nikdy nepoužívajte ich tlačítka pod vodou!
    Iba pár hodiniek má také tesnenie, ktoré dokáže zabrániť vniknutiu vody pri stlačení tlačítka pod vodou. Samozrejme, že to platí aj pre korunku, s ktorou sa pod vodou netreba hrať.

    Nasledovná tabuľka pekne zobrazuje aká vodotesnosť je vhodná na aké aktivity!

  • Zdravím,
    jelikož zde máme zajímavé téma o hodinkách a jejich skutečné voděodolonosti, vygoogloval jsem něco málo o potápečských hodinkách, kde je tzv. Heliový ventil

    Heliový ventil lze názývat i bezpečnostní ventil a slouží k vyrovnávání tlaků v hodinkách při hlubinném ponoru. Při výstupu se upouští tlak s heliem pomocí speciálního ventilu na pouzdře hodinek.
    Existují dva druhy heliových ventilů - jeden je automatický a druhý je mechanický. Automatický heliový ventil pracuje na principu zmenšování se tlaku kolem hodinek. Jakmile se tlak začne zmenšova a tlak v hodinkách je stále takový, jako v hloubce předtím, ventil se sám pootevře a upouští tlak z hodinek ven. Mechanický heliový ventil pracuje na tom principu, že potápěč si sám povoluje ventil (většinou je heliový ventil na levé straně pouzdra v podobě korunky) při výstupu k hladině a tím upouští tlak z hodinek pryč.
    Helium je plyn bez chuti a zápachu čiré barvy. Ve vodě je prakricky nerozpustitelný a je o něm známo, že má nejnižší bod varu a přitom nejlépe vede teplo. Helium se získává ze zemního plynu frakční destilací. S příměsí helia v kyslíkových láhvích potápěče se lze potopit až do hloubky 300 metrů.
    Jak se dostává helium do hodinek? Helium je prvek, který se ve vodě nerozpouští a je velmi řídké konsistence a prochází i pevnými materiály struktury např. těsnění, guma tad. V hloubce 60 metrů a více se důležitá složka kyslíku dusík mění na toxický plyn. Proto se míchá v potápěčských láhvích kyslík s heliem a vzduch se stává dýchatelným. V hloubce např. 80 metrů vydechuje potápěč a v bublinkách je obsaženo právě helium. Pohybem potápěče se dostanou hodinky do styku s vydechujícími bublinami, ve kterých je obsaženo helium. A helium se dostává do hodinek skrze těsnění - stejným způsobem se však ven nedostane. Tím zůstává tlak, který se v hodinkách vytvoří vstupem helia, stejný, jako v hloubce, kde potápěč byl. Při vynořování se tlak kolem hodinek zmenšuje a v určité fázi velkého rozdílu tlaků by se díky přetlaku v hodinkách vystřelilo sklo z hodinek ven. Tím, že se tlak pomalu "upouští" z hodinek ven, tlaky se vyrovnávají a hodinky jsou při výnoru neporušené.
    Pěkný večer Petr

  • Ještě jsem si vzpoměl na další informace, které s tímto úzce souvisí...

    První vodotěsné hodinky byly vyrobeny roku 1915. Krátce na to - r. 1918 - je namontováno první syntetické nerozbitné sklíčko. Spojením těchto kombinací vznikají první hodinky, které jsou schopny odolávat hrubšímu zacházení. První dodnes známá značka vyrobila vodotěsné hodinky roku 1926 už ze šroubovací korunkou. Tato značka se jmenuje Rolex, hodinky byly nazývány Ústřice (Oyster).

    Mnoho vodotěsných hodinek má kolem skla otočnou lunetu. Tato luneta je vlastně první jakýsi měřič času pod vodou. Jak se používá? Aby Jste nemuseli čekat, až minutová ručička dojde na číslici 12 nebo ji nařídit manuálně a tím si rozštelovat čas, otočíte před ponorem lunetou tak, aby minutová ručka směřovala přesně na nulu lunety. Tímto vidíte, kolik minut uběhlo od Vašeho ponoru. Všechny lunety musí být otočné pouze zpět - aby Jste si případným nechtěným pootočením ubraly čas a tudíž se vynořili - ač nechtěně - raději dříve.
    Petr

  • Héliový ventil je kapitola sama o sebe.. Pre bežných ľudí v podstate nemá reálne využitie a ide skôr o dobrý marketingový ťah. Iba extrémny profesionálni potápači, ktorí sa ponoria do hĺbky 80 a viac metrov nájdu využite pre túto funkciu.

    Účel héliového ventilu môže slúžiť aj pre ľudí, ktorí nosia hodinky dlhšiu dobu v prostredí kde sa nachádza hélium. Pretože hélium je jeden z najmenších atómov, prenikne do hodiniek cez ich tesnenie pod vysokým tlakom vzduchu. Keď hodinky ostanú dlhšiu dobu v takomto prostredí, hélium bude systematicky vnikať do hodiniek až kým sa tlak v hodinkách nevyrovná tlaku okolitého prostredia. Toto môže byť problém keď sa hodinky opäť dostanú do normálneho prostredia. Hélium, ktoré vnikalo do hodiniek niekoľko dní, nevie rýchlo uniknúť späť z hodiniek. Vtedy je potrebné aby prebytočný tlak z hodiniek unikol von rýchlejšie ako do neho vnikal. Toto je tiež situácia, kedy je potrebné mať héliový ventil na hodinkách. Pokiaľ by hodinky nemali takýto ventil, prebytočný tlak by sa snažil vytlačiť sklíčko hodiniek von a mohol by hodinky poškodiť.

  • Nerozumiem tej tabulke uvedenej vyssie. Povedzme, ze je na hodinkach uvedeny udaj 30m. V prvych dvoch riadkoch vidim rozdielne moznosti pouzitia...
    Je nejake riziko pri WR 30m, ze pri umyvani ruk, pripadne zmoknuti vnikne voda do hodiniek?
    Zvazujem prave kupu mojich prvych mechanickych hodiniek a kedze som doteraz pouzival hodinky s WR 100 a WR 200, nemam s tym ziadne skusenosti.
    Neplanujem s nimi plavat, ale ruky si umyvam casto :D
    Mozno este jedna otazka. Su hodinky s WR 30m nachylne aj na nadmerne potenie napr. v lete? Nemoze sa stat ze vlhkost prenikne dovnutra?

    vdaka za odpovede

    Aktuálne : Damasko DA36, SEIKO SKX009, Apple Watch 6, Dan Henry LE 1962, Oris Aquis 39.5mm, Seiko Alpinist, Hamilton Khaki Green 38mm, Certina DS Action diver 38mm..
    Išli do sveta: STEINHART Nav B 44mm, Seiko SNZG15, Steinhart Ocean One Black, Apollon, Steinhart Ocean One Vintage Red, Luminox 3050, Laco Trier, Seiko SARB033, Davosa Ternos Ceramic, Apple Watch 3, Polar M430, Squale 50 atmos, Apple Watch 3, Steinhat Ocean One green, G-shock Gulfman...

  • Metodika akou výrobcovia určujú vodotesnosť hodiniek nie je jednotná, preto zrejme aj tá nejednoznačnosť v tabuľke. Moderné hodinky s WR30 v pohode vydržia nástrahy denného nosenia dážď, umývanie rúk, potenie a pod. Osobne si pri dôkladnom umývaní rúk dávam hodinky dole z čisto pragmatického hľadiska, zavadzajú. Bežné opláchnutie rúk by však hodinky mali s prehľadom zvládnuť.

  • K tejto téme by som sa na chvíľu vrátil. Zadovážil som Suunto Core All Black.

    Zarazila ma v prvom momente WR a to "len" 30m a pri tom majú tieto hodinky hĺbkomer a tlačidlá použiteľné aj pod vodou! Začal som sa v tom teda rýpať a trochu som si zopakoval ako to vlastne je - opakovanie matka múdrosti :)

    Čiže, ak som to správne pochopil, tak údaj na väčšine hodiniek (30m, 50m, 100m, atď.) neudáva hĺbku ponorenia, ale vzťahuje sa na tlak v tejto hĺbke (Peťo to v prvom príspevku aj tak píše). Čiže laboratórne podmienky, proste akýsi stĺpec vody ktorý vyvinie tlak. Ako som sa dočítal na rôznych stránkach, Suunto teda udáva práveže reálnu hĺbku ponoru s hodinkami, čiže v mojom prípade je WR garantovaná do 30m, resp. v recenziách sa pri potápaní dostali hodinky do cca 12 metrov. No skúšať to v tejto hĺbke určite nebudem, ale plávania a bláznenia s deťmi na kúpaliskách sa tým pádom nebojím :)

    Ak má niekto nejaké iné znalosti, prosím doplniť, vysvetliť.

  • myslím, že do vody môžeš ísť s každými hodinkami, bohužiaľ s neistým výsledkom. Dlhé roky som chodil k moru s CASIO s WR 50 a nikdy nebol problém, samozrejme som sa nepotápal :mdr1:

    A stitch in time :D

  • Áno, je to pravda, kamarát chodí do vody s Tissotmi chrono oblekovkami na kožke (nosí ich od non do stop), majú wr 30m, bol s nimi v mori aj na plavárni a doteraz sa nič nestalo. Sú to 4 roky čo ich má a baterku menil raz. Predpokladám, ale že tlačítka pod vodou nepoužíva :mrgreen:

  • Chlapi pozdravujem...neviem či to dávam do správneho vlákna, keď tak to presuňte do správneho..k môjmu problému..predvčerom som nechal štajny na ruke v sprche a na druhý deň som si všimol po celom obvode lunety ako keby zarosené..je to nepravidelné, rôznej šírky, určite to nie je ani odraz ani znečistenie..na tlak to nijako nereaguje a neviem čo s tým..snažil som sa to vyfotiť čo najlepšie a označiť šípkami..mám ich 1,5 roka..predtým viac krát vo vode, v bazéne a nikdy sa nič nestalo..ani mi nepadli ani nie sú poškodené mechanicky..poradí niekto čo s tým? Dík za každú jednu radu alebo postreh

  • Ahoj. Určite tie hodinky nepremokajú, takže - jedna z možností je, že máš v sprche tvrdú vodu. Skús si dať na tampónik trocha octu alebo citrónovej šťavy, čo to s tým spraví.

  • Luneta sa sklada z dvoch casti /tak to vyzera/ocele a samostatnej stupnice / pravdepodobne plast.Drviva vacsina dvojdielnych luniet je lepena obojstrannou paskou.Nahriat fenom,stupnicu vybrat,odstranit pasku,vycistit lepidlo,dat novu pasku,zalepit.

  • Mrzí ma toto malé zlyhanie, pretože som s nimi nadmieru spokojný..v tomto prevedení bolo vyhotovených len 200 ks, preto ich chcem mať tip top..ďalej som rozmýšlal nad týmito - http://www.toptime.sk/hodinky/steinh…t-blue-red.html ..mám seiko skx009, ktoré skončili na ruke mojej polovičky no a keďže vzhľadom sa mi páčia tak tieto budú i veľkosťou ideálne..len aby ma zase niečim "neprekvapili" ...

  • Tu je stupnica na lunete tiez lepena,ale je kovova / hlinik? /tu by sa ta chzba opakovat nemala / vizualne /lebo tie usadeniny z vody vidiet nebudes aj ked tam budu

    /stupnica nie je transparentna - priesvitna /