• Ruským hodinkám som nejako nevedel prísť na chuť. So značkou Vostok som sa prvý raz stretol na služobke v Moskve, v bare hotela Metropol. Moje Roamerky, ktoré som kúpil za pár šupov v Budapešti zaujali jedného mladého majora natoľko, že mi ponúkol na výmenu svoje. Boli na ručný náťah, s čiernym ciferníkom a nejak tak trocha vyčačkané. Ako som neskôr zistil, Vostoky sa nedali nikde kúpiť, ani v Rusku, boli to čisto armádne hodinky. Pomerne veľký závod v meste Čistopoľ na Urale v Tatarstane funguje odroku 1942. Dovtedy to bol Druhý moskovský hodinársky závod, v čase vojny odtransportovaný na východ a už tam zostal. Hodinky som mal asi 5 rokov, potom som sa sťahoval a voľakam zmizli. Slúžili dobre a ocenil som to hlavne v práci vo fabrike. Potom už boli iba PRIMky, sviatočné som mal nemecké GUBky.
    Pred časom som surfoval na internete a ..odrazu mi zasvietili oči. Vostoky! Boli síce trocha iné, vylepšené, no lacné. Čosi ma koplo a objednalsom si ich. Prišli štandopede. Nosím ich skoro denne, v práci na záhrade a na doma sú nenahraditeľné. Vydržia všetko, káľanie dreva, prácu v dielni, vŕtanie s príklepkou, ba nechtiac som ich prešiel autom. Odniesol si to iba plechový ťah, "russkije časy vyderžáli". Sú tak strašne škaredé, až sú pekné. Ruské hodinky Amfibija, strojček 2614B, priemer 40 mm, 200 m vodeodolné, cena 56 doláčov. Veď posúďte sami.

  • Amphibie sa mi nikdy ako celok moc nepáčili a pritom púzdra 090 a 710 som považoval za veľmi vydarené, aj niektoré ciferníky sa dajú. Treba ich správne nakombinovať, pridať inú lunetu, poriadny ťah, alebo remeň a zrazu sú to iné hodinky, ktoré ma bavia. Momentálne čakám lunetu s keramickou vložkou, takže asi po 090 dokúpim ešte 710 a budem mať dvoje.

  • Všetko je O.K., iba v čísle strojčeka som urobil preklep - pravdaže má byť 2416B. :) A to som po sebe čítal 2 X. Inak, rád ba som iný, viac potápačský bezel, ale tie z Čistopolcity sa mi nepáčia. Len doplním, že mi od začiatku robia 35 do plusu a ani ma nenapadne ich vylepšiť. Pokýchal by som zbytočne tesnenie, aj keď viac ako sekunda za hodinu je celkom dosť. V Levoči aj c SNV mi hovorili, že sa to dá stiahnuť tak na 8-10. Ale aspoň viem, že čas ide, žiaľ pre mňa sa akosi priveľmi zrýchluje a zrýchluje...

  • Don, dal si mi chrobáka do hlavy. Tá keramická vložka coke by sa mi asi hodila, iba v neviem, odkiaľ ju vziať, zdá sa, že by ich to dosť oživilo. Oceľový ťah už majú.

  • Rok 1980 - 1988, cena 32 eur, přesnost do 10 za den. Jako záložní hodinky ok, mají ještě původní mechaniku pouze s ručním nátahem, takže to mi přesně vyhovuje, denně se objevuje něco na sklíčku, ale prej stačí zubní pasta, zatím jsem to nedělal a ani nebudu. Jako zábava fajn, lepší než vintáž Primky, ale dýl s nima na ruce nevydržim.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Takiež mi nedá sa neozvať kedže patrím k hrdým majiteľom :D Nosím ich veľmi rád. Sú pohodlné a lepšiu kombináciu ako mám ja som zatiaľ nenašiel. Možno by som tiež zvážil výmenu za keramickú lunetu ale inak nič. Dokonca aj ťah mi príde v pohode :)

  • Tiež mám jedny staršie, mechanické - komandirskie a jedny Vostok europe - GaZ-14 limo s vostok atomatickým kalibrom a veľmi pekným dizajnom (pre mňa).




    Tempus Fugit

  • Mládenci, sú to pekné úvahy, no treba povedať a či vlastne pripomenúť jedenmalý, ale podstatný detail a síce, že Vostok a Vostok Europe sú dve úplne rôzne značky.
    Vostok sa vyrába v Rusku, v meste na Urale, volá sa Čistopoľ, niekedy je uvádzaný nglický prepis Chistopol, čo mne osobne na Slovensku pripadá smiešne. Výroba Vostokov začala niekedy v roku 1936, pôvodne v Moskve, pre vojnu bol závod presťahovaný na terajšie mesto a už tam zostal.
    Vostok Europe je nová značka, závod na ich výrobu sa nachádza v hlavnom meste Litvy, vo Vilnjuse a má za sebou asi 15 rokov existencie.
    Pokým Rusi používajú prakticky iba svoje in house strojčeky, Litovci používajú v drvivej väčšine strojčeky japonské, z dielne Seiko- No sú pravdaže aj výnimky, hlavne u Vostok Europe.

  • mas pravdu v tom, co vsetci vieme, dakujem za zbytocne pripomenutie, ale tie dualtime pouzivaju strojcek prevzaty z vostoku a ak sa nemylim (teraz ma oprav, tu to bude mat opodstatnenie), tak toho "tvojho" ruskeho, konkretne strojcek 2426 vyrabany v rusku pre litovcov
    chapem, ze nejde o cisto ruske hodinky, ale srdce je z ruska

  • MatoK, uraziť si sa nemusel, nebol to môj cieľ. No na tento portál zablúdia aj iní, ktorí Tvoje vedomosti nemajú. Ospravedlňujem sa Ti za možno trocha nevhodnú formuláciu, opakujem, ak Ťa to urazilo, tak ma to fakt mrzí a radšej si nabudúce zahryznem do klávesnice.........

  • Hannes má pravdu a to postovanie nemalo byť v duchu Vostok ako Vostok (však aj Prim je 2x a nie je to rovnaké) ale predsa len v týchto konkrétne je aj ruský kaliber...

    Tempus Fugit

  • Tak mi včera konečne prišli z Meranom-u Vostok Amfibia 710640. Od objednania po fyzické prevzatie to trvalo 21 dní a navyše začiatkom roka - takže 21 dní považujem za rýchle dodanie. Na balíčku bolo napísané "Watch spare parts" a udaná hodnota 20 dolárov - DPH a clo som teda neplatil. Hodinky sú nádherné a krajšie, ako na fotkách. Trošku ťažšie sa otvára pracka, ale to sa dá upraviť. Inak nemám výhrady - iba chválu. Presnosť ohodnotím neskôr - ešte nebolo času - mám ich od včera. Fotili sa dosť zle - lebo je tam veľa odrazových plôch. Trošku mi to aj vadí - asi som mal ísť do nejakých matných. Na týchto bude časom vidieť každý škrabanček. Pôvodne som si chcel objednať aj priehľadné dno, ale viete si predstaviť kalašnikov s priehľadom na mechanizmus ? Navyše sa údajne zníži vodotesnosť na polovicu... Ale už pokukujem na Retro 43 a tam by som do toho išiel. Takže veselo do toho - Amfibie sú nádherné a doporučujem. Asi som sa zamiloval :)

  • Priateľu Tivoli, nech ťa tvoje nadšenie pre hodinky neopustí po celý život.....

  • Tak mi včera konečne prišli z Meranom-u Vostok Amfibia 710640. Od objednania po fyzické prevzatie to trvalo 21 dní a navyše začiatkom roka - takže 21 dní považujem za rýchle dodanie. Na balíčku bolo napísané "Watch spare parts" a udaná hodnota 20 dolárov - DPH a clo som teda neplatil. Hodinky sú nádherné a krajšie, ako na fotkách. Trošku ťažšie sa otvára pracka, ale to sa dá upraviť. Inak nemám výhrady - iba chválu. Presnosť ohodnotím neskôr - ešte nebolo času - mám ich od včera. Fotili sa dosť zle - lebo je tam veľa odrazových plôch. Trošku mi to aj vadí - asi som mal ísť do nejakých matných. Na týchto bude časom vidieť každý škrabanček. Pôvodne som si chcel objednať aj priehľadné dno, ale viete si predstaviť kalašnikov s priehľadom na mechanizmus ? Navyše sa údajne zníži vodotesnosť na polovicu... Ale už pokukujem na Retro 43 a tam by som do toho išiel. Takže veselo do toho - Amfibie sú nádherné a doporučujem. Asi som sa zamiloval :)

    gratulacia :super::alcool1:hodinky mas a teraz upaluj z tohto :diable::diable:miesta :happy1:, lebo skoncis s :fesse::odieux1: