Watch winder alebo natačanie hodiniek.

  • Nazdar páni.Potrebujem radu ohladne natáčania hodiniek.Mám Archimede sporttaucher cez víkend alebo v týždni ich odkladám (nosím sporttester) a tým pádom zastanú, tak ich musím "štelovať" a natáčať a o to ide či je dobré ich stále manuálne natáčať a či pre životnosť nie je lepšie aby stále išli a tým pádom aký naťahovač kúpiť.S príspevkov som vyčítal že "klaristen" nie, viete niečo doporučiť v cene max 70e chcem len na 1ks.
    Dík.
    ps:celú diskusiu čo je tu o tom som prečítal:)

  • V tých hodinkách máš SW-200, čo je kópia ETA 2824-2 a aj keď v tomto stroji nie je manuálne naťahovanie vyrišené ideálne, stále by ti trvalo dlhé roky, kým by si to poškodil a dovtedy budú musieť tie hodinky ísť určite aj tak na servis, takže z dlhodobého hľadiska je automatické naťahovanie šetrnejšie, ale je to tak dlhodobé hľadisko, že by som sa tým asi nezaoberal. Čo sa týka naťahovača do 70€ ti bohužial neviem nič poradiť, ja som uznal, že najdostupnejšia použitelná alternatíva je Designhutte Piccolo, ktorým som si kúpil.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Práve s naťahovaním mám občas problém niekedy ide dosť ťažko a pri naťahovaní je občas cítiť akoby sa niečo vnútri hýbalo čo sa asi nemá hýbať a hodinkami to tak jemne "chveje" už som ich mal raz na reklamácii a menili celý strojček.

  • Naťahovanie 2824-2 (SW-200) nepatrí medzi najhladšie, bežne to sprevádza taký ten zvuk ako keď niekto píše s ceruzkou, pokiaľ to nechceš z akéhokoľvek dôvodu naťahovať, tak si ten naťahovač kúp, určite tým nie je čo pokaziť. Pokial by si chcel niečo s automatikou, čo by šlo hladko a dlhodobo naťahovať, tak to už chce ETA 2892-A2 alebo Sporod A10. Každopádne kopec ludí hodinky s týmto typom stroja bežne naťahuje a vydrží im to mnoho rokov.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Stale mám pocit že sa pri naťahovaní každú chvíľu niečo odtrhne zlomí apod.Ale ako tak pozerám na nete pod 100e to nebude žiadna hitparáda.

  • Tento naťahovač rozhodne neodporúčam, kvoli tomu cyklu 1+3 hodiny, pri štandardnom tempe otáčania, aký majú naťahovače to robí viac ako 2300 otáčok, čo je cca. 3x toľko, koľko je pre ETA 2824-2 vhodné, takže to zbytočne zaťažuje automatické naťahovanie. Pre ETA 2824-2 je treba niečo okolo 850 otáčok.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Ratas pocet otoceni rotora aj pri noseni a pri dosiahnuti optima uz nehybes rukou? :) Ja mam nastaveny winder na maximum do oboch stran (okrem ineho sa mi nechce rozmyslat ktore hodinky maju jedno/obojstranny natah a co je pre ktore optimum). Takto su vzdy plne a rychlo natiahnute a ked pojdu za par rokov na servis, tak sa maximalne vymeni o suciastku viac :) Z pouzivania manualneho natahu mam vacsi respekt, ale to je asi len o pocite.

  • Prečo by som ale kupoval naťahovač, o ktorom viem, že nemá možnosť nastavenia ideálnych otáčok pre moje hodinky, keď sú na trhu také, u ktorých sa dá nastaviť ideálny počet otáčok, ktorý neškodí ani v najmenšom. Nejako v tom nevidím racionalitu (okrem niekoľkých ušetrených €).
    Nemám prehľad o tom, aké máš hodinky, som si relatívne istý, že žiadne z nich nepotrebujú viac ako 1200 ot/deň.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Myslím, že pár otáčok navrch nikomu neublíži. Inak ak chceš cyklus prerušiť nedaj to rovno do zásuvky ale do časovača a zapínaj to len na pol dňa a znížiš počet otáčok na polovicu a ak to bude aktívne len cez deň, získaš ďalší bonus v podobe tichej noci. Všetko je riešiteľné...
    No a prečo by niekto kupoval lacnejší winder? No práve preto, že je lacnejší. V našom prípade ušetrí nákupom conrad vs. 2x piccolo cca 160€.
    Myslím, že zase to točenie hodinkami nie je žiadna veľká veda.

    Tempus Fugit

  • NIe je to pár otáčok, je to minimálne 3-násobok otáčok, skutočne nevidím žiadny zmysel v tom, že boli hodinky 1/3 času naťahované a aby 2/3 času by bol zbytočne namáhaný spring barrel (neviem ako sa to volá po slovensky)... stále je pravda, že by to muselo byť naťahované veľmi dlho, aby sa to poškodilo, ale načo to zbytočne zaťažovať.

    Písal, že potrebuje naťahovač na jedny hodinky, takže ušetrí teda cca. 32€ minus cena časovača, v prípade, že by to bolo to piccolo, ale prepokladám, že sú aj lacnejšie nastaviteľsné alternatívy.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Takže ten lacný točí cca 6 otáčok za 1 minútu čo je cca 360 za hodinu. A to je aj na etu čo potrebuje 680 málo a to nehovorím o Seiko čo potrebuje skoro 900. Keď je 7s26 úplne zastavené tak ho nedokáže natiahnuť aby držal čas.

  • Tak potom ti ostáva kúpiť ten Klarstein, tam nájdeš aj model s 1440 otáčkovým režimom (tento používajú aj renomovaný výrobcovia vo svojich lacnejších zariadeniach). Ja by som sa toho uplne nebál. Alebo daj ten z Conradu na jedny hodinky za 38€ + časovač a voči piccolu ušetríš určite viac ako 32€, na občasné natáčanie to myslím stačí. Je to len o preferenciách, dizajne, kvalite použitých vecí. Svojho času som si niekoľko windrov vyrobil, na pokračovanie nemám čas. Obyčajným motorčekom zo starého gramofónu resp. Kazeťáku hodinky vpoho natiahneš a aj otáčky vyreguluješ podľa potreby. Ako vravím žiadna veda to nie je.

    Tempus Fugit

  • Ten je ešte horší, keďže je vhodné použiť obojstranné natáčanie (znova kvoli rovnomernému zaťaženiu, aj keď niektorí budú možno oponovať), obojstranné naťahovanie je len v tom C režime a v tom to vychádza až 5760 otáčok za deň, čo je skoro 7 krát toľko ako je treba. V ostatných režimoch je to len jednosmerné naťahovanie. Taktiež tam hodinky nie sú umiestnené kolmo, takže keby si si kúpil napríklad niečo so 7S26, tento naťahovať by ti to nenatiahol.

    Vhodný je skôr tento http://www.electronic-star.sk/Klarstein-WW1-…inky_i81717.htm

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • @peto67 - taka skromna rada, nekupuj na 1ks hodiniek. Ak ta to chyti (ako vacsinou kazdeho), budes dokupovat vacsi. :) Zober rovno na 2ks, alebo este lepsie na 4. Modalo robi velmi pekne a kvalitne natahovace, ja som pred 5 rokmi kupoval a je stale perfektny. Sikme ulozenie hodiniek mi nevedelo natiahnut stary 7s26 strojcek, ale s novymi a "zanovnymi" kusmi 7s26/4r36 problem nemal. Mam aj Klarstein a ten by som uz nechcel ani zadarmo :) Este som zaregistroval znacku "Rothenschild", niektore modely vyzeraju totozne s Modalo, tak neviem ci im to nevyraba rovnaka fabrika. Pripadne ked uz fakt co najlacnejsie na 1ks, mozno by som riskol aj Cinu (nieco take ma clen Alexion, mozno sa k nemu vie vyjadrit).

  • Ten je ešte horší, keďže je vhodné použiť obojstranné natáčanie (znova kvoli rovnomernému zaťaženiu, aj keď niektorí budú možno oponovať), obojstranné naťahovanie je len v tom C režime a v tom to vychádza až 5760 otáčok za deň, čo je skoro 7 krát toľko ako je treba. V ostatných režimoch je to len jednosmerné naťahovanie. Taktiež tam hodinky nie sú umiestnené kolmo, takže keby si si kúpil napríklad niečo so 7S26, tento naťahovať by ti to nenatiahol.

    Vhodný je skôr tento http://www.electronic-star.sk/Klarstein-WW1-…inky_i81717.htm

    Môžem zodpovedne vyhlásiť, že na rôzne typy hodiniek používam iba jednosmerný náťah (aj na ETA 2824-2) a zatiaľ sa nikto nesťažoval - myslím tým v servise. Oveľa väčšie riziko poškodenia hrozí pri bežnom nosení, to je ako keby som skonštatoval, že lepšie je hodinky nechať zastaviť a nenaťahovať ich, pretože zbytočne dochádza k opotrebovaniu súčiastok kalibru vplyvom trenia a tým vlastne znižujem ich životnosť. Myslím si, že toto je viac akademická ako praktická téma. Pri naťahovaní vo windri 1-2x do týždňa jednosmerným náťahom hoc aj 2-násobnými otáčkami, hodinky budú slúžiť dlhé roky a ak bude nejaký problém, s väčšou pravdepodobnosťou sa bude týkať niečoho iného.
    Je pravda, že niektoré kalibre majú s polohou problémy, ale aj to je čiastočne riešiteľné cez modifikáciu vložky a navyše ak si kúpi nové hodinky, môže si aj nový winder (pri tej sume).
    Ja mám winder s rovnakou polohou a kaliber 7s36 naťahuje bez problémov.

    Ale samozrejme, že všetky požiadavky a priority treba uvážiť a kúpiť si produkt podľa toho, výber naozaj je.

    Tempus Fugit

  • Očakával som taktúto reakciu, ale nikto netvrdí, že tie hodinky vybuchnú, keď budú naťahované do jedného smeru a vždy zdôrazňujem, že je to poškodenie minimálne, prejavilo by sa po veľmi dlhej dobe, ale stále je to úplne zbytočné opotrebovanie. Tým som chcel predísť tejto diskusii, ale nepodarilo sa. Čo som týmto celým chcel vyjadriť:
    Je v situácii, kedy kupuje winder. Áno, hodinky natiahne asi každý winder. Potom sú isté vlastnosti, ktoré dávajú "pridanú hodnotu" ako je možnosť nastavenia ideálnych otáčok, obojstranného naťahovania, kolmé uchytenie, dizajn, tichosť atď. Otázka je teda: prečo by si teda nekúpil taký winder, ktorý má ideálne vlastnosti? Aký má zmysel argumentovať, že ostatné sú len o trošku horšie, keď si môže kúpiť ideálny na dvoje hodinky za 65€.

    to je ako keby som skonštatoval, že lepšie je hodinky nechať zastaviť a nenaťahovať ich, pretože zbytočne dochádza k opotrebovaniu súčiastok kalibru vplyvom trenia a tým vlastne znižujem ich životnosť.

    To práveže vôbec nie, práve naopak, pri nosení sa hodinky opotrebuvajú nutým spôsobom spojeným s vykonávaním ich funkcií, pri nadmernom naťahovaní sa opotrebúvajú úplne zbytočným spôsobom (aj keď znova zdôrazňujem, že to môže byž zanedbateľné).

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches