Magnetizacia a demagnetizacia hodiniek

  • Mate s tym niekto realnu skusenost?

    Zo srandy som pustil kompas na mobile a vyskusal kolko hodiniek je zmagnetizovanych. Vyslo mi to na cca polovicu. Okrem jednych idu vsetky s presnostou do 3s/d. Tie najviac "zmagnetizovane" idu dokonca 0,2s/d. Normalny kompas doma nemam, ale Cina to isti a jeden je na ceste. Rovno aj s demagnetizatorom :) Testovacie hodinky budu Tisell, ktore zacali utekat dopredu 60s/d, dnes tusim vyleteli az na 190s/d. Podla kompasu su trosku "zmagnetizovane". Slovo davam do uvodzoviek naschval, neviem ci su skutocne zmagnetizovane alebo nie.

    Podla toho co som sa docital, zmagnetizovat hodinky je bezne, ale mali by utekat X minut az hodin denne, co sa (zatial) nedeje. Co mi nie je jasne:

    1. ako velmi treba hodinky zmagnetizovat, aby sa to prejavilo na presnosti?
    2. existuje nejaka priama umera medzi silou zmagnetizovania a presnostou?
    3. ako velmi spolahlivy je kompasovy test?
    4. treba hodinky "preventivne" demagnetizovat aj ked idu presne, ale kompasovy test vysiel pozitivny?
    5. co sa stane s hodinkami co idu presne, su zmagnetizovane a ja ich demagnetizujem?
    6. je mozne nieco pokazit zle prevedenou demagnetizaciou?

    Neviem ci je tu niekto co ma odpoved na vsetko, ale snad dame daco dokopy :)

  • Ja by som sa rád opýtal ako sa dajú hodinky zmagnetizovať ? Hovoríme o klasickom magnete, alebo aj o elektromagnetickom vyžarovaní niektorých elektrospotrebičov ?
    Ďakujem.

  • Ja som vyskúšal teraz moje Omegy SMPc a tiež hýbu ručičkou kompasu (velmi jemne) a čas držia vynikajúci - blízko 0s/d. Kompasový test je velmi zlý test, lebo keď k tomu kompasu priložiš hociaký predmet z kovu, tak to tou ručikou pohne, nakolko samozná strelka kompasu je magnet a teda ide za kovom. Takže tento test by bol relevanvný, akurát keby tie hodinky točili tou strelkou velmi výrazne.

    Takže problém je v bode 3. kompasový test nie je spolahlivý na testovanie a to, že trochu hýbu ručičkou kompasu neznamená, že sú hodinky zmagnetizované.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Tak z tých predtým vymenovaných elektrospotrebičov magnetizujú iba reproduktory. K magnetizácii je potrebné jednosmerné magnetické pole, čiže magnet. Zmagnetizované hodinky spravidla meškajú, jedny ML mi robili takú minutu denne. Po odmagnetizovaní sa to ustálilo na 10s.

  • S tym by sa dalo suhlasit ak by takto kompas reagoval na vsetky kovove hodinky. Lenze niektore nim ani nepohnu, kdezto ine zatocia velmi vyrazne (stale vravim o tom v mobile).

    Bergeon ponuka kompas na takove to domace testovanie :)
    http://www.ofrei.com/page_220.html

    Ten kompas proste musí reagovať na všetky predmety z kovu, nielen hodinky, skús k nemu priložiť napríklad klúče alebo hocičo iné. To ako veľmi to pohne ručičkou záleží aj od toho, kolko kovu na tých hodinkách je, aký je to kov, aké je ich materiálové zloženie v časti hodiniek najbližšie ku kompasu a podobne...
    Ako som písal aj budú vyslovene silno trhať tučičku kompasu, alebo to rozhýbe ručičku aj z väčšj vzdialenosti, tak potom je velmi pravdepodobné, že zmagnetizované sú. Ak ale hýbu ručičkou primerane, je to v poriadku. Na mobile to rozoznať zrejme nepôjde.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Myslím, že zmagnetizované hodinky idú práve že rýchlo. Pri zmagnetovaní vlásku zotrvačky dochádza k zlepovaniu jednotlivých závitov a k zrýchleniu oscilácie. Hodinky môže zmagnetizovať aj fén, vysávač alebo mobil.


    Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk

    A stitch in time :D

  • Trochu to tu ozivim, demagnetizator prisiel, ale nefunkcny, takze cakam na druhy.. :) V ramci prieskumu som zobral hodinky pri ktorych predpokladam zmagnetizovanie (maju dost nepravidelny chod) do servisu s ocakavanim rychleho ukonu na pockanie. Na moje nemile prekvapenie slecna slovo demagnetizator pocula prvy krat v zivote a z jej pristupu bolo jasne, ze to povazuje za "vtip" a mna za blazna. Ze diky moc..

  • Tak len doplnim info - demagnetizator mi prisiel. Na pinzetu/srobovak funguje perfektne. Hodinky "asi" demagnetizoval - idu lepsie ako pred ukonom. Nejaky rukolapny dokaz ale nemam, v kazdom pripade minimalne na naradie je to uzitocne :)

    Co sa tyka servisu, konkretne servishodin.sk, po kratkej emailovej konverzacii mi sami odporucili ist so vsetkym ku konkurencii a ich obchod ignorovat. Takze vsetkym teraz odporucam to iste :)

  • Chalani, ozivim toto vlakno - nechce sa mi zakladat nove.

    Myslite si (vie niekto naisto?), ze je mozne demagnetizovat aj quartzove hodiny - konkretne moje Citizen Eco-drive? Absolutne nemam ziadnu skusenost - tak sa pytam. Po prilozeni kompasu - buzoly k puzdru (ci zo strany skla, alebo zo strany zadneho uzaveru) su jednoznacne zmagnetizovane.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Chalani, ozivim toto vlakno - nechce sa mi zakladat nove.

    Myslite si (vie niekto naisto?), ze je mozne demagnetizovat aj quartzove hodiny - konkretne moje Citizen Eco-drive? Absolutne nemam ziadnu skusenost - tak sa pytam. Po prilozeni kompasu - buzoly k puzdru (ci zo strany skla, alebo zo strany zadneho uzaveru) su jednoznacne zmagnetizovane.

    Quartzovy strojcek obsahuje cievku (elektromagnet) a maly permanentny magnet, takze predpokladam, ze ovplyvni aj kompas. Cisto teoreticky silny magnet moze zmagnetizovat suciastky, ale ci to bude mat nejaky vplyv na chod alebo presnost tazko povedat. Ale aj keby, musi to byt fakt silny magnet a pochybujem, ze to bude mat take neblahe nasledky ako zmagnetizovanie vlasku v mechanickych strojcekoch. Extremne silne magneticke pole by mohlo demagnetizovat permanentny magnet, ale to neviem ci v okoli najdes (mozno na magnetickej rezonancii, ale tam ti ich nedovolia zobrat :) ). To by si vsak spolahlivo spoznal podla toho, ze hodinky by zastali.

    Kedysi davno spoluziak na zakladke doniesol magnet z HDD a po prilozeni na hodinky zastali. Dokazal s nim aj tocit rucickami. Ked ho vsak dal prec, hodinky sa rozbehli a fungovali, neviem uz vsak ci isli nadalej presne.. :)

    Pokial idu tvoje hodinky v ramci tolerancie udavanej vyrobcom, nevidim najmensi dovod na obavy zo zmagnetizovania.

  • Diky mysiak , mal som na ruke hodinky v rucnej autoumyvarke. Prvy krat sa mi to stalo takto s mechanikami - po praci s tou striekacou pistolou boli mechaniky jednoznacne zmagnetizovane. Teraz som mal na ruke quartzky.

    na CHMAG som čítal, že kompas nie je smerodatný detektor zmagnetovania :mrgreen:

    A co je smerodatny detektor zmagnetizovania?

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • V automyvarke som sice nebol, ale podla foto vyzera byt pistol ako klasicka "wapka" a tam nie je ziadny magnet. Iba voda pod tlakom a mechanicky ventil. Na 99% si si hodinky zmagnetizoval inde, pistolou to z principu fungovania byt nemoze.

  • A co je smerodatny detektor zmagnetizovania?

    :mrgreen: ja o tom nepolemizujem, ani som to neskúšal - chalan písal, že kompas sa vychyľoval aj keď okolo neho mával aj s inými, určite nezmagnetizovanými predmetmi

    A stitch in time :D

  • Kompas (magnetometer) reaguje na magneticke materialy (napr. "makke zelezo", ale aj ocel), takze je vcelku normalne, ze sa trochu vychyli aj pri nezmagnetizovanych hodinkach. Zmagnetizovane hodinky vsak sposobia vcelku vyraznu odchylku a pri zmene polohy (otoceni polov) by mali vykazovat odlisnu odchylku (odpudzovat vs. pritahovat strelku). Nezmagnetizovane budu sposobovat +- rovnaku odchylku bez ohladu na ich rotaciu.

  • OK. Budem sledovat co a ako. Uvidim potom co dalej.

    DAkujem vsetkym za postrehy a rady.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133