• Ďakujem za pochvalu :)

    Neexistujú na to úplne presné pravidlá, lebo éter je niekedy nevyspytateľný a šírenie rádiových vĺn ovplyvňuje množstvo faktorov, napr. konštrukcia domu, kovové predmety v okolí apod. Takže je to hlavne pokus-omyl a hľadanie pomocou experimentovania.

    V manuáli (ak ho nemáš po ruke, tu je linka na pdf-ko) v sekcii Radio-controlled Atomic Timekeeping je obrázok, v akej polohe hodinky najlepšie uložiť na obločnú dosku ("dvanástkou" smerom von). Je dobré "hľadať signál" zhruba v tom istom čase, ako budeš normálne chcieť hodinky synchronizovať, pretože v rozličných častiach dňa je "éter" iný (takže ak chceš hodinky nechávať na noc na okne (alebo možno stačí hoci aj na stole, len musíš nájsť ten správny stôl), treba zostať raz hore a hľadať signál v noci (o polnoci alebo o jednej), ak ich chceš synchronizovať napr. každé ráno, treba hľadať ráno, atď.).

    Najlogickejšie by bolo, že najlepší príjem je najbližšie pri okne, ale občas paradoxne existuje dobré miesto ďalej od okna. Ďalej, okno by malo smerovať na Frankfurt (teda optimálne na západ, alebo taký západo-severozápad), ale (opäť) občas paradoxne zistíš, že lepšie funguje okno, ktoré je otočené úplne iným smerom.

    Keď sa začne synchronizácia (či už automatická alebo manuálna), sleduj indikátor príjmu signálu: jedna, dve alebo tri tehličky. Jedna je málo, najlepšie sú tri; keď občas preblikáva medzi 2 a 3, tak sa tiež dá. Ak je príjem nedostatočný, premiestni hodinky na iné miesto. Po tom, ako premiestniš hodinky na iné miesto (alebo po začiatku synchronizácie) počkaj zhruba 10 sekúnd, kým sa príjem ustáli: lebo tých prvých 10 s ti bude ukazovať Level 1 ale potom môže prebliknúť na Level 3. Skús tiež meniť polohu hodiniek (otáčať ich na rôzne strany).

    Keď nájdeš miesto, kde je príjem na Leveli 3, vyhral si.

    Ak to nejde o polnoci či 01:00, možno v neskorších/skorých ranných hodinách (02:00 atď až 05:00) bude lepší príjem.

    Veľa šťastia :)

    PS. v mojom predchádzajúcom príspevku sa mi nejako pomiešali obrázky, obrázok "pred" sa dostal na koniec a obrázok "po" z neho vypadol. Tak ho tu pripájam

  • Ešte som zabudol zmieniť (aj keď je to možno samozrejmosť), že počas toho, ako čakáš na ustálenie signálu alebo keď vidíš, že signál sa už úspešne prijíma, s hodinkami nehýb. Akýkoľvek pohyb hodiniek sťažuje príjem signálu.

  • Príspevky veľmi poučné a samozrejme dôkladne preštudované, VĎAKA za zaujímavý materiál :amen: :amen: :amen:
    ..-v mojom prípade hodinky chytajú aut.signál doma, len keď ich dám k oknu ktoré je otočené na západ- (západo-sever) po polnoci medzi 02.00 a 05:00
    -mám Casio-ECW M300E-1A.

  • Rád by som sa touto cestou podelil o jednu skúsenosť. Vlastním Casio G-shock AWG-100-1A, veľmi príjemné hodinky, som s nimi naozaj spokojný. Dlhú dobu som však mal problém so synchronizáciou času. Nastavené mám samozrejme automatické synchronizovanie, ale aj napriek tomu mi veľa krát nastavenie času neprebehlo a tak sa často stalo, že aj pár dní, mi na spodnom subciferníku nesvietilo označenie družice (GE 77.5), z ktorej hodinky prijímajú signál. Riešil som to viac menej raz za čas manuálnym spôsobom, správnym nasmerovaním, položením ciferníkom smerom hore, mal som v byte nejaké miesta kde to fungovalo. Jednoducho som skúšal ako a kde to funguje. Keď som však hodinky mal na ruke, alebo som ich položil v chodbe na skrinku nastavenie proste neprebehlo, resp. prebehlo ale fakt veľmi málo kedy. Potom som si v Lidli kúpil box na hodinky, box som dal do spálne na pracovný stôl - stále v jednej polohe, hodinky do neho vkladám stále rovnako (Gé sú stále druhé zľava :) ). Od tej doby prebieha synchronizácia času pravidelne, dokonca pravidelne v noci cca okolo 1:00 hodiny, úplne bez problémov. Takže je to asi o tom (naozaj o tom?), že hodinky potrebovali kvôli príjmu signálu ustálené miesto bez zmien a zbytočných pohybov.

  • "mapo" wrote:

    .....mi na spodnom subciferníku nesvietilo označenie družice (GE 77.5), z ktorej hodinky prijímajú signál........


    z družice???
    nie sú náhodou riadené rádiovym signálom z pozemného vysielača pri Frankfurte?

    Sent from my Nexus 4