Omega Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award

 • Omega Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award
  Foto zdroj: deployant, wikipedia, kosmonautix


  Tento aktuální model řady Speedmaster Snoopy rozpoznáme na první pohled podle bílého číselníku, většina hodinek této řady je v tmavém provedení. Vlastní motiv Snoopyho najdeme na jeho již klasickém místě, v subčíselníku malé vteřinové ručičky u indexu deváté hodiny. Ale rozdíl tu je, jeho předchůdci byli plně oblečeni do astronautického skafandru, zatím co si ten nejmladší jen tak pospává ::d V plné zbroji a dokonce již v akci si jeho spokojený výraz můžeme prohlédnout na dýnku hodinek.


  Na číselníku nalezneme zvláštní 14-ti vteřinovou stupnici, pod kterou je otázka: Co můžeš (můžete?) udělat za 14 vteřin? Jedná se vlastně o připomenutí letu Apolla 13 podrobnosti zde: http://www.kosmonautix.cz/2012…enty-kosmonautiky-14-dil/ .... Lovel a Haise se prali s řízením, aby udrželi Zemi v okuláru teleskopu, zatímco Swigert odpočítával čas. Po 14 sekundách bylo hotovo a Lovell stiskl tlačítko STOP. Zážeh byl takřka dokonalý, Apollo-13 bylo opět ve středu návratového koridoru.....Teda co si člověk všechno nezopákne u jednoho vlákna s hodinkama :)

  V hodinkách je kalibr Omega 1861 s chronografem a manuálním nátahem, má 18 kamenů, frekvenci 21.600 kmitů za hodinu (3Hz), rezervu nátahu 48 hodin. Pouzdro má rozměry 42mm/14,81mm, WR 50 metrů, lunetu z keramiky, přesněji ZrO2. Sklíčko je safírové.


  Jedním z nejzajímavějších prvků je luminiscence (Super-LumiNova) a její způsob použití. Hodinky vycházejí v limitované edici 1970 kusů.


 • Lovel a Haise se prali s řízením, aby udrželi Zemi v okuláru teleskopu, zatímco Swigert odpočítával čas. Po 14 sekundách bylo hotovo a Lovell stiskl tlačítko STOP. Zážeh byl takřka dokonalý, Apollo-13 bylo opět ve středu návratového koridoru.....


  ked som to videl vo filme nechcel som tomu verit. Nasmerovat lod do spravneho zostupoveho uhlu - vstupneho koridoru do atmosfery, ktoreho rozmer vzhladom k navratovej vzdialenosti mimochodom niekto v riadiacom stredisku demonstroval ako hrubku listu papiera - ta predstava je sama o sebe bizardna. V situacii v akej sa nachadzala posadka Apolla 13, pri vycerpani, totálnom nervovom vypäti, nedostatku spanku a neviem coho este je ta predstava uz dokonale absurdna a technicky nezvladnutelna. Len podotykam ze ako referencny bod pre tento manever pouzili astronauti obraz Zeme v priezore (okne) modulu. Skutocnost ze to Jim Lovell a Fred Haise dokazali bola dokazom absolutnej brilantnosti, chladnokrvnosti, pilotného umenia, dokonalej suhry posadky a v konecnom dosledku nezlomnosti ludskeho ducha. Ta situacia bola komplikovanejsia ako si asi ktokolvek z nas dokaze predstavit ale aj ako neodbornik si dovolim tvrdit ze prave tento moment bol vo finale klucovy. Preto sa mi ta poznamka o 14 sekundách na hodinkach velmi paci! :super: mozno sa niekomu zda ze prehanam, ale to nie je len taka nejaka drobnost... Je to pocta géniom, priekopníkom a pionierom moderneho veku! Posadke ktora dokazala nemozne.

 • mimochodom vie niekto preco je prave Snoopy tematickou postavou tejto edicie? s prepacenim za vyraz, ale tie hodinky maju inak vazne mrd! vsetky tie nadherne detaily, keramicka luneta, strieborny relief na dne hodiniek, velmi originalne vyriesena lumi a celkove spracovanie povysili Moonwatche este o niekolko stupnov vyssie... minimalne ako kvalitny zberatelsky klenot. uz som sa minimalne v dvoch vláknach zmienil o tom ze žiaľ nemam rad rozne "event" , prilezitostne, vyrocne a tematicke hodinky. v tomto pripade ale musim urobit vynimku. toto je totiz ina liga :)

 • Nechce sa mi to teraz prekladať sorry ale vysvetlenie tu :


  Why Snoopy?


  I’ve received a few remarks and questions in the past around Snoopy. Well, anyone can google, but here’s in short why OMEGA used Snoopy on one of their iconic timepieces.


  During the Apollo 13 mission in 1970 (April 11th – April 17th), the plan was to send another team of NASA astronauts (Lovell, Swigert and Haise) to the Moon. The mission’s objective was to explorer a certain area on the Moon called the Fra Mauro formation. It didn’t come that far, as there was an explosion on board of the service module at approximately 200,000 miles distance from Earth.


  NASA’s ground control came up with a solution in the end which required the astronauts to get creative with some materials on board of their module. After that was fixed and all systems worked (more or less) again, the crew started their journey to Earh.


  Now comes the part where the Speedmaster played an important role. The Apollo 13 crew needed the Speedmaster firstly to time ignition of the rockets to shorten the estimated length of the return to Earth and secondly to time ignition of the rockets to decrease speed and raise the flight path angle for re-entry into the Earth’s atmosphere. This second operation was crucial, since any mistake in the timing could have led to an incorrect entry angle and, as a result, potential disaster for the crew.


  NASA used (and still uses!) the Snoopy Award for special contributions and outstanding efforts from both individuals and companies. On October 5th 1970, NASA gave the OMEGA Speedmaster a Snoopy Award to demonstrate their recognition for the crucial role the Speedmaster had during the Apollo 13 mission.


  If you haven’t seen it yet – although I can’t imagine – go see the 1995 movie ‘Apollo 13′ with Tom Hanks (an avid Speedmaster wearer himself as well).

Letisko Sliač