• Zdravím,
    jsem zde na foru sice nově, ale hodinky jsou pro mě už nějakou dobu koníčkem a tak bych se s vámi rád občas podělil o pár informací, které se vám mohou hodit. Za posledních pár let jsem vystřídal desítky značek a různých typů a tak postupem času už nekoukám jen na obal a pásek, ale hlavně na strojek, který v hodinkách je. Strojek hodinek je totiž jejich srdcem. Mnoho hodinek v obchodech vypadá úplně jinak, mají různé tvary, barvy, různé pásky a hlavně jejich cena je úplně odlišná. Co mnoho lidí však neví je, že si mnoho těchto výrobců hodinek kupuje již hotové strojky a vyrábí jen obal, pásek a vše okolo toho a pak už záleží jen na značce za kolik se budou prodávat. Např. Automatický strojek Eta 2824 - tento kvalitní strojek nacházíme např. v hodinkách Tissot, Longines, Certina, Doxa, apod. Níže vám napíši něco z dostupných matríálů na webu...

    Strojky do hodinek se dělí na dva typy - mechanické (zde je pohon zajištěn perem) a quartzové (zde je pohon zajištěn baterií). Hodinkové strojky jsou velmi jemné mechanismy, které pomocí soukolí či elektroniky ukazují analogovým čí digitálním způsobem čas, případně je čas doplňován jinými nadstandartními funkcemi.
    Mechanické strojky dnes nejvíce vyrábí švýcarská firma Eta, která se spojila s druhou největší světovou firmou na výrobu strojků Valjoux. A tyto strojky, nejčastěji se samonátahem (automaty) jsou vsazovány do mnoha prestižních světových hodinářských značek. Velikost hodinek - pouzdra - nehraje na velikosti strojku roli. Standartní velikost strojku je možné vsadit do ocelové výztuhy, která vyplňuje prostor mezi pouzdrem a strojkem a díky tomu v relativně velkých hodinkách nacházíme standartní strojek. A můžeme nacházet stejný kalibr strojku jen s povrchovými úpravami základen a šroubků v hodinkách cenově velmi odlišných - např. Etu 2824 v základu nacházíme v Tissotech za cca. 12.000,- kč a s estetickými úpravami v podobě lapovaných základen a modření šroubků v mnohem dražších světově proslulých značkách v cenách kolem 60.000,- kč. Tyto prestižní značky kupující strojky Eta tyto strojky však většinou upravují více - je-li strojek rozebrán pro lapování základen a modření šroubků, současně při montáži se soukolí a krok namaže velmi kvalitními oleji, které mají dlouhou životnost a zaručují minimální tření (díky tomu chodí strojek přesněji) a nakonec se Eta vyreguluje na maximální možnou přesnost (v základu má např. Eta 2824 povolenou diferenci od výrobce až 25 vteřin denně, většinou ale chodí s přesností kolem 11 vteřin denně - po několikadenní regulaci se tento strojek dá vyregulovat na 3 - 4 vteřiny denně). Výsledkem je zde ozkoušenost, která jde ruku v ruce s vyjímečnou kvalitou a přesností - díky tomu jsou tyto strojky spolehlivou zárukou přesného bezchybného chodu po desítky let pro kteroukoliv značku, která jimi osazuje svoje hodinky.
    Quartzové (elektronické) hodinkové strojky jsou velmi přesné a prakticky jedinou nevýhodou těchto strojků je relativně krátká životnost (cca. 25 let) a potenciál "pouhé a mladé" elektroniky, která neprošla zdaleka takovou historií jako mechanika a tudíž nemá takovou váhu u znalých zákazníků, jako právě mechanika. Mechanické strojky jsou kvalitativně dělené - dle kmitů setrvačky, délky rezervy chodu, počtu kamenů ve strojku atd., ale quartzové takovéto dělení nemají. Quartz je víceméně stejný, ať je od Ety nebo od Myioty. Přesnost quartzu je + - 0 - 0,5 vteřiny denně, životnost je víceméně stejná, můžeme srovnávat maximálně počet kamenů ve strojku - čím více soukolí je uloženo v kamenech, tím můžeme docílit nepatrně vyšší přesnosti (o cca. 10 vteřin měsíčně - např. Ety mají téměř všechny čepy uložené v kamenech, můžeme zde tedy počítat s přesností max. 0,4 vteřiny denně). Přesnost elektronického strojku je dána hlavně kvalitou krystalu - dnes však mají víceméně všechny quartzové strojky kvalitní krystal, proto nám chodí např. Citizeny stejně přesně jako Certiny. Životnost u quartzového strojku nezáleží na počtu kamenů - je přímo ovlivněná životností elektroniky. A ta má životnost max. 25 - 30 let. Poté je potřeba strojek vyměnit za nový.
    Pěkný večer
    Petr

  • Dobry članok... Zaujimalo by ma, či písmená a čísla v označeniach strojčekov danych vyrobcov niečo znamená, a ak ano, tak čo. A taktiež, podla coho zistím, ktorý strojcek je kvalitnejsí? PS: s tou životnostou a následnou nutnou výmenou quartzoveho strojčeka som prekvapený.

  • Kaliber strojceka je internou zalezitostou vyrobcu.Poodla kalibru nezistis ci je strojcek kvalitny.Az po overeni casom a dlhsom pouzivani sa zisti ako na tom v kvalite je.Pri ruskych hodinkach prve dvojcislie je priemer strojceka dalsie cisla su od prevedenia komplikacii a pod.

  • Dakujem za odpoved, reakciu horotec. Vsimam si, ze vyrobcovia zase az tak velky vyber strojcekov nemaju, takze staci sa len naucit tie ich cisla :) . Spominas ruske hodinky - teda ruske strojceky. Maju aj inych vyrobcov ako Poljot? Respektive, do akej kvalitativnej kategorie by sa dali zaradiť tie ich strojčeky? Ci uz v presnosti, alebo aj spolahlivosti, zivotnosti, ci poruchovosti. Dakujem....

  • Piccaso - otazka jednoducha,odpoved nie.V casoch ZSSR tych znaciek bolo viac / Poljot,Slava,Zarja,Voostok,Raketa.../,niektore boli na Ukrajine.Co sa tyka dnesnej ruskej produkcie,nesledujem to a moj prehlad v tomto smere je slaby.Chalani z tohto fora ak to sleduju by mohli pomoct.Pokial mi je zname,momentalne funguje iba Vostok a Raketa/ci je Raketa ruska,neviem kupil to zahranicny kapital a nieco sa spominalo o nejakej nadstavbe na zakladny kaliber robeny vo Svajciarku,v akom stave to je,neviem/.Ak mam dobre informacie Poljot uz nefunguje.Poljot kalibre prevzala do vyroby firma MAKTIME a udajne skoncili.
    V globale by som strojceky zaradil do strednej kategorie.Su kalibre ktore rad opravujem a su take ktore neznasam / to iste plati aj o inych vyrobcoch /.Co sa tyka spolahlivosti,tam je tazko nieco hodnotit.V case CSSR boli ruske ,ceskoslovenske a vychodonemecke hodinky dostupne sirokej verejnost,v obehu ich bolo nepomerne viac ako svajciarskych,je logicke ,ze aj do opravy ich chodilo podstatne viac.Svajciarske boli drahsie,ludia si davali vacssi pozor.
    Presnost hodin je dana uz v konstrukcnej kancelarii.Do uvahy sa brali take veci ako pouzite materialy,presnost vyroby,rentabilita.V ELTONE kde som chodil do skoly sa kupovali aj niektore diely ktore sa tam nevyrabali ale kupovali / pera,incabloky /.Vyrobene hodinky museli byt predajne,cize pocitane na kupyschopnost obyvatelstva.
    Jednoducho povedane,kup si hodinky s overenym kalibrom a staraj sa o ne / pravidelny servis /.
    Niektore veci sa tazko vysvetluju pisanou formou,vhodnejsi by bol osobny kontakt.

  • Dakujem... velmi si cenim, ze sa cloveku - analfabetovi - venuješ. Inak, hodinky s Poljotom na trhu stale su, ako som videl, respektive stale strojceky takto vyrobca hodiniek oznacuje. Samozrejme, ze je to Ruska produkcia hodiniek. Vostok som si myslel, že už strojceky nerobi, len kupuje Japonske ci Svajcove. Overeny strojcek - ano, toto je pre mna dost dolezite kriterium, ako u mnohych inych veci. Casto vravievam - to co je dlho vo vyrobnom programe je dobre, co sa inovuje, nie je dobre - este urcite. PS: verim/dufam, že ten osobny kontakt sa aspon raz v zivote podarí... ;)

  • Ak môžem doplniť:
    Ruské značky náramkových hodiniek v súčasnosti sú (určite nevymenujem všetky):
    Buran, Okean, Agat, Level, Romanoff, Vector, Vostok, Zarja, Kometa, Strela, Luč, M.Moskvin, Nesterov, Poljot, Rossija, Slava, Kometa, Specnaz, Sputnik, Kirova, Šturmanskije, Molnia, Moscow Classic, RFS, Deržava, Russkoe vremja, Platinor. Rozpisovať sa o tom, na čo sa jednotlivé značky zameriavajú, to je na knihu.
    Strojčeky, ktoré sa v ruských hodinkách objavujú najviac:
    Mechanické:
    Predovšetkým Poljot 3133, čo je v roku 1976 od firmy Valjoux kúpený kaliber 7734. Rusi ho upravovali na svoj obraz a treba povedať, že ide o výborný hodinový strojček. Potom ešte Poljot 31681 a 31679, všetko sú kalibre, používané v chronografoch. U nás neznámy je kal. 2717 PB. Vostok používa najviac mechaniku 2414, legendárna je Molnia 3602, ktorá bola používaná pre vreckové hodinky a upravovaná pre regulátor. Je zmodernizovaná na kaliber 3603.
    Automaty: Poljot ich využíva minimálne, príčina je vyššie, keď už, najviac kal. 3140. Známe sú strojčeky od Vostok, 2415B(B je v ruštinr hláska V), a tiež kal. 2431.
    Určite sú používané aj iné kalibre, ruských bolo za sovietov viac a skoro každý používal svoj. Dnes sa v kvarckách používajú najviac Miyoty, objavujú sa aj Rondy. Z mechanických sa dajú vidieť od Seiko, Miyoty, v tých lepších ETA 2824 a Valjoux 7750. Je toho veľa , ale v kocke....

  • Len drobnosť - podľa dostupných info časť sortimentu Poljot vyrábajú v mooskovskom Maktime, inak sa Poljot vyrába v Nemecku pod značkou Poljot International. Vyrábajú naďalej napr. kultovú Strelu. Rovnako v Nemecku vcelku úspešne pôsobí Shorokoff, ktorý zamestáva výlučne ruských hodinárov.

  • Diky hannes za doplnkove info. Ano, tych znaciek je viacej, ked ja viem aspon o cca 2-3, co si nevymenoval, a to nemam o hodinkach Ruskych ani sajnu.. :) Ale ako si naznacil/povedal, asi si vsetci nerobia/nerobili vlastny strojcek, ale uzivaju ich par, ci uz svojich /aj ked povodom nie ruske/, alebo od inych. Inak by cenovo asi nemohli svetu konkurovať...

  • Ešte si chcel vedieť, čo znamenajú číslice pri označení strojčekov. Prvé dvojčíslie je spravidla priemer strojčeka, to druhé neviem, predpokladám iba, že to bude doplnkové dvojčíslie na rozlíšenie typov. Hodinkoví koryfeji ma možno vysmejú a možno opravia....Informácie píšem spamäti, negúglim, aby som potom nejak mudroval, takže sa môžem mýliť.

  • To -hannes,trochu sme sa zamotali,preto uprednostnujem osobny kontakt.Pisane slovo niekedy nevystihuje podstatu veci.Ja som pisal o vyrobcoch strojcekov,nie znackach.MAKTIME jeden cas ukoncil vyrobu,ak funguju dalejmne nie je zname.
    A.Sorochov a Poljot Internationa je ta ista firma a strojceky nevyrabaju,iba upravuju.A pouzivaju aj Poljot kalibre automatov ako aj Slava automat.Vsetko v malych seriach,jedna sa o strojceky zo zasob.Teraz bude novy model od Sorochova osadeny Poljot automat / oznacoval sa ako De Luxe /cal.2415.
    Ak ma niekto zaujem pozrite http://www.konstantin-chaykin.com/

  • Ahoj, Horotec,
    Nemienil som sa nejako veľmi rozpisovať o značkách, iba som ich vymenoval na ilustráciu, že ruskí hodinári ešte nevymreli :) . Sľubujem, že už nespomeniem ani jednu. Čo sa týka strojčekov, je ich ruských v obehu dosť málo, ale som sa už kdesi stretol s nemeckým výrobcom hodiniek (neviem si narýchlo spomenúť, ktorý to je), ktorý používa výlučne 3133 do svojich ručne naťahovaných chronografov. Je možno trocha na škodu, že sa u nás ruské nepredávajú, pokiaľ viem, dačo sa v nedávnej minulosti otrelo o Banskú Bystricu, či to funguje a ako je vo hviezdach.

  • Ten Chaykin vyzera byť fajn...zaujimave kusky tam má... tu Hijru by som aj bral. Nikto /skoro/ by tomu ciferniku nerozumel :) , a nevyzera to zle...

  • Mna ako uplneho zaciatocnika-nadsenca hodiniek by zaujimali jednotlive rady vyrobcov strojcekov zoradene od zakladnych po luxusne.Da sa take nieco niekde najst?

  • To je super prehlad,ale ja som skor myslel strojceky ktore vyraba napr.ETA,Seiko,Miyota...Ktore su zakladna a ktore vyssia trieda.

  • To je super prehlad,ale ja som skor myslel strojceky ktore vyraba napr.ETA,Seiko,Miyota...Ktore su zakladna a ktore vyssia trieda.

    Toto mne pomohlo sa zorientovat v najbeznejsich pouzivanych kalibroch. Clanok je ale v anglictine no myslim ze je super :)

    clanok