rustin - moje hodinky

  • Po dlhej dobe som sa konecne odhodlal spachat vlastne vlakno o mojich hodinkach (pripadne o hodinkach v rodine). Kedze teraz aktualne sa doma vyskytol prirastok, tak zacnem nim.

    Jedna sa o hodinky mojej polovicky, ktore sme spolu dlho vyberali. Kedze moja polovicka nie je hodinkomaniak (mozno bude), tak najprv som musel predlozit vyber na odsuhlasnie. Nasledovali konzultacie a vyradovanie jednotlivych modelov. Hodinky sme nechceli kupovat naslepo, tak nasledovalo obiehanie predajni s hodinkami. Vo vyhlade boli nasledovne modely:
    1) Nomos Club, Tangente, Ludwig, Orion
    2) Longines Master Collection L2.628.4.77.6 (30 resp 36 mm)

    V BA sme obehli co sa dalo. Longinesy vyzerali slubne a boli jednym z favoritov. Viac nas v BA vyrazne neuputalo nic ine, este snad nejake Tissot. Koli Nomosom sme museli do Viedne. Tam sme v centre absolvovali 5 nasobne viac kvalitnych obchodov ako je ich v celej BA. Nomos boli super, ale v celej Viedni neboli ani jedny Cluby - vraj nie su dost v Nomos style, takze tie sme nevideli. Tangente - povodny favorit no. 1 prepadol, nebolo to to prave orechove - hlavne puzdro. Ludwig a Orion boli fajn, spracovanie super, len vyzorom boli az moc slusne. Tieto dva modely ostali zatial v hre. Kedze v BA sme 36 mm Longinesy nenasli na tahu, tak sme pokusali stastie vo Viedni, co sa aj podarilo. Potvrdilo sa, ze patria do vyberu. Zabludili sme aj do butiku Montblanc a kebyze nemame financne limity, asi by sme odtial odisli s hodinakmi v rukach (Montblanc Star Lady Automatic MoP 107117 - tieto ju fakt dostali). Kedze my dvaja sme absolutne nerozhodny, tak sme sa este chvilku poflakovali po centre, az sme narazili v jednom vyklade na Eterny. Jednalo sa o Eterny Tangaroa 34 mm automatic. Tie boli velmi pekne, ale mne sa zdali na ruke prilis male (takze opat nejake minus, koli ktoremu sa nedalo rozhodnut). Nakoniec sme z Viedne odisli z dlhym nosom. Po navrate sme zopar tyzdnov meditovali a nevedeli sme dat finalne rozhodnutie. Pri bludeni po nete a nahanani sa za lepsou cenou pre Longinesy som na stranke premiumwatches.com natrafil na model Seris znacky Union Glashutte. Manzelke sa pacili, no chcela ich vidiet nazivo. Nasledovalo zopar mailov autorizovanym predajcom do Viedne. Z piatich ci siestich oslovenych sa ozvali len dvaja. Skladom ich nemali, ale boli ochotny nam ich objednat co by znamenalo kupit ich, takze vidiet ich nebolo mozne. Zase sme boli tam kde vzdy, neboli sme sa schopny rozhodnut. Nakoniec sme to riskli a hodinky vo stvrtok dorazili z Nemecka. Hodnotenie predajcu a priebeh nakupu som spisal v samostatnom vlakne tu: premiumwatches.com resp. uhrinstinkt.de.

    Tu je vysledok pribehu:

  • Skusil som ich aj ja. Napriek rozmeru 36 mm neposobili na mojej ruke nejako zavazne malo. Nosit by som ich asi nenosil, predsa su len viac damske, ako panske.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • K hodinkam este patri specifikacia. Uvadzam specifikaciu zo stranky vyrobcu, neprekladam, nema to podla mna zmysel.
    Ref. | D004.228.11.031.00
    Movement | automatic movement U 2895-2
    Function | hours, minutes, small second, date indicator in dial window
    Case | stainless steel 316L
    Dial | silver
    Hands | nickeled
    Glass | Sapphire Glass (aj priehlad na strojovnu)
    Bracelet | stainless steel 316L
    Weight | 120 g
    Diameter | 36 mm
    Thickness | 9.6 mm
    Power reserve | 42 h
    Vodotesnost: 50 m
    Sirka remienka: 19 mm

    Vramci Swatch group su postavene v rovnakej triede ako Longines a Rado. Spracovanie hodiniek je na vysokej urovni.Puzdro je lestene (nachylnost na mikroskrabance bude vysoka). Tah je kombinaciou lestenych a matovanych dielov. Prevedenie spony je aspon pre mna velmi efektne a kvalitne. Celkovo su to nadherne spracovane hodinky a pocity z nich su velmi pozitivne, ja im nemam co vytknut.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Tie mariny sa aj mne strašne páčia, ale skôr s rímskymi číslami. Úplná klasika, čisté.

    Epos Passion 3409,Seiko SNZH53K1, Tissot Visodate, Certina DS Podium Shape chronograph, Omega vintage kúsok cca z r. 1940, Prim

  • Ano su nadherne. Rimske ja nemusim preto su tieto Roman.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Nezacal som zrovna chronologicky, takze to cele napravim. Zaciatky nebudu uplne presne, pretoze to bolo dost davno.


    Prve hodinky: Prim

    Asi ako kazdy prvak v tej dobe som dostal aj ja svoje prve hodinky. Boli super a tikali. Pravidelne som ich natahoval a staral sa o nich. Pravdepodobne odtial som si uchoval naklonnost k mechanickym hodinkam. Hodinky mi verne sluzili az po vysoku skolu. Jednalo sa o prim kaliber 68. Hodinky vyzerali takto (mali vsak modry cifernik):
    https://hodinkomania.sk/index.php?atta…7-img-7661-jpg/

    Uz na zakladnej som ich na nejaku dobu odlozil, kedze v kurze boli digitalky, ale potom som sa k nim opat vratil. Na strednej, alebo na vyske (nepametam sa na to presne) som ich dost zasadne zdemoloval a nechal som ich opravit s tym (rok cca. 2000-2001), ze dohoda s hodinarom bola: vymena puzdra za nejake zanovnejsie v dobrom stave. Kedze boli ine povinnosti, tak sa casom na nich zabudlo. Ozivenie spomienky na ne sa udialo niekedy okolo roku 2012, ked som zatuzil opat po mechanickych hodinkach. Zacal som po nich patrat a dopatral som sa. Nastastie boli stale u toho hodinara ako odlozeny pripad (11-12 rokov odlozeny pripad). Konecne som doriesil ich renovaciu. Hodinky su momentalne v takomto stave:
    https://hodinkomania.sk/index.php?atta…9-imag0282-jpg/

    Dovody takejto renovacie su jednoduche: chcel som mat nositelne hodinky (Poradte zo zachranou Prim).


    Hodinky este stale nosim na striedacku s mojimi dalsimi kuskami, ale nie je to velmi casto. Musim vsak povedat, ze ich pravidelne natahujem a nastavujem, hoci lezia v hodinkovnici. Stroj cal. 68 je aj po cca. 33 rokoch odkedy ich mam dostatocne presny (presnost este napisem - musim pozriet vysledky merania).

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Presnost sa bude hybat do +-5 s. Musim spravit viac merani, aby bola priemerna hodnota co najpresnejsia.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Druhe hodinky: Pobeda

    Tieto hodinky mam doteraz, ale nepouzivam ich. Hodinky som dostal niekedy na strednej skole. Bolo to v case, ked som zdemoloval Primky. Hodinky slapali urcity cas vpohode, ale potom sa zacali kazit. Boli viackrat u hodinara na servise, ale aj napriek tomu nechodili a nechodia dobre. Zostavaju u mna ako pamiatka na zasle casy.

    Images

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Tretie hodinky: Aviator mechanical A-3105-6975647: cal. 3105

    Toto boli moje prve vážnejsie hodinky. Pri študovaní tohoto fóra som sa nainfikoval chronobundusom a začal hľadať. Zadanie bolo jednoznačné - ručný náťah a cenový strop. Kedže rozpocet bol nízky, tak som musel robiť kompromisy a skončil som pri týchto. Hodinky som kupoval v auguste 2012 na stránke http://vostokuhren.de/. Celkovo som nákup hodnotil kladne a nemal by som problém odporučiť ich.

    K hodinkám:
    Strojovňa: Poljot 3105, ručný náťah, 17 kameňov (je to základ 3133 bez chronografovej nadstavby), bez hackingu
    Minerálne sklíčko - ploché, bez AR
    Púzdro: nerezová oceľ - matné prevedenie, priemer 45 mm, výška 13 mm, rozteč nožiciek: 22, vodeodolnosť 5 atm, plné skrutkovacie dno
    Jednalo sa o limitku s čislom 252/999.
    Remienok: čierny aligátor (pravdepodobne im šije Hirsch)

    Hodinky to boli príjemne, nebola to žiadna sláva, ale zase ani tragédia. Na začiatok veľmi slušne hodinky v dobrom pomere kvalita/cena. V podstate som s nimi bol spokojný, presnosť bola OK.


    + pomer kvalita/cena
    + matné prevedenie puzdra
    + dátum
    + manuálny náťah
    + použitý kaliber

    - minerálne ploché sklo bez AR
    - remienok nebol najlepšej kvality
    - rozmer 45 mm je pre mňa dosť

    Tento kúsok už nie je u mňa, predal som ho. Tiká niekde v čechách - predpokladám, že spoľahlivo.

  • Štvrté hodinky: Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498


    Kupované v Toptime niekedy začiatkom roku 2013. O nákupe v Toptime sa nejdem rozpisovať, stačí napísať, že všetko bolo super, aj keď som na ne musel dlhšie cakať.


    K hodinkám: na fóre ich snáď každý pozná, aj keď tu nie sú veľmi rozšírené. Mne sa tieto hodinky veľmi páčili, preto som im dal prednosť pred pilotkami. Spracovanie hodiniek je veľmi dobré, nemám mu čo vytknúť. Jedná sa o hodinky s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita.

    Strojovna: Unitas 6498
    Púzdro: Nehrdzavejúca oceľ, kartáčovaná
    Zadné veko: závitové s minerálnym sklíčkom
    Priemer: 44 mm
    Hrúbka: 14.2 mm
    Váha: 107 g
    Sklíčko: Zafírové, klenuté, s dvojitou anti-reflexnou úpravou na vnútornej strane
    Luneta: Nehrdzavejúca oceľ, leštená
    Indexy a ručičky: Arabské, čierne číslice, modré ručičky
    Rozteč nožiek púzdra: 22 mm
    Vodotesnosť: 30 m / 3 ATM
    Remienok: kožený hnedý, aligátor, 22x22 mm
    Spona: Nehrdzavejúca oceľ, 22 mm, leštená


    Pre mňa bolo dobré, že som ich stihol kúpiť ešťe pred zmenou, t. j. Unitas je vo farbe striebra a je na ňom nalepene logo Steinhartu.

    moje hodnotenie
    + pomer kvalita/cena
    + matné prevedenie puzdra
    + manuálny náťah
    + použitý kaliber
    + vypuklý zafír + AR

    +- lesklá luneta

    - rozmer 44 mm (uvítal by som skor 42 mm, možno menej)
    - dátum


    Pôvodne boli dodané a nosené na koženom hnedom aligátorovi, ale teraz ich už dosť dlho nosím na Vintage Brown remeni od Steinhartu. Ten im podľa mňa sedí úplne perfektne. Na tom aligátorovi pôsobia o niečo oblekovejšie (slušnejšie).

  • Hodinky číslo päť: Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133


    Vyberať som začal koncom roka 2013 a domov mi dorazili vo februari 2014. Kupované boli na stránke uhrcenter.de. Nákup bol bezproblémový a na dodanie som čakal cca. 2 tyždne.


    Opäť sú to hodinky s manuálnym náťahom, ale tentokrát sa jedná o chronograf. Hodinky boli dostupné v dvoch prevedeniach 6110-5: biely ciferník (full lume) a 6110-2: čierny ciferník s luminiscenčnými indexami. Mne sa viac páčili s bielym ciferníkom. Rada Spitzbergen F13 je veľmi pekná, len škoda, že ju momentálne Pointtec okresal na celkovo 4 modely.


    K hodinkám:


    Strojovna: Poljot 3133 (jedna sa vlastne o modifikovany Valjoux 7734)
    Púzdro: Nehrdzavejúca oceľ, kartáčovaná s jemnou lesklou líniou na skosenej hrane púzdra
    Zadné veko: závitové s minerálnym sklíčkom
    Priemer: 42 mm
    Hrúbka: 14 mm
    Váha: 110 g
    Sklíčko: zafírové, klenuté, o antireflexe som sa nikde nedočítal (asi sú bez AR)
    Luneta: nehrdzavejúca oceľ, kartáčovaná
    Indexy a ručičky: Arabské, čierne číslice, čierne ručičky s kovovým orámovaním
    Ciferník: biely, plne luminiscenčný
    Rozteč nožiek: 22 mm
    Vodotesnosť: 50 m / 5 ATM
    Remienok: kožený hnedý, prešívaný, vyrazené logo lietadla s nápisom F13
    Spona: Nehrdzavejúca oceľ, 22 mm, leštená


    Hodinky sa nosia vďaka priemeru 42 mm veľmi dobre. Originálny remeň je mäkký a veľmi príjemný. Drobná vychytávka - druhé pútko je prichytené jemnou stužkou, zakže nelieta po celom remeni, je vždy na svojom mieste. Vyhotovenie hodiniek je na porovnateľnej úrovni ako tomu je u Steinhartu.


    moje hodnotenie
    + pomer kvalita/cena
    + manuálny náťah
    + dátum
    + použitý kaliber
    + prevedenie puzdra
    + vypuklý zafír
    + celkový vzhľad
    + signovaná korunka - má dobrý tvar, dobre sa s nou pracuje


    - minerálne sklo na zadnom priehľade (už tam je zopár vrypov, aj keď neviem odkiaľ)
    - neupravený stoj (Boli v ponuke aj so strojom s úpravou podobnou ženevským pruhom a v zlatej farbe, ale ja zlato nemám rád. Koniec koncov, vyberať som si nemohol, boli posledné. http://cdn3.volusion.com/htlyr.vuqkj/v/….jpg?1408684729)


    Ešte je tu jeden mínus, ale ten by nepatril hodinkám, ale výrobcovi za zle odvedenú prácu a zlý servis (Odporucte dobreho hodinara). Tento mínus je tak veľký, že by som od nich nekúpil žiadne ďaľšie hodinky nech by sa mi ako páčili.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Tu je nejake foto.

  • Hodinky číslo päť: Union Glashuette Seris kleine sekunde

    Sú uvedené na začiatku vlákna a patria mojej žene.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Pardon: tu som sa nejak preklepol nie päť ale šesť


    Hodinky číslo päť: Union Glashuette Seris kleine sekunde

    Sú uvedené na začiatku vlákna a patria mojej žene.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Siedme: STEINHART Military 42


    Kupované v Toptime 01-02. 2016 ako darček k 40tke.


    Strojovna: Unitas 6498-1
    Púzdro: Brúsené z nehrdzavejúcej ocele
    Zadné veko: z nehrdzavejúcej ocele s priehľadom z minerálneho sklíčka
    Priemer: 42 mm bez korunky
    Výška: 13 mm
    Váha: 96 g
    Ciferník: matný čierny
    Sklíčko: Klenuté zafírové s dvojitým antireflexom na vnútornej strane
    Luneta: pevná z nehrdzavejúcej ocele
    Indexy: arabské s 3D Superluminovou BGW9 (biela)
    Rozteč nožiek púzdra: 22 mm
    Vodotesnosť: 3 ATM
    Remienok: ruská koža so starožitným vzhľadom, hnedý 22 mm
    Spona: OEM z nehrdzavejúcej ocele 22 mm, šróbovateľná s logom Steinhart


    moje hodnotenie
    + pomer kvalita/cena
    + matné prevedenie puzdra
    + manuálny náťah
    + použitý kaliber
    + vypuklý zafír + AR
    + rozmer 42 mm


    - absencia dátumu


    Hodiky velmi dobre sedia na ruke a dobre sa nosia. Rozmer 42 mm je OK a ich vyska tak isto. Celkovo som s nimi velmi spokojny.

  • U mna momentalne takto. Pocitam vsak s redukciou stavu. Toto neunosim - je toho na mna vela.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133

  • Hodinky cislo 8: Longines Master Collection L25185577

    Toto su opat hodinky pre moju najkrajsiu. Kupovali sme z druhej ruky. Nove, neviem ci sa v danom case dali vobec kupit a aj keby sa dali, tak tadial by cesta vzhladom k cene neviedla. Tu je specifikacia:

    Strojovna: L619.2 (2892A2)

    Púzdro: nehrdzavejúca ocel, lestena

    Zadné veko: z nehrdzavejúcej ocele s priehľadom zo zafiroveho sklíčka

    Priemer: 36 mm bez korunky

    Ciferník: čierny lakovany

    Sklíčko: klenuté zafírové

    Luneta: pevná, zlato

    Indexy: 13 diamantov

    Vodotesnosť: 3 ATM

    Remienok: kombinácia lestena a matovana ocel + zlato

    Hodiny su unisex - polovica stranok uvadza, ze su to panske, polovicka, ze unisex. Vzhladom na rozmer podla mna skor damske ako panske. Jedna sa o bicolor, rozhodovanie zo strany mojej najkrajsej bolo tazke. Nakoniec padlo spravne rozhodnutie a zobrali sme ich. Su to velmi slusne hodinky - elegantne. Polovicka ich nosi velmi rada.

    Podla mna sa jedna o velmi pekny kusok. Vzhladom na to, ze su lestene je na nich vidiet vela mikro skrabancov. Na fotografiach to vyzerá ovela horsie ako v reali, hlavne na zlatej lunete. Ako dalsi minus vidim cierny cifernik. Na zafire vidiet uplne vsetko. Ak by som ich nosil ja, tak zafir neustale lestim.

    je: Prim: cal. 68, CHR. WARD C9 5 Day Small Second: SH21, NOMOS Club Date: DUW 4101

    bolo: Aviator mechanical A-3105-6975647: Poljot 3105, Steinhart Marine Chronometer II arabic: Unitas 6498, STEINHART Military 42, Davosa Ternos Ceramic, Junkers Spitzbergen F13 6110-5: Poljot 3133