MIDO Commander Caliber 80 Chronometer

  • myslel som to tak ze vo svojom prispevku uvadzas "Caliber 80", tak ma napadlo ci je to vlastne len inak pomenovany Powermatic 80. nakolko ho pouziva Tissot aj Certina kt. su tiez sucastou Swatch Group tak to celkom dava zmysel... az na ten Day/Date, teda datovy veniec, bo zatial som videl len prevedenie s dátumovou aperturou. napr. Tissot Luxury Automatic alebo Certina DS ci DS-1

  • Powermatic 80 patrí Tissotu ak sa nemýlim, tu je základom ETA - Automatic Mido Caliber 80 COSC (ETA C07.621 base). A ešte k tmu COSC :super:
    Inak sú krásne, napchali tam trochu zbytočne ten DAY, ale vôbec by mi to nevadilo.
    EDIT: tak je to Powermatic 80, hej? som myslel, že je len Tissoťácky. OK,dík, za o niečo múdrejší. :amen:

  • Mapo, ak si dobre spominam tak pri tej "osemdesiatke" sudruzi z Tissotu neprisli s nicim prevratnym, akurat znizili frekvenciu zotrvacky cim dosiahli vyssiu rezervu natahu ale ako zaklad tusim tiez pouzili kaliber ETA, alebo sa mylim? jo, a suhlasim ze ten DAY si mohli odpustit :) obecne cim menej komplikacii tym lepsie :) ale to je len moj subjektivny nazor...

  • tak som to vyhladal - nasledujuca informacia je citátom z fora "forums.watchuseek".

    "The new movement (Powermatic 80) greatly reduces the consumption of energy required by the movement , with the oscillation frequency reduced from 4 Hz to 3 Hz (21,600 vph), a high-performance synthetic material was used in the escapement to reduce friction. Also, the diameter of the barrel-arbor's core has been reduced, enabling the mainspring to be stretched, thereby increasing the power reserve. The balance has also been regulated so that it increases the precision."

  • ...predbehol si ma, takže samotné zníženie frekvencie zotrvačky by nestačilo, natiahli pružinu, zmenili materiál kotvy a možno aj krokového kolesa (čiže znížili trenie)...

    Tempus Fugit

  • Jsem se díval a je, podle odkazů nezůstal z původní Ety 2824 kámen na kameni. Ta sloužila jako základ pro Powermatik 80 - ETA C07.XXX.
    Mido použilo jako základ před úpravami Etu C07.621. Nezjistil jsem, jestli je tahle výbava v základu, nebo je to již práce Mida:
    NIVACHOC shock-absorber, NIVAFLEX NM mainspring, ELINCHRON II balance-spring.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • ...predbehol si ma, takže samotné zníženie frekvencie zotrvačky by nestačilo, natiahli pružinu, zmenili materiál kotvy a možno aj krokového kolesa (čiže znížili trenie)...

    tak ano, trochu som to zbagatelizoval. no matne som si pamatal predovsetkym to znizenie frekvencie, i ked technicky vzaté by to asi nestacilo... avsak tie podrobnosti o ktorých pise Watchesfan su pre mna uplne nove informacie. je skvele ze sa tu na fore da takto vzajomne podelit o vedomosti a naucit sa mnoho noveho. dakujem

  • Přesně, a právě to přichází s dotazem a diskusí, člověk se pak sám dozví věci, o kterých by jinak neměl ani páru. To je hlavní smysl vláken a ne: ...obrázky pěkný, jde se dál :)

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • :) :) Watchesfan to si vystihol... som sa zasmial na tej Tvojej poslednej vete "a ne: ... obrázky pěkný" :) no, osobne nic proti obrazkom, rad si ich pozriem, ostatne bez "vizualizacie" by to ani neslo. uz to vidim ako by to asi prebiehalo : "chlapi, videl som paradne hodinky, mali porcelanovo biely cifernik, decentne indexy, modrene rucicky, zafir, priemer asi tak 40, priehlad na strojcek, automat, zenevske pruhy a vsetky tie srandy okolo" :) to akoby niekto povedal ze videl dlhonohu modrooku blondinu :) kazdy si ju predstavi po svojom...

    ale uplny suhlas - na fore by sa mal clovek nieco dozvediet a pri vsetkej tej dychberucej nadhere, dizajne, pridanej estetickej hodnote a umeleckom dojme z dokonalého spracovania su hodinky (aspon pre mna) predovsetkym dokaz ludskeho umu, technickej dokonalosti a pokroku v jemnej mechanike. takze na prvom mieste je technicka stranka a v tesnom zavese ta esteticka. hoci jedna bez druhej by nedokazali existovat. trochu tazka filozofia v takuto neskoru hodinu, takze : howgh!