Měsíční fáze jako hodinářská komplikace.

  • Měsíční fáze.

    Měsíční fáze jsou nedílnou součástí života na Zemi. Rozlišují se podle toho, jak velkou, ze Země viditelnou, část Měsíce ozařuje Slunce. Rozeznáváme čtyři základní měsíční fáze:

    NOV. - Novoluní, je období, kdy je celý Měsíc k Zemi obrácen svou neosvětlenou stranou. Měsíc vychází ráno a zapadá večer, nachází se na denní obloze, v této fázi je nejblíže Slunci. Může dojít k jevu zvanému zatmění Slunce.

    První čtvrť - po novoluní má část Měsíce, kterou můžeme pozorovat ze Země tvar písmene D, říkáme, že Měsíc dorůstá. Tato fáze nastane 7 dní po novoluní. Měsíc má podobu písmene D, vychází kolem poledne a zapadá kolem půlnocí.

    Úpněk - je fáze, kdy je Měsíc k Zemi obrácen svou celkově osvětlenou jednou stranou, nastává asi 15 dní po novu, Země se nachází mezi Sluncem a Měsícem. Ten vychází při západu Slunce a zapadá kolem východu Slunce, Měsíc je na obloze celou noc a může dojít k jeho zatmění.

    Poslední čtvrť - tvar části Měsíce pozorovatelné ze Země je písmena C, říkáme, že Měsíc couvá, ubývá. Nastane 22 dní po novoluní, Měsíc vychází kolem půlnoci a zapadá kolem poledne.

    Celý cyklus fází Měsíce trvá 29.530588 dní.


    Často se dočteme, že v minulosti byl Měsíc nazýván největším lhářem, protože v latinském jazyce se fáze dorůstání označovala jako Cresco (rostu), fáze ubývání jako Decresco (zmenšuji se). V latině tedy tvar Měsíce ukazoval na opačně označenou fázi.
    Jednotlivé měsíční fáze ovlivňují sílu přílivu a odlivu, setbu a sklizeň, ale přímo i nepřímo vlastní život mnoha živočichů.

    Měsíční fáze jako hodinářská komplikace.

    Snaha o zachycení lunárního kalendáře sahá až za několik starověkých civilizací, do doby před 34.000lety, byla dále rozvíjena Egypťany, až do zavedení Juliánského kalendáře Juliusem Caesarem v roce 46 před naším letopočtem. Tam se také položily základy dnešního roku složeného z 12 měsíců, každý z nich rozdělený do průměrně 29,5 dní v měsíci. Délka měsíce byla stanovena na dobu mezi dvěma úplňky. Z té doby také pochází mechanismus nám známý jako Antikythera, který byl vyroben k určování pohybu Slunce a Měsíce.

    http://www.mogi-vice.com/Antikythera/Antikythera-en.html
    Antikythera a rekonstrukce v podobě funkčního modelu:

    Hodinky, jako nástroj a zdroj informací, se v různých podobách začaly objevovat již ve velmi dávné minulosti. A jak se lidstvo zdokonalovalo, zdokonalovaly se i hodinky, kterým přibývalo na různých komplikacích. V roce 1816 přichází Louis Moinet se svým chronografem. Lidé byli najednou schopni určit uplynulý čas na 1 / 60. sekundy a přesně odečíst sekundy, minuty i hodiny na oddělených číselnících. Je však zajímavostí, že snahou Louise Moineta bylo přesné načasování průchodu planet, měsíců a hvězd. idea záznamu jednotlivých fází Měsíce nebyla tedy již v té době žádnou novinkou.

    louismoinet.com

    V 11. století vytvořil čínský hodinář Su Sung pro čínského císaře speciální věžovou konstrukci, na jejímž vrcholu byla koule představující Zemi. Celá konstrukce pak představovala polohu objektů na obloze včetně Měsíce. Celé zařízení bylo poháněno vodou.

    V patnáctém století byl sestrojen pražský orloj. Skládá se ze čtyř základních pohyblivých částí, zvěrokruhu, vnějšího otočného prstence, Slunce a Měsíce a je schopen zobrazovat jejich aktuální polohu ve vesmíru.

    Podívejme se na měsíční fázi jako komplikaci v náramkových hodinkách. Nejčastěji se objevuje jako výseč v číselníku, která umožňuje pohled na pod číselníkem ukrytý disk s vyobrazenou měsíční fází. Pro jejich správnou funkci bývají na disku vyobrazené Měsíce dva. Technicky se pohyb měsíce konstruuje návazností na pohyb ručiček nebo datumu. Spřažení měsíční fáze s časem je daleko přesnější, neboť se jedná o neustálý plynulý pohyb na rozdíl od spřažení s datumovým ukazatelem, kde akce probíhá současně se změnou datumu.

    excelmathmike.blogspot.hodinky-damske-panske.

    worldwatchreview.com

    Největším problémem pro konstrukci komplikace měsíční fáze v hodinkách je nesynchronizace měsíčních cyklů s kalendářem. Pro její přesné zobrazení by bylo třeba ozubených kol, jejichž zuby budou neůplné a částečné. I tak se dnešním konstruktérům náramkových hodinek daří zrealizovat komplikaci měsíční fáze, kterou není potřeba pravidelně seřizovat. Pro jeden z příkladů, model IWC DaVinci má přesně vypočítanou měsíční fázi na 122let.


    Teď vám představím jeden z modelů hodinek, který má konstrukci cyklů posunutu ještě daleko dál.
    Andreas Strehler Sauterelle à Lune perpétuelle 2M, je model hodinek s nejpřesnější měsíční fází, jaká kdy byla vyrobena. Jeho fáze je přesná na dobu 2'060'757 let.

    http://www.masterhorologer.com/2015/01/andrea…relle-lune.html

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Mne sa páči keď tomu mesiacu dajú ešte aj "Moon face", to by som sa vždy tešil na spln, aby som mohol vidieť toho mesiačika :mrgreen:

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • za mňa bude toto vždy najkrajšia podoba moon phase :)

  • mesačnú fázu nájdeme aj na digitálnych hodinkách! najčastejšie v kombinácii s grafom prílivu (lebo obe funkcie potrebujú tie isté výpočty), ako napríklad na PRW-1500, ale moje súčasné GW-9300 majú fázu mesiaca, aj keď graf prílivu nemajú

    v hlavnom časovom režime je na malom ciferníku vľavo uprostred fáza mesiaca znázornená graficky, tj. aká asi časť mesiaca je viditeľná

    tu je nutné poznamenať, že tvar mesiaca závisí od toho, na akej pologuli ste – preto existuje nastavenie, ktoré si môžete prestaviť zo severnej pologule na južnú, ak by ste sa tam rozhodli cestovať (vtedy sa grafická fáza mesiaca zrkadlovo otočí)

    výhodou digitálok však je, že ak chcete, môžete fázu mesiaca vidieť zobrazenú číslicami! udáva sa v dňoch uplynuvších od posledného novu, s presnosťou na jedno desatinné miesto; teda 0,0 alebo 29,5 znamená nov, zhruba medzi 14,7–14,8 je spln, 7,4 je prvá štvrť, 22,1 je tretia štvrť

    tu je nutné upozorniť, že fázu mesiaca tieto hodinky (a každé iné digitálky Casio, s ktorými som sa doteraz stretol a ktoré majú fázu mesiaca) udávajú k poludniu príslušného dňa! v praxi to znamená, že ak hodinky ukazujú fázu 4,9 dňa dnes o 02:00 hodine ráno, tento údaj sa týka 12:00 hodiny, a preto si od neho musíme odčítať 0,4 dňa (tj. zhruba 10 hodín) – fáza mesiaca je teda momentálne cca 4,5 dňa

    hodinky teda budú ukazovať tú istú fázu mesiaca počas celého dňa (zmení sa, nespojito, až o polnoci) ; teda napríklad dnes večer o 22:00 h budú ukazovať stále fázu 4,9 dňa, ale keďže tento údaj sa stále bude týkať 12:00 hodiny, bude nutné si k nemu pripočítať 0,4 dňa (tj. zhruba 10 hodín) a fáza mesiaca vtedy bude zhruba 5,3 dňa

    (prečo to tak je, to neviem, ale ešte som sa nestretol s digitálkami, u ktorých by sa fáza mesiaca menila spojito z hodiny na hodinu)

    napokon dodám, že v režime fázy mesiaca je tlačidlo, ktoré vám umožní presúvať sa "do budúcnosti" a zobraziť fázu mesiaca pre nasledujúce (a na niektorých iných hodinkách, napr. PRW-1500, aj pre predchádzajúce) dni

  • sorry, nejakým spôsobom sa mi "podarilo" uploadnuť prvý obrázok dvakrát, takže prvý a druhý obrázok v mojom predchádzajúcom príspevku je to isté (nie je to žiadny trik na spôsob "nájdite 5 rozdielov" ;) )

    ešte som chcel dodať, že fáza mesiaca je dobrá na vyrátanie Veľkej noci -- ktorá pripadá na prvú nedeľu po prvom splne mesiaca, ktorý nastane po jarnej rovnodennosti; tu je však nutné dodať, že aj "jarná rovnodennosť" aj "spln mesiaca" sa pre cirkevné účely aproximujú: najväčší rozdiel je v tom, že západná cirkev za jarnú rovnodennosť považuje 21. marec (čo je viac-menej presné), ale pravoslávna cirkev gregoriánsku reformu neuznala, preto za "jarnú rovnodennosť" považuje 3. apríl: to väčšinou zapríčiní rozdiel vo "Veľkých nociach" západnej a východnej cirkvi 1 lunárny mesiac; niekedy je to však ešte plus-mínus jeden týždeň, lebo spln mesiaca sa opäť určuje podľa akýchsi formúl, ktoré nie sú úplne presné, takže niekedy tieto "splny mesiaca" pripadnú do rôznych týždňov (podľa jednej cirkvi nastane ešte pred nedeľou, podľa inej až po nej)

    takisto indický sviatok Diwali, "Nový rok" podľa Védskeho kalendára, sa riadi fázou mesiaca; začiatok mesiaca nastáva vtedy, keď je nov, takže môžete Diwali pomerne presne určiť ako nov mesiaca ktorý nastáva buď v druhej polovici októbra alebo v prvej polovici novembra (aj tu sa niekedy musím opýtať svojich indických kolegov, lebo sa niekedy pomýlim o celý mesiac) ; takisto, na ktorý presne "deň" pripadá daný nov mesiaca, sa tuším určuje podľa toho, či nov presne nastal pred východom alebo po východe slnka, takže tu je možné pomýliť sa o jeden deň; respektíve stáva sa, že Diwali pre rôzne časti Indie (a teda pre rôzne Indické národnosti) pripadne na dva rôzne, po sebe nasledujúce dni;

    takže mám každý rok zábavu s určovaním týchto dvoch sviatkov, ale väčšinou sa mi to s pomocou fázy mesiaca na hodinkách podarí :D dôsledok je, že taký sviatok pre vás už nie je akýmsi arbitrárne určeným dňom v kalendári, ale môžete na hodinkách sledovať, ako sa "blíži"

  • Ahojte,

    mne sa uz dlhsie pacila mesacna faza na hodinkach , ale samozrejme som zistil ze v lacnych hodinkach to nezozeniem. No po dlhsiom hladani na nete, forach atd sa mi predsa len podarilo najst cenovo dostupny kvalitny elegantny kusok presne tak aky sa mi pacil.

    Je to novy kusok co mam asi 2 mesiace a som velmi spokojny :

    https://www.mauricelacroix.com/Public/Files/w…577527e36_0.png

  • Ahojte,

    mne sa uz dlhsie pacila mesacna faza na hodinkach , ale samozrejme som zistil ze v lacnych hodinkach to nezozeniem. No po dlhsiom hladani na nete, forach atd sa mi predsa len podarilo najst cenovo dostupny kvalitny elegantny kusok presne tak aky sa mi pacil.

    Je to novy kusok co mam asi 2 mesiace a som velmi spokojny :

    https://www.mauricelacroix.com/Public/Files/w…577527e36_0.png

    Tak šup sem s fotkama, jinak ML fičury umí, třeba jejich plovoucí vteřinka je ojedinělá. Vzhledem k tomu, že já jsem jen na potápky, líbí se mi treba ty od Orisu, ale značka je to stále drazší a dražší, dotáhla TH a jednou začne atakovat Omegu, za tyhle ceny mi nestojí.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Keďže nie som námesačný, tak ma napadlo (pre mňa) jediné využitie tejto komplikácie.

    Zosynchronizovať si to s cyklom ženy a vedieť tak, kedy môže byť ťuťu-muťu :love:<3

    A tu sa naskytá otázka, že prečo to ešte nikoho nenapadlo ... ?

    Hodinky "Parnis Monogamic" ...

    Štartujem prekladač a idem napísať chlapcom do Číny.

    A takto o rok si ich budete môcť kúpiť na Ali :D

  • To je úplně zbytečný, to de furt. Měsíční fáze je důležitější, abys věděl kdy zas lidem začne strasit v hlavě ještě víc než jindy.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1