Základný hodinársky slovník

  • Základný hodinársky slovník


    Automatic - mechanický strojček s automatickým náťahom

    Antireflex - špeciálna vrtsva na sklíčku hodiniek zabraňujúca odrazom svetla

    Annual Calendar - ročný kalendár

    Balance-Spring - vlások

    Bezel - luneta

    Big Date - hodinárska komplikácia väčšieho dátumového okná s veľkými číslicami

    Bracelet - ťah, kovový náramok k hodinkám

    Bridge - mostík

    Bullhead - hodinky s chronografom, ktorých korunka je uprostred nad indexom dvanásť, pričom tlačidlá chronografu sú na jedenástej a jednej hodine

    Caseback - zadné viečko púzdra hodiniek

    Co-Axial - špeciálna konštrukcia krokového mechanizmu, znižujúca trenie, ktorú vymyslel hodinár George Daniels

    Column-Wheel - stĺpikové koleso

    Complications - Komplikácie, k zobrazovaniu času ďalšie pridané funkcie hodiniek, počínajúc dátumom

    COSC - certifikát švajčiarskeho kontrolného úradu vydávaný hodinkám, označených ako chronometer, spĺňajúcim náročné testování- Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres

    Crown - Korunka, slúži k nastavovaniu funkcií hodiniek

    Côtes de Genève - ženevské pruhy, zdobenie strojčeka

    Cyclops - Kyklop, zväčšovacie sklíčko nad dátumovým oknom

    Date - dátum

    Day-Date - deň v týždni a dátum

    Divers Bezel - otočná luneta využívaná ako zdroj informácií pre potápanie

    Eco-Drive - použitie svetelnej energie na poháňanie strojčeka - Citizen

    Escapement - krokové ústrojenstvo

    ETA - ETA SA Manufacture Horlogère Suisse. Švajčiarsky výrobca strojčekov do hodiniek.

    Folding Clasp - preklápacia spona

    Gear Train - ozubené súkolie

    GMT - zobrazenie druhého času

    Hacking - zastavenie sekundovej ručičky po vytiahnutí korunky

    Hardlex – tvrdené minerálne sklíčko - Seiko

    Haute Horlogerie – vysoké hodinárstvo, pod týmto názvom si možno predstaviť najvyššie hodinárske umenie

    Helium Escape Valve - héliový ventil, slúži na vyrovnanie tlaku vhodinkách pri hĺbkovom potápaní

    Hesalit - tvrdený plast na hodinková sklíčka

    Chronograph - hodinky s funkciou stopiek

    Chronometre - viz. COSC

    Incabloc - názov nárazuvzdorného systému odpruženia ložiska zotrvačníka

    Indexy - označenie časových úsekov

    Jumping Hour - hodinový údaj mechanických hodiniek je v digitálnej podobe

    Jewels - väčšinou chemicky vyrobené kamene, ako sú rubíny, zafíry aj diamanty, slúžia na zníženie trenia a opotrebovania materiálu

    Kinetic - strojček je poháňaný pohybovou energiou, prevedenú na elektrickú

    Limited Edition - limitovaná edícia hodiniek

    Links - jednotlivé články oceľového náramku - ťahu

    Lugs - nôžky púzdra

    Lumibrite - luminiscencia používaná firmou Seiko

    Mainplate - základná doska

    Open Heart - priehľad v číselníku na strojček

    Pinion - pastorok

    Quartz - označenie elektronických hodiniek, poháňaných elektrickou energiou z batérie, alebo jej premenou zo svetla alebo pohybu

    Repetition - repetície, zvukové ohlásenie časového úseku, minútová, päťminútová a td.

    Retrograde - ručička neobieha 360 stupňov, ale menej a potom sa vracia na začiatok

    Power Reserve - rezerva náťahu, určuje dobu, po ktorú strojček pobeží bez ďalšieho natiahnutia

    Power Reserve Indicator - zobrazenie rezervy náťahu na hodinkách

    Rotor - slúži k naťahovaniu mechanického strojčeka s automatickým náťahom

    Sapphire - umelo vyrobený zafír na výrobu sklíčok

    Self-Winding - automatický náťah

    Sellita - jeden z najznámejších švajčiarskych výrobcov strojčekov do hodiniek

    Spring Barrel - perovník

    Stainless Steel - korózii vzdorná oceľ

    Skeleton - vyrezané hodinky celkovo odkrývajúci strojček

    Spring Drive - špeciálny mechanický strojček s kĺzavým pohybom ručičiek, zaručujúci enormnú presnosť - Seiko

    Superluminova - luminiscenčny náter

    Tachymeter Scale - stupnica po obvode číselníka na meranie rýchlosti

    Tritium - rádioaktívny izotop vodíka, v plynnom skupenstve sa používa ako náplň trubičiek GTLS

    Tourbillon - najvyššia hodinárska komplikácia, strojček, ktorý má otáčajúce sa krokové ústrojenstvo k negácii zemskej príťažlivosti

    Unitas- švajčiarsky výrobca hodinkových strojčekov

    Valjoux - švajčiarsky výrobca hodinkových strojčekov

    Vibrograph - prístroj používaný na meranie presnosti chodu hodinkových strojčekov

    Watchwinder - zariadenie svojím otáčaním naťahuje mechanické hodinky s automatickým náťahom


    Vážení kolegové, budu rád, když opravíte případné chyby a doplníte slovník tím co neznám, nebo na co jsem zapomněl.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • annual calendar - ročný kalendár (napr. Omega de ville annual calendar), stačí spraviť reguláciu raz za rok vo februári
    semi-perpetual calendar - 4 ročný kalendár (napr. Breitling Montbrillant 1461), stačí spraviť reguláciu raz za 4 roky
    perpetual calendar - 100 ročný/večný kalendár (napr. IWC Portuguese perpetual calendar)
    triple date calendar - deň, dátum, mesiac, treba nastaviť raz za dva mesiace
    pinion - ihla
    oscillation pinion - oscilačná ihla
    solar powered - solárne poháňané hodinky (napr. Seiko, Casio)
    calibre - kaliber/strojček hodiniek
    Si14 - kremíkový vlások (OMEGA)
    Master Co-axial Chronometer - kaliber odolný voči magnetizmu do 15.000 gaussov (Co-ax + antimagnetizmus + Si14 + COSC)
    regulator - každá z 3 ručičiek je umiestnená na samostatnom hriadeli
    quartz - batériou poháňané hodinky
    Vibration/VpH - kmitočet/frekvencia za hodinu (napr. 28.800 VpH)
    water resistant - vode odolné
    water proof - vodotesné
    dust resistant - prachu vzdorné
    PVD - http://hodinarskymagazin.sk/hodinky-pod-lu…ody-a-pouzitie/
    DLC - http://hodinarskymagazin.sk/hodinky-pod-lu…ody-a-pouzitie/
    jumping hour - nemusí mať iba digi podobu

    snáď trošku pomôže :)
    aj keď to nieje podľa abecedy :mrgreen:

  • Určite patorok v češtine nie je v slovenčine ihla a v angličtine je to tip, needle, probe... Ale v našej terminológii sa to sem nehodí.

    Tempus Fugit

  • Na levé straně je spojkový pastorek, nevím, jestli jsem to dobře přeložil. (zdroj obr.ceske-kralovstvi.cz) Na dalších obrázcích je pastorek minutového a sekundového kola.(zdroj obr. nejpanskehodinky.cz)

  • Otazka - quartz - neznamena to nahodou "krištalom riadene hodinky"? "Quartz" je anglicke slovo a v preklade znamena krištáľ. Quartz hodinky boli oznacovane /alebo aj su/, hodinky ktorych presnosť, takt je riadeny/kontrolovany oscilaciou krištalu, ktory je velmi presny, a tym sa dosahuje presnosť quartzovych hodiniek. Podla mna quartz neznamena ze hodinky su na baterkovy pohon.
    Inak, tie preklady anglickych vyrazov nie su zle, aj ked mnohe slovenske vyrazy su vlastne len prevzate anglicke, ako v mnohych pripadoch.
    Este by ma zaujali veci, ako je technicke vysvetlenie funkcie a principu roznych mechanickych sucasti, cisrdc hodiniek, ako je ci uz turbilion, alebo tie rozne co-axialne ulozenia a tak, co a ako to vlastne funguje a preco je to dobre. Dakujem...

  • Keď by si si popozeral celú túto časť fóra tak je tu toho dosť. Prebehni všetky témy. Na začiatok som si to aj ja študoval. Veľa zaujímavých článkov tu chalani vytvorili.

  • Toto forum, teda vlakno som si prave že v podstate presiel cele. Je tam toho dosť, ale nie vsetko, ako inac. Pytal som sa na ten quartz, lebo dvaja ci traja tu napisali, ze quartz znamena baterkove hodinky. Moje chabe znalosti mi vraveli ine, preto som ich bud chcel opravit /ak nemam pravdu/, alebo uviest na pravu mieru vyznam slova quartz na hodinkach. Je tu toho vela, teda vela vlakien a vela tem a musel by som tu sediet cele dni, aby som sa preluskal ku vsetkemu, co ma zaujima. Je vsak pravdou, ze vysvetlenie techniky hodiniek do tohto vlakna asi nepatri, takze sorry. Dakujem za pochopenie...

  • Tak nevim, tolik slov pro nic. Hned 6. vlákno pod tímto vláknem, kde se domáháš podrobností o quartzu je vlákno celé věnované právě jemu. Hodinářský slovník slouží k rychlému pochopení a orientaci o co jde, ne k obsáhlým elaborátům tvého stylu.

    Quartz

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Clanok som nasiel, diky.
    PS: "watchesfan" - Quartz - označenie elektronických hodiniek, poháňaných elektrickou energiou z batérie, alebo jej premenou zo svetla alebo pohybu
    "bejduko" - quartz - batériou poháňané hodinky
    "cretino" - Hodinky s quartzovym strojcekom su hodinky. Ktore pouzivaju elektricky oscilator, ktory je regulovavy kremennym krystalom kvoli udrzaniu presneho casu.