Základný hodinársky slovník

  • Vopred sa ospravedlnujem, ze sa este k tejto teme vraciam, ale vobec mi nejde o nejaku "moju" pravdu, ješitnosť či podobne. Beriem to tak, že tu je to na odbornosti v hodinkovom svete, čiže by veci by mali byt presné a jasné. /Ja som opakom hodiniek - presné a občas aj jasné - preto ich milujem :mrgreen: /
    To, že každý kryštál musí byť napájaní, či živený elektirckou energiou mi je jasné. Ale ak je uplne jedno, aky je zdroj tej elektrickej energie, respektive z coho sa meni akymkolvek sposobom na elektirnu, prečo to uplne čokolvek, pre tuto vec je primarny nazov quartz, ale to jedine čo spoločne maju - riadenie presnosti kryštalom - je len sekundarny nazov. Tak isto, z anglickeho slovnika je jasne, že quartz je kryštal, nie baterka. Rovnako, ak by som sa mal držať vyznamu slova, tak ani Kinetik, ani EcoDrive, ani solarne hodinky, žiadne z nich nemaju v sebe baterku, ale akumulator. /A co tak hydrogenový zdroj energie?/ Baterka označuje niečo, čo sa nedá nabiť, to čo sa dá nabiť sa označuje/nazýva akumulator. Čiže quartz by tak mohol byť aj akumulator, v angličtine? Alebo ak by som mal byť blbý uplne a uplne dodržiavať slovník hodinársky /ved som videl v nejakom hodinarskom fore aj take, že quartz v preklade znamena baterka/, tak v zahraničí v hodinárstve by som si mal dať pozor a pri výmene baterky v hodinkách, a tak /napríklad Seiko Kinetik, kde je akumulátor/ by som si mal pýtať výmenu quartzu v hodinkách :/ .
    Osobne si myslím, že pomenovanie "quartz" je už také bežné a vžité, že zľudovelo na oznacovanie hodiniek napájaných elektrickou energiou. Ale "quartz" nie je predsa ľudový názov /niečo podobne ako "favorit" pre cestný bicykel/, ale označuje urcitý druh technologie, spôsob riadenia presnosti, mimo priameho prekladu slova quartz z angličtiny - kryštál.
    Tak isto, nie som zdaleka tak znalý hodinárskych technologii ci elektroniky ako takej, ale čo ak niekto na riadenie presnosti hodiniek pouzije /alebo už použil?/ nejaký iný minerál /aj ked slovo krystal tiež viacmenej označuje akykolvek minerál, ale v odbornejsom svete je su to rozne verzie kremika, tusím.../ a nazve svoju technologiu podla neho, pricom vsak tiez bude potrebovať elektricku energiu.
    Preto som sa snazil /ale ako vidim, nepodarilo sa/ opatrne opytať, ako to je, či by to nemalo byt pre odborný kredit tohto portalu doplnene, že quartz oznacuje "hodinky riadene krystalom", ktory sice musi byť napajany elektickou energiou, z akeho kolvek zdroja - napriklad baterka, alebo akumulator, ktory byva nabijany z roznych zdrojov - slnka, zmenou pohybovej energie alebo tepla, radioaktivnej latky, ci v blizkej buducnosti hydrogenu, atd., ale nie je to primárny význam. Cize ten nutny zdroj elektrickej energie je sice nevyhnutny pre ich chod, ale je to sekundarny vyznam, "zľudovele pomenovanie", ale primarny vyznam, cize podla coho vzniklo pomenovanie "quartz", je riadenie ich presnosti krystalom. Bez ohladu na to, že v dnesnej dobe uz skoro nikto na hodinky nepise ze su quartz, cize riadene krystalom.
    Btw, rozsiahly elaborat mojho typu nie je nutny. Stacilo by napriklad: Quartz - hodinky riadene oscilaciou kryštalu, poháňané elektirckou energiou. A je to menej slov, ako mnohe ine slova v tom slovniku... :)
    PS: dúfam, že som už za dostatočne veľkého chrobáka truhlíka.. :mrgreen:

  • To som sa musel prelúskať takýmto elaborátom aby som som sa dozvedel toto?
    Prioritne sa tam píše - označenie elektronických hodiniek, inak má Piccaso pravdu ale keď sme už pri tej presnosti, určite by som - tak ako Piccaso - neopakoval tvrdenie "riadenie presnosti kryštálom" a to jednoducho preto, lebo to nie je pravda ;) Určite neriadime presnosť ale vďaka kryštálovému oscilátoru a kvalitnému obvodovému riešeniu ju dosahujeme.

    Tempus Fugit

  • Piccaso - ROBY to napisal spravne a vystizne.Mne sa ale PACI,ze sa chces dopatrat k podstate veci.Hodiniek pohananych elektrickou energiou bolo viac systemov / ladickove,elektrodynamicke /potom prisli s kremennym oscilatorom/quartz/.Nakolko marketingove oddelenia vyrobcov pracuju az sa im z kecky pari,nazvali ich QUARTZ.Ten nazov tak zludovel, ze sa oznacuju jednoducho Quartz.Dokonca az tak,ked som sa pytal zakaznika aku ma znacku hodin,odpovedal QUARTZ.
    Piccaso,ak mas zaujem,posli SS,mozme sa stretnut,prides na dielnu pozrieme nejake servisne manualy,ukazem a premeriame nejake quartzove :) strojceky,dame kavu.

  • Piccaso - ROBY to napisal spravne a vystizne.Mne sa ale PACI,ze sa chces dopatrat k podstate veci.Hodiniek pohananych elektrickou energiou bolo viac systemov / ladickove,elektrodynamicke /potom prisli s kremennym oscilatorom/quartz/.Nakolko marketingove oddelenia vyrobcov pracuju az sa im z kecky pari,nazvali ich QUARTZ.Ten nazov tak zludovel, ze sa oznacuju jednoducho Quartz.Dokonca az tak,ked som sa pytal zakaznika aku ma znacku hodin,odpovedal QUARTZ.
    Piccaso,ak mas zaujem,posli SS,mozme sa stretnut,prides na dielnu pozrieme nejake servisne manualy,ukazem a premeriame nejake quartzove :) strojceky,dame kavu.

    Zdravím...vlastne vsetkých.. ROBY - dakujem za upresnenie/opravenie, ze krystal neriadi, ale vdaka nemu tu presnost dosahujeme. Aj ked si sa z mojho elaboratu dozvedel len toto :mrgreen: . Horotec - dakujem za pochopenie, ano o tu podstatu veci mi ide, o nic ine. Rovnako, alebo este viacej, dakujem za pozvanie do dielne, rad sa zastavim, ked budem na SVK :) , ak ta ponuka bude stale platiť, samozrejme ;) . Len dufam, že to nie je na opačnom konci SVK :mrgreen: PS: SS poslem...

  • @Piccaso Nie len to, ešte som pochopil, že tú lásku k filozofii myslíš vážne :mrgreen: Ale aby som len nerýpal, teší ma tvoj záujem o danú problematiku...

    Tempus Fugit

  • Přátelé, k tématu bych si dovolil doplnit tento odkaz:

    FH - Dictionnaire de l'horlogerie

    IMHO nejlepší výkladový hodinářský slovník, který znám. Vzhledem k tomu, že deepl už překládá dost dobře, myslím, že použití nic bránit nebude.

    Typický PRIMitiv, a proto mi dělají upřímnou radost Ladičky, Orlíky, Spartaky, 97-čky, 96-ky, Diplomaty,Eleganty, Traktory, všemožné Sporty, Bauhausy, Hindy, Linee a dalších několik kusů všemožné havěti, jako třeba Piaget, Rolex, Panerai, Omega, či Perrelet .....

  • Přátelé, k tématu bych si dovolil doplnit tento odkaz:

    https://dictionary.fhs.swiss/?l=enen

    IMHO nejlepší výkladový hodinářský slovník, který znám. Vzhledem k tomu, že deepl už překládá dost dobře, myslím, že použití nic bránit nebude.

    Berte tě tady vítám mezi námi 👍✌️ ďakujeme za fajn odkaz. IMHO budeme radi, keď doplníš v profile “ about me “ aby sme sa o tebe čo to dozvedeli 🙏

    A stitch in time :D