Meranie hĺbky ponoru mechanickými hodinkami.

  • Hodinky jsou oddedávna důležitým nástrojem pro potápěče. Díky nim se dá určit, kolik mi ještě zůstává náplňe v lahvi, ale třeba i naplánovat potřebnou dekompresi. Existuje i řada hodinek, které dokáží mimo tyto informace zobrazit i hloubku ponoru.
    Použití potápěčských hodinek v praxi profesionálních i amatérských potápěčů dnešní doby je spíše doplňkové, řekněme rezervní zdroje informací a mnohdy jde o velké reklamní taháky. V dnešní době všemocných počítačů, které jsou opravdu cenově dostupné a dokáží poskytovat komplexní informace o ponoru, umožňují nám nastavit různý počet diluentů (směsí), nejen že si na nich můžete během ponoru nastavit setpointy, ale mají je již i předprogramované a při ponoru se automaticky přepínají, můžete si na nich předprogramovat celkový ponor, propojit je s počítačem a vytvořit si záznamy z ponoru i ve grafické formě...a mnoho jiných vlastností. Uznejte sami, že s tím se nedají staré dobré mechanické hodinky srovnávat. A nebo dají? Co všechno nám vlastně ještě umožňují?

    Zde alespoň dva příklady potápěčských náramkových počítačů z mnoha:

    Vraťme se k původnímu tématu, tedy měření hloubky pomocí mechanických hodinek. Existují dva hlavní principy využívané v jejich konstrukci. Použití membrány ukryté v čidle tlaku a využití principu ,,Bourdonovy trubice."

    My se zde zaměříme na použití membrány, které se mi zdá u hodinek častějším jevem. Jako na jeden z příkladů konstrukce takových hodinek se podívejme na populární model od IWC a to na jeho nejnovější vydání Aquatimer Deep Three. Tento model je jedním ze zářných příkladů mechanické hodinářské evoluce. Dokáže nám zprostředkovat informace o uplynulém času ponoru, maximální dosažené hloubce ponoru a pomocí vteřinové ručičky může potápěč plánovat i nezbytné dekompresní zastávky, aby průběh ponoru i vynoření bylo bezpečné. Hodinky jsou vodotěsné do 100 metrů a tady je nutné zdůraznit, že u tohoto typu hodinek, které jsou schopny měřit hloubku, se jedná o hodnotu absolutní, tedy reálnou, na rozdíl od běžných hodinek, kde hodnota 100m WR odpovídá tak leda možnosti šnorchlování. Konkrétně tento model je schopen bezpečně měřit a zobrazovat hloubku ponoru do 50 metrů. Podívejme se na vlastní funkce, jak se informace odečítají a jak systém funguje. http://www.iwc.com/en/collection/aquatimer/IW3557/

    Jak se nám údaje zobrazují na číselníku. Během ponoru nám modrá ručička na bílé stupnici ukazuje, jak se mění naše aktuální hloubka, její zvýšení či snížení. Červená značka ukazující na hodnotu 50 označuje maximální možnou měřenou hloubku. Červená ručička nám ukazuje nejvyšší dosaženou hloubku ponoru. Ta se dá vynulovat pomocí tlačítka vedle čidla vstupního tlaku.
    Jak funguje vlastní systém. Tlak vody působí na čidlo tlaku, které se nachází na leve straně pouzdra. Má v sobě nepatrné otvory, které umožňují vstupu tlaku vody, který následně působí na membránu. Ta pomocí pružin tlačí hřídelku do vnitřku pouzdra. Pomocí mechanických táhel, či pák se pohyb převádí již do vlastních ručiček měřícího systému.
    Původní model i jeho jednoduchý systém měření nám nejlépe ukáže přiložené video:

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

    Na podobných základech systému měření hloubky si zakládá více firem, jako další příklad zde namátkou uvedu Blancpain X Fathoms.

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.


    V nedávné době se mezi výrobci hodinek, které jsou schopny měřit hloubku ponoru, objevilo i jméno známého švýcarského výrobce mechanických hodinek Oris. Myslím, že jejich model Aquis Depth Gauge je již všeobecně znám. Společně se nyní podívejme, jak u něj konstruktéři od Orisu vymysleli systém měření hloubky. Vlastně se o žádný systém spojený s mechanikou nejedná. Spíše mi připomíná odečítání tlaku vodního sloupce přímou metodou. http://www.hodinkee.com/blog/dive-test…uis-depth-gauge
    Princip je jednoduchý, hodinky mají v safírovém sklíčku speciální kanálek s otvorem, kam vniká voda a čím větší je hloubka, tím více je stlačován vzduch uvnitř kanálku a hranice, kde se vzduch kontaktuje s vodou je pomyslná ručička, ukazujíc nám informaci o hloubce ponoru na stupnici. Tady se opravdu o žádné složité mechanismy nejedná.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Já děkuji za chválu, jen k tématu podotknu, že jak IWC tak Oris jsem měl možnost v reálu vyzkoušet v laboratorních podmínkách. Systém membrány a ručiček je daleko lépe čitelný, než hladina vodního sloupce, jak je tomu v reálných podmínkách nevím, ale myslím že stejně. Navíc systém Orisu sebou přináší jednu starost navíc a tou je čistění onoho kanálku po potápění injekční stříkačkou a čistícím roztokem.

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Nebuď skromný :) a ty si ako zarábaš na chlieb a hodinky, ak to nie je tajomstvo :) ( k tejto otázke ma evokovala zmienka o laboratórnych podmienkach )


    A STITCH IN TIME

    A stitch in time :D

  • Moje povolání, resp. podnikání nijak nesouvisí s hodinářstvím. Je to jen můj velký koníček, ke kterému jsem byl nenásilně veden dědou, který byl zlatníkem. Zmíněné laboratorní podmínky...zní to honosně, ale představ si tlakovou lahev s vodou a průzorem na upevněné hodinky v ní. Takže jo...laboratorní podmínky :D

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1

  • Dovolím si sem len hodiť odkaz na vlákno ORIS Aquis Depth Guage

    Pomaly sa dostávam k ostatným článkom, mám toho dosť zanedbané, ale nebolo času. Hodnotím tieto príspevky o Teba ako vysoko kvalitné a poučné len tak ďalej. Chválim :super:

  • Musím se všem omluvit za nevelký přešlap, ale věřím, že jste jej všichni pochopili správně. U popisu IWC uvádím, že čidlo tlaku se nachází na levé straně pouzdra. To platilo, ale jak jsem si připravoval různé podklady a čerpal z nich, nepoopravil jsem popis prvních modelů k popisu modelu aktuálního. A tak pro nezúčastněného čtenáře došlo k záměně speciálního systému ochrany lunety za vstupní čidlo tlaku. Četl jsem to po sobě vícekrát a až dnes mě to bouchlo do očí.

    Takže zde starší model, opravdu má čidlo tlaku na levé straně pouzdra:
    http://timerecs.com/inf/5615-iwc_a…__900_lnib.html

    A zde vidíme systém ochrany a nastavení polohy lunety na levé straně pouzdra u nejnovějšího modelu:
    http://www.ablogtowatch.com/iwc-aquatimer-…-watch-hands/2/

    Naopak patřičná zařízení k tématu vlákna se nacházejí na straně pravé:

    Time is Life. Je to dar i prokletí. Instagram daemonultimate1