Radoslav Hujer

• Tie bronzové tak o mesiac, dva ešte stmavnú... či si to mýlim s iným materiálom?

Časom stmavnu a po dlhsom čase chytia odtiene zelenej.

• Hej dobre hovoríte. Ale nie každý bronz je rovnaký. Mám skúsenosť s tmy že pri drahších hodinkách to mávnutím prebieha oveľa pomalšie. Mám aj iné bronzáky a tie sú oveľa viac žlté aj po dvoch rokoch nosenia. Myslím ale že tieto budú tmavnut rýchlejšie a inak. Uvidíme

• Tak ono technicky ide o to, aký bronz sa použije. Je ich veľa druhov(meď+cín, meď+olovo, meď+hliník atď) a ešte bude záležať na tom v akom pomere sú zastúpené tieto kovy. Za zelenanie bronzu je myslím zodpovedná meď, resp. jej oxidácia("hrdzavenie"). Čiže čím viac medi, tým zelensie hodziny časom. Myslím

• Tak ono technicky ide o to, aký bronz sa použije. Je ich veľa druhov(meď+cín, meď+olovo, meď+hliník atď) a ešte bude záležať na tom v akom pomere sú zastúpené tieto kovy. Za zelenanie bronzu je myslím zodpovedná meď, resp. jej oxidácia("hrdzavenie"). Čiže čím viac medi, tým zelensie hodziny časom. Myslím

Myslíš dobre. Iba pridám, že ponajviac je to meď cín ,Tá medienka je jedovatá, tak to neoblizujte a častejšie si umývajte labky... ;)

• Narazil som na video kde to viacmenej majiteľ vysvetlil. Farbí mu to ruku trocha nazeleno. Zrejme bude aj dosť záležať kto ma aký agresívny pot.

Môj nebohý svokor mal tak agresívny pot, že prežral zlátené púzdro poljot a hodinky boli zozadu zelené - púzdro bolo z dajakej zliatiny mosadze 😳

• K zelenání - v zimě není problém, ale v létě se potím jako prase a mám zápěstí zelené, hodinky pak taky krásně zelenají :-)