Mokume gane a hodinky

  • Mnohí z Vás pravdepodobne netušia čo toto slovné spojenie znamená a pravdu povediac ja sám som pred časom tiež netušil o čo ide.
    Pátranie po dokonalých svadobných obrúčkach ma ale priviedlo k tomuto u nás málo známemu umeniu.
    Táto stará japonská technika spájania kovov je využívaná hlavne v šperkárstve no a rozšírila sa už aj medzi hodinárinu.


    (http://forums.watchuseek.com/f74/h2o-kalmar…ner-608405.html)

    Ale ideme pekne od začiatku:
    Mokume vzniklo v 17. Storočí v Japonsku. Výraz Mokume Gane v japonštine znamená - kov so vzorom dreva.
    Mokume vzniklo viac menej pre estetické účely a v začiatkoch sa používalo predovšetkým
    k zdobeniu častí japonských mečov.
    V súčasnosti sa predovšetkým používa k zhotovovaniu jedinečných šperkov, ale aj súčastí nožov no a ako uvidíte aj na púzdra hodiniek....
    Približne v 70. rokoch 20. storočia prišla ručná umelecká výroba Mokume na západ.

    Každé mokume vzniká navrstvením vybraných kovov, ktoré sú voči sebe vzájomne kontrastné, tieto kovy sú spoločne stlačované a žhavené
    v peci alebo horákom (podľa možností spracovateľa a druhu spájaných kovov).
    Rôznorodosť vzorov vzniká vhodným použitím rytia, lisovania, odbrusovania, či vŕtania.
    Rozmanitosť farieb vzniká vhodným patinovaním. Mokume poskytuje spracovateľovi nekonečné množstvo možností.
    K výrobe Mokume sa používajú rôzne tradičné farebné kovy a ich zliatiny (mosadz, meď, bronz, shakudo, ....)
    drahé kovy striebro, zlato , platina, paládium, ale dajú sa použiť aj dnešné moderné materiály nerez ocel, titan, hliník.
    Spracovanie týchto materiálov je ďaleko ťažšie než u tradičných materiálov.

    Najvačšiou hodnotou pri predmetoch z mokume nie je samotný použitý materiál ale vložená práca,
    dizajn a originalita každého vyrobeného kusu.
    V štýle mokume nikdy nevyrobíte 2x tú istú vec, môžete sa len priblížiť resp. pripodobiť k dizajnu,
    ktorý ale bude vždy originálom.

    Zopár výrobcov:
    Kees Engelbarts - Mokume na strojčeku http://www.kees.ch/


    Layer – púzdra z damascenskej ocele ale aj technikou mokume gane http://www.layer-watches.com/en/


    H20 watches http://shop.h2o-watch.com/H2O watches
    Robia damascensku ocel aj mokume. – model Kalmar je zatial len prototype.
    Tento výrobca prvýkrát použil techniku mokume na vyrobenie kompletne celých hodiniek (luneta, puzdro, zadný kryt, spona)


    Vo svete nájdete aj zopár maniakov čo vyrábajú napr. aj takéto spony pre panerai


    http://www.network54.com/Forum/674579/t…handmade+straps

    Sám som zvedavý čo sa ešte výrobcom hodiniek podarí z mokume vymáčknuť. :D

  • Taku sikovnu sponu by som prijal aj ja. Minuly rok som manzelke kupil od jedneho majstra, ktory primarne vyraba noze a sucasti japonskych mecov taketo Mokume gane nausnice. Presne zlozenie kovov si uz nepamatam.. Nazivo posobia lepsie ako na foto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Aktuálne : Damasko DA36, SEIKO SKX009, Apple Watch 6, Dan Henry LE 1962, Oris Aquis 39.5mm, Seiko Alpinist, Hamilton Khaki Green 38mm, Certina DS Action diver 38mm..
    Išli do sveta: STEINHART Nav B 44mm, Seiko SNZG15, Steinhart Ocean One Black, Apollon, Steinhart Ocean One Vintage Red, Luminox 3050, Laco Trier, Seiko SARB033, Davosa Ternos Ceramic, Apple Watch 3, Polar M430, Squale 50 atmos, Apple Watch 3, Steinhat Ocean One green, G-shock Gulfman...

  • Ono svojim sposobom je to damasok, len s tym rozdielom, ze na mokume-gane (kov so vzorom dreva) sa zvacsa pouzivaju uslachtile (nezelezne) kovy a miesto kutia sa kovy s rozdielnou teplotou tavenia zvacsa za tepla lisuju. Rovnako ako pri damasku sa jedna o vrstvenie jednotlivych kovov. Nasledne sa povrch spracuje rytim, lisovanim, odbrusovanim, leptanim, patinovanim, aby sa dosiahla pozadovana struktura (zvacsa struktura podobajuca sa drevu).

    Aktuálne : Damasko DA36, SEIKO SKX009, Apple Watch 6, Dan Henry LE 1962, Oris Aquis 39.5mm, Seiko Alpinist, Hamilton Khaki Green 38mm, Certina DS Action diver 38mm..
    Išli do sveta: STEINHART Nav B 44mm, Seiko SNZG15, Steinhart Ocean One Black, Apollon, Steinhart Ocean One Vintage Red, Luminox 3050, Laco Trier, Seiko SARB033, Davosa Ternos Ceramic, Apple Watch 3, Polar M430, Squale 50 atmos, Apple Watch 3, Steinhat Ocean One green, G-shock Gulfman...

  • tak mokume a damaskova ocel su dve rozne technologie ale su celkom podobne. durin to napisal celkom dobre, damaskova ocel je proste vzdy tvrdsi oriesok, treba kut a kut. take mokume v podstate ani nemusi byt z uslachtilych kovov, na nete je mnozstvo postupov ako vyrobit sperky z pruznych polymerov a pod.


    mozno raz skusim malemu vyrobit hodinky :)

  • Ono úplne jednoducho povedané, mokume je v podstate druh damasku, ale z neželezných farebných kovov (a iných materiálov). Pri damasku ide len o druhy uhlíkovej ocele a technikou výroby je kováčske zvarovanie - zváranie. (aspoň tak som to pochopil ja)
    Super príspevok, v živote som o mokume nepočul, ale je to veľmi zaujímavé. Na youtube je množstvo videí, odporúčam pozrieť :super:

  • Už som to videl na šperkoch ale nevedel som, že sa to takto volá. Zase som múdrejší. ::d Dik. :)
    Rozhodne zaujímavý materiál na hodinky. Tie Gustafsson & Sjogren sú ale už trochu moc. Ale tie H20 Kalmar sú zaujímavé. Myslím, že by sa to hodilo aj k nejakým klasickým oblekovkám - dávalo by im to zaujímavejší rozmer.

    Longines Conquest_Tissot PRS 516_Seiko Monster_Christopher Ward C60 Trident Pro 600_Seiko SKX009_Seiko 5_Orient Blue Ray_Casio G-shock

  • Ta "rytina" to celkom sikovnemu majstrovi (ktoreho poznam aj cez noze) dost "sprasila" :( Ano je to na opacnej strane skryte, ale vyzera to priserne..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Aktuálne : Damasko DA36, SEIKO SKX009, Apple Watch 6, Dan Henry LE 1962, Oris Aquis 39.5mm, Seiko Alpinist, Hamilton Khaki Green 38mm, Certina DS Action diver 38mm..
    Išli do sveta: STEINHART Nav B 44mm, Seiko SNZG15, Steinhart Ocean One Black, Apollon, Steinhart Ocean One Vintage Red, Luminox 3050, Laco Trier, Seiko SARB033, Davosa Ternos Ceramic, Apple Watch 3, Polar M430, Squale 50 atmos, Apple Watch 3, Steinhat Ocean One green, G-shock Gulfman...

  • sam sa neviem rozhodnut ci rotor na tej poslednej fotke oznacit za pekny alebo hnusny :D kazdopadne ak bol zamer autora evokovat kus dreva, tak sa tento sa velmi vydaril :perv:

    stálice: // DAMASKO DA36 // SEIKO SCVS 001 // CHR.WARD C60 38 mm // +-

  • "Alexion" wrote:

    sam sa neviem rozhodnut ci rotor na tej poslednej fotke oznacit za pekny alebo hnusny :D kazdopadne ak bol zamer autora evokovat kus dreva, tak sa tento sa velmi vydaril :perv:


    Rotor je pekny, ale pozri to pismo medzi ohlodanymi srobmi :)

  • no jo, mel jsem s focenim pockat az na navy sroubky - tyhle si delal, myslim, papi pro sebe. to ryti je... strasne, ja vim ::d

  • uz to nedela... ze vcerejsiho foceni... ::d
    ano, prekopana 6498 - s ukazatelem rezervy natahu...

  • Jsem hodně zvědavý na cenu těch Kalmar H2O, bude pravděpodobně dost vysoká. Jinak to vskutku nejsou hodinky pro každého, velikost je vpravdě titánská. Díky za inspiraci, hned jsem je představil také na chronomagu. A ještě bych si dovolil poprosit durina o sdělení odkud má ty moc pěkné mokume gane náušnice pro manželku. Děkuju