Luminiscencia(Lumi)

• Jednoduše mě zajímají odpovědi, začne to vláknem, pokračuje otázkou a díky vám všem jsem chytřejší a chytřejší :super:
    A potom se mě ptají, co máte na těch hodinkách, že o nich píšete romány? Lze na takovou otázku vůbec krátce a výstižně odpovědět? :)

• tak trochu to poznam. nieco mi nie je jasne, skusim Google, vzapati si uvedomim ze cim mam k dispozicii viac informacii, tym viac zistujem ze nic neviem, potom si zrazu vsimnem ze mam pootvaranych nejak mnoho okien a nakoniec to dam na chvilu "k ľadu" a pokusim sa k tomu vratit neskor :)

• Watchesfan, prepac ale ak nemas nic proti, rad by som sa este vratil k teme bezpecnych davok ziarenia – vcera som si po dlhsom case pozrel dokument ktory mam vo svojom archive. je to dokument s nazvom „Pod Lampou“ kt. pravidelne vysielala Slovenska televizia.Tesil sa slusnej oblube nakolko sa tam preberali rozne temy, od spolocenskych, socialnych, vedeckych, politickych ci historickych. Ako hostia tam boli pozyvani odbornici z oblasti historie, sociologie, psychologovia, lekari, vedci, sportovci, jednoducho erudovani odbornici. Tema o ktorej chcem hovorit sa tykala havarie v Cernobylskej jadrovej elekrarni. Jeden z pozvanych vedcov, jadrovy fyzik p. Štefan Šáro tvrdil ze : „odbornikmi odhadnuty davkovy ekvivalent ktory bol namerany v dosledku radioaktivneho spadu prve dni po havarii (ked je logicky najvyssi) mal hodnotu 0.26 Sieverta (teda 260mSv) co predstavuje jednu desatinu celorocnej davky od prirodnej radioaktivity – vdychovaneho radonu , z pody unikajucich neutronov, kozmickeho ziarenia etc.“ Tolko citat. Nakolko sme sa v nasej vzajomnej debate dopracovali ku kumulativnej bezpecnej hodnote 20mSv za rok na jednotlivca tak mam pocit ze pan akademik sa myli. 0.26S je predsa ekvivalent 10-nasobku a nie jedna desatina uhrnnej rocnej davky ktoru moze clovek bez vacsieho rizika prijat. Dokonca je to 2.5x(pri hodnote100mSv/rok) az 5x(pri hodnote 50mSv/rok) vyssia hodnota ako je limitne mnozstvo urcene pre vedcov pracujucich v ionizacnom prostredi ktore je stanovene v rozmedzi od 50mSV az do 100mSv. Takze aby som to zhrnul : bezpecna davka pre bezneho cloveka je 20mSv/rok, pre odbornika v rizikovom prostredi 50mSv az 100mSv/rok oproti radioaktivnemu spadu po Cernobyle ktory cinil 0.26Sievert = 260mSv jednorazovo! Takze alebo som uz uplne blby alebo je tam nejaka zrada. Co si o tom myslis?

• Jak vidíš, ani vědci se nedokáží dohodnout, náhoda, úmysl, na jedné straně přesné měření přístrojem, který je pro každého dostupný, včetně hodinek,které dokáží radiaci měřit, na straně druhé dohady o tom, jaká dávka je nebezpečná.

• asi tak ako pises. ja som si tu cast dokumentu kde ten jadrovy fyzik hovoril o nameraných hodnotách po rádioaktívnom spade niekolkokrat vratil spat a opat prehral ci som napr. nieco neprepocul alebo tak, ale skutocne povedal to co som napisal. ono ti vedci a odborníci ktori robia v danom obore pravdepodobne k problematike absorbovanej davky pristupuju trochu benevolentnejsie ako bezny laik - nejaky ten miliSievert hore-dolu pre nich nehra rolu. nakoniec pri tom mnozstve ktore kazdy z nas absorbuje a ani o tom mnohokrát netusime je to asi skutocne zanedbatelne a ved sa s tym predsa da zit :)

• Nad ránom boli Komandirskie jasným favoritom. Žiaľ neviem ich ničím riadne od fotiť. Nič nevie na ne zaostriť. Skúšal som to ja makrom na wc(do pivnice sa mi nechcelo ísť 😆) ale nič z toho asi nebude....

Inak kto by chcel hodinky so silnou lumi za lacný peniaz Bostok Amphibia je dobrá voľba.

Externý obsah youtu.be
    Obsah vložený z externých zdrojov sa nebude zobrazovať bez vášho súhlasu.
    Aktiváciou externého obsahu súhlasíte s tým, že osobné údaje môžu byť prenášané na platformy tretích strán. Viac informácií o tomto sme poskytli v našich zásadách ochrany osobných údajov.

• Chcel som vidieť ako to s tou lumi v mojich hodinkách je, ale tie Orienty to všetko kazia 😆asi ich nabudúce s tade "vyrazím "😆

ktoré sú ktoré pls.. je to super takto vidieť + človek si môže spraviť akotak názor na tiektoré hodinky z pohľadu luminé.

celkom šikovne to vidno aj z tejto fotky. :)

Letisko Sliač