Mechanické či quartzové hodinky?!

  • Mnoho ľudí sa ma pýta, aké hodinky si má kúpiť, prečo tie a tie, na čo míňať toľko peňazí a podobne.. Odpovede na tieto otázky nie sú vôbec jednoduché, pretože na ne vplýva mnoho okolností, a preto sú veľmi individuálne. To, čo je pre niekoho vhodné, môže zas byť pre niekoho iného celkom nevhodné! Takže o čo vlastne ide?

    Mám si kúpiť hodinky za 10, 100 alebo 1000 €?

    Pokiaľ všetko, čo od hodiniek očakávate je, aby Vám ukazovali správny čas a boli spoľahlivé, stačia Vám paradoxne lacné quartzové hodinky (na batériu). Myslím si, že celkom slušné zoženiete do 50 €, pričom cena kvalitnejších mechanických hodiniek sa pohybuje niekde od 200 € až po neobmedzene.. (Najdrahšie hodinky sveta stoja okolo 25 miliónov dolárov, ale tu už ide viac o diamanty a pod:)

    Len pre Vašu predstavu, aby ste videli ako asi vyzerajú hodinky v hodnote 1,5 milióna dolárov - krásne Vacheron Constantine s takým množstvom komplikácií, že sa nevošli na prednú stranu hodiniek.
    Vacheron-Constantin-Tour-de-l-Ile.jpg


    Tak v čom sú potom tie mechanické hodinky lepšie ako bežné quartzové?

    V podstate v ničom čo má reálnu úžitkovú hodnotu, to by mal každý vedieť. Paradoxne, sú nepresnejšie, sú menej odolné voči nárazom, treba ich pravidelne nastavovať, naťahovať, servisovať a podobne.. Takže.. Prečo by som si vlastne "mal" kúpiť nejaké hodinky?

    Pre ľudí, ktorí potrebujú vedieť iba čas, a vôbec ich nezaujímajú hodinky, ba dokonca ich obťažuje nosiť niečo na ruke je odpoveď jednoduchá: "nekupujte si hodinky", máte ich všade na okolo, v mobile, v aute, počítači..

    Pokiaľ sa Vám hodinky páčia ako módny doplnok, a o rok o dva si plánujete kúpiť štýlovejšie, potom si kúpte nejaké fashion hodinky ako Armani alebo D&G, ale nekupujte si mechanické hodinky! Boli by ste sklamaní..

    Prečo by som mal uprednostniť mechanické hodinky pred lacnými quartzovými?

    No.. Ako začať.. :)

    Z historického hľadiska bolo nosenie hodiniek z drahých kovov alebo s drahými kameňmi vecou prestíže. Kvalitne spracované mechanické hodinky slúžili hlavne pre potreby ľudí, ktorí často cestovali alebo ktorých zamestnanie vyžadovalo presné načasovanie vecí. Ale dnes, keď nám technológia umožnila nájsť presné a lacné hodinky aj v hračkárskom obchode, to už nebude iba otázkou potreby "presného času". Práve prestíž a otázka elegancie tu zohrajú svoju rolu.

    Pokiaľ ste obchodný riaditeľ banky, alebo top manažér, potom by Vaši obchodní partneri asi nemali vidieť na Vašej ruke hodinky, ktoré ste si "vystrelili" na kolotoči..
    Kvalitné hodinky totiž hovoria o človeku veľa, tak ako jeho auto, dom a pod.. Lenže dom ani auto si na obchodné rokovanie so sebou asi neprinesiete! Nemyslím tým ale, že sú tieto hodinky určené pre snobov. Určite mi príde viac snobské keď si niekto kúpi nablýskané čínske hodinky ako keď má niekto krásne elegantné hodinky od Patek Phillipe. Také si dokonca človek neznalý hodiniek pravdepodobne ani nevšimne.

    Takže kto by si tie mechanické hodinky mal kúpiť?

    Človek, ktorý má rád mechaniku, ktorý vie oceniť ručnú prácu, človek, ktorý má rád hodnoty, ktoré pretrvajú viac než len rok, dva.. človek, ktorý chce hodinky zanechať pre svoje deti alebo vnukov, ako jeho súčasť, ktorú na sebe nosil po celý živoť.. Samozrejme, aj dizajn mechanických hodiniek podlieha móde. Preto netreba podliehať dezilúziam:-)

    V čom sú zaujímavejšie mechanické hodinky pre mňa?

    Úprimne povedané, v dnešnom svete, keď je všetko tak trochu strojené, autá majú automatické prevodovky, počítače sú neomylné, CD-čko Vám prehrá skladbu zajtra presne tak isto ako to bolo dnes.. aké nudné.. ja proste radšej počúvam hudbu z gramofónu cez lampový zosilňovač, pretože tá hudba je za každým iná, ale hlavne, je viac prirodzená.

    Vlastníci mechanických hodiniek často sledujú tykajúcu zotrvačku, krásne zdobený strojček, porovnávajú presnosť chodu pod rôznymi uhľami, užívajú si naťahovanie korunkou..

    Vlastníci quartzových hodiniek môžu porovnávať iba presnosť, to je ale bez zmyslu, keďže hodinky sú veľmi presné.. Takže ak je efektívnosť vašim hlavným cieľom, kúpte si quartzové hodinky. Ak ste unavení z dokonalosti a všade vyžadovačnej efektivity, skúste niečo iné.. mechanické hodinky.

    Koľko sa oplatí minúť za hodinky, resp. prečo niektoré značky stoja tak nekresťanské peniaze?

    Nečakajte konkrétnu odpoveď koľko by ste mali za hodinky minúť:-) Je to prísne individuálne. Závisí to od vašej peňaženky ako aj od priorít.. Poznám zberateľov hodiniek, ktorí majú 20 a viac hodiniek, z ktorých každé sú v hodnote malého automobilu, ale niektorí z nich majú doma starý televízor uhlopriečka 55 cm.. Na druhej strane, keď dáte bačovi na ruku hodinky za 10000 €, ten to ocení asi tak, ako keď mu na ňu nasadíte Timexy. Tak či tak bude rád, že konečne vie kedy presne majú ovečky ísť spať:-)

    Myslím, že pri všetkých hodinkách, ktoré stoja viac ako 100 - 200 €, platíte viac za značku, prípadne hodinky ako určitý druh šperku, ako za obyčajný ukazovateľ času. Samozrejme, kvalita hodiniek za 200 € sa líši od tej za 20, tak ako sa líši kvalita hodiniek za 2000 € a za 200, ovšem ďalej by som už asi nesiahal, hodinky nad určitou hranicou sú totiž viac o intelektuálnom alebo emočnom potešení, že máte niečo unikátne ako o skutočnej kvalite, ktorú je dodržaná zväčša aj u hodiniek za 2000 €.

    Viac na túto tému napíšem nabudúce.. :)

  • kedze je toto moj prvy prispevok, najprv zablahozelanie k novemu foru a priane uspesneho rozvoja.

    musim pochvalit aj vybornu temu, sam som sa nad tym zamyslal, preco vlastne by som mal chciet mechanicke hodinky. v clanku je to vyborne rozanalyzovane. mne, lenivcovi a puntickarovi su ale aj tak blizsie quartzáky :)

    nie je dnes viac takych, ktori by si mohli dovolit aj kvalitne mechaniky, ale z podobnych dovodov hladaju radsej nejake hodnotne quartzky? povazuje sa nosenie quartziek v spolocnosti napr. bankarov za faux pas?

  • "lam" wrote:

    kedze je toto moj prvy prispevok, najprv zablahozelanie k novemu foru a priane uspesneho rozvoja.

    musim pochvalit aj vybornu temu, sam som sa nad tym zamyslal, preco vlastne by som mal chciet mechanicke hodinky. v clanku je to vyborne rozanalyzovane. mne, lenivcovi a puntickarovi su ale aj tak blizsie quartzáky :)

    nie je dnes viac takych, ktori by si mohli dovolit aj kvalitne mechaniky, ale z podobnych dovodov hladaju radsej nejake hodnotne quartzky? povazuje sa nosenie quartziek v spolocnosti napr. bankarov za faux pas?

    Vitaj na fóre lam! ;)

    To je tá otázka, byť či nebyť :D Celkovo sa asi nedá povedať, že nosiť quartzky aj vo vyššej spoločnosti by bolo nejaké faux pas.. Určite na to nemyslí ani žiadna etiketa.. Nie sú však quartzky ako quartzky.. Určite sa medzi vysoko postavených bankárov nehodia G-shocky alebo iné digitálky. Ale je mnoho značiek, aj prestížnych (napr. Omega), ktoré vyrábajú ten istý model v quartzovom a mechanickom prevedení. Quartzovým modelom od takej značky asi nič nepokazíš.. Tu je však na mieste otázka, či dať niekoľko stovák eur za quartzový model.. pretože stále pôjde iba o quartz, ktorý nájdeš aj v lacných hodinkách (hoci je to quartz vyššej kvality). Bežne si obchodní partneri na rokovaní asi nedávajú hodinky z ruky do ruky, aby si ich navzájom predviedli (pokiaľ nejde o skutočných hodinkomaniakov:), avšak nevýhoda quartzových hodiniek tkvie v tom, že aj pri letmom pohľade na ne vidno, že sekundová ručička tiká (a teda ide o quartz) naproti plynule idúcej sekundovke mechanického strojčeka. Znalec totiž ihneď "odhalí", že ide o quartz. Keby som videl také "tikajúce" Omegy ja, tak by som si asi pomyslel, že ich majiteľ si potrpí na presnosť ale zároveň aj na kvalitu! Mnoho zberateľov sa však ani neotočia za quartzovým modelom a myslím, že cena quartzového modelu akejkoľvek značky klesá o mnoho razantnejšie ako je to u mechanických modelov. Človek by sa ale nemal ohliadať za tým, čo si pomyslia druhí, ale mal by vyberať hodinky podľa svojich preferencií, možností a chutí.. Takže ak je tvojou hlavnou doménou, presnosť a dochvíľnosť, tak prečo potom nezvoliť quartz? Na výber existuje mnoho krásnych a aj elegantných quartzových modelov.

  • Ja som sa s tým ešte nestretol ale viem že sú mechanické hodinky na ktorých sa sekundovka pohybuje ako na Quartzkách ...... ja som už vlasnit Breitling COLTy so superquartzom a možem ich len pochváliť (baterka vydržala viac než 8 rokov).....

  • Teda, ten dead beat second, to je riadna vec! To mi paradoxne príde ešte lukratívnejšie ako klasická plynúca sekundovka.. Ono totiž, keď niekto povie, že tá tikajúca sekundovka ide z mechanického strojčeka, tak to posadí nejedného hodinkomaniaka na stoličku :D

    Čo sa týka tých quartzových hodiniek s priehľadom na strojček, niečo podobné ma značka Cimier, len je to sklíčko pekne zahmlené:

  • "Dead beat second" (sekundová ručička, ktorá tiká ako pri quartzových hodinkách) som objavil už aj u IWC. Ide o model Portuguese Sidérale Scafusia, ktorý stojí viac ako 750 tisíc dolárov :)

    Ten model však nie je zaujímavý iba tým. Stačí si pozrieť video.

    [youtube]vaXP2padNT0#![/youtube]

  • Quartz versus automat, este jedna vec moze byt podstatna. Zvycajne sa ludom po nejakom case, mesiacoch alebo rokoch, hodinky zunuju a chce sa ich zbavit. A vtedy sa tiez ukaze rozdiel. Q sa predavaju dost tazko a cena sa zdaleka neblizi povodnej nakupnej. Ale automaty, nebodaj este aj dobra znacka, tie sa predavaju lahsie a za lepsiu cenu. Ked si pozriete, za kolko sa predavaju x-rocne rolexy, tak nakup vyzera aj ako investicia, ktora sa casom zhodnoti :)