Steinhart Ocean 1 - vymena keramickej lunety

  • Mal som smolu na lunetu s "vadnym" lumi bodom - po case zmenil farbu z cisto bielej na sedu az postupne scervenal. Po uspesnej reklamacii (vdaka Esqueleto ;) ) mi prisla nova keramicka vluzka lunety. Pri porovnani lumi bodov je na 99% iste, ze na starej mi chybal nejaky ochranny lak. Novy bod je uplne hladky, stary draplavy. Taktiez na novej lunete je bod pekne v strede trojuholniku, na povodnej bol trosku dole. V ramci pokusu som skusil stary bod trosku "oskriabat" a cervena farba zisla, je vsak urcite otazkou casu kedy by sa zaniesla znovu. Snad mi novy vydrzi dlhsie :) Vlozku lunety som sa rozhodl vymenit si sam, kedze v okoli nemam ziadneho overeneho hodinara a posielat ich do Rimavskej Soboty sa mi nechce. Po precitani par navodov som sa rozhodol pre nasledovny postup:

    1. pripravime si cisty silikonovy spray (farby - laky, 3e). 100% silikon narusi lepidlo na vlozke lunety, zaroven vsak neposkodi tesnenia. V skutocnosti ich namaze a predlzi ich zivotnost.

    2. nastriekame lunetu

    3. nastriekame lunetu znovu a pripravime si velmi tenky noz :)

    4. hodinky chytime pevne do ruky a silno zatlacime na vlozku lunety, mala by sa hybat par mm v jednom i druhom smere. Hybeme vlozkou dovtedy kym sa neuvolni uplne a nebude sa tocit volne. Pre ulahcenie mozeme nastriekat lunetu viac krat. Ked uz je vlozka volna, nozom ju vylupneme.

    5. hodinky poriadne umyjeme a ocistime alkoholom

    6. z novej vlozky lunety odlepime ochranny pasik z vnutornej strany, zarovname nad hodinkami, vlozime a zatlacime.

    7. tesime sa z dobre vykonanej prace :hehe:

  • Kto maže, ten jede. ::d
    Dik za zdokumentovanie postupu. :super:
    Zase som o niečo múdrejši.

    Breitling Avenger Seawolf Chrono
    Steinhart Ocean One Black
    Marathon GSAR
    Casio GW-9200-1 "Riseman"

    Casio GW-9400-1 "Rangeman"

    Vostok-Europe AN-225 MRIYA
    Prim Sport 1, Prim Sport 2

  • sikovny chalanisko, vdaka za navod. toto pomoze nakopnut odvahu (ked na to pride) nielen u mna ale aj u ostatnych spoluhodinkomaniakov. :frime:

    stálice: // DAMASKO DA36 // SEIKO SCVS 001 // CHR.WARD C60 38 mm // +-

  • Vdaka mysiakovej "reportazi" som si uvedomil, ze moje Steinhart Ocean One trapi rovnaky probem (zacervenanie lumi bodu). Nabral som teda odvahu na podobny upgrade (keramicka luneta), a pre pripadnych dalsich domacich kutilov som zdokumentoval ako prebiehala vymena lunety u mna.
    Postupoval som v podstate obdobne ako je uvededne vyssie. Po nastriekani lunety silikonom som vyckal asi 15 minut a pokusil sa ju prstami rozhybat. Na tomto mieste musim uviest, ze sa nejednalo o nic jednoducheho a moje prsty dostali poriadne zabrat. Vlozka lunety sa neuvolnila ani po niekolkonasobnom nastriekani (mozno kvalitnejsie lepidlo :) ), a tak asi po 1 hodine prisla k slovu hrubsia sila. Cez kusok handry som zboku zatlacil spickou skrutkovaca na vystupenu kovovu obrubu lumi bodu. Vlozka hned povolila a zacala sa volne tocit.
    Po jej vybrati spickou noza a ocisteni hrubych usadenych necistot malickym skrutkovacom som lunetu poriadne docistil liehom (pouzil som na to vatovu palicku na cistenie usi). Nasledne (po vysuseni) som z novej keramickej vlozky odlepil samolepiacu foliu, opatrne prilozil nad hodinky a silno zatlacil. Na hodinky som nasadil novy zulu remen a vysledok mozete vidiet na poslednych fotkach. Este by som zmienil, ze keramicka luneta je mierne odlisna od originalnej hlinikovej (chyba strieborny lem z vnutornej strany), vdaka comu hodinky ziskali po "upgrade" trosku iny vzhlad. Podla mojho nazoru trosku stratili z tolko krizovaneho "Rolex" looku, co v tomto pripade vobec nie je na skodu. Za mna velka spokojnost :)