• Mám starý helios takže toto už mam za sebou ale chcem skúsiť klasický film :)

  • Ta minolta by mohla byť dobrá :)

  • Fotil som s ňou naposledy pred cca. 15 rokmi je to nezmar -/používali ju aj policajní technici a nehodovkári v časoch minulých / Dal si mi chrobáka, asi pojdem kúpiť film a skúsim nafotiť niečo na Flexaret po otcovi ktorý mi dávnejšie poslužil len ako pozadie fotiek s hodinkami /jasné že som fotil mobilom / aj ked dig. zrkadlovka je v skrinke:rouge:

  • Za mna urcite odporucim micro 4/3 format - Panasonic GF7/GX800 do vrecka, alebo trochu vacsi GX80. Mrkol by som aj na Panasonic LX100. Olympus robi tiez male fotaky, len oni maju vseobecne dost divne menu, treba si vyskusat. V bazaroch sa daju najst "vybehove" modely za zaujimave ceny, z praktickeho hladiska je rozdiel medzi novinkou a 1-3 roky starym m4/3 modelom minimalny.

    M4/3 je pre mna idealna velkost, 1" maju pomerne chaby vystup za slabeho svetla, APS-C zase limitujucu hlbku ostrosti pri plne otvorenej clone (+nie kazdy je bokeh whore:D). Ale neviem co presne hladas/preferujes ty.. :)

  • Ahoj,dík za tipy. Snad ten G7 by vyhovoval,ale asi bych no nevyužil. Chtěl bych něco malého jednoduchého . Jde mi spíše o dobré makro,to s kompaktem nejde moc dohromady. Jsem i limitován cenou 5-6 tis. max.

    Nebo se budu muset naučit lépe fotit s Nikonem P530 :)

  • Paradoxne, na jednoduche makro su lepsie kompakty, casto vedia zaostrit od 1cm (ako aj napr. Nikon P530). M4/3 objektivy nedizajnovane na makro maju minimalnu vzdialenost cca 15-30cm. Cize tam by si musel dokupit makro objektiv na nieco "profi", alebo medzikruzky na nieco "neprofi".. Kompakty maju vysoku hlbku ostrosti, pri makre tiez uzitocna vec - nemusis pouzivat focus stacking. Ale opat je to o tom, ake makro presne chces robit a kolko casu tomu venovat. :)

  • Asi by som odporucil ujasnit si najprv co presne chces, zvysil limit na aspon 2 nasobok a potom vyberal :) Ono sa da kupit z bazaru aj za tych cca 200eur, ale velky krok vpred od Nikonu to nebude. Lepsia technika ti dava viac kreativnych moznosti, ale pokial ostanes pri rezime "super auto", tak su to podla mna vyhodene peniaze. A ako "super kompakt" ti v dnesnej dobe postaci aj mobil.. :)

    Pokial ide len o dopaminovy raus v ramci hesla "musim si nieco kupit", tak zober cokolvek co najdes a paci sa ti, hoci aj ten RX100 :)