Squale 2002 - 101 ATMOS alebo prvá dodávka od SQUALE

    • Official Post

    Už dlhšiu dobu som túžil ponúkať talianskú značku SQUALE aj u nás na Slovensku. Jednania s výrobcom prebehli úspešne, takže ostávalo iba čakať, kým dorazia prvé hodinky, aby som mohol vidieť ich kvalitu spracovania na živo. Až potom sa človek dokáže rozhodnúť, či do toho pôjde alebo nie.. Hodinky došli včera.. No a ja môžem hrdo konštatovať, že s predajom začnem.. :)

    Hodinky, ktoré mi došli odkazujú svojim dizajnom na historické dedičstvo značky. Ide o potápačský model 2002 s vodeodolnosťou až 101 atmosfér (1010 metrov).


    Pôvodný model vyzeral takto:


    Značka sa špecializuje výlučne na potápačské hodinky a aj napriek tomu, že korene značky siahajú do Talianska, hodinky samotné sa vyrábajú vo Švajčiarsku a nesú označenie SWISS MADE.

    Model 2002 je možné objednať v rôznych farebných vyhotoveniach. od čiernych, modrých, žltých a oranžových ciferníkov, až po lunety a náramky rovnakých farieb. Štandardne sa dodáva s gumeným remienkom s bezpečnostnou sponou. Ja som ale objednal model s milánskym (mesh) ťahom, ktorý im náramne pristane:

    Nielenže je náramok náramne hrubý a teda aj odolný (u iných značiek som sa väčšinou stretol s tenším) ale má aj nádherne brúsené koncovky, ktoré sú z vnútornej strany zdobené logom firmy. Je to skutočne pekný detail:

    V logu firmy sa nachádza žralok, čo SQUALE v preklade z taliančiny aj znamená.
    Ako inak, k potápkam ide dobrá bezpečnostná spona, ktorá je naozaj pevná a aj sa pomerne tuho zatvára / zacvakne.

    Každý znalec hodiniek ľahko rozpozná "vintage look" tohoto modelu, ktorý ako máloktoré iné potápky možno vziať aj k obleku. Možno len škoda, že výrobca použil ploché zafírové sklíčko namiesto klenutého, ktorý by tento vintage look ešte zdôraznil.


    Aj keď je veľkosť púzdra udávaná ako 44 x 55 mm, treba si uvedomiť, že druhý údaj je od konca po druhý koniec nožičiek/púzdra, takže hodinky nepôsobia nijak zvlášť veľko ani na mojej útlej ruke:


    Jednotlivé indexy pozostávajúce z kovových markerov majú mnohouholné zabrúsenie, čo dodáva ciferníku akýsi lusk :) Mne sa to naozaj páči, pretože na slniečku vidno pekný trblietavý odraz od týchto indexov. Nad nimi sú pozdĺžne umiestnené malé indexy, ktoré sú potiahnuté superluminovou, tak ako aj ručičky a indexy na lunete. Pravdou je, že superluminova svojou svietivosťou neohúri (najmä na lunete), ale po dobrom nabití si myslím postačuje.

    Osobitnou kapitolou je luneta, tá je totiž obojstranne otočná. Na to aby ste ňou dokázali otočiť je potrebné ju zatlačiť nadol a potom ňom môžete ľahko hýbať do oboch strán. Páči sa mi, že pokiaľ luneta nie je zatlačená, nemá takmer žiadnu vôľu a teda ňou nie je možné otočiť ani o milimeter. V opačnom prípade by to vzbudzovalo dojem nekvality. Otázne však je, ako bude luneta fungovať s odstupom času keď sa do medzery medzi púzdrom a lunetou (miesto potrebné pre zatlačenie a manipuláciu s lunetou) dostanú rôzne nečistoty ako piesok a prach. Snáď to nebude problém prečistiť.

    Zaujímavý detail nájdete aj na boku púzdra, kde je vyryté miniatúrne sériové číslo hodiniek. Je také malé, že by si ho niekto mohol pomýliť so škrabancom. Možno si ten detail niekto všimne na nasledujúcej fotografii. Väčší detail som nevyfotil.


    Ciferník hodiniek je matný čierny, no na slnku vyzerá skôr ako tmavo sivý. Šmrnc mu jednoznačne dodáva oranžová minútová ručička ako aj pekná sekundová ručička.

    Hodinky sú vodotesné do 101 atmosfér, takže tomu zodpovedá aj celokovové zadné veko a hrubé 3,5 milimetrové ploché zafírové sklíčko, ktoré je potiahnuté antireflexnou vrstvou z vnútornej strany.


    Korunka je umiestnená medzi 4 a 5 hodinou a samozrejme že je šróbovacia. Môžete ňou nastavovať spoľahlivú ETU 2824-2. Pri cene 1090 EUR by možno človek očakával trochu "lepší" strojček, ale netreba zabúdať, že ide o profesionálne potápky s vodotesnosťou viac ako 1000 metrov!


    To čo možno ešte vytknúť je kvalita krabičky v ktorej hodinky prišli. Ide o modrú krabičku, ktorá zo seba vyžaruje hĺbku oceánu, avšak podľa kvality spracovania súdim, že je vyrábaná niekde v Ázii (ako asi všetky hodinkové krabičky). No výrobca prisľúbil, že už pracuje na jej zlepšení. Samotné hodinky sú však naozaj SWISS MADE čomu zodpovedá aj ich kvalita a to je to najdôležitejšie.

  • Remake Squale Professional 2002 101 Atmos – recenze

    Dnešní recenzované hodinky vyrobila poměrně neznámá značka Squale. Přitom právě ona byla průkopníkem v oblasti profesionálních potápěčských hodinek. Patří mezi první manufaktury, které sestrojily hodinky s vodotěsností 1000 metrů bez héliového ventilu. A to není vše. Jméno „Squale“ vychází z italského „squalo“, což v překladu znamená „žralok“. A právě text „SQUALE“ býval vyražen na pouzdrech švýcarských hodinek různých výrobců jako záruka kvality. Značka v minulosti totiž vyráběla pouzdra potápěčských hodinek také pro jiné firmy (například TAG Heuer, Doxa či Blancpain) a dokonce hodinky dodávala italské Folgore Brigade a Navy’s Diving Corps. Hodinky stále vyrábí ručním způsobem ve Švýcarsku a modely se mohou pochlubit čistým vzhledem a praktickými vlastnostmi profesionálních potápěčských hodinek.

    http://info.photowatches.eu/2013/06/remake…-atmos-recenze/

    Edited once, last by misoo (April 23, 2014 at 7:06 AM).