• Ahaaa takže pohybom mojej ruky sa vlastne dobíjajú áno ? chápem správne ?

    Správne. Nemusíš meniť baterku - pri pravidelnom nosení sa priebežne dobíjajú. Je to vlastne kombinácia mechanických automatov a quartz. Nevýhodou je životnosť. Hodinky Quartz - či už na "baterku", Kinetic, alebo Eco-Drive (slnko) asi už nebudú fungovať deťom tvojich vnúčat. Mechanické/automaty pri dobrej starostlivosti áno. Navyše dobré mechanické hodinky sa dajú považovať za pomerne dobrú investíciu. Ak nechceš mať starosti s baterkou v quartz hodinkách a chceš niečo hodnotnejšie skús automatické mechanické hodinky. Naťahujú sa tiež nosením na ruke a majú vyššiu hodnotu. Nevýhodou je nižšia presnosť v porovnaní s quarzovými hodinkami - denná odchýlka je v tom lepšom prípade pár sekúnd. Ide ale o čistú mechaniku a tak je hodinárske umenie nad presnosťou. Vcelku solídne automaty sa dajú kúpiť od cca 100 Eur (napr. Seiko 5) - niekedy aj lacnejšie (napr. Vostoky z Čistopolu - 60 Eur). Asi mi viacerí dajú za pravdu, že ak raz odskúšaš automaty, tak quartzovky už ťa nebudú lákať.

  • Pokial hladas hodinky napriklad na specificky sport (potrebujes mat informacie o nadmorskej vyske, polohe, pulze atd atd) tak su quartzky nevyhnutne. Pokial taketo technické výdobytky nepotrebujes tak si kup pekne mechanické hodinky. Tie s bateriou nejak nemaju dušu... ?

  • Nie nie len ma zaujalo čo je to za pohon na tých hodinkách tak že sa spýtam :) Ja mám svoje s batériou

    Medzi hodinkami na batériu (quartz) a mechanickými/automatmi je rozdiel ako medzi jazdou na aute na x-boxe a v skutočnosti :) Ide to, ale nie je to ono...

  • Tak to je celkom tvrdé porovnanie :D Také porovnanie by sa skôr hodilo k hodinkám a okrasným hodinkám (okrasné hodinky ti čas neukážu tak ako auto na x-boxe ťa nikam neodvezie) a reálnym hodinkám. Obidve vyzerajú ako hodinky (alebo ako auto ) ale nespravia to isté. Ale to už je asi trošku mimo tému :D

  • Ja viem, ale aj zápäsťový tlakomer ukazuje čas a neodvážiš sa povedať, že sú to hodinky :)

    Tie quartzky sú proste... Ako hudba vo formáte mp3 s bitrate 96 vs. naživo...

  • Hodinky KINETIC od SEIKA. Dobrý nápad ako akumulovať energiu na pohon hodiniek. Podobné ako rekuperácia pri dobíjaní automobilov.

    Ale historicky je to pohon u hodiniek SEIKO ktorý aj vymyslela a tak úspešne ho môžete vidieť aj v iných značkách napr. PULSAR dcérska spoločnosť SEIKO.

    Akumulovanie automatického náťahu neskôr uviedla aj firma ETA v strojku 205.911 ktorý sa miesto názvu KINETIC volá AUTOQUARTZ. Ten sa montoval

    hlavne do hodiniek TISSOT , SWATCH, MOVADO, BOREL a pod.... Podľa predchádzajúcich obrázkov vidieť strojček pekne v reze. Jedná časť strojku zabezpečuje chod hodiniek, druhá sa stará o výrobu a akumulovanie energie do akumulátora /zvykne sa im hovoriť aj kondenzátor/. Jedna cievka je cievka krokového motorčeka a druhá je cievka alternátora. Celé to prestrešuje elektroblok ktorý sa stará o správny chod hodiniek = klasický chod riadený QUARTZ kryštálom. Upozornenie pre tých čo majú cyklomaty na náťah automatických hodiniek, že pre kinetic to nefunguje nakoľko výroba cez alternátor kineticu potrebuje rýchlejšie roztočenie excentra automatu, čo cyklomat neumožňuje. Pre kinetiky v prípade že ich máte viac a nestíhate ich nosiť je vhodné si kúpiť prístroj na indukčné naťahovanie ktorý ich hravo dobije do 120 minút prostredníctvom indukčného poľa...

  • Osobne nevidím opodstatnenie pre tento typ pohonu. Ak už nosíš quartz - čo sa stane, ak raz za rok a pol dáš vymeniť batériu a dáš pretesniť ? Quartz zostane stále quartz a navyše ten kondenzátor/akumulátor tiež nevydrží dlho... Podľa mňa sú hodnotné také hodinky, ktoré dáš svojmu synovi a on svojmu a on svojmu... Dobre servisované automaty toto zvládnu - quartz nie.