Práva vs. umelá koža na hodinkách...?

  • POZNÁMKA MODERÁTORA (esqueleto): V inom vlákne sa strhla zaujímavá diskusia ohľadom kože, tak ju presúvam sem.

    Podľa mňa je to na tých Corsiar 01 vzhľadovo ideálne tak, ako to je, s tým bielym prešívaním. Osobne by som to veľmi rád videl na niečom takomto: http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p12…p-20mm-bla.html teraz je to aj z marketingového hľadiska veľmi moderné, ja luxusné automobilky ako Mercedes alebo Tesla už ponúkajú možnosť mať interiér kompletne z náhrady kože aj v najvyššej výbave, lebo na západe je už dosť ľudí, ktorí pravú kožu z rôznych dôvodov proste nechcú a sú aj ochotní priplatiť si, aby ju tam nemali. Možno že by stálo za zváženie dať zákazníkom možnosť takého výberu.

    Je mi jasné, že je to maximálne kontroverzná téma, ale popravde, už je mi to totálne jedno, kto si o tom čo myslí.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Podľa mňa je to na tých Corsiar 01 vzhľadovo ideálne tak, ako to je, s tým bielym prešívaním. Osobne by som to veľmi rád videl na niečom takomto: http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p12…p-20mm-bla.html teraz je to aj z marketingového hľadiska veľmi moderné, ja luxusné automobilky ako Mercedes alebo Tesla už ponúkajú možnosť mať interiér kompletne z náhrady kože aj v najvyššej výbave, lebo na západe je už dosť ľudí, ktorí pravú kožu z rôznych dôvodov proste nechcú a sú aj ochotní priplatiť si, aby ju tam nemali. Možno že by stálo za zváženie dať zákazníkom možnosť takého výberu.

    Je mi jasné, že je to maximálne kontroverzná téma, ale popravde, už je mi to totálne jedno, kto si o tom čo myslí.

    Mne je ten ekologický rozmer úplne jasný, len nerozumiem zmýšľaniu ľudí čo pravú kožu odsúdia a nechcú. No na druhej strane chcú náhradu čo vyzerá a má rovnaké vlastnosti ako pravá koža. Nie je to tak trocha alibistické. Ja keby, že nechcem sedačky, remeň z pravej kože tak spokojne mám sedačky látkové a remeň trebárs gumený.

    Prosím ťa neber to ako nejaký útok zase.

    "Do téhle šlamastiky nás přivedla naše vlastní tupost a tupost nás z ní zase dostane." H.S.

  • To, že kožu odsudzujú kvôli environmentálnym alebo morálnym dôvodom, nemusí znamenať, že im nevyhovujú vlastnosti kože. V niektorých aplikáciach sú tie vlastnosti kože praktické, čo sa týka sedenia a auta, tam ja osobne preferujem látku, tam kde sa sedí a ostatné doplnky, napríklad poťah palubnej dosky, alebo volantu z umelej kože - kvôli vzhľadu alebo povrchu. Väčšinou aj preferujem gumený alebo kovový remeň, ale napríklad k týmto Biatecom mi najviac sedí vzhľad kože.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Pocuj ale jedna vec mi vrta hlavou a rad by som vedel odpoved. Neber to ako podpichovanie, myslim to uprimne. Co je teda ekologickejsie? Umela koza, alebo ta prava? Povedzme, ze topanky, kapsy, bundy, remienky, puzdra,.. Lebo ja som vzdy kozenku bral ako produkt z ropy, co nie je velmi ekologicke. Co je viac skodlive, ropne produkty, alebo prava koza(napr dobytok je jeden z velkych tvorcov sklennikovych plynov). Ci je to uz inak?

  • Ekologickejšia je jednoznačne umelá koža, kvôli produkcii metánu a odlesňovaniu pre účely chovu a výkrmu dobytku (hlavne hovädzieho). Jedna molekula metánu poškodí ŽP 23-krát viac ako molekula CO2, laicky je to dobre vysvetlené v tom Di Capriovom dokumente. Nedá sa to brať ani tak, že koža je vedľajší produkt pri produkcii mäsa, keďže predaj kože veľmi výrazne motivuje k chovu dobytku. Len samozrejme, umelá koža je široký pojem a niektorá je viac ekologická a niektorá menej...

    toto by mohol po nejakom čase, keď si to všetci prečítajú, niekto premazať, keďže je to OT.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Ak môžem, dovolím si povedať aj ja svoj názor na ekológiu. Nakoniec, možno ho hocikedy vymazať, hnevať sa preto nebudem, viem, že je to trocha od veci.

    Čo sa týka vedeckých alebo inak získaných údajoch o produkcii metánu pri chove dobytka, má Spartan pravdu. Je tu však, ako vždy, jeden drobný, ale podstatný detail, na ktorom sa doteraz vždy všetko zvrtlo a to napriek všelijakým ekodohodám, naposledy v Paríži. Ide o ľudský faktor. Na našom svete je toľko rôznych záujmov v rôznych krajinách, že sa z pohľadu ekológie v tomto smere dosahuje veľmi málo pozitív. A podľa môjho názoru tento trend bude ešte dlho pokračovať, pokiaľ bude jestvovať nevzdelanosť a honba za mamonom. Okrem toho nahradiť chov hovädzieho dobytka ako potravy pre stále rastúci počet obyvateľov tejto planéty je dosť iluzórne. A to nahrádzanie pravej kože tzv. eko kožou je, napriek všetkým dobrým úmyslom, skôr hľadaním si alibi človeka samého pred sebou, ako skutočnou snahou o ekológiu. Pri deviatich miliardách ľudí, žijúcich od najprimitívnejších podmienok po tie najlepšie, sa to ani nedá a nepomôžu ani sankcie či dohody a ani žiadne zákazy a príkazy. Napriek ekosprávaniu sa tých informovaných tu bude vždy drvivá väčšina tých druhých práve tak, ako je to aj v iných oblastiach ľudskej činnosti.

  • Ide o ľudský faktor.

    Výborne si vystihol ten zaužívaný pohľad, ono v skutočnosti ide práve o to, že ľudia sa nemusia nijako významne obmedzovať ani znižovať svoju kvalitu života, ale len tým, že prestanú robiť niektoré veci vyslovene hlúpo, vedia odstrániť 90% svojich dopadov na ŽP. Ide o veci typu: kúriť a vyrábať elektriku solárne namiesto spaľovania fosílnych palív, dopravovať sa využitím solárne vyrobenej energie namiesto spaľovaním ropy, jesť kuracie mäso namiesto hovädzieho, používať umelú kožu namiesto pravej, recyklovať maximum z tých nepotrebných vecí čo si kupujú, atď., atď. a takéto opatrenia v skutočnosti nijako nezhoršia kvalitu života a nie, nie sú 100% čisté, ale keby ľudia robili veci rozumne, vedia takto odstrániť skutočne 90% svojich dopadov, čo zatiaľ stačí bez toho aby sa obmedzovali.

    Ľudia môžu byť v skutočnosti naďalej materialisti a mamonári, lebo aj to sa dá robiť udržateľne, netreba ani objímať stromy, ani prejsť na vegánsku stravu, len robiť veci trochu s rozumom.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • hannes nerozumiem tomu údaju " 9 miliárd " alebo som nepozorne čítal mimo kontextu. V júni 2016 bol počet obyvateľov planéty zem 7,4 miliardy :mrgreen:

    A stitch in time :D

  • hannes nerozumiem tomu údaju " 9 miliárd " alebo som nepozorne čítal mimo kontextu. V júni 2016 bol počet obyvateľov planéty zem 7,4 miliardy :mrgreen:

    Je to možné, niekde to bude. Ak si to overeroval, máš iste pravdu. No v makropoňatí celého problému to na mojich záveroch nemení prakticky nič.

  • no kolegovia, táto debata je síce pekná, ale si myslím, že téma najbližších desaťročí bude aj tak o tom, ako nakŕmiť pribúdajúce obyvateľstvo. Pri súčasnej populácii zeme, cca 7,5 miliárd, a ročnom prírastku približne 80 miliónov je predpoklad v roku 2050 , že táto zem ponesie viac ako 9 miliárd krkov. Už teraz veľká časť populácie nemá zabezpečenú dennú dávku kalórií ( na druhej strane sa ale plytvá s potravinami ) a čo bude, keď pribudnú ďalšie dve miliardy? A či ich uživia sliepky, to netuším. A čo výrub amazonských pralesov? Budeme mať za pár desaťročí čo dýchať? A čo znečisťovanie morí? Morská fauna pomaly vymiera a živí kopec ľudí. Viem, že niekomu sa to nebude páčiť, ale vôbec ma neserie, že mám kožený remienok na hodinkách :mrgreen:

    A stitch in time :D

  • Výborne si vystihol ten zaužívaný pohľad, ono v skutočnosti ide práve o to, že ľudia sa nemusia nijako významne obmedzovať ani znižovať svoju kvalitu života, ale len tým, že prestanú robiť niektoré veci vyslovene hlúpo, vedia odstrániť 90% svojich dopadov na ŽP. Ide o veci typu: kúriť a vyrábať elektriku solárne namiesto spaľovania fosílnych palív, dopravovať sa využitím solárne vyrobenej energie namiesto spaľovaním ropy, jesť kuracie mäso namiesto hovädzieho, používať umelú kožu namiesto pravej, recyklovať maximum z tých nepotrebných vecí čo si kupujú, atď., atď. a takéto opatrenia v skutočnosti nijako nezhoršia kvalitu života a nie, nie sú 100% čisté, ale keby ľudia robili veci rozumne, vedia takto odstrániť skutočne 90% svojich dopadov, čo zatiaľ stačí bez toho aby sa obmedzovali.

    Ľudia môžu byť v skutočnosti naďalej materialisti a mamonári, lebo aj to sa dá robiť udržateľne, netreba ani objímať stromy, ani prejsť na vegánsku stravu, len robiť veci trochu s rozumom.

    Spartan. V tejto otázke s Tebou osobne plne súhlasím. No na druhej strane nie som optimistom. Ak vynecháme kapitalistov a politikov a trocha to zjednodušíme, tak nám zostane obrovská masa ľudí, žijúcich v tzv. treťom svete, teda Ázia, Afrika, Stredná a Južná Amerika. Drvivá väčšina týchto ľudí je úplne nevzdelaná a chudobná, žije z ruky do úst a nejakú ekológiu majú na háku. Neviem si dosť dobre predstaviť, aby ich niekto presvedčil konať hoci aj tie najjednoduchšie ekologické úkony. V mojom okolí je viac rómskych osád a viem, aké je nekonečne ťažké presvedčiť týchto spoluobčanov na niečo osožné. A pravdaže, ukontrolovať to. V prípade tých stovák milionov a de facto vlastne miliard ľudí rôznych kultúr, mentálnej úrovne a v permanentnom boji o život si tú ekológiu ani neviem dosť dobre predstaviť.

  • Pravá koža versus koža umelá. Týmto problémom sa zaoberajú výskumníci a vedci dlhé desaťročia, Som toho názoru, že každý umelo vyrobený výtvor, nech je to čokoľvek, sa tomu pôvodnému nikdy celkom nevyrovná. Koža je výborný príklad. Je živočíšneho pôvodu, má svoju štruktúru, vlastnosti, človek pozná veľa spôsobov, ako ju spracovať. Vzhľadom na mnohé okolnosti bolo potrebné nájsť aj primeranú náhradu tejto suroviny, v prípade je nedostatku alebo aj iných príčin. Umelú kožu stvoril človek. Je vyrobená umelo technologickými postupmi spracovania primárnych prírodných zdrojov. No má úplne inú základnú molekulárnu a väzbovú štruktúru. To znamená, že aj keď sa umelá koža môže približovať kvalitatívnym a využiteľným vlastnostiam pravej kože, vždy tu budú mnohé rozdiely. Je možné, že niektoré vlastnosti umelej kože predčia alebo budú predčiť tú pravú. No ja som sa doteraz nestretol so žiadnym umelým výrobkom v tomto smere, ktorý by bol kvalitatívne lepší od kože pravej, najmä v opotrebovaní, znášania námahy a vonkajších vplyvov, či už ľudských alebo prírodných. Je ale pravda, že umelá koža má svoje trvalé miesto v príslušných výrobkoch a slúži človeku tak, že si niekedy tie rozdiely medzi umelou a pravou ani nestihneme uvedomiť.

  • Drvivá väčšina týchto ľudí je úplne nevzdelaná a chudobná, žije z ruky do úst a nejakú ekológiu majú na háku.

    A práve preto sú najmenší problém. Oni v podstate ani nemajú možnosť škodiť tomu ŽP ani keby chceli, keďže jedia iba to čo dopestujú a "nič" nemajú. Problém je kultivovaná časť sveta. A pre všetkých ľudí je stále dosť pôdy na to, aby nebol problém uživiť ich, problém je to, že keď namiesto toho aby tie plodiny jedli ľudia, ich dajú zožrať zvieratám a potom zjedia tie zvieratá, v tom procese sa stratí 83-97% energie a vyprodukuje strašné množstvo metánu, ale napríklad u kuracieho mäsa je to o 80% menej ako u hovädzieho. Takže nie je problém aby ľudia mali čo jesť, akurát to nemôže byť hocičo.

    Celkovo z dokumentov, ktoré som videl vyplýva, že sa dá všetko, jediný problém je, že to ľudia robia tak hlúpo, ako to len ide. Ja osobne tiež nie som nejaký econut ale proste mi príde proti zdravému rozumu vedome poškodzovať svoje okolie, keď existujú alternatívy, ktoré nijako nezhoršia kvalitu môjho života, typu radšej jazdiť na solárnu elektrinu ako na ropu, jesť kuracie namiesto hovädzieho, používať umelú kožu namiesto pravej aťď...

    Potom mi samozrejme ľudia hovoria, že mám zbytočne veľký dom, že si kupujem zbytočné veci a že sa o ŽP zaujímam iba naokolo, lebo nežijem vyslovene asketicky, ale celé je to o tom, že to vôbec nie je nutné.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches